Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
leo3-ps.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224960
Numar de utilizatori inregistrati: 2840
Cel mai nou utilizator inregistrat: Marian Gh
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Care este diferenta dintre Univers si un Perpetuum mobile?


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Fizica

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 23 Noi 2006 12:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Domnule profesor, să presupunem că astăzi am primit de la dumneavoastră o lecție pe gratis. Eu vă mulțumesc pentru acest lucru. Dar iată ce am înțeles eu din explicațiile dumneavoastră:

1. Deoarece înaintașii noștri au folosit în definirea unor concepte noțiunea de „mobilitate continuă”, nu mai avem voie să folosim această expresie atunci când dorim să exprimăm cea mai simplă idee care ar putea reieși din alăturarea celor două cuvinte;
2. energia este un produs (un dat) care poate exista și în absența mișcării (a schimbării de poziție).

În altă ordine de idei, dumneavoastră ați amintit faptul că Universul real ar putea fi, la o adică, un Univers închis. Cum Universul real este în mod sigur finit, m-am gândit că finit și închis nu poate fi o asociere tocmai reușită (pentru cazul de față).


P.S. Orice cuvânt dat (comunicat) ascunde în spatele lui o informație și implicit suportul material (energetic) necesar pentru susținerea sa. Încercați să faceți să dispară aceas substrat. După ce veți reuși, vă promit că o să iau meditații de la dumneavoastră.


Eu nu mă cramponez în definițiile ce îmi limitează, într-un mod ilogic, posibilitățile de interpretare.
Sus
raduM
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Noi 2006
Mesaje: 1159

Motto: File not found. Nobody leaves the room!

Localitate: Romania

MesajTrimis: 24 Noi 2006 01:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sa presupunem ca nu ma ocup de neajunsurile in capacitatea de intelegere a limbii romane.
Altfel spus: daca asta ati inteles din ceea ce am insirat mai sus, inseamna ca sunt un profesor prost. Va rog sa nu ma bagati in seama.

_________________
הבה נגילה
Sus
lucia lucia
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2006
Mesaje: 1096



Localitate: toronto

MesajTrimis: 24 Noi 2006 02:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

eu am o intrebare: chiar toti savantii au necazuri cu d-na Para? (vine de la paranoia, nu de la orto-meta-para Laughing )
Daca-i asa, nu mai vreau sa ma fac savant... Laughing

_________________
vor veni straini aici, mult dupa ce ne vom stinge si se vor intreba:
CINE AM FOST?
Sus
lucia lucia
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2006
Mesaje: 1096



Localitate: toronto

MesajTrimis: 24 Noi 2006 02:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

PS. Am incurcat-o. Lumea mea se va schimba de maine... Si vin tezele ... Crying or Very sad
_________________
vor veni straini aici, mult dupa ce ne vom stinge si se vor intreba:
CINE AM FOST?
Sus
raduM
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Noi 2006
Mesaje: 1159

Motto: File not found. Nobody leaves the room!

Localitate: Romania

MesajTrimis: 24 Noi 2006 05:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

lulu> nemurirea e legata de a face ceea ce trebuie sa faci.
Fara ambiguitati. Laughing

_________________
הבה נגילה
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 24 Noi 2006 11:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Domnule Profesor, evident că am înțeles exact ceea ce ați vrut să spuneți, dar eu în mod intenționat m-am făcut că nu observ ideea transformării spontane a unui tip de energie sau cea a furnizării unei cantități suplimentare de energie.

Cum ași putea să discut despre un asemenea produs (energia), când la ora actuală nu există o definiție coerentă, o descriere clară a acestui produs.

V-ași fi foarte recunoscător dacă ne-ați putea descrie cum arată în realitate, în stare pură, acest atât de distins și râvnit „intrus” al lumii reale. Dacă nu, vă rog să nu mă băgați în seamă.
Sus
raduM
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Noi 2006
Mesaje: 1159

Motto: File not found. Nobody leaves the room!

Localitate: Romania

MesajTrimis: 24 Noi 2006 19:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Laughing lasati-o balta. Energia e definita foarte bine. Wink
_________________
הבה נגילה
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 25 Noi 2006 08:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Domnule Profesor, eu vă respect părerea, dar să știți că exită chiar pe acest site un topic în care s-a pus în discuție semnificațiile energiei. Dacă îl veți consulta, atunci veți putea observa cat de necesare sunt explicațiile suplimentare în acest sens.


Și din acest motiv, afirmațiile de genul "Energia e definita foarte bine", nu mi se par a fi justificate.

Mai precis, oamenii nu înțeleg ce este energia.

Să fie doar o simplă definiție?

Ades se face afirmația "spune-mi ce este acela Dumnezeu, ca să vă pot spune dacă cred sau nu în el".

Mergand pe aceeași idee, puteți să ne spuneți cum arată energia (care după cum spuneți, este atat de bine definită), pentru a vă putea împărtăși întru totul părerea dumneavoastră.
Sus
raduM
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Noi 2006
Mesaje: 1159

Motto: File not found. Nobody leaves the room!

Localitate: Romania

MesajTrimis: 25 Noi 2006 16:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Domnule Iacob, trebuie sa stiti bine ca nu pot defini energia decat ca fiind capacitatea unui sistem fizic de a produce schimbare.
Ce sa-i fac, deformatie profesionala... Very Happy. E adevarat ca sunt multi care au energie dar nu produc schimbari: asta se cheama energie potentiala. Laughing

_________________
הבה נגילה
Sus
Alexandru Rautu
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Sep 2006
Mesaje: 748

Motto: "Imagination without knowledge is ignorance waiting to happen"

Localitate: Anglia

MesajTrimis: 25 Noi 2006 17:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

raduM a scris:
Domnule Iacob, trebuie sa stiti bine ca nu pot defini energia decat ca fiind capacitatea unui sistem fizic de a produce schimbare.
Ce sa-i fac, deformatie profesionala... Very Happy. E adevarat ca sunt multi care au energie dar nu produc schimbari: asta se cheama energie potentiala. Laughing



Hai ca-mi suntetzi simpatici amandoi ... Very Happy Domnul Iacob vorbeste din filozofie (adica "aberatii" fizice Smile ) ... Eu unu m-am jucat cu "energia" asta destul de mult ( altzii o viatza Cool ) si mi-am pus si eu intrebarea ce e aia energie; problema e ca acesta intrebare nu doreste un raspuns din partea fizicii, ci unul mult mai adanc... dar intr-un final am realizat ca intrebarea era inutila ... pentru ca ne punem intrebarii fara rost, intrebarii care nu cauta un raspuns specific, ci unul care sa ne bucure pe noi pt ceea ce am putea realiza, adica sa descrie energia sau s-o intelegem dupa bunul plac ...

However ... conceptul de energie e ca si notiunea de spatiu ... concepte pur matematice si nimic mai mult, adik domnul Iacob n-o sa vedeti niciodata o "bucata de energie in mana" Smile daca ma intelegeti ce vreau sa spun ...asta am invatat si io in ultimul timp, ca fizica nu trebuie vazuta atat de profund ... otherwise nu mai e fizica ...

Arrow Acuma vine si o intrebare pt. special pt. domnul Iacob :

Dumneavoastra sunteti sigur ca incercatzi sa vorbiti despre fizica ?

_________________
It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it.
Sus
raduM
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Noi 2006
Mesaje: 1159

Motto: File not found. Nobody leaves the room!

Localitate: Romania

MesajTrimis: 25 Noi 2006 19:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

rautu> Very Happy Da de unde... Dl. Iacob e pe pozitia de pe care ia apocaliptic la rost Fizica. Laughing
Citez:

"Personalitatea elitelor a influențat profund cursul relațiilor dintre semenii speciei noastre. Din acest motiv, punând două inocente întrebări, a sosit timpul să cerem socoteală aleșilor ca și oameni de știință (în speță fizicieni):

- Ați descoperit materia pe care o cercetați cu atâta îndârjire?
- Puteți să ne arătați și nouă soluția teoretică a continuității fizice? "
(http://www12.brinkster.com/com65/?a=128)

Ceea ce scapa unei atat de aprige interpelari este esenta a ceea ce numim Fizica. Laughing Pacat ca in aceasta noua lume se publica atat de usor orice, oriunde.

Astfel, intr-adevar intrebarile puse de acest iluminat domn sunt ... Confused (confuze).
Incapatanarea cu care dvs, Iacob, incercati sa ne spuneti ca "stiu eu ceva ceea ce voi, cu stiinta voastra oarba nu puteti intelege si ma joc cu voi facandu-ma ca stiu ceea ce voi chiar nu stiti" e impresionanta. Dar nu uitati ca tehnologia de care beneficiati, care va ofera confortul de a butona la tastatura si-a va ucide ochii, are la baza munca, in speta munca fizicienilor.

_________________
הבה נגילה
Sus
lucia lucia
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2006
Mesaje: 1096



Localitate: toronto

MesajTrimis: 25 Noi 2006 19:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

parca era vorba de un perpetuum mobile pe undeva pe aici...
Unde-i discutia aceea frumoasa?
Dar unde-i pisoiul meeeeeu?

Energie: http://en.wikipedia.org/wiki/Energy

d-le ID, numiti si Dvs altfel conceptul ala la care faceti referire, de ex. "eigrene" si nimeni n-o sa mai aiba nimic de spus.
Daca punem intrebarea: dar un scaun, de ce e un scaun si nu e un copac-care-candva-visa-sa-devina-feluca-si-a -fost-taiat-si-n-a-devenit-feluca-ci-desconsiderat-de-nestiutorii-tamplari-a-devenit-scandura, ce-am facut? Laughing Laughing
Chestia asta care se cheama Fizica opereaza cu notiuni batute in cuie. Prea rigide ca sa le schimbam. Facem altele, dar atunci construim o noua stiinta sau pseudostiinta sau nestiinta sau... cum vreti sa-i spuneti si lasam tangentele cu Fizica deoparte.
Chiar, de ce nu va certati cu un geograf? Laughing Laughing Laughing

_________________
vor veni straini aici, mult dupa ce ne vom stinge si se vor intreba:
CINE AM FOST?
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 27 Noi 2006 11:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Iacob si Abel se aseamana prin faptul ca sunt convinsi ca posibilitatile de cunoastere sunt nelimitate. Diferenta e ca dl Iacob crede ca aceasta cunoastere dezvaluie un Univers asimetric ai carui "parametrii" se schimba secvential (ce-o fi aia ?!?) in timp ce Abel "vede" un Univers perfect simetric cu legi imuabile. Buba e ca amandoi au convingeri multe si indoieli putine.
Sus
raduM
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Noi 2006
Mesaje: 1159

Motto: File not found. Nobody leaves the room!

Localitate: Romania

MesajTrimis: 27 Noi 2006 20:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Iacob si Abel se aseamana prin faptul ca amandoi ataca o structura matematic organizata fara sa vada dincolo de ziduri si folosind ca arme idei alunecoase.
De exemplu, amandoi definesc diverse lucruri. Nu poti defini atat de simplu o marime fizica. Definirea unei marimi se face cu necesitate si suficienta si tinand seama ca intr-o teorie multimea marimilor fizice utilizate constituie structuri algebrice specifice. Din acest punct de vedere, mecanica newtoniana este bine pusa la punct.
Asa cum spunea L. mai sus de altfel, poti eventual dezvolta o teorie noua. Dar atunci lasi Fizica in pace si mai ales lasi propria teorie sa se dezvolte si sa-si spuna cuvantul in fata Fizicii, la vremea la care va putea s-o faca. Altfel, eu am impresia ca se incearca dezvoltarea unei teorii fizice, o gandesc ca atare si am impresia ca e diletantism.

Si gascanul lui Eminescu (Avatarii faraonului Tla) era convins ca lumea lui e plina de certitudini Very Happy Laughing

_________________
הבה נגילה
Sus
Alexandru Rautu
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Sep 2006
Mesaje: 748

Motto: "Imagination without knowledge is ignorance waiting to happen"

Localitate: Anglia

MesajTrimis: 27 Noi 2006 21:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ce fain a devenit discutia acestui topic intr-o discutie despre fizica Abel-Iacob ... lasa-ti oamenii in pace ( eu unu nu mai zic nimic de domnul Iacob; Domnul Iacob va rog sa ma scuzatzi daca v-am jignit cu ceva ) ... e adevarat ca ceea ce fac ei nu e fizica, ci metafizica ... pentru ca o teorie sa fie admisa de fizica, ea necesita un aprig test experimental ... exemple sunt numeroase dintre care "String Theory" care e atat de ridicata in slavi, nu e considerata o parte a fizicii, ci e mai mult filozofie decat fizica ... dintre cate stiu eu "String Theory" a trecut primul test experimental, teste care sa confirme valabilitatea teoriei, dar urmatorul va fi mult mai strict ... in fine ... ceea ce vroiam sa zic e ca putem face cate modele vrem noi, dar ele trebuie sa fie confirmate experimental pentru a fi considerate o parte a fizicei, sau ma rog o noua teorie in fizica, pana atunci e metafizica ... e filozofie si nimic mai mult ...Problema e daca au inteles lucru asta
_________________
It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it.


Ultima modificare efectuata de catre Alexandru Rautu la 27 Noi 2006 21:43, modificat de 1 data in total
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Fizica Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare

Download topic
Pagina 3 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact