Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Venus_Mercur.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224575
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Binoclu mic - usor si util


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Alin
Membru
Membru


Data inscrierii: 25 Sep 2011
Mesaje: 6

Motto: -

Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 25 Sep 2011 20:49 Download mesaj
Titlul subiectului: Binoclu mic - usor si util
Raspunde cu citat (quote)

sal tuturorr!
nu sant pasionat de binoclurii, dar imi doresc unul sal pot strecura in borseta si sa fie ok cand merg la munte , etc, sa pot observa lucrurii la distante mari!
am inteles ca cel mai ok ar fi 10x25, dar am pus unul la ochi si mise parea cam mici obiectivele, crea discomfort! asi vrea ceva mai largi pt ochi dar si eficient, nu vreau sa ma uit pe cer la stele, dar sa fie totusi satisfacator, pret intre 350 si 500ron!!!!
astept sfatul vostru care tip de x este mai recomandabil si poate si firma!!! !
multumesc! Smile

_________________
sa fim uniti
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1263




MesajTrimis: 25 Sep 2011 21:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La banii pe care-i aloci poti lua ceva bun, si una din variante ar fi aceasta
http://www.f64.ro/products/description/Bin...index.html
In acest moment nu-l mai au pe stoc, dovada ca e un model destul de vandut, insa mai sunt si alte magazine care aduc binocluri Nikon. Cum am mai zis e doar o varianta, eu am doua de la ei si sunt mai mult decat multumit. Ar mai fi varianta celor rusesti, dar sunt ceva mai greu de procurat insa nu imposibil. Bafta!
Sus
somy
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Sep 2010
Mesaje: 678

Motto: eppur si muove

Localitate: braila

MesajTrimis: 26 Sep 2011 12:37 Download mesaj
Titlul subiectului: binoclu
Raspunde cu citat (quote)

uite aici;http://http:/http://instrumenteoptice.ro/binocluri.php
s-au aici;http://www.neramo.bizoo.ro/vanzare/1524141/Binoclu-Phantom-M1050

_________________
, binocluri= Kronos 26x70 , SKY LUX 70/700
Sus
Alin
Membru
Membru


Data inscrierii: 25 Sep 2011
Mesaje: 6

Motto: -

Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 29 Sep 2011 00:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

va multumesc pt raspuns!
cei drept mic si satisfacator cam nui, mia atras atentia tot de la nikon
8x40,
7x50,
7x35
si binenteles recomandarea voastra 10x50 ,

cam in aceasta ordine imi sant pe plac asa cat mam priceput sa inteleg din descrieri!
am tot cautat si am gasit pareri cum ca 10x50 intradevar e okk, dar mai mult pt noaptea si pt uitat la stele! acum va trebui sa gasesc mag in buc sa testez ,altfel ma framant degeaba!
7x50 am vz ca are luminozitataea cea mai mare de 50 fata de restul 25!!!
luminozitatea este cea mai importanta ? datorita ei avem claritate?
8x40 pare sa le aibe pe toate!
7x35 este super ca aspect, marime!
10x50 tentant, net superior (asa cred) dar trebui privit prin el, ele!!
http://www.amazon.com/Nikon-7245-Extreme-T...amp;sr=1-1
a luat cineva de pe amazon, care sant conditile?

peste toot gasesc ca nr 1 peste toate este Nikon Monarch 8x42 ATB !!!
nasol e ca nu se prea gasesc explicati ca pt "prosti" Sad
poate cineva lea testat pe acestea si imi explica!
NU VREAU PT PASARI, FLUTURII.... CHIESTI DE OBSERVAT MARUNTE, ma intereseaza sa observ la distante mari pe munte ,campii, sa identific cabane, stane, care sant la distante ce cu ochiul liber asi vede un punct! deja din ce spun, singurel merg cu gandul la 10x50 Smile !!
scuze pt nepricepere !!!

_________________
sa fim uniti
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 29 Sep 2011 00:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru portabilitate nu iti recomand un binoclu cu diametrul obiectivelor mai mare de 50 mm.
Ar fi incomod de carat, de tinut in mana si in bagaje.
Pe de alta parte, daca are diametrul prea mic, imaginea e mai intunecoasa la mariri mari.

Ideal ar fi pentru munte si calatorii, o marire de 10 X sau 15 X si un diametrul de vreo 50 mm.
Deci cauta in acesti parametri un binoclu fully multicoated.

Eu ti-as recomanda acest binoclu, deoarece are un pret nu foarte mare si are o calitate optica foarte buna. Are un camp mare, o imagine luminoasa si mareste suficient, adica 10 X.
Daca esti din Bucuresti, ia legatura cu domnul de la magazinul respectiv si sigur te va lasa sa faci un test, sa privesti prin el. Din cate vad il are pe stoc.

Aici se afla binoclul : http://instrumenteoptice.ro/produs_i.php?cod=TS1050LE


Mai exista o varianta, pe alt site, dar acolo nu cred ca ai cum sa il probezi inainte de a-l cumpara. In acelasi timp este cu mult mai scump decat varianta de mai sus. Firma se afla tot in Bucuresti , undeva langa statia de Metrou Politehnica. Pentru detalii consulta harta de pe site. Acolo ai mai multe variante de binocluri Nikon si nu numai.
Aici : http://www.cel.ro/binocluri/binoclu-nikon-action-vii-12x50-cf-l/

Tu decizi pana la urma ce vrei sa iti iei si cat esti disponibiul sa investesti in el.
Sus
Alin
Membru
Membru


Data inscrierii: 25 Sep 2011
Mesaje: 6

Motto: -

Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 29 Sep 2011 02:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

asa dac tot e mai ok peste 10x
asi lua varful 16x50, ca tot va fi mare si greu dar luminozitatea arata ca e scazuta la 12x , 16x
asi ramane totusi din aceste modele la 10x50 sau 7x50! Confused
dar nu stiu cat de scazuta este la 12x,16x frta de 10x, dac e un discomfort la ochi in a ma concentra sa identific ...! oricum voi lua EX ATB sa nam stres ca intra apa ,praf!

mai in josul pagini cei de la nikon specifica datele : http://www.amazon.com/Nikon-Action-16x50-A...amp;sr=1-3

am vz ca la modelele pt marina sant doar cu 7x50 cu luminozitate maxima!
asta o fi dedicat doar pt marina pt a vedeea in larg cel mai mic punct la vedere?
va multumesc pt rabdarea de a imi scrie!!! Smile

_________________
sa fim uniti
Sus
MiroJenu
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mai 2010
Mesaje: 184

Motto: Per aspera ad astra

Localitate: Cluj Napoca

MesajTrimis: 29 Sep 2011 08:22 Download mesaj
Titlul subiectului: binoclu
Raspunde cu citat (quote)

Draga Alin,

vezi pe siteul okazii.ro sunt cateva bin
8x30 la 180lei am din acesta si e cel mai bun carel-am avut !!!!!( bpc 5 8x30 )
apoi zomz 10x40
si 12x45
sunt rusesti , second cu optica zaiss

Daca te hotarasti pt unul nou nout in locul tau as lua ceva care costa peste 800 lei adica ceva decent si care te tine o viata.
De asemenea un binoclu foarte bun si superrezistent este IOR 8x30 sau mai bine IOR 7x40 sunt
militare si le consider ideale pt drumetii, excursii.
Si important este ca tu sa le incerci sa le compari inte ele si sa vezi care-ti da rezolutia buna.
Succes la alegere,
Eugen

_________________
Cer senin la observatii

binoclu ,IOR 7X40, IOR 10X40, Zeiss , ZOMZ BPB1 7x50
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 29 Sep 2011 11:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

De la 10 X la 12 X la un diametru de 50 mm imaginea practic nu se intuneca. Diferenta este insesizbila.
Si chiar si la 15-16 X imaginea se pastreaza luminoasa iar detaliile se vad foarte bine. Eu iti spun din practica.
Prima mea luneta turistica avea un diametru de 50 mm si puterea de 20 X. Imaginea era luminoasa si se vedeau foarte multe detalii. Era o luneta ruseasca turistica pt. munte si peisaje, pe care eu am folosit-o mai mult la astro. Apoi am modificat-o si i-am marit puterea la 50 X Smile.

Eu iti recomand un binoclu de 50 mm cu puterea 10X-15 X. Asta am mai spus-o.

Cu cat cresre diametrul cu atat se vad detaliile mai bine si instrumentul este mai luminos.

Nu iti face probleme. Ce ai ales este ok, numai ca nu are rost sa comanzi din alta tara sa platesti transportul o gramada de bani.
Ia din Bucuresti si nu mai e bevoie sa dai bani pe transport, sau macar din tara noastra.
Daca vrei sa consulti si "okazii" nu ar strica, numai ca acoloo nu ai ocazia sa le testezi inainte.
E bine sa stii ca nu exista binoclu pt marina sau pt. un anumit scop. Toate prezinta detalii foarte bune daca au optica de calitate, dimetru cat mai mare si putere de marire maricica, de peste 10 X.
Succes !
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 3994



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 29 Sep 2011 12:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Teo a scris:
E bine sa stii ca nu exista binoclu pt marina...

http://www.teleskop-austria.at/shop/index....om=OUTDOOR
http://www.teleskop-austria.at/shop/index....om=OUTDOOR
Wink
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 29 Sep 2011 12:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut Marius.

Normal ca stiu ca exista o gramada de binocluri comercializate a fi pentru "marina", inclusiv de la Carl Zeiss.
http://www.skywatcher.ro/Zeiss/marine.htm

Ma auto-citez : " E bine sa stii ca nu exista binoclu pt. marina sau pt. un anumit scop. Toate prezinta detalii foarte bune daca au optica de calitate, diametru cat mai mare si putere de marire maricica. "

Ceea ce i-am explicat lui, a fost faptul ca un binoclu nu vede mai bine vapoare pentru ca e declarat pentru marina sau vede mai bine cabane pentru ca e declarat pentru munte. Asta am vrut sa subliniez.
Totul depinde de legile fizicii ( opticii ) si de calitatea prelucarii plus apertura si grosisment.

De exemplu, o luneta spectiva, apocromata este la fel de buna pentru marina cat si pentru astro' sau peisaje terestre/montane.

Scopul meu a fost sa nu il fac sa cumpere un produs pe care scrie "dedicat marinei " sau "turismului" ci sa cumpere calitate optica buna indiferent de ce scrie ca ar face binoclul respectiv. Wink
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 3994



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 29 Sep 2011 13:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nici nu ma gandisem ca n-ai sti, Teo, am dat link-urile doar ca informatie... Cool
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9012

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 29 Sep 2011 21:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Teo
ai si nu ai dreptate.
Binoclul 7x50mm cu focalizare independenta a devenit binoclul standard pentru marina.
Motive:pe mare nu prea exista poluare luminoasa,acolo pupilele au sansa sa se deschida la maximum,asadar este un avantaj ca instrumentul sa fie luminos si de camp larg.Daca pupila ochiului este mai mica decat pupila de iesire (observatii diurne) iar nu-i bai.Dimpotriva,trebuie sa fie usor sa mentii pupila ochiului peste sau in interiorul pupilei de iesire a binoclului,datorita faptului ca ambarcatiile,mai ales cele mici ,au ruliu si tangaj puternice.(Numai domnul Scurtu crede ca poate insuruba ochii la binoclu).
Binoclurile de marina si de artilerie trebuie sa ia in considerare conditiile uneori dramatice in care sunt folosite binoclurile respective.
De pilda,imagineaza-ti ca pleci intr-o croaziera cu yahtul propriu si ocolesti continentul Americii de Sud prin Tara de Foc pentru a ajunge din Atlantic in Pacific.Zona respectiva este extrem de periculoasa ,cu hula si vant puternic zi si noapte, tot anul si,mai ales, cu mii de stanci amplasate de mama Natura in senal.Ei bine,pe un intuneric aproape complet,te holbezi noaptea,pe la 3, sa nu dai peste o stanca ''aflata'' cam pe aici pe harta.Cu binoclul de 7x50mm ai sanse sa o vezi la timp ,cu unul de 10x50mm sansele iti scad iar cu cel de 16x70mm iti promiti ca daca scapi ai sa-l bati in cap pe cel care ti l-a recomandat.
Binoclul 7x50mm este descendentul actual al lunetelor ''night-glass'' care au facut parte din dotarea obligatorie a ofiterilor de marina din epoca imperiala.

Lui Alin imi pare rau ca nu pot nu pot sa-i raspund,nu cunosc scrierea pe care o foloseste.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2657

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 29 Sep 2011 22:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cele descrise de domnul Pteancu , ma trimit cu gandul inapoi cu 9 ani , cand intr-o seara de iarna in Italia am probat acel 11x80 cu oculare independente , despre care cred ca am mai pomenit pe undeva pe acest forum.
Cred ca era de fabricatie sovietica (semana cu balsoaiele Tento 20x60 ) , pacat ca proprietarul , care detinea un magazin de optica , nu a vrut cu nici un chip sa mi-l vanda. (il tinea intr-o vitrina fara nici un pret afisat
Evil or Very Mad .)
Nici nu stiu cum sa clasific un asemenea binoclu. Mare , destul de usor , fara balama pe tuburile obiectivelor , camp larg si luminos cu draci.
Poate ma lamureste si pe mine cineva, despre utilitatea unui instrument precum cel descris. (marina , graniceri , comete , cine stie...)

Era sa uit !
Felicitari tuturor pentru toleranta , sti-ti la ce ma refer...brr

catalin.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9480

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Sep 2011 23:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Domnilor, Alin (bine ai venit!) dorește un binoclu mic și ușor. E un alt user care dorește un binoclu performant. Să nu încurcăm topicurile.

Alin, eu am găsit de ocazie un binoclu Revue 8x23 care încape în buzunar, îl pot strecura în gentuța camerei foto care e puțin mai mare decât camera și care are o imagine excelentă pe timp de zi. Sistemul este tot porro ca la binoclurile clasice însă obiectivele fiind mici sunt orientate înspre interior și tot ansamblul este mai compact chiar decât un binoclu cu prisme roof care are tuburile drepte. Este ideal pentru călătorii pentru observații pe timp de zi, este suficient. Probabil dacă este ceață sau vreme urâtă nu va fi foarte bun, dar oricare instrument ar suferi. Focalizarea se face prin deplasarea obiectivelor în tub. Mecanica e foarte bună, corpul este din aluminiu turnat deși la prima vedere pare a fi plastic dur din cauza stratului de email.


_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 29 Sep 2011 23:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumim pentru precizari domnule Mircea Pteancu.
Aveti dreptate in ceea ce priveste luminozitatea instrumentului pe timp de noapte sau in conditii de ceata, dar eu ma refeream la observatiile strict de zi nu la navigatia pe apa si in conditii de crepuscul sau nocturne.

Folosind un binoclu sau luneta cu apertura fixa de 5 cm atunci cand trecem de la 10 X la 12 X imaginea peisajului diurn nu se intuneca sesizabil. Asta am dorit sa subliniez, ca daca ar fi sa aleg intre un binoclu bun de 5 cm apertura care mareste de 10 X si altul de 12-15 X as alege pentru terestru pe cel care apropie ceva mai mult, fie ca admir vapoarele din larg sau crestele muntilor. Evident, observatiile le-as face doar ziua.

Oricum, am inteles punctul dvs. de vedere si intr-adevar asa este. Smile

@ Erwin

Si tu ai dreptate. Eu folosesc un 7 X 40 cumparat dintr-un targ de vechituri si da rezultate foarte bune la terestru. L-am avut in vara asta la munte la Busteni si peisajul era foarte luminos.
Recunosc, nu l-am indreptat noaptea spre cabane ci doar spre cer.
E foarte compact si de aceea il iau cu mine la "plimbare". Wink
A luat si cateva trante pe drum spre cascada Urlatoarea, dar rezista cu indarjire. Very Happy
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact