Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
M51aklein.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225969
Numar de utilizatori inregistrati: 2850
Cel mai nou utilizator inregistrat: Cosmin Batica
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Ce este Fizica?


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Fizica

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 08 Sep 2006 17:00 Download mesaj
Titlul subiectului: Ce este Fizica?
Raspunde cu citat (quote)

Haideți să vedem care este partea comună a cunoștințelor care pot fi încadrate în domeniul numit „Fizică”. Prin ce diferă Fizica de alte științe? Prin ce se aseamănă cu ele? Puteți da o definiție a Fizicii despre care să discutăm aici și pe care să o remarcăm, eventual prin vot, ca fiind cea mai bună?
_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 28 Sep 2006 21:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Fizica este o știință care studiază fenomenele fizice pentru a stabili legile ce guvernează aceste fenomene. Numai Fizica studiază fenomenele fizice. Toate celelalte științe studiază altceva. Oare există altceva decât fenomene fizice?
Dar ce este un fenomen fizic? Fenomenul fizic este un proces care se desfășoară în spațiu și timp, proces care implică schimbarea parametrilor unui sistem fizic. Fenomen fizic sau mișcare este totuna. Mișcarea unui sistem și numai ea implică apariția unui fenomen fizic.

_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
Calin Pop
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Dec 2005
Mesaje: 1082



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 28 Sep 2006 23:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Abel Cavași a scris:
Mișcarea unui sistem și numai ea implică apariția unui fenomen fizic.

Miscarea fara interactii (asa-numitele observatii din fizica cuantica) nu inseamna nimic.

_________________
I still say man will never fly.
Nuclear power is not possible.
By the way, the earth is FLAT.
Sus
lucia lucia
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2006
Mesaje: 1096



Localitate: toronto

MesajTrimis: 29 Sep 2006 01:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Fizica este cadrul de studiu al fenomenelor fizice.
Fenomen fizic = schimbare a măcar unei mărimi fizice carecteristice sistemului studiat.
Mărime fizică = proprietate care poate fi măsurată, direct sau indirect, care caracterizează sistemul studiat.
Ex:
- masa, tempertura, viteza, intensitatea c.e. sunt mărimi fizice (le asociem o scală de valori ... pentru că avem posibilitatea de a le măsura)
- gustul usturoiului, mirosul florii ce se deschide, culoarea pe care o capătă oțelul înroșit în foc (ultimul exemplu inutil și greșit, există așa-numita colorimetrie în optică, care se ocupă de cuantificarea... culorilor - nota mea, pentru care am căpătat primul 10 intr-a 9-a) nu sunt mărimi fizice pentru că nu le putem caracteriza cantitativ.

Adică: văd o modificare la un sistem/corp din jur. O pot caracteriza cantitativ? ok. Încerc să o modelez matematic. Atunci, e vorba de fizică.

Motivație: Fizica se pretinde o știință exactă. Drept urmare a acestei pretenții, Fizica folosește limbaj matematic.
Fizica NU se ocupă de procese calitative cum ar fi modificarea mirosului florii pe măsura înfloririi sau modificarea gustului usturoiului pe măsura... obișnuinței.

Scopul studiului unui fenomen este construirea unui model matematic pentru acel fenomen.
Prin model matematic înțelegem un set de enunțuri, principii, teoreme, sisteme de ecuații, reprezentări grafice, care DESCRIU evoluția fenomenului studiat.


Cam așa... (cele de mai sus sunt transcrise din "Notițe furate în ora de Fizică", adică chestii pe care mi le notez pe lângă ce ni se dictează. Au propos: nu prea notez ce mi se dictează Very Happy )


Pe scurt: Obiectul chestiei ăsteia care se cheamă Fizică este bine precizat.
Oamenii care fac fizică știu foarte bine asta și , credeți-mă, sunt chiar conștienți de limite și, culmea, chiar și de perpectivele lor.
A propune pe un forum o discuție asupra unui astfel de subject mi se pare cel puțin indecent.
A afirma că nu există fenomene altele decât fizice, mi se pare cel puțin limitat.
A considera că totul se reduce la mișcare mecanică mi se pare ... cel mai puțin... gândit.
dar e doar părerea mea. (de aceea e un forum Very Happy )

_________________
vor veni straini aici, mult dupa ce ne vom stinge si se vor intreba:
CINE AM FOST?
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 29 Sep 2006 15:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

TopcatBV a scris:
Miscarea fara interactii (asa-numitele observatii din fizica cuantica) nu inseamna nimic.

Nu există mișcare fără interacții!
lucia lucia a scris:
Fizica este cadrul de studiu al fenomenelor fizice.
Fenomen fizic = schimbare a măcar unei mărimi fizice carecteristice sistemului studiat.
Mărime fizică = proprietate care poate fi măsurată, direct sau indirect, care caracterizează sistemul studiat.
Ex:
- masa, tempertura, viteza, intensitatea c.e. sunt mărimi fizice (le asociem o scală de valori ... pentru că avem posibilitatea de a le măsura)
- gustul usturoiului, mirosul florii ce se deschide, culoarea pe care o capătă oțelul înroșit în foc (ultimul exemplu inutil și greșit, există așa-numita colorimetrie în optică, care se ocupă de cuantificarea... culorilor - nota mea, pentru care am căpătat primul 10 intr-a 9-a) nu sunt mărimi fizice pentru că nu le putem caracteriza cantitativ.

Adică: văd o modificare la un sistem/corp din jur. O pot caracteriza cantitativ? ok. Încerc să o modelez matematic. Atunci, e vorba de fizică.

Motivație: Fizica se pretinde o știință exactă. Drept urmare a acestei pretenții, Fizica folosește limbaj matematic.
Fizica NU se ocupă de procese calitative cum ar fi modificarea mirosului florii pe măsura înfloririi sau modificarea gustului usturoiului pe măsura... obișnuinței.

Scopul studiului unui fenomen este construirea unui model matematic pentru acel fenomen.
Prin model matematic înțelegem un set de enunțuri, principii, teoreme, sisteme de ecuații, reprezentări grafice, care DESCRIU evoluția fenomenului studiat.


Cam așa... (cele de mai sus sunt transcrise din "Notițe furate în ora de Fizică", adică chestii pe care mi le notez pe lângă ce ni se dictează. Au propos: nu prea notez ce mi se dictează Very Happy )

Foarte frumoasă sinteză, Lucia. Îți mulțumesc pentru amănuntele pe care le-ai dat.


lucia lucia a scris:
Pe scurt: Obiectul chestiei ăsteia care se cheamă Fizică este bine precizat.
Oamenii care fac fizică știu foarte bine asta și , credeți-mă, sunt chiar conștienți de limite și, culmea, chiar și de perpectivele lor.
A propune pe un forum o discuție asupra unui astfel de subject mi se pare cel puțin indecent.
A afirma că nu există fenomene altele decât fizice, mi se pare cel puțin limitat.
A considera că totul se reduce la mișcare mecanică mi se pare ... cel mai puțin... gândit.
dar e doar părerea mea. (de aceea e un forum Very Happy )

Într-adevăr, aici iese mult în evidență subiectivitatea cu care faci asemenea afirmații:
1). Nu poate fi indecent să discuți despre Fizică pe un forum, adică exact în cel mai potrivit loc posibil;
2). A afirma că există și alte fenomene decât cele fizice înseamnă a afirma că există fenomene care nu se petrec în spațiu și timp (ceea ce mi se pare greșit);
3). A afirma că există mai multe tipuri de mișcare decât mișcarea mecanică înseamnă a susține că un sistem poate să-și modifice parametri fără nicio modificare a parametrilor săi mecanici, deci înseamnă a nu înțelege că, în ultimă instanță, orice modificare se manifestă printr-o schimbare de poziție.

_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Fizica

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact