Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna_r90_910_20180921_001602_113x_sud.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225518
Numar de utilizatori inregistrati: 2846
Cel mai nou utilizator inregistrat: Marian Rada
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Poluarea luminoasa in localitatile din Romania


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   

Care este magnitudinea limita vizibila cu ochiul liber in localitatea ta?
3.5-4
26%
 26%  [ 4 ]
4-4.5
40%
 40%  [ 6 ]
4.5-5
20%
 20%  [ 3 ]
5-5.5
0%
 0%  [ 0 ]
5.5-6
13%
 13%  [ 2 ]
Voturi totale : 15

Autor Mesaj
sica
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Dec 2005
Mesaje: 55



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 18 Sep 2006 12:28 Download mesaj
Titlul subiectului: Poluarea luminoasa in localitatile din Romania
Raspunde cu citat (quote)

Am deschis acest subiect (chestionar) deoarece consider interesant sa putem face o comparatie intre conditiile de observatie existente in localitatile din Romania (tinand cont de influenta nefasta a poluarii luminoase). Un articol pe marginea acestui subiect se poate citi pe pagina astroclubului bucuresti: http://www.astroclubul.org/astroclub/romanian/poluare.html
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 18 Sep 2006 12:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Depinde, in unele zile, desi pare senin, nu se vad prea multe stele, in schimb in altele (in special in vara asta), vedeam mult mai multe.
_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
Mitu Catalin
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Aug 2006
Mesaje: 828



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Oct 2006 17:40 Download mesaj
Titlul subiectului: Locuri intunecate
Raspunde cu citat (quote)

Mai bine spuneti ce locuri intunecate (accesibile tuturor + sigure) cunoasteti , este mai util . Eu am unul in studiu la S de Bucuresti , am facut o recunoastere dar era luna , dupa o noapte cu adevarat intunecata am sa va dau detalii.
_________________
200mm F/6, 130mm F/5, HEQ5 pro , NEQ5 , ATIK 320E , 450D, 15x70
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3549



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 06 Oct 2006 18:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Locuri intunecate in Romania consider ca sunt locuri unde
pe o raza de 40-50km nu exista localitati nici chiar sate mici.
Stiu doua dar doar in unul am fost , si anume in apropiere de lacul
Gura Apei din Muntii Retezat la intrarea in rezervatie este la aprox 1000m inaltime dar inconjurat totusi de munti, am vazut totusi prin fereastra dintre munti Sagitarius pana jos.
In muntii Paring in zona de altitudine maxima a drumului se atinge 2100m
cea mai mare din tara accesibila cu masina (de teren am auzit ) inca nu am fost dar probabil anul viitor.
Am fost recent doar ziua pe Muntele Mic langa Caransebes, si mare minune s-a asfaltat acum proaspat aici se poate ajunge la 1800m cu
masina chiar pe varf avind spre sud localitate la 55 km ,la est 50km.
Sus
sky
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Noi 2005
Mesaje: 442



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 09 Oct 2006 13:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In Iasi sunt locuri unde cerul nu are nici +3 dar sunt locuri unde cerul poate depasi +5, dar in general e foarte poluat luminos. Imi aduc aminte acu cativa ani puteam face observatii de la periferia orasului, acuma nu prea se mai poate si un loc bunpentru observatii ar fi la 15 -20 km
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5561

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Oct 2006 21:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

eu zic ca mai sunt in Romania destule locuri bune pentru observatii.
evident nu este vorba de locuri ca cele descrise de Octavian ci de locuri suficient de intunecate ca sa poti vedea cu ochiul liber calea lactee de exemplu. in ultima vreme am fost mai atent la aspectul asta si deja am povestit de un loc situat la sud de Reghin cu vreo 12-15 km.
am mai descoperit un loc cu cerul ca de smoala in zona turistica Sambata de sus (langa manastirea Brancoveanu) iar saptamana trecuta inca un loc intre Targu Jiu si Baia de arama in apropiere de Tismana.
alt loc ar fi pe langa Rodna veche inspre varful Ineu.
Inca un loc bunicel unde am facut ceva observatii ar fi intre Baia mare si Satul mare, cam la mijlocul distantei dintre ele (30km), dar de acest loc nu am fost totusi prea incantat.
saptamana asta am sa testez cateva locuri din Moldova daca cerul o sa-mi permita.
problema mare dupa mine e alta, cum sa ajungi intr-un astfel de loc....cu echipamentul dupa tine.
Sus
alexconu
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Mai 2005
Mesaje: 610



Localitate: Reine

MesajTrimis: 09 Oct 2006 21:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Situatia nu e chiar atat de neagra. Locuri cu cer decent se gasesc. De curand am fost in Olanda si am ramas prost de ce-am vazut acolo. Am fost in cel mai intunecat loc din Olanda si magnitudinea limita era in jur de 5.7.
Locul meu de observatii (pauleasca, jud. teleorman; la 20 km sud de alexandria) e tot ce-mi pot dori. In majoritatea noptilor din an magnitudinea limita e pe la 6.7-6.8. In cateva nopti ajunge si la 7. Cel mai bun cer vazut de mine de la Pauleasca a avut 7.09. Si e la campie Very Happy Se ajunge usor cu masina (daca nu ploua Very Happy ).
Sus
GM__
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Noi 2005
Mesaje: 89



Localitate: Neamt

MesajTrimis: 10 Oct 2006 00:24 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Poluarea luminoasa in localitatile din Romania
Raspunde cu citat (quote)

sica a scris:
Am deschis acest subiect (chestionar) deoarece consider interesant sa putem face o comparatie intre conditiile de observatie existente in localitatile din Romania (tinand cont de influenta nefasta a poluarii luminoase). Un articol pe marginea acestui subiect se poate citi pe pagina astroclubului bucuresti: http://www.astroclubul.org/astroclub/romanian/poluare.html


sica,chestionarul e incomplet,la mine mag. atinge usor 7-7.1,deci...unde votez? :)
Adevaru' ca locurile cele mai bune sint si o sa fie la munte,adica acolo unde nu prea sint oameni :)
Sus
florin_astro
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Oct 2006
Mesaje: 255



Localitate: Tg.Mures, Romania

MesajTrimis: 10 Oct 2006 14:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ce pot sa spun? pana acu 2 ani la locul de observatii care il folosesc in mod curent aveam magnitudinea 4,5 si chiar 5. Vedeam in unele nopti si Calea Lactee in Cygnus sau Sagitarius. Si asta din oras, dintr-un parc situat in apropeierea blocului unde locuiesc. Acu rar se mai atinge aici magnitudinea 3,5 - 4 iar Caleea Lactee e doar un vis. Se mai observa slab doar de la periferia orasului, sau din locurile unde lipseste iluminatul public, locuri pe care nu m-as incumeta sa le parcurg singur. Problema principala la Tg.Mures este iluminatul public prost conceput si tendinta prosteasca de a lumina cladirile si reclamele pe timpul noptii. De exemplu aseara am incercat sa fotografiez zona constelatiei Aquila si rezultatul a fost un dezastru total. Jumatate din cadru a fost voalat de poluarea luminoasa, si asta la doar 15 secunde expunere cu Canon A75. Si sa tinem cont de faptul ca inaltimea constelatiei in momentul fotografierii era destul de mare...
Sus
sica
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Dec 2005
Mesaje: 55



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 14 Oct 2006 22:57 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Poluarea luminoasa in localitatile din Romania
Raspunde cu citat (quote)

GM__ a scris:

sica,chestionarul e incomplet,la mine mag. atinge usor 7-7.1,deci...unde votez? Smile
Adevaru' ca locurile cele mai bune sint si o sa fie la munte,adica acolo unde nu prea sint oameni Smile


Very Happy Se pare ca am fost cam pesimist cand am gandit chestionarul asta.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5561

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Oct 2006 21:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

iata si cateva locuri din Moldova pe care le-am vazut saptamana asta si unde mi-a placut cum arata cerul:
prima ar fi localitatea Ruginoasa situata intre Pascani si Targu Frumos, apoi localitatea Draguseni situata pe E85 cam la 27 km sud de Falticeni si nu in cele din urma localitatea Caiuti dintre Onesti si Adjud.
am vrut sa vad si cerul din Iasi dar nu s-a putut sta acolo din cauza sarbatorilor locale, poate alta data...
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 21 Oct 2006 12:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In Calarasi se vede mereu Calea Lactee. Cel putin cand ma uit eu. Ce magnitudine are cerul in cazul asta ?
_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 21 Oct 2006 13:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu mai fii asa superficial ca deja de la varsta asta nu-ti mai sta bine Very Happy Mai ales ca ai participat la olimpiada de astronomie. Magnitudinea limita este un parametru relativ stiintific care se determina deci prin metode relativ stiintifice. Nu se poate determina asa "eu am vazut aia, deci ce magnitudine are cerul". Abordarea corecta este sa te duci pe Google si sa scrii "sky limiting magnitude" si dai search si vezi unde te trimite. Probabil o sa dai de niste locuri unde scrie despre scara Bortle si metode de determinare. Citesti cu atentie dupa care le explici si la altii care sunt mai pampalai Very Happy
Sus
aecrimla
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Sep 2006
Mesaje: 142



Localitate: romania

MesajTrimis: 21 Oct 2006 21:40 Download mesaj
Titlul subiectului: poate asta va este de folos....
Raspunde cu citat (quote)

Cautand pe net shi fiind direct afectat de poluarea luminoasa din oras am gasit asta pe net,,, poate foloseshte cuiva , zik eu


http://unihedron.com/projects/darksky/

Nus'h cat de exact este aparatul dar poate cineva sa fi auzit de la vre-un prieten "abroad" ce shi cum face el (aparatu').


Am cautat pretzuri shi face cam cat un plin la o Dacie...Smile

shi uite aici :

http://www.bazaarbuilder.com/cgi-bin/nicka...;sinprod=1

trimit shi in Europa !!!


inca o data link-ul :

http://www.bazaarbuilder.com/cgi-bin/nicka...;sinprod=1

_________________
CAVOK
Sus
alexconu
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Mai 2005
Mesaje: 610



Localitate: Reine

MesajTrimis: 21 Oct 2006 22:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mie mi se pare o chestie fix inutila Smile Sunt metode de determinare a magnitudinii limita destul de precise. Plus ca dracovenia aia ar da un parametru care nu stiu cat e de important direct pentru observator. Pentru ca daca mie cerul mi se pare intr-un fel, altcuiva i se poate parea diferit, existand diferente de perceptie intre persoane. Adica eu pot sa vad un cer ca fiind de 6.5 iar persoana de langa mine sa-l vada ca unul de 5.7 de exemplu
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - avansati Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact