Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
m42.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224477
Numar de utilizatori inregistrati: 2832
Cel mai nou utilizator inregistrat: ALEXION
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Reglare binoclu cum se face?


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
renegatul
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Noi 2008
Mesaje: 145



Localitate: Bavaria

MesajTrimis: 12 Iun 2011 15:03 Download mesaj
Titlul subiectului: Reglare binoclu cum se face?
Raspunde cu citat (quote)

Va salut, stie cineva cum se regleaza un binoclu care a cazut jos ,deci arata imagine dubla.
In colectia mea de binocluri am cateva care nu sunt 100% justate ,iar dupa faq-ul care l-am avut si folosit ,se pare ca mai rau le-am dejustat.
Aveti sau a-ti construit vreun aparat?.Exista unul se cheama binotester dar firma nu mai exista si practic nu se poate nici unde cumpara.
Va rog mult, am stat azi noapte pana la 3 sa le reglez ca sa vad azi dimineata ca mai rau le-am dereglat

Multumesc mult
Renegatul
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5506

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Iun 2011 15:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Incearca si metoda asta:

http://sites.google.com/site/rchamon/home/...binoculars
Sus
renegatul
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Noi 2008
Mesaje: 145



Localitate: Bavaria

MesajTrimis: 12 Iun 2011 16:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Merci Zoth, asta numesc o reglare in detaliu!
Eu le-am (de)-reglat cu metoda :okularul stang focalizat, cel drept complet defocalizat , binoclul indreptata pe unturn cu lumina indepartat si se vede unde e punctl focalizat in cercul defocalizat, apoi am reglat din excentrice pana le-am adus pe marginea celui defocal, mai bine nu a mers, ca sa-mi dau seama la urma ca invartind reglarea dreapta deci care era defocalizat se invarte si cercul ,deci nu e concentric in portocular!
Mai multe nu spun, asta dupa 4 ore de chin,si la circa 50% din binoclurile mele!
Shit, de-mi faceam celputin semne initiale pe lentile si corp, puteam sa vin la pozitia initiala.
Mai cunoaste cineva vreo metoda, poate fara soare, ca la mine aici nu prea mai stiu ce e ala, e clar am concediu si timp ptr. astronomie...
Ceau
Renegatul
Sus
renegatul
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Noi 2008
Mesaje: 145



Localitate: Bavaria

MesajTrimis: 13 Iun 2011 03:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In primul rand Zoth vreu sa-ti multumesc mult ,e cea mai buna descriere ce am gasit-o, si de vreo 3 ore caut alternative...
Binoclurile fals reglate azi noapte aveau abeteri simtitoare.O intrebare a-si mai avea, credeti ca ajunge o colimare partiala asa cum reiese din FAQ deci pentru distanta mea de ochi?
Nu-mi pot inchipui cum sa tot largesc si ingustez binoclul fara sa se miste de pe bancul optic ce l-am costruit.Asa de masiv nu e si sta pe un trepied foto masiv dar degeaba cand misc de el se misca proiecta asa de mult ca nici nu recunosc in ce directie se misca soarele Sad
A-si putea sa fac 3 Sabloane de hartie , unul cu distanta minima unul cu distanta potrivita mie (67mm) si unul cu distanta maxima ce permite sarnierul si sa incerc sa reglez cat se poate de bine dar o miscare coontinua a puntii cu ochii pe proiectia soarelui nu voi reusii sigur.
Bancul optic e stabil el dar binoclul sta doar pus pe el si fixat cu o banda de scai.
Chiar daca modific prinderea scandura are vreo 70 cm lungime si tremura toata cand ating .

Ce ziceti?

Merci
Renegatul
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5506

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Iun 2011 11:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Informatii utile pentru tine mai poti gasi in cartea "Binocular Astronomy" a lui Stephen Tonkin la pag 33-34 si pag 69-71.
Colimarea partiala se numeste "aliniere conditionata" si nu este in regula dar in cele mai multe cazuri in care amatorii isi colimeaza singuri binoclurile fara aparatura adecvata si fara experienta necesara, este singura aliniere ce poate fi obtinuta.
Sus
renegatul
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Noi 2008
Mesaje: 145



Localitate: Bavaria

MesajTrimis: 13 Iun 2011 15:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ok, merci atunci incerc cel putin la furca inchisa si deschisa sa respect inalzimea si distanta interpupilara.

Multumesc.
Renegatul

P.S.
Stii cumva unde pot arunca o privire pe pagine susnumite?
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5506

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Iun 2011 16:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cartea amintita se gasea intr-o vreme in biblioteca online a Astrocubului Bucuresti.
Daca nu reusesti acolo trimite-mi in PM o adresa de mail care accepta fisiere pana in 10MB si iti trimit eu cartea in format PDF.
Sus
ZENDOW
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Aug 2010
Mesaje: 476

Motto: Analfabetii au avantajul ca nu fac greseli de ortografie.

Localitate: TG.JIU

MesajTrimis: 15 Aug 2011 13:02 Download mesaj
Titlul subiectului: Reglare binoclu
Raspunde cu citat (quote)

Zilele trecute am cumparat "la plesneala " un binoclu second hand Revue 10x50 probabil fabricat in Japonia prin anii ''80 . La primirea lui am avut impresia unui lucru manufacturat care se prezinta destul de bine dpdvd estetic dar cu hibe atat la mecanica cat si la calitatea imaginii.

Atunci am citit postul lui Zoth privind verificarea colimarii binoclurilor si am decis sa construiesc un stand asemanator celui descris in articol.

Am gasit o solutie conform cu resturile de PAL pe care le aveam prin casa si a iesit un stand care isi face treaba perfect, fiind in acelasi timp ieftin. Probabil ca cu 25 de lei se pot debita bucatile de PAL la orice atelier de profil.

Pentru ca partea mobila aluneca destul de usor pe calea de rulare am aplicat o strangere cu o menghina pe care o aveam la indemana rezultand o prindere sigura in orice pozitie.



100_3499.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  154.63 kb
 Vizualizat:  de 19057 ori

100_3499.JPG



100_3501.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  209.43 kb
 Vizualizat:  de 19057 ori

100_3501.JPG



_________________
NDan
ED100 APO ,CG5-GT, binoclu Karl Zeiss Jena 10x50W Jenoptem


Ultima modificare efectuata de catre ZENDOW la 15 Aug 2011 17:53, modificat de 1 data in total
Sus
ZENDOW
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Aug 2010
Mesaje: 476

Motto: Analfabetii au avantajul ca nu fac greseli de ortografie.

Localitate: TG.JIU

MesajTrimis: 15 Aug 2011 17:47 Download mesaj
Titlul subiectului: Reglare binoclu
Raspunde cu citat (quote)

Si pentru ca sa nu incep direct cu Revue10x50 ieri am fost in targul auto sa caut ceva pe care sa-mi fac mana. Am gasit un frate mai mic al luiRevue MLC8x30 care seamana izbitor cu 10 x 50 fiind produs de aceeasi firma cred, pentru ca ocularele sunt la fel, imbracamintea plastifiata la fel, chiar si suruburile folosite la articulatie sunt identice.
Cel care l-a vandut mi-a explicat ca este un cunoscator si ca nu il vinde sub 150 lei. Dupa cateva runde de negocieri am reusit sa-l cumpar cu 100 lei cu praful si mizeria care era pe el cu tot !
Dupa ce l-am curatat la fel ca si pe Revue-care s-a prezentat mult mai bine am ajuns fericitul posesor al unei mici colectii de binocluri de 20-30 ani made in Japan si care se prezinta asa:



100_3518.JPG
 Descriere:
Binoclurile mele!
 Marime fisier:  224.79 kb
 Vizualizat:  de 19025 ori

100_3518.JPG



_________________
NDan
ED100 APO ,CG5-GT, binoclu Karl Zeiss Jena 10x50W Jenoptem
Sus
ZENDOW
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Aug 2010
Mesaje: 476

Motto: Analfabetii au avantajul ca nu fac greseli de ortografie.

Localitate: TG.JIU

MesajTrimis: 15 Aug 2011 18:08 Download mesaj
Titlul subiectului: Reglare binoclu
Raspunde cu citat (quote)

Acum sa trecem la treaba folosind metoda descrisa de in situl indicat de Zoth folosind soarele ca sursa de lumina care este sursa ideala aflata la distanta infinita(cu razele de lumina care intra in binoclu paralele) dar care prezinta doua inconveniente :
1. Pozitia soarelui pe cer se schimba destul de repede si automat unghiul sub care orientezi standul impreuna cu binoclul care la orele amiezii devine destul de mare si incomod de mentinut(ar fi util un sistem de reglare mecanica a acestei pozitii asta pentru a nu fi nevoit sa utilizezi diverse "adaosuri")
2 Azi 15 august soarele a fost destul de puternic si mi-a limitat dorinta de a zabovi la reglaje fine pentru a reduce erorile la minim.La 15 februarie lucrurile stau invers , trebuie lucrat cu manusi!

Va prezint cum aratau proiectiile vazute pe ecran la cele 2 binocluri:



100_3507.JPG
 Descriere:
Revue 10 x 50 la prima vedere bai mare!
 Marime fisier:  283.89 kb
 Vizualizat:  de 19015 ori

100_3507.JPG



100_3509.JPG
 Descriere:
Pentru fratele mai mic 8x30 era ceva mai bine!
 Marime fisier:  264.27 kb
 Vizualizat:  de 19015 ori

100_3509.JPG



_________________
NDan
ED100 APO ,CG5-GT, binoclu Karl Zeiss Jena 10x50W Jenoptem
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5506

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Aug 2011 20:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dan, a iesit un stand pe cinste, felicitari Very Happy
Se pare ca metoda asta e foarte buna pentru verificarea alinierii dar mai putin potrivita pentru reglajele necesare colimarii, eu unul lucrez ceva mai incet si cred ca mi-ar da de furca...
Sa ne tii la curent cu evolutia celor doua binocluri,
Bafta!
Sus
ZENDOW
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Aug 2010
Mesaje: 476

Motto: Analfabetii au avantajul ca nu fac greseli de ortografie.

Localitate: TG.JIU

MesajTrimis: 15 Aug 2011 22:37 Download mesaj
Titlul subiectului: Reglare binoclu
Raspunde cu citat (quote)

Pentru alinierea binoclului Revue10x50 am crezut initial va trebui sa intru si la prisme , dar din fericire reglajul asimetric al obiectivelor permite reglaje destul de largi si am reusit sa aduc in parametrii acceptabili fara reglajul prismelor care la aceste binocluri cred ca se face demontand lamela elastica ce le tine fixate fiind destul de greu de nimerit un asemenea reglaj.

Problemele care apar pe parcursul reglajelor tin in primul rand de mentinerea standului spre directia soarelui. Pentru ajustari mai fine ale directiei fantei luminoase am folosit diverse obiecte si pene taiate ad-hoc din ploistiren extrudat asa cum se vede in foto:
Privind fotografia dupa ce m-am chinuit cu diverse improvizatii acum observ ca standul meu permite o modificare a unghiului pe verticala (inaltime) partea mobila putand fi ridicata dupa necesitati si fixata cu menghina in orice pozitie! (editat ulterior-mintea de pe urma a romanului!)



100_3508.JPG
 Descriere:
Diverse obiecte ajutatoare pentru alinierea fantei luminoase.
 Marime fisier:  327.16 kb
 Vizualizat:  de 18963 ori

100_3508.JPG



_________________
NDan
ED100 APO ,CG5-GT, binoclu Karl Zeiss Jena 10x50W Jenoptem


Ultima modificare efectuata ZENDOW la 16 Aug 2011 20:11, modificat de 2 ori in total
Sus
ZENDOW
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Aug 2010
Mesaje: 476

Motto: Analfabetii au avantajul ca nu fac greseli de ortografie.

Localitate: TG.JIU

MesajTrimis: 15 Aug 2011 22:52 Download mesaj
Titlul subiectului: Reglare binoclu
Raspunde cu citat (quote)

La verificarea reglajelor am remarcat urmatoarele:
1. Daca focalizezi bine binoclul proiectia luminoasa de pe ecranul realizat cu hartie milimetrica este destul de clar delimitata ceea ce duce la masurarea exacta a distantelor interpupilare .
2. Raportarea la linia orizontala data de proiectia creionului montat pe oculare in schimb e mai dificila aceasta nefiind foarte clar delimitata si necesitand o mediere vizuala pentru a pune hartia milimetrica paralel cu aceasta. De aici si eroare mai mare la reglajul pe verticala.
Dupa un timp relativ scurt am obtinut urmatoarea amprenta vizuala finala pentru Revue10x50:



100_3511.JPG
 Descriere:
Rezultat final Revue 10x50
 Marime fisier:  183.25 kb
 Vizualizat:  de 18957 ori

100_3511.JPG



_________________
NDan
ED100 APO ,CG5-GT, binoclu Karl Zeiss Jena 10x50W Jenoptem


Ultima modificare efectuata de catre ZENDOW la 16 Aug 2011 19:42, modificat de 1 data in total
Sus
ZENDOW
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Aug 2010
Mesaje: 476

Motto: Analfabetii au avantajul ca nu fac greseli de ortografie.

Localitate: TG.JIU

MesajTrimis: 15 Aug 2011 23:16 Download mesaj
Titlul subiectului: Reglare binoclu
Raspunde cu citat (quote)

Am facut si o analiza a rezultatului final.
Masuratorile au fost facute cu o distanta ecran-oculare de 530 mm.
Am estimat o eroare la distanta interpupilara de 2 mm pe ecranul de proiectie si de 3 mm fata de orizontal. E posibil sa le fi citit intr-un mod optimist pentru ca erorile aproape se incadreaza in standardul sovietic(cel mai exigent):
Erorile au fost urmatoarele:
1. Unghiul de eroare de divergenta pe verticala 19 arcminute in planul proiectiei, respectiv 1,9 arc minute in planul obiectului vizat
2. Unghiul de eroare de divergenta pe orizontala 13 arcminute in planul proiectiei, respectiv 1,3 arc minute in planul obiectului. Eroarea este calculata la o distanta interpupilara de 63mm cat am eu, si cred ca un pic mai mare la deschidere maxima si minima.

Daca nu am facut nici o greseala de calcul rezultatul ma obliga sa refac testele cu o exigenta marita pentru ca sunt suspect de bune!

_________________
NDan
ED100 APO ,CG5-GT, binoclu Karl Zeiss Jena 10x50W Jenoptem
Sus
ZENDOW
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Aug 2010
Mesaje: 476

Motto: Analfabetii au avantajul ca nu fac greseli de ortografie.

Localitate: TG.JIU

MesajTrimis: 16 Aug 2011 01:28 Download mesaj
Titlul subiectului: Reglare binoclu
Raspunde cu citat (quote)

Inainte de reglajele optice am reusit sa rezolv si niste probleme mecanice, inlocuind sistemul de indicare a distantei interpupilare de la MLC la Revue care vrea sa fie de baza pentru astronomie.
Pentru MLC o sa incerc sa fac rost de sistem de la un coleg de forum care inteleg ca si-a desfacut un Revue10x50 pentru piese!
Am rezolvat si problema filetelor celor doua ornamente frontale de la Revue care au fost infiletate gresit de utilizatori mai grabiti(s-a aplicat o polisare cu un smirgel fin atat pe filetul mama cat si pe cel tata), reusind sa le infiletez fara fortare pana la capat!
Asta seara le-am pus un pic pe cer si fata de prima utilizare mi s-au parut mai placute in utilizare cu stele mai bine focalizate.

In concluzie am facut o afacere buna cu cele 2 binocluri care si-au castigat dreptul de a sta in semnatura din profilul meu.
Recomant acest mod de a te dota cu binocluri de talcioc unde cu putin noroc poti pune mana pe lucruri bune. Dupa ce m-am uitat prin chinezariile pe care vanzatorii cereau 2 milioane in targ binoclurile mele pot primi titlul de profesionale!

_________________
NDan
ED100 APO ,CG5-GT, binoclu Karl Zeiss Jena 10x50W Jenoptem
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact