Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
m57.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224538
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Nikon 16x50 or 7x50 ?


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
biloiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 10



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Mai 2011 23:28 Download mesaj
Titlul subiectului: Nikon 16x50 or 7x50 ?
Raspunde cu citat (quote)

Salutare,
Am incercat sa parcurg majoritatea posturilor dar din pacate nu m-am lamurit pe deplin ... care dintre cele 2 binocluri mi-l recomandati pentru observatii astronomice? Am de ales numai dintre aceste 2 modele.

Multumesc,
Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 17 Mai 2011 23:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca vrei sa le folosesti pentru observatii astronomice, atunci ai nevoie in primul rand de lumina care este direct proportionala cu diametrul lentilei si invers proportionala cu distanta focala (sau puterea de marire mentionata in cazul binoclului). Deci cu 7x vei vedea mult mai bine decat ceea ce poti observa la 16x. Iar la un diametru al lentilei de numai 5 cm lumina este foarte importanta.
Daca binoclul cu 16x ar fi avut zoom variabil in genul 5-20x poate ar fi fost o optiune, oricum calitatea optica in acel caz nu ar fi fost atat de optimizata ca in cazul puterii de marire fixe.
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1260




MesajTrimis: 18 Mai 2011 09:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu am modelele de la Nikon 12x50 si 7x50. Initial l-am luat pe cel de 12x50. Extrem de bun si clar la observatii pe timp de zi. Pe timp de noapte stele tremura, nu se pot observa punctual, e bun cel mult la Luna. Eu specific conditii decente spre foarte bune de observatii, ca altfel te poti uita si cu 12x50 la cer dar calitatea lasa de dorit. 16x50 as recomanda sa fie sters din lista din start. Si o sa scriu acusica si de ce.
7x50 l-am luat tocmai pt a imbunatati observatiile pe timp de noapte, si s-a dovedit o alegere inspirata. Am postat un tabel, se gaseste si pe site-ul oficial al Nikon, si acolo se va observa ca 7x50 ofera cel mai mare grad de luminozitate, lucru mai mult decat important la observatiile nocturne. Facand un experiment noaptea pe cer senin am vazut ca numarul de stele observate cu 12x50 este cu mult mai mic decat cele observate cu 7x50. Aici diferenta a facut-o factorul luminozitate, factorul marire e pe locul doi sau trei.
Apoi am inteles cum poti gasi un binoclu care sa ofere o luminozitate buna. Intr-o seara ceva timp dupa asfintit, cand cerul mai avea inca o foarte usoara tenta albastruie am comparat cele doua binocluri. Si am constatat ca prin 7x50 vad cerul albastrui la fel ca si cu ochii liberi! Cu 12x50 cerul era negru ca smoala. Si acum revin pe baza acestui mic experiment la 16x50. Cum crezi ca se va vedea, sau ce vei vedea? Aici in acest caz cerul ,,negru ca smoala" nu inseamna ca stelele se vor vedea mai stralucitoare, ci ca din start toate stelele mai ,,slabute" ca luminozitate vor fi automat excluse din perceptia noastra vizuala. Acest lucru nu se intampla cu un 7x50.
Sus
biloiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 10



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Mai 2011 11:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multam mult pentru mesajele voastre. Ma voi orienta pt un 7x50! !!
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 18 Mai 2011 13:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cristib, ce pupila de iesire are binoclul de 7x50 mm ? daca are pupila mai mare de 6 mm este posibil ca, in realitate, sa se comporte precum un binoclu de diametru mai mic (efect: o posibila reducere de luminozitate).
_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1260




MesajTrimis: 18 Mai 2011 17:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Laurentiu a scris:
Cristib, ce pupila de iesire are binoclul de 7x50 mm ? daca are pupila mai mare de 6 mm este posibil ca, in realitate, sa se comporte precum un binoclu de diametru mai mic (efect: o posibila reducere de luminozitate).

Aici e tabelul cu datele producatorului
http://www.nikon.com/products/sportoptics/...0/spec.htm
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 18 Mai 2011 20:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

M-am lamurit. Pupile de 7 mm diametru ai, poate, in adolescenta, dar chiar si atunci e greu sa folosesti acest avantaj daca nu iti pui ochiul in ocular exact acolo unde trebuie Sad

Eu as fi preferat, de aceea, un 10x50 mm...

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1260




MesajTrimis: 18 Mai 2011 20:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Factorul Relative brightness e dublu fata de alt model. L-au pus de aiurea? Ca despre asta discutam, indiferent de varsta.
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 18 Mai 2011 21:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Habar nu am la ce se refera "relative brightness" dar in materie de instrumente astronomice (iar in cazul nostru binoclul asta este) pupila de iesire este foarte importanta:

http://www.skyandtelescope.com/howto/basics/3304201.html

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1260




MesajTrimis: 18 Mai 2011 21:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

atunci vor trebui mai multe pareri ca deja sau incurcat lucrurile
Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 18 Mai 2011 21:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

E complicata treaba, asa e Smile

Am sa iti descriu cum m-am decis eu la un 10x50.

De la o putere de marire de 10x in sus, imaginea 'tremura' cand binoclul este tinut in mana. Daca nu ai un trepied, sau o "bizooka" (e termen proaspat, vezi http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=71362#71362), am evitat puteri de marire mai sus de 12.

Pupila de iesire joaca un rol important: cu cat e mai mare, cu atat imaginea este mai luminoasa. La binoclul 7x50, pupila e de 50/7 = 7.1 mm. La 16x50, pupila e 50/16=3.25 mm. Lumea ar fi tentata sa zica "ok, pupila de iesire cat mai mare. 10 mm daca se poate!". Numai ca un fascicul de 10 mm nu poate sa intre in ochi printr-o pupila a ochiului de 5 - 6 mm.
Se ajunge in acest mod la o valoare de 5 - 6 mm pentru pupila de iesire; 7mm 'merge' la ochii tineri, care isi pot dilata pupilele incat sa primeasca un fascicul de lumina de 7.

Am ales o pupila de 5 mm. Aici se incadrau mai multe binocluri: 7x35 , 8x40, 10x50. Nu am mers cu puterea de marire mai sus de 10, fiidca nu voiam sa am un bionoclu in care sa tremure imaginea atat de tare incat sa nu vad nimic.
Un 7x35 bun are un camp de 9 grade (unele marci mai mult). Unul de 10x50 are doar un camp de 6.5 - 6.7 grade. Un 7x35, pe un cer de magnitudine 5 'vede' stele pana la magnitudinea 8.5, in timp ce un 10x50 merge pana pe la 9 - 9.2
Am decis sa sacrific din campul vizual pentru magnitudinea limita, si am ales un 10x50.


In cazul tau, gandeste-te un pic la:
- ce gen de observatii vrei sa faci? Vrei un camp cat mai mare, ca sa poti gasi si urmari sateliti artificiali cat mai usor? Sau vrei "sa vezi cum se vede" o stea variabila care atinge la minim magnitudini in jurul lui 9?
- de unde o sa faci observatii? Un 10x50 'arata' mai multe decat un 7x50 (care ofera o magnitudine limita cu 0.38m mai putin), si asta poate sa conteze in oras unde e mai multa poluare luminoasa.
- cum stai cu tremuratul mainilor? Daca tremura, poate ca ar fi mai bun un 7x35 sau 8x40 decat un 10x50.
- ai astigmatism si porti ochelari? Daca da, o sa te intereseze binocluri cu eye relief (distanta intre ocular si pozitia ideala a pupilei ochiului) mare.

Nu te grabi. Daca ai posibilitatea sa incerci cateva modele, fa-o.

_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1260




MesajTrimis: 18 Mai 2011 22:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bun, pupila de iesire a binoclului e asemanatoare cu a unui adolescent! Ma refer la 7x50. In cazul asta care ar fi problema? La 35 de ani fascicolul de lumina nu e absorbit in asa fel incat sa-mi ofere ceea ce poate vedea un ochi de 35 de ani? Trebuiesc factori de pupila speciali? Eu cred ca din multul oferit isi va lua atat cat ii trebuie. Bine ca are de unde ,,refuza" si nu e in deficit!!
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 18 Mai 2011 23:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Eu cred ca din multul oferit isi va lua atat cat ii trebuie. Bine ca are de unde ,,refuza" si nu e in deficit!!


Daca iti faci timp sa citesti materialul la care am dat un link mai sus vei intelege usor de ce nu este asa.

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 19 Mai 2011 16:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mda, ne-am cam intins si nu il ajutam pe om.

De preferabil, cauta un binoclu cu pupila de iesire de 5 mm. Daca poti, mai asteapta, eventual mai cauta un pic, poate gasesti o modalitate sa procuri un binoclu care sa corespunda cat mai bine cerintelor tale.

Daca insa ai de ales doar dintre cele doua modele, si nu exista posibilitatea de a procura alt model, mergi mai bine pe 7x50. La 16x, fara trepied sau "bizooka", o sa ai de patimit. In plus, o sa ai un camp mai larg decat cel de 16x.

_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 19 Mai 2011 18:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un nene pe cloudynights zice ca:

"...exit pupils much greater than 5mm tend to wash out image contrast in faint astronomical objects due to the increased apparent brightness of the background sky."

(articolul integral de pe cloudynights: http://www.cloudynights.com/item.php?item_id=348 )

Eu am avut un Bushnell 10x50 si pot spune ca depinde foarte mult si de poluarea luminoasa sau de sky glow. Oricum binoclul respectiv la observatii nocturne abia facea fata pe cand pe timp de zi contrastul era superb si defecte optice minimale.

Legat de aspectul asta poate ar trebui luata in considerare si destinatia binoclului care determina particularitatile constructive (gen tehnologia de coating) cat si raportul focal (altfel descris, exit pupil) (ex, binoclul de vanatoare vs. cel astronomic).
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact