Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
IMGA0320.JPG
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224014
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Putin ajutor cumva...off topic


Du-te la pagina Anterioara  1, 2
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Optica

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 16 Apr 2011 01:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Erwin vrei sa spui poate LED-uri de macar 10W care s-ar putea compara cu un halogen de 100W dar nu suficient. Un halogen de proiectie cu oglinda incorporata depaseste 1000 de lumeni.
Putine leduri sunt capabile sa ajunga la valorile astea si sunt foarte scumpe.
Altfel toate lampile cu halogen de la proiectoare ar fi inlocuite cu LED-uri.

Cat despre sursa punctiforma ma cam indoiesc, becul cu halogen ca mai toate becurile lumineaza sub un unghi mare desi lumina pleaca aparent de la un filament "punctiform". Cred ca ce conteaza e intensitatea luminii si concentrarea uniforma pe o suprafata mai mica. Oricum fibra optica necoerenta nu transmite imagini asa ca ce conteaza e fluxul luminos.

_________________
Small minds discuss people, Average minds discuss events, Great minds discuss ideas

www.cloudynights.com
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2640

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 16 Apr 2011 08:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

neox a scris:
Erwin vrei sa spui poate LED-uri de macar 10W care s-ar putea compara cu un halogen de 100W dar nu suficient. Un halogen de proiectie cu oglinda incorporata depaseste 1000 de lumeni.
Putine leduri sunt capabile sa ajunga la valorile astea si sunt foarte scumpe.
Altfel toate lampile cu halogen de la proiectoare ar fi inlocuite cu LED-uri.

Cat despre sursa punctiforma ma cam indoiesc, becul cu halogen ca mai toate becurile lumineaza sub un unghi mare desi lumina pleaca aparent de la un filament "punctiform". Cred ca ce conteaza e intensitatea luminii si concentrarea uniforma pe o suprafata mai mica. Oricum fibra optica necoerenta nu transmite imagini asa ca ce conteaza e fluxul luminos.


Am avut pe mana LED de 20W , de fapt o matrice minuscula de 6 leduri , al carei diametru nu depasea 6 mm. Cel care o comandase a platit pe ea vreo 200 de lei.
Intensitatea luminoasa era de-a dreptul spectaculoasa , fascicolul colimat fiind vizibil pe lumina zilei.

Din cate stiu eu , aberatia sferocromatica a sursei poate influenta foarte mult calitatea imaginii prin microscop , la grosismente mari si foarte mari.
Sus
relucu4
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Apr 2011
Mesaje: 12



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 16 Apr 2011 09:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

catalin dumitru a scris:
neox a scris:
Erwin vrei sa spui poate LED-uri de macar 10W care s-ar putea compara cu un halogen de 100W dar nu suficient. Un halogen de proiectie cu oglinda incorporata depaseste 1000 de lumeni.
Putine leduri sunt capabile sa ajunga la valorile astea si sunt foarte scumpe.
Altfel toate lampile cu halogen de la proiectoare ar fi inlocuite cu LED-uri.

Cat despre sursa punctiforma ma cam indoiesc, becul cu halogen ca mai toate becurile lumineaza sub un unghi mare desi lumina pleaca aparent de la un filament "punctiform". Cred ca ce conteaza e intensitatea luminii si concentrarea uniforma pe o suprafata mai mica. Oricum fibra optica necoerenta nu transmite imagini asa ca ce conteaza e fluxul luminos.


Am avut pe mana LED de 20W , de fapt o matrice minuscula de 6 leduri , al carei diametru nu depasea 6 mm. Cel care o comandase a platit pe ea vreo 200 de lei.
Intensitatea luminoasa era de-a dreptul spectaculoasa , fascicolul colimat fiind vizibil pe lumina zilei.

Din cate stiu eu , aberatia sferocromatica a sursei poate influenta foarte mult calitatea imaginii prin microscop , la grosismente mari si foarte mari.



Ledul cu care lucrez are cam 50W si o intensitate luminoasa situata intre 4000-5000lumeni in punctul de lucru indicat de fabricant(25V/2A). Lumina face foarte multa si foarte alba dar la proba practica pe care am facut-o saptamana asta nu a trecut. Am montat pe el un reflector construit special pentru acest tip de led(dar nu pentru acest tip de aplicatie) si cu toate acestea pe fibra nu se ducea cantitatea necesara de lumina si de aceea am ajuns la concluzia ca pentru reusita experimentului asta trebuie si un dispozitiv optic menit sa focalizeze toata aceasta cantitate de lumina daca nu chiar la diametrul fibrei macar pe undeva pe aproape. Atasez o poza cu ledul in cauza. Am mascat logoul firmei pentru a nu da impresia de reclama. Daca sunteti interesati pot posta foaia de catalog a lui, daca este permis asa ceva.



Led.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  262.26 kb
 Vizualizat:  de 9109 ori

Led.jpg


Sus
relucu4
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Apr 2011
Mesaje: 12



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 16 Apr 2011 10:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

catalin dumitru a scris:
Daca becul halogen cu care era echipat initial dispozitivul , se apropia cat de cat de ceea ce se numeste o sursa punctiforma (adica avea un filament concentrat pe o arie\volum mica) , atunci inlocuirea lui cu o matrice de LED-uri poate fi problematica.
Matricea nu este nici sursa de lumina punctiforma (la distanta care o desparte de fereastra fibrei optice) si pe deasupra mai emite si o infinitate de fronturi de unda care fac aproape imposibila colimarea cu mijloace obisnuite (fara a apela la optica de dimensiuni enorme).

Un raster nu e altceva decat o matrice de microlentile care serveste la uniformizarea iluminarii cu fascicule largi.
Cel putin teoretic , dupa raster trebuie montata o lentila fresnel (mai putin transparenta dar cu o aberatie de sfericitate foarte mica) iar inaintea fibrei o lentila (poate plan convexa ) ceva mai mare decat diametrul fibrei si cu o focala corespunzatoare.

Mai exista o metoda care se practica la unele videoproiectoare (cele cu matrice cu microoglinzi) , in care se foloseste un tunel optic si care da si forma rastrului (adica formatul imaginii, 3\4 sau 16\9 ).
In cazul tau , ar trebui sa confectionezi , nu un tub cu sectiune dreptunghiulara ca la video , ci un fel de trunchi con , sa zicem din aluminiu , cu bazele mare si mica corespunzatoare matricei si fibrei , foarte bine lustruit la interior , si suficient de lung ca sa-ti asigure destule reflexii sub unghiuri mici.


Becul are un filament in forma de spirala coaxial cu directia monturii fibrei si diametrul acestei spirale este cam de 4mm(nu sunt sigur la zecime ca mi-e mila sa-l sparg dar cam asa pare). Este un bec gen spot doar ca se alimenteaza la 12V si are puterea de 100W. Atasez o poza cu zona filamentului de la acest bec.
La ideea cu trunchiul de con m-am gindit si eu la un momendat dar neavind cunostinte de optica nu mi-a fost prea clar daca aceasta constructie ar concentra fluxul luminos sau ar lasa sa treaca doar o parte din el. Pentru partea cu lustruirea ma gindisem la niste autocolant tip oglinda lipit la interior inainte de a forma trunchiul(eu ma gindisem sa-l fac din tabla cositorita de 0,5mm si sa-l inchid prin lipire. Din pacate la partea referitoare la lungimea lui sunt strict limitat de distanta led-fibra. Credeti ca pe distanta aceasta disponibila de 45-50mm s-ar face suficiente reflexii ca sa asigure un fel de concentrare a fluxului luminos? Din pacate pentru mine nu sunt vreun nabab drept care incerc sa fac acest experiment cu cheltuieli cat mai mici chiar daca asta ar insemna munca fizica si de documentare mai multa asa incat idee cu trunchiul de con mi-ar suride daca ar fi cat de cat posibil sa obtin ceva rezultate in domeniul concentrarii fluxului luminos. Sunt convins ca la cat de multa lumina da acest led nu-i trebuie o foarte mare si precisa concentrare(in faza de experiment cel putin). Ulterior daca ma voi lamuri ca solutia este viabila si dpdv. electronic si dpdv. optic probabil ca vor urma si optimizari pentru imbunatatirea randamentului si in paralel si pentru scaderea cheltuielilor cu subansamblurile necesare (doar ledul fiind aproape 100 de euro).



Balon bec halogen.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  67.06 kb
 Vizualizat:  de 9101 ori

Balon bec halogen.jpg


Sus
relucu4
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Apr 2011
Mesaje: 12



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 16 Apr 2011 10:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

neox a scris:
Condensorul de la linkul dat e pe format de 1.25" adica 31,8mm ( fiind diametrul), cred ca ar fi perfect pentru ce ai nevoie. E conceput practic exact pentru problema ta.
Daca ai putea sa pui o poza cu dispozitivul pe care il ai acum (matricea de leduri + fibra)... eventul s-ar putea modifica un pic sa acomodeze un condensor de microscop.
Irisul cum zicea si MikeC il lasi in pace sau faci rost de un condesor fara iris, am gasit multe tipuri si modele asa ca cel putin unul din ele ar putea fi potrivit.
Trebuie avut in vedere (daca vrei sa cumperi unul de pe net) ca iti trebuie un condensor normal, sunt altele mai speciale pentru microscoape cu camp intunecat mult mai scumpe.



I-mi cer scuze anticipat pentru lipsa de pricepere in domeniu si va intreb ce este de fapt un ocular caci am vazut in oferta de la bazar a dlui. Saiph ca are de vinzare ocular cu "standard de 1.25", din doua dublete acromate -> focala rezultanta <30mm, campul e cam mic totusi, deci nu se poate spune ca este chiar un plossl (probabil are nevoie de modificarea distantei intre dublete)" Ca si diametru inteleg ca 1.25'' s-ar incadra la ceea ce-mi trebuie dar restul de precizari i-mi sunt total straine. I-mi puteti spune daca s-ar apropia de ceea ce mi-ar putea fi util mie? Diametrul si distanta focala ar fi pe aproape dar nu stiu ce este de fapt ocularul si nu cunosc restul de termeni din prezentarea dinsului. N-asi vrea sa-l deranjez pe om aiurea cu intrebari daca nici macar nu se apropie de ceea ce mi-ar fi necesar.
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2640

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 16 Apr 2011 12:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca incinta reflectanta in forma de trunchi de con este prea scurta , o parte din raze se vor intoarce in cele din urma inspre LED , provocandu-i probabil incalzirea excesiva.
O piesa reflectanta interioara conului si asezata coaxial , poate rezolva problema.
Dar asta e treaba de simulat pe calculator si nu stiu unde s-ar gasi un program pt asa ceva.
Sistemul seamana practic cu un mic telescop Cassegrain sau poate un RC , iar piesa centrala arata mai degraba ca un fus sau ca doua conuri lunguiete cu baza comuna.

In "teoria si constructia aparatelor optice " vol. 1 a lui Petre Dodoc ,la paginile 144-145 sunt niste schite sumare in legatura cu problema in discutie.
Sus
relucu4
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Apr 2011
Mesaje: 12



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 16 Apr 2011 13:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

catalin dumitru a scris:
Daca incinta reflectanta in forma de trunchi de con este prea scurta , o parte din raze se vor intoarce in cele din urma inspre LED , provocandu-i probabil incalzirea excesiva.
O piesa reflectanta interioara conului si asezata coaxial , poate rezolva problema.
Dar asta e treaba de simulat pe calculator si nu stiu unde s-ar gasi un program pt asa ceva.
Sistemul seamana practic cu un mic telescop Cassegrain sau poate un RC , iar piesa centrala arata mai degraba ca un fus sau ca doua conuri lunguiete cu baza comuna.

In "teoria si constructia aparatelor optice " vol. 1 a lui Petre Dodoc ,la paginile 144-145 sunt niste schite sumare in legatura cu problema in discutie.



Va multumesc pentru interes si indicatii. Din pacate e putin probabil fie sa intru in posesia cartii fie sa inteleg ce spune acolo. Ramane partea practica, am sa incerc construirea unui astfel de con si am sa fac o proba cu el. In ceea ce priveste supraincalzirea ledului voi putea sa-mi dau seama de asta intrucat monitorizez permanent pe timpul probelor temperatura lui si oricum este bine asigurat in ceea ce priveste racirea si din punct de vedere al contactului termic cu radiatorul si din punctul de vedere al ventilatiei fortate. Pina acum nu a trecut de 55 grd asa ca orice incalzire suplimentara are sa se simta. Chiar daca temperatura ar urca pina aproape de 70 grd pe perioada probei dar asi obtine imbunatatiri, macar asi fi sigur ca asta e calea pe care trebuie sa o urmez adica cea a focalizarii fascicolului.
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2640

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 16 Apr 2011 16:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cu placere , si sa ne spune-ti si noua cati bani erau in seif Mr. Green .

Glumeam , desigur Wink .
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 16 Apr 2011 16:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In primul rand daca se vrea o treaba absolut 100% profesionista atunci ar trebui analizat tot ansamblul pe calculator cu un program specializat pe optica si asta se poate face foarte bine in Zemax sau Oslo. Asta e valabil daca se construieste tot de la zero tot dispozitivul optic pentru performante maxime daca e vorba de un domeniu de utilizare foarte pretentios. Altfel ar ajuta mai mult pentru o imagine de ansamblu, de incercat mai multe metode.

'Ocularul' de care amintesti e un ansamblu optic prin care pivesti imaginea data de un obiectiv. De exemplu un binolu/luneta e format din obiectiv, ansamblul de lentile indreptat spre subiectul de observat, si ocular prin care privesti imaginea reala data de acesta. Daca vrei o analogie, ocularul e ca o mica lupa care mareste imaginea furnizata de obiectiv.

Nu stiu in ce masura un ocular de telescop ar fi potrivit la aplicatia ta. Teoretic da, ar focaliza lumina LED-ului pe fibra optica dar nu cred ca e cea mai eficienta solutie. Asa mai bine incerci un condensor de microscop care e proiectat pentru treaba asta.

Dar totusi intrebarea e ai niste cerinte foarte specifice? Adica cum sa fie iluminarea, cat de intensa, cat de uniforma? E vorba de un anume domeniu spectral? E vorba de o aplicatie pretentioasa? Sau pur si simplu ai nevoie ca toata lumina led-ului sa intre in fibra optica cu pierderi minime?
Daca fibra optica nu e coerenta atunci oricum nu prea conteaza altceva, pentru ca nu face decat sa-ti transmita fluxul luminos pana la aparatul respectiv.

Edit: Am cautat prin sursele comerciale si s-ar parea ca e tehnologie de varf ce ai vrea sa faci Smile . Exista surse de lumina cu LED si fibra optica concepute pentru microscopie dar se pare ca sunt secrete de fabricatie la mijloc si nu gasesc o schema concreta Rolling Eyes , dar totusi principiul pare simplu.

In locul tau as incerca sa experimentez mai multe variante pana la produsul final incepand cu trunchiul de con (ideal aluminizat la interior...poate o folie de aluminiu lipita) dupa care poate un condensor ieftin.
Uite aici o varianta comerciala...
http://www.htds.fr/doc/optronique/modules_...module.pdf

Dar in general preturile sunt pe masura la cele cu LEDuri de mare putere. Sar rapid de 500 de Euroi Shocked

_________________
Small minds discuss people, Average minds discuss events, Great minds discuss ideas

www.cloudynights.com
Sus
relucu4
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Apr 2011
Mesaje: 12



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 16 Apr 2011 20:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Foarte asemanator cu ceea ce ar trebui sa obtin eu(produsul din linck-ul dvs) doar ca dimensiunile sunt cu mult mai mari decat ceea ce-mi permite mie locul. In aplicatia la care lucrez trebuie ca eu sa realizez conversia de la tensiunea de 12V/10A alternativa cu care se alimenta becul la 28V/2A continua necesara surselor de curent constant ce pot sustine pe termen lung functionarea in siguranta a ledului la o temperatura sub 70 grd. Tot acest ansamblu: electronica+led+radiator generos pentru led+partea aceasta optica pe care incerc sa o identific ce-ar putea fi trebuie "inghesuit" in sertarul in care locuia initial becul(de fapt becurile caci mai era unul de back-up) cu halogen. Inlocuirea sertarului cu becuri cu cel cu led trebuie sa se poata face de catre oricine fara interventii la restul electronicii microscopului. Partea electronica am adus-o la functionare insa fara un ajutor(nu stiu cat de mare procentual) din partea partii optice mare parte din lumina obtinuta iese din cutie pe fantele de aerisire creind un frumos joc de lumina si atat. Lumina pe fibra e firesc sa se duca intrucat centrul ledului este coaxial cu cel al fibrei dar nu este suficient de puternica. Dupa parerea mea daca asi putea dubla intensitatea luminoasa pe fibra ar fi multumitor(nu foarte bine). Sunt perfect de acord cu dvs ca totul ar trebui facut profesional dar cum bine ati observat informatii nu prea sunt la liber asa ca incerc sa aduc la o functionare cat de cat corespunzatoare acest exemplar dedicat unui prieten bun(doctor incepator dar pasionat de ce face, ceea ce trebuie sa recunoastem e cam rar in ziua de azi) si ulterior daca investitiile ne vor permite o sa trecem si la variante mai de top. Ceea ce-si doreste el la acest moment este temperatura de culoare emisa de led in locul celei a becului(si pe linga asta, evident, si avantajele vietii mult mai lungi a ledului si a investitiilor ulterioare 0 ron in becuri). Se pare ca-l ajuta mai mult in cercetarile si lucrarile lui, oricum insa trebuie asigurata si cantitatea necesara din aceasta lumina. Am uitat sa raspund la intrebarea referitoare la calitatea luminii. Pina la acest moment prietenul meu nu a precizat nimic de acest lucru, pur si simplu lumina care se duce pe fibra lumineaza(halal exprimare si la mine) "locul faptei" sa-i zicem. Nu cred ca influenteaza in mod deosebit altaceva. Din ceea ce stiu eu mai face poze din cind in cind la ce lucreaza prin partea optica a microscopului caci nu are parte de video pe el. Am sa-l intreb de curiozitate daca-l poate afecta negativ altaceva decat insuficienta iluminarii.
Va multumesc pentru mesaje si va urez un wekend placut.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 16 Apr 2011 21:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

În acest caz, cea mai bună soluție ar fi un ansamblu de lentile convergent care să micșoreze cât mai mult conul de lumină, urmând ca fibra optică să concentreze spotul la capătul celălalt. Caută 2 lentile plan-convexe cât mai groase și mai bombate, aproape sferice. Le montezi într-un tub de aluminiu cu părțile convexe la interior. Încearcă să proiectezi spotul pe un ecran aflat la distanța unde vine fibra optică mai întâi și reglează distanțele dintre lentile și dintre ansamblul optic și placa LED până obții cel mai concentrat spot. Dacă ai loc destul, între fibră și lentile pune acel trunchi de con care să preia cât mai mult din spot.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 17 Apr 2011 00:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sa inteleg ca microscopul apartine de o institutie sau e obiectul personal al prietenului doctor?
Daca e al lui poate ai putea trata cu el sa faci o sursa de lumina externa care sa nu te constranga asa mult la dimensiuni. In felul asta ai avea mult mai multa flexibiliate.
E dificil de lucrat cu un spatiu asa redus.
In prima instanta ai putea sa faci cateva teste cu un con din carton cu folie de aluminiu la interior sa vezi cum functioneaza. Cel putin poti sa tai de pe lista ce observi ca nu functioneaza.

_________________
Small minds discuss people, Average minds discuss events, Great minds discuss ideas

www.cloudynights.com
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 17 Apr 2011 01:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dupa o mica ceretare pe net am dat de o schema de condensor (pentru un microscop de amator, dar usor de inteles).
http://www.funsci.com/fun3_en/ucomp1/ucomp1.htm
http://www.funsci.com/fun3_en/ucomp1/ucomp1_16.gif
In poza e asezat direct sub masuta miroscopului dar e simplu de imaginat ca filamentul becului e inlocuit de LED iar locul unde e asezat preparatul revine fibrei optice.

Raman la parerea ca ar fi cea mai buna solutie. Sigur se poate gasi unul care sa se potriveasca. Matricea de leduri ar trebui sa stea foarte aproape de lentile la fel si fibra optica.


edit: sau asta... http://www.olympusmicro.com/primer/anatomy/condensers.html

_________________
Small minds discuss people, Average minds discuss events, Great minds discuss ideas

www.cloudynights.com
Sus
relucu4
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Apr 2011
Mesaje: 12



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Apr 2011 09:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru linck-uri, sunt interesante si cum azi e sarbatoare voi avea timp sa le studiez si poate sa-mi si limpezesc ideile despre ce mi-ar trebui pentru teste intr-o prima instanta. In acest context ideea cu conul de carton si folie de aluminiu la interior e chiar tentanta. Microscopul nu este nici al lui si nici al institutiei este deocamdata inchiriat cumva de la un coleg de-al lui mai vechi in bransa. Respectivul coleg si-a achizitionat unul mai performant iar pe cel care-l avea inainte i l-a dat amicului meu care-i plateste o taxa(habar n-am cat de mare) pina ce reuseste si el sa adune suma necesara sa-si achizitioneze unul caci din cate am inteles varianta asta mai simpla pe care o utilizeaza el acum este in jur de 20000 de euro. Ca urmare fiind inchiriat trebuie predat la final in starea in care a fost preluat. Cred de fapt ca el are intentia sa-l cumpere pe asta pina la final si si l-ar dori cat mai performant la acel moment fie ca investitie pentru viitor fie ca performante pentru utilizare proprie. De fapt totul a pornit de la o poza gasita de el pe net in care aparea exact acest compartiment transformat cu led(poza evident cu calitate foarte scazuta si facuta de la departare ca sa vezi ca se poate ca in rest....) M-a intrebat daca am putea sa-l modificam si pe al lui si in rest s-a ajuns unde ma aflu acum.
Distractie placuta de Florii si la multi ani celor care sarbatoresc azi ziua numelui.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Optica Du-te la pagina Anterioara  1, 2

Download topic
Pagina 2 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact