Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
pipe-mount-az-80-a-s.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225107
Numar de utilizatori inregistrati: 2843
Cel mai nou utilizator inregistrat: GabiBirsanu
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

PRINCIPIUL DE INCERTITUDINE


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Cosmologie

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
florin1982
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Apr 2006
Mesaje: 300




MesajTrimis: 04 Sep 2006 20:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

1.) Ceea ce am scris vizavi de fanta era un model intuitiv de a vedea lucrurile. Densitatea de "energie" despre care vorbeam este de fapt densitatea de probabilitate de a gasi particula pe ecranul respectiv. Inchizi fanta (dimensiune zero) rezulta densitate de probabilitate zero de a o gasi pe ecranul respectiv. Modul meu de interpretare este ca pata se tot largeste pana cand atunci cand fanta are dimensiune zero, pata are dimensiune "infinita". Densitatea de "energie" (probabilitate) a petei devine astfel zero. Asa cum ziceam este un model de a vedea lucrurile.

Asta in conditiile modelului pe care-l discutam. Nu luam in considerare alte efecte (tunelare de exemplu).

2.) Cu cat doresti sa faci masuratori mai exacte asupra pozitiei cu atat functia de unda se largeste in spatiul impulsurilor si invers. De aici rezulta nedeterminarea. In cadrul experimentului tau determini pozitia si viteza intr-un plan... masori toate componentele posibile ale pozitiei si vitezei? Principiul de nedeterminare nu actioneaza doar pentru colectii de particule.

3.) nu e nevoie sa-mi spui cum se numeste spatiul respectiv;spun asta pentru ca nu-mi plac numele. Din intamplare m-am lovit si eu de lucrurile respective suficient de mult. Am intrebat insa pentru clarificare deoarece ceea ce spusesesi prima data nu avea sens. Sau cel putin pentru mine nu avea sens.

Repet, la o citire rapida a posturilor rezulta acelasi lucru si din ce spui tu si din ce spune Lucia si de fapt totul reprezinta modul cum interpretezi rezultatele experimentale... De aceea am si adus vorba de diversele interpretari in mecanica cuantica... deoarece discutii apar de multe ori pe marginea lucrurilor respective fiecare incercand sa exprime "altfel".

Florin


TopcatBV a scris:
florin1982 a scris:

1.) Cred ca exact acelasi lucru spunea si Lucia. Sau nu?

Nu, Lucia spunea ca nu putem masura exact, deodata, in acelasi experiment, pozitia si viteza. Eu i-am aratat un experiment unde am masurat cu orice precizie pozitia si viteza intr-un anumit plan.
florin1982 a scris:

2.) conform celor spuse de tine: daca fanta are dimensiune zero atunci pata de pe ecran are dimensiune infinita. cum energia este finita rezulta ca densitatea de energie pe pata este zero rezultand ca "nu vedem" pata respectiva. Sau nu? Oare de ce?

Daca fanta e mai mica decit lungimea de unda a particulei, ea nu mai incape prin fanta, nu mai ajunge pe ecran (probabilitatea sa ajunga pe ecran nu e chiar zero, dar asta nu are legatura cu ceea ce discutam).
florin1982 a scris:

3.) "cu cit intervalul de timp in care se fac masuratorile este mai mare, cu atit media energiilor masurate e mai aproape de valoarea reala a energiei."
exista si alta energie reala decat cea masurata? cea prezisa teoretic? si cea prezisa teoretic nu este verificata tot prin masuratori? Ce inseamna mai precis valoare reala a energiei? nr complexe?

Am folosit "reala" in sensul de "clasic", scuze!
Trebuie sa tii minte ca in QM nu exista valori prezise. Exista doar un spatiu (Hilbert se numeste) din care observabila isi poate lua valorile, fiecare cu o anumita probabilitate. Largimea acestui spatiu poate fi mai mica sau mai mare, rezulta din calcule mai complicate. O singura masuratoare ne poate da alta valoare decit ne-am astepta in cazul clasic (vezi exemplul cu fanta, unde ne-am astepta ca particula sa cada in centru). Cu cit facem mai multe masuratori, cu atit media lor este mai aproape de valoarea clasica.


Ultima modificare efectuata florin1982 la 04 Sep 2006 20:32, modificat de 2 ori in total
Sus
lucia lucia
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2006
Mesaje: 1096



Localitate: toronto

MesajTrimis: 04 Sep 2006 20:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ce faceti, Florin_ lasati asta, noi ne uitam la ... ce se vede din balon. spuneti-ne mai bine ce se întâmplă acolo.
_________________
vor veni straini aici, mult dupa ce ne vom stinge si se vor intreba:
CINE AM FOST?
Sus
Calin Pop
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Dec 2005
Mesaje: 1082



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 04 Sep 2006 22:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

florin1982 a scris:
1.) Ceea ce am scris vizavi de fanta era un model intuitiv de a vedea lucrurile. Densitatea de "energie" despre care vorbeam este de fapt densitatea de probabilitate de a gasi particula pe ecranul respectiv. Inchizi fanta (dimensiune zero) rezulta densitate de probabilitate zero de a o gasi pe ecranul respectiv. Modul meu de interpretare este ca pata se tot largeste pana cand atunci cand fanta are dimensiune zero, pata are dimensiune "infinita". Densitatea de "energie" (probabilitate) a petei devine astfel zero. Asa cum ziceam este un model de a vedea lucrurile.

Asta in conditiile modelului pe care-l discutam. Nu luam in considerare alte efecte (tunelare de exemplu).

intuitiv, merge
florin1982 a scris:

2.) Cu cat doresti sa faci masuratori mai exacte asupra pozitiei cu atat functia de unda se largeste in spatiul impulsurilor si invers. De aici rezulta nedeterminarea. In cadrul experimentului tau determini pozitia si viteza intr-un plan... masori toate componentele posibile ale pozitiei si vitezei? Principiul de nedeterminare nu actioneaza doar pentru colectii de particule.

Sa zicem ca fotonii pleaca dintr-un tun cu viteze constante, deci stiu cam toate componentele. Dar repet, nu e chestie de masurare ci, cum bine ziceai si tu, a dispersiei in spatiul fazelor.

florin1982 a scris:

3.) nu e nevoie sa-mi spui cum se numeste spatiul respectiv;spun asta pentru ca nu-mi plac numele. Din intamplare m-am lovit si eu de lucrurile respective suficient de mult. Am intrebat insa pentru clarificare deoarece ceea ce spusesesi prima data nu avea sens. Sau cel putin pentru mine nu avea sens.

Repet, la o citire rapida a posturilor rezulta acelasi lucru si din ce spui tu si din ce spune Lucia si de fapt totul reprezinta modul cum interpretezi rezultatele experimentale... De aceea am si adus vorba de diversele interpretari in mecanica cuantica... deoarece discutii apar de multe ori pe marginea lucrurilor respective fiecare incercand sa exprime "altfel".

Florin


Nu e vorba de interpretare a rezultatelor experimentale.
Esti sau nu de acord ca pot masura viteza si pozitia fotonului ce iese din fanta cu oricita precizie?
Nedeterminarea e intrinseca, nu rezulta din cauza masuratorilor

_________________
I still say man will never fly.
Nuclear power is not possible.
By the way, the earth is FLAT.
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 06 Sep 2006 09:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

De ce e important principiul de incertitudine ?
_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 06 Sep 2006 10:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Principiul de incertitudine poate fi privit din perspectiva unei legi de relativa conservare.

Daca aceasta lege (ca si principiu de functionare) nu ar exista, atunici nu am mai putea beneficia de nici un etalon natural de masura si implicit de posibilitatea de a distinge (nu am mai avea acces la informatie).
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 06 Sep 2006 12:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Forever_Man a scris:
De ce e important principiul de incertitudine ?

Tot ceea ce este considerat important pentru marea majoritate, trebuie să considerăm și noi. Indiferent că este sau nu este fals, trebuie să-i acordăm atenția cuvenită, deoarece Fizica actuală este foarte dependentă de el.

_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 06 Sep 2006 12:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sa nu ne imbatam cu apa rece.

Sa nu ne erijam intr-o turma.

Sa admitem totusi ca fizica actuala mai mult se impiedica de acest principiu.
Sus
Calin Pop
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Dec 2005
Mesaje: 1082



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 06 Sep 2006 20:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Forever_Man a scris:
De ce e important principiul de incertitudine ?

Pentru ca din el deriva toata mecanica cuantica

_________________
I still say man will never fly.
Nuclear power is not possible.
By the way, the earth is FLAT.
Sus
florin1982
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Apr 2006
Mesaje: 300




MesajTrimis: 06 Sep 2006 21:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Depinde. Intr-adevar se pot deriva multe relatii in mecanica cuantica plecand de la acest principiu. Tot la fel se poate ajunge la mecanica cuantica plecand de la mecanica analitica, principiul minimei actiuni...
Principiul nedeterminarii poate fi privit mai bine ca o consecinta a dualitatii unda-particula (bineinteles se poate spune ca dualitatea unda-particula, comportamentul "bizar", deriva din faptul ca exista principiul nedeterminarii).

Tocmai aceea atrageam atentia mai sus ca in momentul discutiei pe marginea mecanicii cuantice se poate cadea usor in capcana multiplelor interpretari si discutii mai mult sau mai putin filozofice.

Florin


TopcatBV a scris:
Forever_Man a scris:
De ce e important principiul de incertitudine ?

Pentru ca din el deriva toata mecanica cuantica
Sus
lucia lucia
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2006
Mesaje: 1096



Localitate: toronto

MesajTrimis: 07 Sep 2006 00:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

De ce e important:

Pentru ca ne arata ce putem face si ce nu putem face: el seteaza scala la care apare problema ierarhiei (gravitatia cu interactiunea electroslaba), adica punctul de intalnire a unei teorii esentialmente macroscopica (GR) cu o teorie cuantica. Punctul este pe cale de a fi depasit, speram, de teoria gravitatiei cuantice dezvoltata de Smolin.

_________________
vor veni straini aici, mult dupa ce ne vom stinge si se vor intreba:
CINE AM FOST?
Sus
florin1982
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Apr 2006
Mesaje: 300




MesajTrimis: 13 Sep 2006 01:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un altfel de mod de a privi principiul de nedeterminare al lui Heisenber...

consider un electron aflat pe masa in stare de repaus fata de masa. daca te uiti dupa un timp mai lung (cat de lung? se pot face calcule din relatia de dispersie) vei avea surpriza sa vezi ca electronul nu se mai afla pe masa... s-a "dezintegrat" si probabilitatea de a fi pe masa este mai mica decat la inceput... bucati din electron distribuindu-se oriunde in Univers. Deoarece plecam cu o functie de unda normalizata (adica integrala in volumul de studiu, sa zicem de la minus infinit la plus infinit pe axa spatiului OX, sa fie 1) se poate demonstra ca aceasta functie de unda va ramane normalizata la orice moment exterior. Prin urmare normalizarea in momentul t=0 va functiona si in momentul t=25345627 secunde Smile si deoarece vedem din relatia de dispersie ca functia de unda se "alungeste" in tot universul rezulta ca probabilitatea de a gasi electronul este tot 1 in tot Universul (axa Ox) dar va fi mai mica in "pozitia" initiala.

Acest comportament bizar are "originea" in faptul ca electronul poate fi asociat cu un pachet de unde (un puls) si partea frontala a pachetului se deplaseaza cu viteza mai mare decat partea din spate (well, un desen ar fi ajutat dar daca nu-i clar o sa postez si un desen... Smile ). Cat de mult se disperseaza acest pachet de unde este dat de relatia de dispersie. Daca scriem aceeasi relatie de dispersie pentru un foton vom avea surpriza sa vedem ca pachetul de unde ce descrie un foton nu sufera de dispersie. Cu alte cuvinte pachetul de unde nu se "alungeste" odata cu trecerea timpului.

Acest comportament straniu al particulelor microscopice face ca principiul de nedeterminare sa fie "valabil". Tin sa precizez ca lucrurile acestea nu se intampla deoarece noi MASURAM caracteristicile electronului sau fotonului. Ele sunt intrinseci legate de particulele respective. Bineinteles ca exista interpretari ce "zic" ca daca nu am masura lucrurile respective atunci ele nu s-ar intampla. Dar aceasta deja este filozofie si prefer sa nu ma lansez in discutii pe aceasta directie.

Florin
Sus
Ella_Kosta
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Iul 2006
Mesaje: 149

Motto: Am fost odata parte dintr-o stea

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Noi 2006 15:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Explicatia principiului de incertitudine, din cate stiu eu, cu particula careia prin observatie i se schimba o caracteristica, si de aceea nu se poate determina acea caracteristica, este cam gresita...

E adevarat ca se spune chiar ca Heisenberg ar fi dat-o, insa se pot face experimente in care obiectul experimentului (particula respectiva) sa nu fie afectata, sa ii fie masurate caracteristicile independent de modul in care decurge experimentul.

La o adica, ne putem gandi ca daca explicatia asta ar fi buna, pur si simplu am putea sti in ce masura influentam particula, apoi din ecuatie sa determinam caracteristica respectiva.

Pe de alta parte, nu asta e esenta principiului de incertitudine. Si nici a mecanicii cuantice. O particula nu are o rpobabilitate de a fi intr-o stare si ca urmare a observarii vedem pur si simplu in ce stare se afla (vezi pisicul lui Schrodinger), si EXISTA in toate starile posibile (superpozitie) pana cand e observata si decade intr-o stare. De altfel, cred ca si aici ar fi niste intrebari... De exemplu, ce crede pisica... mai pe inteles spus, ce este aia OBSERVATOR... Sper sa gasesc o explicatie satisfacatoare fara sa intru in calcule matematice in care m-as pierde.

_________________
IMPOTRIVA PROSTIEI... ZEII INSISI LUPTA IN ZADAR!
Sus
raduM
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Noi 2006
Mesaje: 1159

Motto: File not found. Nobody leaves the room!

Localitate: Romania

MesajTrimis: 21 Noi 2006 21:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ella> o interpretare foarte buna.
O obiectie insa: nu poti "explica" un principiu.

_________________
הבה נגילה
Sus
Alexandru Rautu
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Sep 2006
Mesaje: 748

Motto: "Imagination without knowledge is ignorance waiting to happen"

Localitate: Anglia

MesajTrimis: 21 Noi 2006 22:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

raduM a scris:
Ella> o interpretare foarte buna.
O obiectie insa: nu poti "explica" un principiu.


Question Domn profesor ... ca sa inteleg si io un lucru ... ce e ala principiu ?
e o lege empirica ??

_________________
It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it.
Sus
raduM
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Noi 2006
Mesaje: 1159

Motto: File not found. Nobody leaves the room!

Localitate: Romania

MesajTrimis: 21 Noi 2006 22:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Laughing Un principiu nu este o lege.
Este o afirmatie nedemonstrabila dar care are valoare de adevar.
E adevarat ca Principiile newtoniene sunt numite uneori "legi". Nu e chiar o crima dar arata oarece lipsa de idee despre cum functioneaza o stiinta. E cam cum ti-ar cere cineva sa demonstrezi o definitie. Laughing
Principiile clasice sunt intr-adevar empirice. Dar principiile TRR, nu.
Poate e prea mult sa facem o astfel de comparatie, dar un principiu e cam ca o axioma, cel putin d.p.d.v. functional: fixeaza cadrul de lucru in stiinta respectiva. Un exemplu: geometria hiberbolica a lui Lobacevski, construita pe un set diferit de axiome (fata de-a lui Euclid)
La fel de bine ai putea schimba principiile dinamicii si sa obtii o mecanica diferita de cea newtoniana, - Einstein a facut-o deja, de altfel, cu tangente cu Newton numai la limita, la viteze foarte mici.
Totusi, in fizica, experimentul sugereaza (poate) si valideaza (trebuie) teoria.
PS. Nu ma mai domni atata. Radu e ok. Daca ti-e incomod, spune-mi profesore si atat. Wink

_________________
הבה נגילה
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Cosmologie Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact