Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
s11.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224032
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Achizitie camera astrofoto planetara


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Camere CCD

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
StarChild
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mar 2011
Mesaje: 1535

Motto: tata si sot in primul rand...restul neesentiale... :-)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 25 Sep 2018 15:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pai eu am ASI 120MC-S (cu USB3) si fac achizitie direct pe telefon/tableta prin ASICAP... am incercat si la Lisa cu o camera ASI174 parca , a lui @jimao . Merge totul e ok.

Cu MS Lifecam eu am o alta fantezie Smile Daca ai desfacut camera, poate ai remarca ca lentila frontala este montata pe un "motor de autofocus", daca reusesc sa fac un adaptor la 1.25" in loc de lentila frontala, teoretic ai putea avea autofocus integrat Smile

_________________
PIERDUT FOTON!!! DECLAR NUL !!!
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 25 Sep 2018 15:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

StarChild a scris:
Pai eu am ASI 120MC-S (cu USB3) si fac achizitie direct pe telefon/tableta prin ASICAP... am incercat si la Lisa cu o camera ASI174 parca , a lui @jimao . Merge totul e ok.


Super tare! Smile m-ai facut curios, sa vad daca reusesc si cu "ruda indepartata" a Lifecam-ului (din pozele postate) daca merge.


StarChild a scris:
Cu MS Lifecam eu am o alta fantezie Smile Daca ai desfacut camera, poate ai remarca ca lentila frontala este montata pe un "motor de autofocus", daca reusesc sa fac un adaptor la 1.25" in loc de lentila frontala, teoretic ai putea avea autofocus integrat Smile


Da, am desfacut-o, normal, altfel nu arata asa acum Very Happy dar nu m-a atras subiectul autofocus; adica, am inteles cand si cum il foloseste (folosea), dar am decis ca nu m-ar avantaja sa-mi bat capul cu portarea lui in noul format. Daca ai scule si rabdare, sigur, e de incercat si de laudat Smile daca merge, bineinteles. Dar oare o fi suficient de puternic motorasul ala ca sa impinga inainte si-napoi camera? Ca banuiesc ca n-o sa impinga telescopul Laughing Laughing Cum ii stim pe baietii, mai mult ca sigur l-au conceput fix cat sa poata sustine lentiluta camerei, nu mai mult payload.

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10590



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Sep 2018 18:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

saiph a scris:
..Dar oare o fi suficient de puternic motorasul ala ca sa impinga inainte si-napoi camera? ..
Tragi fire si montezi un motor mai puternic!

Citat:
iar compresia pare destul de zdravana
Pai daca vrei HD si FPS cam asta e, compresie trebuie ca sa faca fata distractiei la asemenea bitrate-uri. Dar banui ca nu tragi HD ca sa faci crop ca sa vezi planeta mica acolo, pe 3 pixel, si sa te incurce compresia. HD tragi la suprafete mai mari, ex Luna, unde per asamblu nu deranjeaza...asa de mult Smile Altfel daca vrei 4k 60FPS necomprimat iti iei camera serioasa si gata.
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 25 Sep 2018 21:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

StarChild a scris:
Cu MS Lifecam eu am o alta fantezie Smile Daca ai desfacut camera, poate ai remarca ca lentila frontala este montata pe un "motor de autofocus", daca reusesc sa fac un adaptor la 1.25" in loc de lentila frontala, teoretic ai putea avea autofocus integrat Smile


Si camera Logitech QuickCam Pro 9000 are obiectiv cu autofocus, nu cu motor, ci cu doi electromagneti (bobine) , dispusi de o parte si de alta a lentilei, pe partea mobila a sistemului si doi magneti pe partea fixa , precum si un fel de arc lamelar ce fixeaza partea mobila de partea fixa a obiectivului.
Eu la camera mea Logitech i-am demontat fara retineri obiectivul cu tot cu sistemul de autofocus. Am mers pe principiul "ori merge fara autofocus, ori arunc camera si asta basta". Laughing
Dar am avut noroc, camera functiona normal si fara autofocus, cu conditia sa fie dezactivat din driver, din softul de captura. Smile
Autofocusul ar putea functiona doar la Luna, la planete o ia razna pentru ca acestea ocupa o arie mica din cadru si driverul camerei nu "stie" sa focuseze pe obiecte asa mici cum sunt planetele, asa ca nu cred ca ar fi rentabil in astrofoto.

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10590



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Sep 2018 22:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

iulian90 a scris:
.. si driverul camerei nu "stie" sa focuseze pe obiecte asa mici cum sunt planetele..
Depinde ce focala ai Wink

Dar cred ca StarChild zicea mai mult de fantezie sa faca af cu webcamul si telescopul Smile
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Camere CCD Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4

Download topic
Pagina 4 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact