Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
TRK1_Mk2_b.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224481
Numar de utilizatori inregistrati: 2833
Cel mai nou utilizator inregistrat: Paneristo
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Achizitie camera astrofoto planetara


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Camere CCD

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10631



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Feb 2011 14:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Horatius multumesc. Cand apare D*K-ul cu noul chip? Ai idee cam la ce pret sa ne asteptam pt versiunea 640x480?

Basler ace se conecteaza pe ethernet (retea normala) doar ca pt. fps maxim ai nevoie de 1G (defapt foloseste max 800M/s), cardurile LAN 10/100 te limiteaza la fps mai mic de 100. Basler produce avi deci semnal digital. Intr-adevar se incinge dar cu niste radiatoare, coolere se mai raceste. Pe de alta parte nu filmezi prea mult, cateva minute si e suficient. E drept ca in timp electronica sufera. Nu are soft, doar drivere (si SDK parca). Am vazut cateva imagini, sunt zgomotoase dar la final in registax se rezolva. Actualele D*K nu sunt (la fel) de zgomotoase? Vazusem un test: dmk statea ok, basler zgomotos dar cu radiatoare pasive era comparabil cu dmk.

Nu stiu ce face flea 3 dar oricum nu prea e disponibila prin zona noastra.

Atik ar fi foarte interesanta daca ar avea aceleasi performante insa cu un senzor mai mic (fizic) si la un fps mai mare, hai nu 100 dar macar 60. Cred...

Deci zici sa mai astept?

LE:
http://www.astronomycamerasblog.com/2010/1...ny-icx618/
http://www.wonderplanets.de/Misc/Basler/ace_noise_test.jpg
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10631



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Mar 2011 15:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O prezentare la basler ace: http://airylab.com/index.php?option=com_co...;Itemid=63

Pana la urma alegerile sunt subiective desi in domeniul asta nu prea ai multe optiuni. Defapt nu prea am decat una singura.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10631



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Mar 2011 03:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

E aproape calda...si foarte mica (partea din fata e adaptorul de 1.25").
Multumesc pt. sfaturi.



IMG_1248 res.JPG
 Descriere:
Basler ace 640 mono.
 Marime fisier:  91.44 kb
 Vizualizat:  de 12268 ori

IMG_1248 res.JPG


Sus
mak
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Ian 2009
Mesaje: 1205



Localitate: Otopeni

MesajTrimis: 14 Mar 2011 10:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Oooooo, felicitari si la mai... multe cadre pe secunda.
Asteptam poze si impresii.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10631



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Mar 2011 14:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sper sa fie ok si sa-si faca treaba.

In ceea ce priveste cadrele pe secunda, mai usor cu pianul pe scari, am dat de vreo doua ori "REC" si s-au dus 10G. Si asta la 8bit/pixel. Se zvoneste ca tine maxim 120fps, oficial 100fps.

Impresii dupa o ora de utilizare:
- e mica
- e foarte mica
- prima data cand am vazut-o am zis ca mi-au gresit comanda, e prea mica. Aproape incape in focuserul de 1.25" daca n-ar fi patrata.
- e usoara
- are doua cabluri: alimentare si retea, mufele sunt mai grele decat camera
- nu se incinge, am testat-o sambata dimineata pe soare cam o ora, in diverse reprize, de la 10 la 100 fps si nu s-a incalzit deloc.
- o poza prin luneta e in topicul cu Soare. Am facut si prin cass dar prin geam si nu prea are detalii, nici trackingul n-a fost prea grozav si nici registax nu m-a ajutat. Astept timp favorabil pentru Saturn si Luna.
- se pare ca laptopul face fata la 100fps, 0 cadre eronate
- necesita ethernet 1000Mb/s dar merge si cu 10/100 (cred) cu limitarile de rigoare
- n-are filtru IR cut
- a venit cu alimentare la 12V (cred ca 0.5A), cablu ethernet, adaptor pt legat la baterie
- alimentarea si alte comenzi (daca e cazul) sunt pe o mufa speciala dar a venit cu un adaptor (un fel de jack dar mai gros) pt alimentare
- montura C-mount. Exista adaptoare 1.25", T2, dar si pt. obiective foto (pentax, canon, nikon, olympus, etc). Deocamdata am luat doar 1.25 si as vrea si unul pt. obiectivele pentax, cred ca ar fi interesant sa ma joc cu ele, cica ar fi ~40E.
- are drivere pt x64bit si merge ok pe win 7
- are si sample code pt. C++, C#, VB, etc. pt. pasionati
- ca soft de achizitie sharpcap, free, e ok, simplu si la obiect. Pot seta parametrii in timpul achizitiei (expunere, gain, etc), nu genereaza AVI ci doar SER, dar registax si avistack stie de format.

Ca si parti negative pana acum:
- are 3 pete/praf si trebuie sa le suflu
- are niste noise dubios, nu e dinamic, noise-ul e fix ca pozitie si intensitate, banui ca e murdar senzorul, va trebui sa il spal

Spor.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10631



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 16 Mar 2011 01:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un prim film obtinut chinuit ca sharpcap nu scoate direct avi: http://www.youtube.com/watch?v=uazsi-wEbx4
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10631



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Mar 2011 01:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

16 martie, pe la 22:30. Asta e printre foarte putinele cadre (vreo 10 din 2000) in care se distingea cat de cat Saturnul. Cadrul este intreg, compresia jpeg a mai amplificat zgomotul, in TIFF e mai curata.


1568.jpg
 Descriere:
Saturn, focala 4400mm, cred ca 100fps (nu sunt sigur de asta), cam umezeala si cam nori, multe turbulente, aclimatizare minimala.
 Marime fisier:  213.15 kb
 Vizualizat:  de 12087 ori

1568.jpg


Sus
mak
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Ian 2009
Mesaje: 1205



Localitate: Otopeni

MesajTrimis: 21 Mar 2011 09:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cred ca iti scapa ceva, eu cu Neximage obtin cadre mai bune, chiar pe vreme rea. Treaba cu jpeg-ul am observat-o si eu.
Daca ai focalizat bine, nu ramane sa ma gandesc decat la aclimatizare si curentii datorati observarii din balcon. Ar mai fi si povestea cu lipsa tubului primarei, dar influenta ar trebui sa se simta catre exteriorul campului.
Basler asta cat de mari are pixelii? Era pe undeva o relatie care dadea raportul focal minim in functie de dimensiunea pixelilor, dar nu imi amintesc exact, 5,2 inmultit cu dimensiunea pixelului parca.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10631



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Mar 2011 13:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Asa cum am zis si pe threadul cu cass-ul pana nu il scoti afara si il lasi la fezandat 1-2 ore nu iese mare lucru...asa cum se si vede in poza de mai sus.
Specificatiile camerei ar fi: senzor 1/4", rezolutie 659 x 494, pixel 5.6 x 5.6 um. Conform relatiei de care zici: 5.2 x 5.6 = 29.12. Ce sa insemne acest lucru ca nu imi dau seama?
Sus
mak
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Ian 2009
Mesaje: 1205



Localitate: Otopeni

MesajTrimis: 21 Mar 2011 14:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Era o explicatie legata de raportul focal minim pentru combinatia telescop-camera astfel incat sa prinzi maximum de detalii posibile teoretic, dar nu mai stiu unde am gasit-o. Pe scurt, daca raportul focal este prea mic, detaliile fine nu acopera mai mult de un pixel.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10631



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Mar 2011 14:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vazusem la un mom. dat un tabel, imi iesea cam 5-600mm focala. Dar nu pricep, ce legatura are, anumite detalii sunt mai mici, altele mai mari.
Sus
mak
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Ian 2009
Mesaje: 1205



Localitate: Otopeni

MesajTrimis: 21 Mar 2011 17:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu stiu daca ma pricep sa explic foarte bine in lipsa originalului, ideea era ca daca pui, de exemplu, imaginea Petei Rosii si a imprejurimilor ei pe un pixel e una, iar daca tot aceeasi imagine se formeaza pe o zona formata din mai multi pixeli, detaliile vor fi mai clare si mai multe. Formula de care vorbesc dadea exact raportul focal minim care garanta obtinerea maximului de detalii posibile din punct de vedere teoretic.
Pentru Neximage si C8 iesea aproximativ f/29.
O sa mai caut explicatia, poate dau de ea.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10631



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Apr 2011 10:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru cei interesati:
TIS update on the new camera using the ICX618 chip
http://www.cloudynights.com/ubbthreads/sho...ll/fpart/1
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10631



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 16 Apr 2012 23:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Unul din avantajele camerei e ca poti seta fps-ul, limita e doar rata de transfer. Am incercat ~210fps crop ~320x240: http://www.youtube.com/watch?v=Fo7w4_nVV20&feature=youtu.be
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2273

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 17 Sep 2018 14:43 Download mesaj
Titlul subiectului: camere planetare
Raspunde cu citat (quote)

Reactivez acest topic, cu permisiunea initiatorului (sper Smile ) pentru a va prezenta doua camere cu care se pot lua imagini destul de faine la planete, sau orice altceva in afara de stele si DSO.
Este vorba despre o camera web adaptata pt astro si una special conceputa pentru imagini planetare si/sau autoguiding. Ambele se conecteaza pe USB 2.0 la calculator (PC/Laptop).

Webcamul este un MS Lifecam Cinema HD, cu senzor OV9712, de la care am pastrat doar "miezul", adica montajul cu senzor, carcasa si cablu, pe care l-am montat apoi intr-un barrel (nas, picior, cum vreti) de ocular pe 1.25"; apoi barrelul l-am fixat intr-o cupla (mufa, iesire..) de 1.25" de la un filtru polarizor care oricum era prea scurta, dar aici s-a potrivit la fix; dupa care i-am conectat o extensie de 1.25" cu filet M28 la un capat, iar la capatul unde ramasese barrelul liber am imbracat-o cu doua semi-carapace printate 3D; la final i-am adaugat filtrul IR-cut pentru a taia glare-ul specific in infrarosul apropiat. Nu in ultimul rand, i-am inecat LED-ul albastru extrem de suparator in niste oja neagra Very Happy

Ce stie sa faca:
- poate filma HD (1280x720) cu 10 fps, sau VGA (640x480) cu 15 FPS (pe Win7, cu driverele originale la zi, cu SharpCap 2.8 si USB2.0 atat am reusit sa obtin.. "uncompressed", cica),
- reda imagini destul de bunute la Luna si planete,
- merge folosita si pe post de guide-cam dar cu stele mai stralucitoare (maxim pana pe la mag +4 -- +5 cu o lunetica de 50mm)
- poate fi conectata la telefonul mobil prin OTG si pusa la orice lunetica cu iesire pe 1.25" pentru un pic de spionat ad-hoc Wink

Ce nu m-a impresionat:
- sensibilitate cam mica
- senzor cam putin fidel
- zgomot cam mult
- rata de transfer a cadrelor cam micuta
- imagine cam soft

Camera planetara este un RisingCam de la RisingTech (desi SharpCap o vede ca ToupTek sau asa ceva - chiar par a fi identice), cu senzor IMX224mc; e pe standard 1.25" nativ, dar filet C-mount la capat plus o fereastra optica ce nu filtreaza IR, doar sa nu se puna impuritati pe senzor; vine cu extensie 1.25" cu filet C la capatul dinspre camera si filet de filtre M28 la capatul dinspre obiectiv/telescop.

Ce stie sa faca:
- filmeaza HD+ (1280x960) la 26 FPS, sau VGA (640x480) la 53 FPS - par sa fie reali, am comparat cadru cu cadru in V-Dub si Registax si nu le dubleaza
- reda imagini mai bune decat Lifecam-ul - mai fidele si nu asa soft
- permite gain mult mai mare decat webcamul, iar nivelul de zgomot e mult mai redus
- poate fi folosita si pe post de guide-cam, avand port dedicat pentru aceasta (mufa RJ12 pt comunicatia cu montura)

Ce nu stie sa faca:
- cartofi prajiti Laughing
- nu are racire
- cam lung nasul de 1.25", mai ales in configuratia cu extensia din pachetul standard - dar poate fi pacalita, daca montezi filtrul IR-cut in nasul diagonalei; asta nu e neaparat un impediment daca iesirea din telescop e mai mare decat diametrul exterior al nasului camerei
- din cate inteleg nu permite utilizarea functiei ROI pentru cresterea FPS-ului, ca cele de la ZWO - desi in SharpCap merge acea functie pt achizitia de imagini, insa nu face ceea ce ar trebui.

Intrucat mi-a sosit cam tarzior cea de-a doua camera, nu am mai prins fereastra suficienta pentru a face teste ca la carte pe planete. Sper sa mai prind o ocazie pana se duce sezonul, daca nu - ramane sa ma bazez pe vechea noastra prietena (Luna). Momentan am facut doar asa, o mica proba, quick & dirty, fara tracking, din casa, nu se pune Smile desi pasii de prelucrare si parametrii achizitiei au fost cat de cat controlati - si tot s-au vazut diferente clare - dar inca nu am sa postez rezultatele, neconsiderandu-le suficient de graitoare.

Sper sa revin cat de curand cu noi amanunte si imagini despre comparatia intre cele doua camere.



20180916_161045-.jpg
 Descriere:
Lifecam Cinema HD webcam - reloaded :)
 Marime fisier:  67.49 kb
 Vizualizat:  de 6872 ori

20180916_161045-.jpg



20180916_161201-.jpg
 Descriere:
RisingCam imx224mc
 Marime fisier:  72.49 kb
 Vizualizat:  de 6872 ori

20180916_161201-.jpg



20180916_161322-.jpg
 Descriere:
LifeCam vs RisingCam
 Marime fisier:  60.64 kb
 Vizualizat:  de 6872 ori

20180916_161322-.jpg



20180916_161332-.jpg
 Descriere:
conectica - back view
 Marime fisier:  79.69 kb
 Vizualizat:  de 6872 ori

20180916_161332-.jpg



20180916_161534-.jpg
 Descriere:
LifeCam vs RisingCam (2)
 Marime fisier:  71.02 kb
 Vizualizat:  de 6872 ori

20180916_161534-.jpg



20180916_161729-.jpg
 Descriere:
senzorii - front view
 Marime fisier:  63.23 kb
 Vizualizat:  de 6872 ori

20180916_161729-.jpg



_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________


Ultima modificare efectuata saiph la 17 Sep 2018 16:01, modificat de 2 ori in total
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Camere CCD Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact