Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
m33_3awa_2kleina.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224008
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Achizitie camera astrofoto planetara


Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Camere CCD

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Feb 2011 01:22 Download mesaj
Titlul subiectului: Achizitie camera astrofoto planetara
Raspunde cu citat (quote)

Cam ce recomandari exista pentru o camera (CCD) dedicata pentru detalii planetare (luna, jupiter, etc.). Cam dupa ce parametri sa ma uit? Suma ar fi ~500E.
Sus
mak
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Ian 2009
Mesaje: 1205



Localitate: Otopeni

MesajTrimis: 14 Feb 2011 09:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am vazut ca lumea zice de foarte bine de Basler Ace si Flea3. Prima am impresia ca ar fi mai usor de gasit. Si cei de la Imaging Source trebuie sa scoata in cateva luni noua generatie de D*K cu ceva cip nou.
Am inteles si ca cei de la QSI au scos o camera planetara racita, cu acelasi cip ca si Basler si Flea3 si ceva mai ieftina, dar eu unul n-am reusit sa gasesc nimic pe tema asta.
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 14 Feb 2011 10:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cele mai folosite (si bune) la ora actuala sunt:
- NexImage - cea mai ieftina, are cipul 098Al
- DMK 21 sau DBK21, au tot cipul 098AL, dar electronica e mai buna, introduce mai putin zgomot si nu comprima imaginile
- in cateva luni va aparea D*K cu cipul 618al care va fi best buy 100%, avand in vedere celelalte camere de la Imaging Source
- Basler Ace si Flea 3 care au cipul 618al, dar ele sunt camere de supraveghere in realitate. Am vazut un Flea 3 si e extrem de mica (o poti pierde in buzunar), iar zgomotul e abundent, mai abundent ca la un NexImage sau un TouU Cam, care au zgomot mai mult decat DMK21. Dupa cateva minute de functionare camera sa incalzeste puternic, si zgomotul creste si mai mult. In plus are nevoie de un adaptor pentru a converti semnalul PAL/NTSC in ceva recunoscut de calculator. Iar softul costa inca 100$, nu este soft gratis inca.
- QHY face o camera numita IMGxxx cu cipul 618al, dar inca e doar beta. Personal as mai astepta inca 1 an inainte de a lua un qhy, sa isi rezolve softul si electronica
- Lumenera Skynyx 2.0 - are cipul 424al, sensibilitate dubla fata de camerele cu cipul 098al, folosita intens de Damian Peach
- Atik Titan - are cipul 424al, dar spre deosebire de toate celelalte camere este racita si imaginea este pe 16 bit (mai mult informatie). E o camera all in one, planetara, deepsky si ghidaj. La planete poate fi uneori un dezavantaj frame rate-ul mic de 15 fps maxim, dar din experienta mea pot spune ca nu este neaparat un dezvantaj, fiind o valoare medie pe care si cu alte camere o folosesc cel mai frecvent. Sensibilitatea si zgomotul sunt mai bune decat celelalte camere.

_________________
Horatius
STARMAX Astronomie

Importator oficial Celestron, Baader Planetarium, PlaneWave, Sky-Watcher, Vixen, Lunt, Explore Scientific, ATIK
www.skywatcher.ro
www.starmax.ro
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 14 Feb 2011 10:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

am gasit asta nu de mult http://www.galileo.cc/GALILEO-france/bouti...9ras%20CCD
bafta la cumparaturi Wink
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Feb 2011 11:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc.

Pe CN vazusem multi extaziati de flea3, m-am uitat si eu pe specificatii si n-am inteles mare lucru. Va trebui sa-mi fac temele si pe domeniul asta.

In principiu m-am hotarat sa schimb deoarece de ceva timp am ramas neplacut surprins de ce scoate philipsul 900, parca codeaza pe 4 biti, sunt cateva nivele de gri, daca mai intind de histograma apar pete mari de culoare constanta. In plus are un zgomot ciudat (random apar pixeli megri suspect de multi). O fi de la drivere, inainte sa iau altceva va trebui sa o mai testez, poate gresesc eu undeva. Rezultate mult mai placute am scos cu compacta, dar acolo nu pot controla expunerea si ma trezesc cu zone arse/subexpuse.

Cateva intrebari am si pe partea de specificatii:
- 640x480 am vazut ca e cam suficient (cel putin la jupiter, saturn) dar totusi o rezolutie mai mare nu ar fi mai buna?
- usb, firewire?
- alb/negru, color?
- cumva limitari pe partea de stocare, sa nu ma limiteze laptopul? am un core2 duo la 2.2GHz, cu hdd la 7200rpm, ar trebui sa fie suficient
- racirea nu e de neglijat, dar e chiar necesara? Totusi nu vorbesc de expuneri de minute/ore (DSO).

Din ce a enumerat Horatius, Atik Titan ar fi cea mai ok, are "detoate".
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 14 Feb 2011 12:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

- 640X480 e suficient pentru toate planetele. Un cip mai mare e inutil la planete, pentru ca va fi neutilizat. Pana la focale de 10-12m planetele ocupa mai putin decat cipul de 640X480 pixeli. La Luna insa e util unul mai mare pentru ca are un camp vizual mai larg, dar poti face mozaic.
- USB/firewire: camerele pana la 60 fps merg pe usb 2 fara probleme. Peste 60 fps se recomanda firewire.
- monocrom: mai sensibila, rezolutie efectiva mai mare, iar daca stie si expuneri lungi, poti face si deepsky cu filtre de banda ingusa. Si folosesti o roata de filtre manuala cu filtre LRGB. Cu un cip monocrom poti face si fotografie in IR, imaginea patrunde mai adanc in atmosfera planetei. Sau poti folosi un filtru CaK pentru fotografie solara. Sunt mai multe oportunitati cu o camera moncrom.
- ii bun laptopul tau
- la planete nu e neaparat necesara racirea, dar e utila si se vede in imagini. Ai zgomot mai putin nativ si cipul performeaza la capacitate maxima. Diferentele sunt vizibile la un Atik Titan, intre o imagine cu cipul neracit si una cu cipul racit.

_________________
Horatius
STARMAX Astronomie

Importator oficial Celestron, Baader Planetarium, PlaneWave, Sky-Watcher, Vixen, Lunt, Explore Scientific, ATIK
www.skywatcher.ro
www.starmax.ro
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Feb 2011 12:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu cred ca voi depasi focala de 12m deci ramane 640x480.
La luna si soare oricum un cip color nu face diferenta deci probabil merg pe monocrom. Pt. DSO, aici e o problema ca partea cu filtrele necesita mult mai multa rabdare dar inca n-am in plan asta. Eventual aici folosesc dslr-ul.
Cip mic e suficient pt. ce vreau, daca vreau mai larg, eventual folosesc o focala mai mica sau daca iau pe viitor un nou dslr, ii folosesc filmarea pt. luna, soare.
Monocrom+filtru IR pass m-au impresionat, mai ales la jupiter, am vazut cateva poze cu niste detalii inexistente la pozele fara filtru cu ccd color. Urmatorul pas ar fi si achizitionarea unui IR pass. Banui totusi ca respectivele camere n-au filtru IR cut ca sa trebuiasca sa il scot, nu?. Si urmatorul, urmatorul pas si ceva pt. soare, deocamdata ma multumesc cu o folie solara.
Cu laptopul m-am linistit.
USB deci, nu cred ca merg mai mult de 30 fsp, iar daca atik e limitat la 15, nici macar asta nu e o problema...cred.
Racirea e buna.

CCD Atik Titan Rolling Eyes
Merge pe win 7 64 bit?
Ce inseamna "modul high-speed (viteza-mare) ..15 fps", adica e un compromis fata de modurile "normal speed" sau ce anume?
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 14 Feb 2011 13:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Titan merge si pe Win 7 64 bit. High speed sau Planet mode e optiunea ce trebuie bifata pentru a realiza in mod continuu cadre si a trece de la imagistica clasica de tipul numar cadre/timp expunere, la setarile asemanatoare cu video tip timp de expunere/fps. Nu exista diferente de calitate. Imaginile finale sunt tot fit/jpeg/bmp, nu salveaza avi-uri.
_________________
Horatius
STARMAX Astronomie

Importator oficial Celestron, Baader Planetarium, PlaneWave, Sky-Watcher, Vixen, Lunt, Explore Scientific, ATIK
www.skywatcher.ro
www.starmax.ro
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Feb 2011 13:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Limiteaza cumva cele max 15fps la planete?

Cum functioneaza ca autoguider? Il conectez direct la o montura motorizata cu port compatibil si camera o comanda automat? In cazul asta doar o alimentez si o conectez la montura? Se prinde ea de stea sau mai trebuie controlata din laptop, prin usb?
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 14 Feb 2011 14:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Depinde. 15 cadre pe secunda e suficient daca ne gandim la o camera gen NexImage sau TouU cam care e recomandat sa fie utilizata la 5 fps pentru a nu comprima prea tare sau la o camera DMK 31 care desi stie 30fps e bine sa o folosesti la 15 fps din cauza artefactelor. Un numar mai mare de cadre pe secunda permite sa capturezi mai multe cadre, ceea ce inseamna statistic mai multe cadre care sunt mai putin distorsionate de atmosfera. Dar e suficient 15 fps, e o valoare medie. Si luand in calcul si sensibilitatea crescuta si racirea, Titan e un compromis bun intre o camera planetara racita, o camera deepsky si o camera de autoghidaj.

Camera o conectezi la montura direct cu cablu ST4. Montura o conectezi la calculator, si folosing un soft faci ghidajul. Camera comunica cu calculatorul prin montura, mai eficient. Se elimina problemele unei camere montate pe USB.

_________________
Horatius
STARMAX Astronomie

Importator oficial Celestron, Baader Planetarium, PlaneWave, Sky-Watcher, Vixen, Lunt, Explore Scientific, ATIK
www.skywatcher.ro
www.starmax.ro
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 16 Feb 2011 15:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Filtrele (de ex. IR pass Astronomik sau Baader) pe 1.25" merg montate in adaptorul de 1.25 din D*K ( DMK21)?
Sus
Emil
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Aug 2007
Mesaje: 1269



Localitate: Fuerstenfeld

MesajTrimis: 16 Feb 2011 17:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, specifica textul "Filtergewinde" ceea ce insemana filet pentru filtru.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Feb 2011 14:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

horatius a scris:
Basler Ace si Flea 3 ... In plus are nevoie de un adaptor pentru a converti semnalul PAL/NTSC in ceva recunoscut de calculator. Iar softul costa inca 100$, nu este soft gratis inca.

Adica nu genereaza semnal digital deci avi? Daca e avi mai conteaza cum e codat? Te referi la Flea sau la ambele?
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Feb 2011 12:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In principiu as cam merge pe camera speciala pt. planete: senzor mic, fps mare. Attic e o combinatie planetara+deep sky insa imi pare ca sacrifica cam mult partea foto planetara.
Studiez un basler ace 640x480. Are 100 fps, transfer prin ethernet gigabit. E si mai mica, are senzor mai mic (ca dimensiune).
Deocamdata ma lupt cu alta problema: color sau alb/negru. Alb/negru e mai flexibila dar si ai si mai mult de lucru cu ea (3-4 filme separate, cobinare din soft, filtre, roti de filtre).
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 21 Feb 2011 12:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Basler ace si Flea 3 sunt camere de supraveghere, nu sunt camere planetare dedicate. Singurul lor avantaj e ca au cipul icx 618, care e sensibil. Basler ace se conecteaza pe ethernet. Flea 3 e transmite semnal video care trebuie convertit in digital. Fiind camere video electronica nu e optimizata pentru zgomot, si acest lucru se vede instant, zgomotul e mai mare decat la un Philips 900 sau NexImage. Datorita faptului ca pentru obtinerea imaginilor se suprapun multe cadre, zgomotul in final se reduce, dar totusi acest cip nu fuctioneaza la potentialul lui maxim. Dupa 10 minute de functionare camera e fierbinte, ceea ce nu vei intalni la o camera pentru astrofoto dedicata. Desi multi folosesc aceste camere cu rezultate bune, eu ma ingrijorez pentru performanta camerei pe termen lung. Incalzirea exagerata a camerei si a cipului nu cred ca are efecte benefice asupra vietii lui. Momentan singurul avantaj pe care il au Basler si Flea e ca nu au concurent in camere dedicate cu acelasi cip. Dar in cateva luni prin aparatia unui nou DMK si IMGXXX optimizate pentru fotografie astronomica, multi vor realiza diferenta de calitate a imaginii si de versatilitate intre aceste camere. DMK si IMG sunt solutii complete de camere+soft. Basler Ace si Flea 3 nu sunt solutii complete. Eu personal as astepta.

Atik titan e o camera all around. Performanta planetara e buna totusi, iar datorita racirii cipul este mai sensibil decat sa zicem Lumenera care are acelasi cip. Singurul mic dezavantaj e 15 fps, dar nu e un mare dezavantaj totusi, 15 fps e un numar mediu. Dupa ce o sa apara noul DMK si IMG lucrurile o sa se schimbe. Eu astep cu nerabdare noul DMK.

_________________
Horatius
STARMAX Astronomie

Importator oficial Celestron, Baader Planetarium, PlaneWave, Sky-Watcher, Vixen, Lunt, Explore Scientific, ATIK
www.skywatcher.ro
www.starmax.ro
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Camere CCD Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact