Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Pleiade_1~0.JPG
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224808
Numar de utilizatori inregistrati: 2838
Cel mai nou utilizator inregistrat: Andrei1989
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Care binoclu pentru inceput?


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Mihai Luca
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Apr 2008
Mesaje: 44

Motto: Timpul exista doar pentru ca toate lucrurile sa nu se intample in acelasi timp!

Localitate: 47d 14m 24.91s N 26d 16m 17.80s E

MesajTrimis: 06 Apr 2008 12:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ovidiu7 a scris:
Imagineaza-ti ca la 90x , Saturn se vede foarte mic.....la 15x nu poti vedea nimic non-stelar la Saturn si nici la Jupiter nu cred ca poti vedea detalii. Sunt unii care spun ca au vazut cele doua benzi ale lui Jupiter insa cu binoclu 16x70 Fujinon care costa 650$ in SUA.


Cea mai apropiata planeta nu este Marte sau Venus ?

_________________
Eppur si muove ...
Sus
Seb
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Feb 2008
Mesaje: 70



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 06 Apr 2008 12:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Solar System
Conteaza si marimea planetei, nu doar distanta fata de Pamant.
Sus
QUETZALCOATL
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Apr 2008
Mesaje: 10



Localitate: BAIA MARE

MesajTrimis: 06 Apr 2008 14:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

cristib a scris:
logic a scris:
QUETZALCOATL a scris:
Si sa zicem ca iau unul de ala rusesc pentru inceput pana mai invat cate ceva despre cer si peste un an iau unul de asta (deci sunt incepator).
De unde iau unul rusesc in cazul asta ca am inteles ca in romania nu se prea gasesc?
Eventual daca stie cineva unde pot gasi astept niste sugestii .

Daca stii de unde se poate lua un binoclu rusesc te rog sa imi spui si mie, eu am cautat azi prin targurile noastre si nici urma de asa ceva. Pana la urma cred ca o sa raman la asta http://www.bushnell.com/general/binoculars_falcon_13-3450.cfm e si ieftin si relativ bun. Am vazut altii care s-au descurcat bine cu ceva chiar mai slab.

Nu mai cauta la ,,rusi" ca nu mai vin ca odata , cu de toate pt toti Very Happy , acum daca vrei ceva de la ei vorbesti cu unul care vinde cearsafuri sau caciuli(ca atat mai vand acum) si il rogi sa se uite prin magazinele lor. Daca gaseste ce cauti iti aduce dupa ce te informeaza cam care sunt preturile si dupa ce-i dai eventual un avans. Toata procedura poate dura pana la o luna.

Situatia sta in felul urmator. Si la mine in oras ca si mai peste tot cred,exista o asa numita piata de 'rusi', dar faza e ca in aceasta piata nu prea mai gasesti rusi ci doar romani care aduc marfa de la ucrainieni si aia nu merg decat pana un pic dupa granita . O sa merg totusi pana in piata aia sa vad daca nu dau cumva peste un ucrainian ceva (sa si reusesc sa ma inteleg cu el Very Happy ) .Poate gaseste si in ucraina cate ceva rusesc avand in vedere ca ei au inca relatii bune. Pna atunci sunt deschis si la alte sugestii.

_________________
COPACUL LIBERTATII TREBUIE UDAT DIN CAND IN CAND CU SANGELE PATRIOTILOR SI AL TIRANILOR!
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1280




MesajTrimis: 06 Apr 2008 16:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

http://www.bushnell.com/general/binoculars_falcon_13-3450.cfm
M-am uitat si eu la el, pare ok, am mai intrebat pe cineva si a zis la fel. Asta in balanta si cu pretul. Din cate stiu lunetele de la aceasta firma sunt foarte cautate de cei cu arme de vanatoare si de tir.
Cei care au experienta mai multa ar aproba cumpararea lui?
Sus
Seb
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Feb 2008
Mesaje: 70



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 06 Apr 2008 16:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ar fi de preferat un binoclu cu prisme BaK-4, nu BK-7 cum are Falcon-ul ala.
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1280




MesajTrimis: 06 Apr 2008 19:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca asta-i singurul compromis atunci e bine. Pentru a avea prisme BAK4 trebuie sa dublez suma!
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1280




MesajTrimis: 06 Apr 2008 20:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

cristib a scris:
http://www.bushnell.com/general/binoculars_falcon_13-3450.cfm
M-am uitat si eu la el, pare ok, am mai intrebat pe cineva si a zis la fel. Asta in balanta si cu pretul. Din cate stiu lunetele de la aceasta firma sunt foarte cautate de cei cu arme de vanatoare si de tir.
Cei care au experienta mai multa ar aproba cumpararea lui?


Ar mai fi asta la o diferenta mica de pret. Care sa fie???
http://astromagazin.ro/catalog/product_inf...1f13b67143
Sus
Seb
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Feb 2008
Mesaje: 70



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 06 Apr 2008 20:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In general, binoclurile cu zoom sunt considerate de slaba calitate. Mai ales cele ieftine, cum este Bushnell Vari-Zoom 10-30x50 indicat de tine. E ciudat ca nici macar nu apare pe site-ul bushnell.com.

La 300 RON gasesti si binocluri cu prisme BaK-4.
Sus
Mihai Luca
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Apr 2008
Mesaje: 44

Motto: Timpul exista doar pentru ca toate lucrurile sa nu se intample in acelasi timp!

Localitate: 47d 14m 24.91s N 26d 16m 17.80s E

MesajTrimis: 06 Apr 2008 20:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ce ziceti de acest binoclu ? Merita sa dau banii pe el sau sunt modele mai bune la acest pret ?
_________________
Eppur si muove ...
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 3997



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 07 Apr 2008 10:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Valentin a scris:
http://instrumenteoptice.ro/produs_i.php?cod=BP6%2012x50%20MC
-Pentax XCF 10x50
-BTC Sygnum 10x60

Care din aceste 3 binocluri mi-l recomandati ?

Multumesc anticipat


Am avut un BTC Sygnum 10x60 de care am fost foarte multumit. Ce are deosebit, este filtrul "nebula" care ajuta la nebuloase.

Am scris cate ceva despre el la:
http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?t=975
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10653



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Apr 2008 13:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

CyBeRMaN a scris:
Ce ziceti de acest binoclu ? Merita sa dau banii pe el sau sunt modele mai bune la acest pret ?


Din cate am vazut exista 3 categorii de scule:
- chinezesti, bulk, pe care diversi importatori isi pun numele/abtipildul si le vand sub diverse branduri, gen Alcor, Celestron, etc.
- chinezesti brand, gen Pentax, Olympus, Bushnell, etc., de obicei de 2 ori mai scumpe decat cele din prima categorie
- cele profi ca sa le zic asa., de obicei de 2 ori mai scumpe decat categoria precedenta.

Exista si o a patra categorie: cele chinezesti din plastic, total nerecomandate.

Nu asi lepada cele din prima categorie mai ales tinand cont de raportul pret/calitate: bunicele la pret scazut. Au coating bunicel, au acoperire cauciuc. Nu au mecanisme foarte fine/exacte, mai pierd lumina datorita constructiei economice.
Cele din categoria a doua sunt OK, pot avea anumite prelucrari/calitati mai bune, dar si pretul e mai mare.
Cele mai bune sunt din categoria a treia dar si preturile sunt pe masura.

Tehnic vorbind trebuie sa tii cont ca mai mare de 7x inseamna tremurat rau mai ales cand privesti stelele. In plus un raport cat mai mare diamentru lentila/putere de marire inseamna un camp vizual mai mare si o pupila mai mare, ambele fiind ideal sa fie cat mai mari. Pentru mariri de 10-15x e recomandat trepied altfel nu prea poti vedea stabil stelele. La terestru mai merge dar la stele nu prea, decat daca ai mana foarte sigura. In plus cu cat binoclul e mai mare cu atat si comoditatea in transportare, folosire e mai scazuta.
Eu am 7x50 si e destul de greu. Calitativ e ok, pentru 2 mil cat am dat pe el. Nu este pentru cei exagerat de pretentiosi, dar e OK. Probabil si cel din link e similar. E o optiune ieftina si relativ buna. Pentru terestru il recomanda unghiul mare de cuprindere, pentru astro il recomanda factorul de marime dar nu si faptul ca tremura rau la 15x. Poate compensa insa cu montarea unui trepied, deci o suma in plus de luat in calcul.
Sus
Mihai Luca
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Apr 2008
Mesaje: 44

Motto: Timpul exista doar pentru ca toate lucrurile sa nu se intample in acelasi timp!

Localitate: 47d 14m 24.91s N 26d 16m 17.80s E

MesajTrimis: 07 Apr 2008 14:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

valy a scris:

[ . . . ]
Pentru mariri de 10-15x e recomandat trepied altfel nu prea poti vedea stabil stelele. La terestru mai merge dar la stele nu prea, decat daca ai mana foarte sigura. [ . . . ]

Pentru terestru il recomanda unghiul mare de cuprindere, pentru astro il recomanda factorul de marime dar nu si faptul ca tremura rau la 15x. Poate compensa insa cu montarea unui trepied, deci o suma in plus de luat in calcul.


Cum am mai spus undeva pe aici,pe forum, am un trepied mare pe care il folosesc la camera foto,deci nu trebuie sa mai iau si trepied pentru ca am deja. Ce ma intereseaza mai mult este:ce se poate vedea cu un asemenea binoclu si cat de bine se poate observa,astronomic ma refer! Pentru inceput,vreau sa incep cu un binoclu ... pe parcurs ce voi cunoste mai bine Cerul voi cauta un telescop.
Daca sunt modele mai bune decat acel binoclu astept si alte recomandari,dar sa nu depaseasca de 400,maxim 500 lei

_________________
Eppur si muove ...
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 07 Apr 2008 14:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vei fi dezamagit de cei vei vedea cu un binoclu. Cred ca ai asteptari prea mari, vrei sa vezi, sa iti sara in ochi obiectele, sa te impresioneze. Nu o sa iti sara. La stele nu ai ce vedea, sunt niste puncte de lumina si atat. Planetele sunt alte puncte de lumina, mai mari, putin colorate. Vei putea insa vedea clusteri de stele, cateva nebuloase si vreo 5-10 galaxii daca stii unde sa le cauti (in functie de cer). Si cam atat. Avantajul unui binoclu e campul vizual larg care iti permite sa te orientezi mai usor pe cer si sa inveti astfel cerul. Exista si o placere estetica pe care o produc campurile vizuale largi, in special in cazul clusterilor de stele.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10653



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Apr 2008 14:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ca o concluzie la ce a spus si skywatcher: orice binoclu cu un camp larg este foarte bun. Incepand cu 7x50, 12x60, 15x70,....Ca difera, creascand lentila creste cantitatea de lumina. Dar si greutatea, si pretul, si instabilitatea imaginii cresc odata cu cresterea lui "X". Daca esti dispus sa cari binoclul + trepiedul dupa tine ca sa vezi niste puncte luminoase putin mai luminoase, pretul si caracteristicile binoclului indicat de tine sunt ok. Daca vrei sa cari un binoclu (mult) mai usor, care sa fie bun in orice situatie, deci si terestru (la mare, la munte, la vanatoare, in vacanta, etc.) 7x50 e suficient de bun si ieftin.

La binocluri parca nu e chiar asa ca la telescoape: cu cat mai mare cu atat mai bine. Oricat ai creste zoomul tot nu vezi planetele sau stelele. Poate la Luna sa vezi ceva detalii, dar doar pentru asta nu cred ca merita diferenta de greutate si de pret dintre un 7x si un 20x. Sau poate nu gandesc eu corect.

CyBeRMaN ce trepied ai? Cat ai dat pe el? Cat de inalt este?
Sus
Mihai Luca
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Apr 2008
Mesaje: 44

Motto: Timpul exista doar pentru ca toate lucrurile sa nu se intample in acelasi timp!

Localitate: 47d 14m 24.91s N 26d 16m 17.80s E

MesajTrimis: 07 Apr 2008 15:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am inteles.Pentru inceput asta si vreau, sa invat Cerul,sa stiu unde sa caut si ce sa caut.

De carat binoclu + trepied nu voi cara prea mult,deoarece stau mai des in ultima vreme (nu in IASI) intr-o zona in care poluarea luminoasa este foarte mica.In noptile senine pot sa zic ca vad un Cer minunat.... de aceea vreau sa-l si cunosc Smile

Binoclul il voi folosi bineinteles si terestru si cred ca un 15x70 e foarte bun.

Cu referire la trepied: nu stiu sa-ti zic modelul exact.L-am luat dintr-un magazin cu profil foto si am dat in jur de 45-50lei.Are o inaltime maxima de 168cm si minima de 50 cm.

_________________
Eppur si muove ...
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatoare

Download topic
Pagina 6 din 7
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact