Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
24812815084_101f070d59_k.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224894
Numar de utilizatori inregistrati: 2838
Cel mai nou utilizator inregistrat: Andrei1989
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Care binoclu pentru inceput?


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Valentin
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Iul 2006
Mesaje: 85



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 20 Noi 2007 03:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

http://instrumenteoptice.ro/produs_i.php?cod=BP6%2012x50%20MC
-Pentax XCF 10x50
-BTC Sygnum 10x60

Care din aceste 3 binocluri mi-l recomandati ?

Multumesc anticipat

_________________
Traim sub acelasi cer dar nu avem aceleasi orizonturi
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 20 Noi 2007 10:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dintre cele 3, BTC (desi nu am vazut in realitate asa ceva), am impresia ca ar fi putin mai bun decat celelalte. Dar daca ai putini mai multi bani poti lua un Pentax PCF II WP (pe la 600 RON).
Sus
Valentin
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Iul 2006
Mesaje: 85



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 20 Noi 2007 11:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

skywatcher a scris:
Dintre cele 3, BTC (desi nu am vazut in realitate asa ceva), am impresia ca ar fi putin mai bun decat celelalte. Dar daca ai putini mai multi bani poti lua un Pentax PCF II WP (pe la 600 RON).


Din pacate bugetul maxim e de 300 ron ..

_________________
Traim sub acelasi cer dar nu avem aceleasi orizonturi
Sus
Mihai Luca
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Apr 2008
Mesaje: 44

Motto: Timpul exista doar pentru ca toate lucrurile sa nu se intample in acelasi timp!

Localitate: 47d 14m 24.91s N 26d 16m 17.80s E

MesajTrimis: 04 Apr 2008 14:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salutare la toata lumea!

Dupa cum vedeti ... sunt nou pe acest forum,desi am citit inainte cam tot ce m-a interesat de pe acest forum.

Acum sa trec la subiect: as dori sa-mi iau un binoclu pe care sa-l folosesc atat la observatii terestre cat si la ce astronomice.Citind unele review-uri,recomandari si pareri si cautand pe net m-am hotarat la acest model: http://instrumenteoptice.ro/produs_i.php?cod=TS%201570%20LE mentionez ca am un trepied mare care-l folosesc la camera foto,deci pot sa-l folosesc si la acest model care cantareste 1300gr.
Astept niste pareri de la cei care se pricep in acest domeniu.Se merita sa dau banii pe acest model? Daca nu se merita astept sa-mi recomandati alte modele ... bugetul maxim este de 500 lei.

Sper ca cel care a initiat acest topic nu se va supara pe mine ca m-am bagat aici,dar nu am vrut sa mai deschid un topic nou pe aceasta tema!

_________________
Eppur si muove ...
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 04 Apr 2008 15:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

E acelasi binoclu, din aceeasi sursa ca altele 15X70. Poti sa il iei mai ieftin cu sigla Celestron aplicata pe el si cu adaptor de trepied inclus. Vezi www.skywatcher.ro pentru detalii sau alte magazine.


CyBeRMaN a scris:
Salutare la toata lumea!

Dupa cum vedeti ... sunt nou pe acest forum,desi am citit inainte cam tot ce m-a interesat de pe acest forum.

Acum sa trec la subiect: as dori sa-mi iau un binoclu pe care sa-l folosesc atat la observatii terestre cat si la ce astronomice.Citind unele review-uri,recomandari si pareri si cautand pe net m-am hotarat la acest model: http://instrumenteoptice.ro/produs_i.php?cod=TS%201570%20LE mentionez ca am un trepied mare care-l folosesc la camera foto,deci pot sa-l folosesc si la acest model care cantareste 1300gr.
Astept niste pareri de la cei care se pricep in acest domeniu.Se merita sa dau banii pe acest model? Daca nu se merita astept sa-mi recomandati alte modele ... bugetul maxim este de 500 lei.

Sper ca cel care a initiat acest topic nu se va supara pe mine ca m-am bagat aici,dar nu am vrut sa mai deschid un topic nou pe aceasta tema!
Sus
Mihai Luca
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Apr 2008
Mesaje: 44

Motto: Timpul exista doar pentru ca toate lucrurile sa nu se intample in acelasi timp!

Localitate: 47d 14m 24.91s N 26d 16m 17.80s E

MesajTrimis: 05 Apr 2008 13:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ca sa nu deschid un nou topic,voi posta iarasi aici.

As dori sa stiu cu un binoclu 15X70 ce planete,constelatii sau alte corpuri ceresti se pot vedea ? Cat de bine se pot observa?

Pana la achizitionarea unui telescop as vrea sa stiu ce se poate observa cu un asemenea binoclu!

_________________
Eppur si muove ...
Sus
Seb
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Feb 2008
Mesaje: 70



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 05 Apr 2008 14:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La marire de 15x, planetele poti sa le tai de pe lista.
Sus
QUETZALCOATL
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Apr 2008
Mesaje: 10



Localitate: BAIA MARE

MesajTrimis: 06 Apr 2008 02:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

SALUTARE LA TOATA LUMEA. CE PARERE AVETI DESPRE:
http://www.opticsplanet.net/ci-skymaster-25x100-gab.html
http://www.opticsforyou.com/product-70-0-1-1.html
AR MAI FI VREO 2 CHESTII DE REZOLVAT .TREPIED PENTRU ELE SI (INTREBAREA CEA MARE ) OARE SE GASESC IN ROMANIA ?
DAR 1 DATA AS VREA NISTE PARERI DESPRE ELE.
MERSI

_________________
COPACUL LIBERTATII TREBUIE UDAT DIN CAND IN CAND CU SANGELE PATRIOTILOR SI AL TIRANILOR!
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 06 Apr 2008 08:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

1) Sunt binocluri excelente, insa nu-ti recomand sa le iei din strainatate ci din Romania pe motiv ca ai sanse f mari sa primesti exemplare cu optica defectuoasa;

2) Se gasesc si in Romania modele similare;

3) Ai grija pt ca trepied cu montura suficienta pt asemenea minunatii costa de doua ori, cel putin, mai mult decat binoclul in sine.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5539

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Apr 2008 09:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

QUETZALCOATL a scris:
SALUTARE LA TOATA LUMEA. CE PARERE AVETI DESPRE:
http://www.opticsplanet.net/ci-skymaster-25x100-gab.html
http://www.opticsforyou.com/product-70-0-1-1.html
AR MAI FI VREO 2 CHESTII DE REZOLVAT .TREPIED PENTRU ELE SI (INTREBAREA CEA MARE ) OARE SE GASESC IN ROMANIA ?
DAR 1 DATA AS VREA NISTE PARERI DESPRE ELE.
MERSI


Daca esti incepator eu nu iti recomand nici unul dintre modelele de mai sus din doua motive:
1. campul furnizat de aceste binocluri nu trece pentru nici un model de 2.5 grade chiar daca unele specificatii dau o valoare mai mare.
un astfel de camp este un dezavantaj major pentru incepatori.
2. manevrabilitatea si portabilitatea mult scazute fata de un binoclu obisnuit care se poate tine in mana, iarasi un dezavantaj major pentru inceput.

dupa ce ai sa treci de stadiul de incepator ai sa-ti dai seama imediat ca pentru binocluri de la 80mm (inclusiv) in sus este foarte incomod sa privesti in lungul tubului pentru modul astro, asa ca al doilea binoclu are un avantaj mare fata de primul.
pentru inceput eu iti recomand sa alegi un binoclu 10x50 sau 7x50, dar un binoclu bun (de preferinta nu chinezesc) pe care sa-l poti pastra toata viata. un binoclu militar rusesc ar fi o alegere inteleapta.
Sus
QUETZALCOATL
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Apr 2008
Mesaje: 10



Localitate: BAIA MARE

MesajTrimis: 06 Apr 2008 10:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si sa zicem ca iau unul de ala rusesc pentru inceput pana mai invat cate ceva despre cer si peste un an iau unul de asta (deci sunt incepator).
De unde iau unul rusesc in cazul asta ca am inteles ca in romania nu se prea gasesc?
Eventual daca stie cineva unde pot gasi astept niste sugestii .

_________________
COPACUL LIBERTATII TREBUIE UDAT DIN CAND IN CAND CU SANGELE PATRIOTILOR SI AL TIRANILOR!
Sus
Mihai Luca
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Apr 2008
Mesaje: 44

Motto: Timpul exista doar pentru ca toate lucrurile sa nu se intample in acelasi timp!

Localitate: 47d 14m 24.91s N 26d 16m 17.80s E

MesajTrimis: 06 Apr 2008 10:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Seb a scris:
La marire de 15x, planetele poti sa le tai de pe lista.


Chiar nici cea mai apropiata planeta nu se poate observa ?

_________________
Eppur si muove ...
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 06 Apr 2008 11:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Imagineaza-ti ca la 90x , Saturn se vede foarte mic.....la 15x nu poti vedea nimic non-stelar la Saturn si nici la Jupiter nu cred ca poti vedea detalii. Sunt unii care spun ca au vazut cele doua benzi ale lui Jupiter insa cu binoclu 16x70 Fujinon care costa 650$ in SUA.
Sus
logic
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Apr 2008
Mesaje: 12



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Apr 2008 12:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

QUETZALCOATL a scris:
Si sa zicem ca iau unul de ala rusesc pentru inceput pana mai invat cate ceva despre cer si peste un an iau unul de asta (deci sunt incepator).
De unde iau unul rusesc in cazul asta ca am inteles ca in romania nu se prea gasesc?
Eventual daca stie cineva unde pot gasi astept niste sugestii .

Daca stii de unde se poate lua un binoclu rusesc te rog sa imi spui si mie, eu am cautat azi prin targurile noastre si nici urma de asa ceva. Pana la urma cred ca o sa raman la asta http://www.bushnell.com/general/binoculars_falcon_13-3450.cfm e si ieftin si relativ bun. Am vazut altii care s-au descurcat bine cu ceva chiar mai slab.
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1287




MesajTrimis: 06 Apr 2008 12:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

logic a scris:
QUETZALCOATL a scris:
Si sa zicem ca iau unul de ala rusesc pentru inceput pana mai invat cate ceva despre cer si peste un an iau unul de asta (deci sunt incepator).
De unde iau unul rusesc in cazul asta ca am inteles ca in romania nu se prea gasesc?
Eventual daca stie cineva unde pot gasi astept niste sugestii .

Daca stii de unde se poate lua un binoclu rusesc te rog sa imi spui si mie, eu am cautat azi prin targurile noastre si nici urma de asa ceva. Pana la urma cred ca o sa raman la asta http://www.bushnell.com/general/binoculars_falcon_13-3450.cfm e si ieftin si relativ bun. Am vazut altii care s-au descurcat bine cu ceva chiar mai slab.

Nu mai cauta la ,,rusi" ca nu mai vin ca odata , cu de toate pt toti Very Happy , acum daca vrei ceva de la ei vorbesti cu unul care vinde cearsafuri sau caciuli(ca atat mai vand acum) si il rogi sa se uite prin magazinele lor. Daca gaseste ce cauti iti aduce dupa ce te informeaza cam care sunt preturile si dupa ce-i dai eventual un avans. Toata procedura poate dura pana la o luna.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatoare

Download topic
Pagina 5 din 7
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact