Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Galaxia_noastra.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224029
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Care binoclu pentru inceput?


Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 14 Aug 2006 10:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

1. Cauta cel mai apropiat club astro, in cazul tau Amiral Urseanu
2. Stai de vorba cu cei de pe acolo, fa-ti eventual prieteni
3. Incearca sa te uiti prin cateva instrumente si trage concluzii proprii
Un binoclu bun nu poate sa lipseasca din dotarea unui astronom amator. Ia-ti un 7x50, 10x50, 12x50 cam pe-aici pe undeva. Prima cifra e magnificarea iar a doua e diametrul obiectivului. Daca e 60 e si mai bine. Magnificarea insa nu e bine sa depaseasca 12x pentru a nu depasi cunostintele unui amator. Cu 200 euro se poate cumpara un binoclu decent. Nu umbla dupa nume mari de firma pentru ca o sa platesti extra. Cu un asemenea binoclu o sa vezi cele mai luminoase deepsky, Luna, Jupiter. Ia-ti un telescop intre 15-25 cm oglinda principala. Daca vrei sa iesi mai ieftin ia doar optica si chinuie-te putin cu constructia. Era niste optica pe vanzari aici in forum.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Aug 2006 18:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Cu 200 euro se poate cumpara un binoclu decent. Nu umbla dupa nume mari de firma pentru ca o sa platesti extra.


poate ca la 200 euro sa fie posibil acest lucru, dar un om serios si cu putina pretentie de calitate nu cumpara chinezarii "no name" pentru ca sunt facute din materiale proaste, sticla de slaba calitate atat la lentile cat si la prisme, posibilitatea de defocalizare usoara a ocularelor, aliniere intamplatoare a opticii, coating slab calitativ si chiar finisaje grotesti. reclama comerciala de obicei e o minciuna legalizata.
daca tot cumperi un binoclu chinezesc macar sa iei unul facut sub semnatura unei firme de renume. acest lucru iti garanteaza macar folosirea unor materiale adecvate si trecute in caracteristicile binoclului.
daca alegerea e chibzuita bine ai toate sansele sa te alegi cu un binoclu bun. plata extra de care spui se va regasi in calitate si materiale.

din experienta mea pot spune ca nu se foloseste o magnificatie mai mare de 12x nu din cauza ca se depasesc cunostintele unui incepator ci mai degraba ca un 12x sau mai mare trebuie montat pe trepied si asta fura mult din manevrabilitatea instrumentului. altfel o magnificatie mare e buna, evident daca e corelata cu apertura.

parerea mea!!! Very Happy
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 15 Aug 2006 09:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

200 euro sunt putini ? Binoclul meu a costat aproape 200 de lei si mi se pare foarte bun. E adevarat, nu m-am uitat prin alte binocluri bune, dar sunt multumit cu ce pot sa vad cu al meu.
_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 15 Aug 2006 10:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bravo Forever_Man! Mai invata zircon!
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Aug 2006 16:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

mai baieti, ma asteptam sa fiti mai critici cu voi insiva. e pacat si pe langa subiect sa raspunzi la un post citind doar primul rand scris.

Citat:
Binoclul meu a costat aproape 200 de lei si mi se pare foarte bun.


da forever ai scris foarte bine :" mi se pare". te-ai uitat vreodata printr-un binoclu Zeiss sau Leica?(intrebare retorica, stiu ca nu ai facut-o!). de ce crezi ca un 10x50 la aceste firme costa mai mult de 1000 usd? ai impresia ca cei de afara ne copie pe noi romanii punand preturi din burta?
cand mi-am cumparat binoclul am cautat mult si am privit prin multe si vreau sa te asigur ca sunt diferente mari, daca bineinteles vrei sa vezi aceste diferente. pentru tine ar fi util cred sa te inveti sa fii mai pretentios in ce priveste calitatea. inteleg ca esti foarte tanar, dar peste ani vei realiza ca acest lucru te va ajuta.

dragonas dragalas, cand vei renunta la aceste ironii ieftine? ce vrei tu sa mai invat daca nu spui nimic concret? esti cumva guru pe acest forum? nu ai citit si ultimul rand sa afli ca era o parere?
intr-o vreme imi placeau posturile tale caci sub ironia omniprezenta la tine se ascundeau si lucruri de substanta. in ultima vreme vad ca scrii mesaje la kilogram dar cam goale de continut. e pacat!


Ultima modificare efectuata zoth la 15 Aug 2006 19:59, modificat de 2 ori in total
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 15 Aug 2006 18:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Hai sa va spun si eu parerea mea despre titlul postului: Astronomia in Romania are viitor. Daca statul prin institutiile educationale si de cercetare nu sustine astronomia, nu inseamna ca aceasta va disparea. Sunt multi pasionati, chiar in aceste institutii educationale si de cercetare care fac tot ce pot pentru a transmite cunostintele lor in mediul acesta universitar rigid uneori, dar sunt si multi neincadrati in aceste institutii formale care actioneaza in domeniul popularizarii astronomiei. Instrumentele astronomice devenind incet accesibile romanilor si existand si oferta nu mai este acea piedica de intrare in astronomia pentru amatori care era pana curand (e ceea ce m-a impiedicat si pe mine si in perioada de dinainte de 90 si dupa 90 pana acum 3 ani), respectiv achizitionarea unui instrument.

Desigur, introducerea astronomiei in liceu, eu as propune chiar in cadrul orelor de fizica, nu neaparat ca materie separata, cateva capitole acolo intr-un an scolar ar face multe. As zice ca e chiar necesar acest lucru pentru ca asa cum studiem botanica, zoologia, anatomia, geografia, fizica si chimia, toate acestea ocupandu-se de materia existenta pe Pamant, la simpla ridicare a ochilor in sus vedem altceva despre care scoala nu ne spune mai nimic. Saracii elevi ies din liceu fara sa stie mai nimic despre spatiu, astfel ca, de exemplu, cad in capcana glumelor ca Marte va fi la fel de mare ca si Luna.

Dar cum traim in Romania, si mi se pare mie in ultimii ani ca liceenii sunt tot mai slabi pregatiti la unele materii, nu la toate (am aici cateva exemple concrete, persoane care au invatat la scoala mult mai multe decat mine in anumite domenii), orice e posibil. Eu zic ca e nevoie de 1-2 oameni acolo pe la minister sa propuna lucrul acesta, ca la cat de habarnisti sunt cei de acolo se poate face orice.
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 16 Aug 2006 10:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

zircon a scris:
... te-ai uitat vreodata printr-un binoclu Zeiss sau Leica?(intrebare retorica, stiu ca nu ai facut-o!) ... pentru tine ar fi util cred sa te inveti sa fii mai pretentios in ce priveste calitatea. inteleg ca esti foarte tanar, dar peste ani vei realiza ca acest lucru te va ajuta.

... in ultima vreme vad ca scrii mesaje la kilogram dar cam goale de continut. e pacat!

"Esti cumva guru pe acest forum?" Cum poti sa-ti permiti sa-l iei de sus pe un tanar care probabil nu are bani cu lopata sa-si permita tot felul de fite Zeiss sau Leica. Ai impresia ca nu se poate face astronomie decat cu instrumente scumpe. Ca si multe alte lucruri pe lumea asta si astronomia se face si cu un pic de suflet. Posesorul unei "chinezarii" care ia un tren si se duce la tara si petrece doua nopti "maturand" cerul are sanse sa vada mult mai multe decat posesorul unui Zeiss care doarme in casa la gat cu formidabila jucarie.

Ia un centimetru si masoara posturile noastre. Sau numara randurile.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 16 Aug 2006 19:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

cu toata staruinta de care pot da dovada, vad ca interventiile mele anterioare nu au fost intelese. nu-mi ramane ca alternativa decat retragerea de pe acest fir de discutie.
vreau totusi in final sa lamuresc cateva aspecte:

1. interventia mea anterioara a fost doar un indemn la calitate, cerinta pe care o consider in continuare strict necesara la un tanar.
daca un om trecut de prima tinerete isi poate permite sa fie blazat sau sa se considere atotstiutor, pentru un tanar dorinta de evolutie este sau ar trebui sa fie o stare de normalitate.

2. nu mi-am permis si nu-mi voi permite niciodata "sa iau de sus" pe nimeni indiferent ca este mai mare sau mai mic decat mine.
este adevarat insa ca ma irita ironia goala si vulgaritatea si uneori sunt mai rautacios, fiind si eu om si deci supus greselii.

3. si eu sunt de acord ca astronomia se poate face cu ce ai la indemana ca instrument si cu multa daruire pentru o pasiune asa de frumoasa.
nu am nici eu instrumente scumpe, dar asta nu inseamna ca ele nu exista sau ca nu sunt decat mofturi si fite.

fiind ultima interventie aici, mi-am permis sa fie mai lunga si sper sa nu mai supere pe nimeni.
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 28 Aug 2006 14:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Care e diferenta intre un binoclu 10x50 de 100 usd si unul de 1000 usd ? Nu maresc amandoua de 10 ori ?
_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
alexconu
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Mai 2005
Mesaje: 610



Localitate: Reine

MesajTrimis: 28 Aug 2006 14:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pai treaba e cam ca la masini. Un Hyunday Coupe e o masina destul de sexoasa pentru unii si atrag x gagici cu ea. Daca in schimb vine altul cu un Ferrari pe langa faptul ca atrage x! gagici i le mai ia si pe alea ale aluia cu Hyunday-u.
In concluzie iti faci treaba si cu ala de 100 de USD, dar cu ala de 1000 te si rasfeti.
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 28 Aug 2006 15:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dar la calitatea imaginii nu e nici o diferenta ? Poate vedea si stelele mai slab stralucitoare, sau ce exact se observa diferit ?
_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 28 Aug 2006 15:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cu un binoclu onest de 10x50 vezi aceleasi lucruri ca si cu un binoclu de 10x50 de super firma. S-ar putea sa apara diferente de calitate daca esti atent la marginea obiectelor sub forma de aberatii cromatice (o dungulita usor rosie intr-o parte si una albastra in cealalta). Sau aberatii de sfericitate la marginea campului (stelele din marginea campului usor "trase"). Am zis "s-ar putea".
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 28 Aug 2006 19:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Cu un binoclu onest de 10x50 vezi aceleasi lucruri ca si cu un binoclu de 10x50 de super firma. S-ar putea sa apara diferente de calitate daca esti atent la marginea obiectelor sub forma de aberatii cromatice (o dungulita usor rosie intr-o parte si una albastra in cealalta). Sau aberatii de sfericitate la marginea campului (stelele din marginea campului usor "trase"). Am zis "s-ar putea".


Cu un binoclu de firma serioasa, cu multicoating pe toate suprafetele, oculare bune, mecanica buna vei vedea putin mai multe decat cu un binoclu onest. Pentru ca cele oneste cel mai probabil au coating doar pe unele dintre suprafete, in general obiectiv, coatingul poate sa nu fie de cea mai buna calitate, ceea ce face ca transmisia de lumina sa fie un pic mai slaba, deci ajung mai putini fotoni la ochi. Uneori poti castiga chiar o jumatate de magnitudine cu un binoclu serios, "de firma". O mecanica buna face mai ales focalizarea mai usoara si mai fina. Un binoclu cu design ergonomic face mai usoara utilizarea lui, ceea ce inseamna ca observatorul va privi mult mai relaxat, ceea ce inseamna o acuitate vizuala mai mare. Concluzia: daca vrei sa beneficiezi la maxim de o anumita apertura cumpara un binoclu de calitate. La fel si in cazul telescoapelor.
Sus
stelaru
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Aug 2006
Mesaje: 569

Motto: Haideti sa haidem!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Aug 2006 19:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu nu gasesc un amarat de binoclu in Buc... site-urile sunt neactualizate sau defecte... vanzatoriii habar nu au ce vand...
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 29 Aug 2006 08:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu-mi vine sa cred Shocked In comertul nostru se intampla chestii de astea Surprised Lasa nu fii trist ... Cati ani ai? Peste vreo doi-trei ani ori o sa gasesti exact ce cauti ori o sa-ti treaca Very Happy
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 7
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact