Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
lunus33final_copyMIC.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224014
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Sistemul Epsilon Lyrae


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Stele duble

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Iul 2023 08:20 Download mesaj
Titlul subiectului: Sistemul Epsilon Lyrae
Raspunde cu citat (quote)

Topic separat din "Ce am vazut aseara! (Incepatori)".
Moderator MariusP


Aseara, pentru ca a fost senin, am facut si eu sapaturi in zona epsilon 1-2 Lyrae (SAO 67310-SAO 67315).
Pentru acest job am scos la munca luneta Vixen de 13 cm. Din pacate transparenta nu a fost grozava iar cerul luminat aproape ca in crepuscul. Componentele ab si cd s-au vazut si splitat foarte usor, a fost vizibila permanent si cu vedere directa si componenta I cu mag 10,4 (dupa informatiile mele). Foarte greu spre ora 23 locala si-a facut aparitia sporadic o fantoma situata aprox pe linia ab-cd doar cu vedere periferica. Una si doar una, nicidecum doua. Nu stiu ca sa zic, informatiile gasite difera de cele prezentate de Mircea, componenta E am gasit-o ca avand m11,7 iar F, m11,2 ceea ce ma face sa cred ca poate am zarit componenta F, nu sunt sigur. Poate aveti informatii mai bune pentru cele doua magnitudini (Mircea sustinea ca sunt de 12,2 si respectiv 12,7).
Toate observatiile au fost facute la 200-210x fara motorizare pe focuser si fara traching. Personal le gasesc inutile pe amandoua daca montura e capabila si stabila pentru instrumentul folosit.
Asta e cerul de aici, cu asta defilez!

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 02 Iul 2023 12:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Silviu

Te cred ca cerul a fost nasol dar ai defilat foarte bine in conditiile date !

Eu folosesc StelleDoppie care este o oglinda mai prietenoasa a lui WDS.
Acolo E = 12.3 si F= 12.7, am facut o captura de ecran, vezi atasamentul.

Acum vreo trei ani, cu ajutorul lui Aladin Lite + contributia lui MariusP + ''scufundari observationale de mare adancime'' cu dobsonianul Toleascop de 200mm, am ajuns la rezultatul din diagrama atasata despre cum arata sistemul Eps Lyr.
Daca-mi permiti o sugestie: incearca grosismente mai mari, 200x imi pare cam mic pentru aceste obiecte. Eu am vazut companionii H si G numai cu TS Planetary 3.2mm la 385x.

Cu magnitudinile, povestea este intotdeauna oleaca tulbure. H= 13,9mv iar G= 14,2mv , dupa StelleDoppie. Je ne crois pas ! E imposibil sa ajung la 14,2 cu apertura de 200mm, chiar daca am folosit 385x.
Interogarea CDS in Aladin Lite imi arata pentru H si G magnitudini de cel mult 13,68 in domeniul R. In celalalte domenii sunt de 12 sau chiar 10. Magnitudini vizual nu sunt date.

Daca vei incerca din nou, sunt sigur ca vei vedea E si F cu luneta aceea superba de 130mm.

Cer senin, Mircea



Eps Lyr.png
 Descriere:
 Marime fisier:  107.53 kb
 Vizualizat:  de 979 ori

Eps Lyr.png



Dubla-dubla - corectata - HU.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  154.67 kb
 Vizualizat:  de 979 ori

Dubla-dubla - corectata - HU.JPG



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Iul 2023 14:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Debile ori debillissime stele ... Nu stiu cum sa zic, dar mereu cand ma bag in clenciuri de astea raman cu mai multe nelamuriri decat rezolvari. Dar una peste alta e interesant, esti mereu impins spre sapaturi mai adanci.
Multumesc pentru sfaturi Mircea dar sunt departe de a fi multumit. Poate dau o mana de ajutor si Marius si nobody. Pe stelledoppie am mai gasit inadvertente si nu mai am incredere.
Pe de alta parte ce am vazut eu ar corespunde ca pozitie cu F din imaginea pusa de tine dar nici daca ma impusti in fund cu sare nu cred ca am ajuns la m12 pe cerul de aici. Si daca am vazut-o pe F ar fi trebuit sa apara si E dar nici gand. Nu cumva magnitudinile celor doua stele sunt inversate in tabel?
Ce mi s-a parut interesant a fost faptul ca pe I l-am vazut si la 200x si la 32x (in ocularul de centraj) la fel de bine.
Deci ... mai trebuie sapat!

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 02 Iul 2023 15:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Silviu

Foarte de acord, mai trebuie sapat.
Nu numai StelleDoppie dar si ''mama'' WDS contine erori.

M-am gandit la ce ai spus despre o eventuala inversare a luminozitatilor lui E si F.
Ceea ce imi amintesc cu certitudine de la observatiile de seara a lui Eps Lyr din aceasta parte a anului. Atunci cand se vad stelele ''debollissima'', steluta din stanga- jos se vede prima. Apoi, eventual, cealalta, putin mai sus si spre dreapta.

Am simulat pozitia reala pe cer a componentelo lui Eps Lyr.
Intai in poza ''real'' vedem componentele cum ''sunt'' pe cer.
Apoi, in a doua poza, cum le vedem in telescopul newtonian.

Prima stea care-mi poate aparea in stanga-jos este E. Apoi poate sa se vada F.
De obicei, in dobul de 250mm si cel de 200mm, stelele ''debollissima'' E si F se vad ... intotdeauna.
Companionii H si G cer ''gimnastica speciala'', mariri zguduitoare si cer cat mai bun.

Daca vor sa ne ajute Marius si nobody, sunt si eu foarte curios ce magnitudini vizuale au companionii E, F, G si H. In orice caz trebuie sa fie destul de apropiate de limitele instrumentelor.

Iar pe tine te invit cu drag sa mai coboram impreuna in abatajul magnitudinilor mari, sunt multe chestii ciudate, intunecate si alunecoase acolo.

Cer senin, Mircea



Dubla-dubla - corectata - HU - real.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  153.35 kb
 Vizualizat:  de 960 ori

Dubla-dubla - corectata - HU - real.JPG



Dubla-dubla - corectata - HU - telescop Newton.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  148.42 kb
 Vizualizat:  de 960 ori

Dubla-dubla - corectata - HU - telescop Newton.JPG



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 3987



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 02 Iul 2023 16:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

În StarCalc, catalogul GSC spune cam așa pentru magnitudinile in banda V (care cred că aproximează bine magnitudinea vizuală):

E (GSC 03122-02161) V: 12.21m
F (GSC 03122-00926) V: 11.69m
G (GSC 03122-02202) V: 13.17m
H (GSC 03122-02034) V: 13.04m
I (GSC 03122-01635) V: 9.41m

@zoth, @Mircea Pteancu: ar fi indicat să separăm mesajele despre Eps Lyr într-un nou topic la Stele duble?
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Iul 2023 18:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc Marius Very Happy
Fir-ar, iar e pe dos ... da-mi pare mai credibil in ce priveste magnitudinile.
Poti detalia nitel ce inseamna magnitudini in banda v?
Poate ne ajuta si nobody ...

Despre mutare, separare, faceti cum vor majestatile voastre, pe mine nu ma deranjeaza nici asa, nici asa Smile

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 3987



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 02 Iul 2023 18:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

zoth a scris:
Poti detalia nitel ce inseamna magnitudini in banda v?

Nu știu dacă am folosit corect "bandă"... Poate lămurește Wikipedia, "UBV photometric system"?



UBV-System.png
 Descriere:
 Marime fisier:  40.9 kb
 Vizualizat:  de 922 ori

UBV-System.png


Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 02 Iul 2023 22:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Marius

Sunt intrutotul de acord cu dedicarea unui topic ''Dublei-duble'' din Lyra.
In citirea interogarilor CDS din Aladin Lite si eu folosesc pentru magnitudini valorile V. Daca exista.
Pentru H si G = niet !

Iar valorile V pentru E , F si I sunt conform CDS in Aladin Lite/ si confirmate in Simbad:

E = 12,68

F= 10,1

I= 12,1

Am insa retineri.
Pe StelleDoppie componenta E este data ca fiind de 12,3 fata de F= 12,7.
Am privit in Aladin Lite pozele lui Eps Lyr in DSS2 (color) , DSS2 Blue, 2MASS si ALLWISE. In toate acestea amprenta pe senzor a lui E este de diametru mai mare decat cea a lui F.
De obicei, asta inseamna mE < mF.

Senzorul meu personal va avea curand o vechime de 69 de ani - deci accept ca-i cam indoielnic - dar si acela vede intai pe E si mai greu pe F.

M-am gandit la un posibil efect Purkinjee dar in DSS2 color vad ca ambele, si E si F, par a fi stele galbene sau oranj deschis. Dar in 2MASS, E apare ca alba iar F este galben deschis. Deci daca pricep bine efectul Purkinjee, asta inseamna ca la o observare mai indelungata, F va parea mai luminoasa decat este in realitate.

Asta-seara este innorat la Arad, nu pot face o noua verificare.
Ca si memoria/ neuronul unic are aceeasi vechime ca senzorul, nu-i de mare incredere ...
Dar sper sa continuam discutia.

Pe partea istorica, in versiunea ''mipt23'' a Catalogului de stele duble Mayer am inclus descoperirea din anul 1777.
1 Lyr a fost suspectata ca dubla la 15 August 1777, apoi afirmata ca atare de catre Mayer si confirmata de asistentul sau Metzger pe 22 August. 1 Lyr figureaza in catalog ca Mayer 57.
5 Lyr a fost descoperita ca fiind dubla pe 23 August si poarta indicativul Mayer 58.
Cei doi au folosit quadrantul mural de opt picioare cu obiectiv Dollond triplet de 80mm si marirea de 85x.

La cest link puteti vedea registrul de observatii, cu timpii de tranzit masurati din 16 August pe situl lui J. S. Schlimmer:

http://epsilon-lyrae.de/Beobachtungstipp/C...08_16.html

Pe la mijlocul paginii este nota de constatare a duplicitatii lui 1 Lyr.
In josul paginii vedeti detaliul cu o mica schita a observatiei. Termenul ''comes'' se folosea ca echivalent a ceea ce acum numim ''companion''.


Pe 23 August 1777 sunt recunoscute ambele duble, 1 Lyr si 5 Lyr:

http://epsilon-lyrae.de/Beobachtungstipp/C...08_23.html

Primul desen din istorie a ''Dublei-duble'', 24 August 1777, in detaliul din josul paginii:

http://epsilon-lyrae.de/Beobachtungstipp/C...08_24.html

Sa pensionam deci mitul ca Astronomia stelelor duble a fost initiata de catre William Herschel.


Pun un mic extras din Catalogul Mayer, v. mipt23 cu cele doua duble care mai tarziu au devenit ''Dubla-dubla''.

Cer bi-senin, Mircea



Mayer 57+Mayer 58.png
 Descriere:
 Marime fisier:  21.67 kb
 Vizualizat:  de 885 ori

Mayer 57+Mayer 58.png



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4775

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 03 Iul 2023 02:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Completez pe scurt:

In GAIA DR3 componenta E (cea de langa CD) apare mai luminoasa cu 0.4 mag decat F (cea de la mijloc), in toate benzile (BP, RP, G), in concordanta cu observatiile lui Mircea si cu WDS.

In catalogul GSC valorile nu sunt chiar V ci pmag_band=1, emulsion=IIaD, filter=W12, Pal Quick-V cu eroare medie de 0.4 mag, adica, din cate inteleg, a fost facut pe film in scop mai mult astrometric de ghidaj decat fotometric.

2MASS este in infrarosu (2M=2 microni), culorile sunt false.

Valorile alea din CDS de "F= 10,1 si I= 12,1 in V" sunt in contradictie flagranta cu pozele si cu alte masuratori din benzile invecinate, probabil sunt ceva ramasite din cataloage mai vechi.

In rest este destul de complicat sa compari magnitudinile dintre cataloage, fiecare are alte filtre, benzi, criterii ... https://gea.esac.esa.int/archive/documenta...ransf.html

Bine ca iar ati deschis cutia cu magnitudini a Pandorei. Laughing
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 3987



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 03 Iul 2023 13:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

nobody a scris:
In GAIA DR3 componenta E (cea de langa CD) apare mai luminoasa cu 0.4 mag decat F (cea de la mijloc), in toate benzile (BP, RP, G), in concordanta cu observatiile lui Mircea si cu WDS.

In catalogul GSC valorile nu sunt chiar V ci pmag_band=1, emulsion=IIaD, filter=W12, Pal Quick-V cu eroare medie de 0.4 mag, adica, din cate inteleg, a fost facut pe film in scop mai mult astrometric de ghidaj decat fotometric.

Despre F, GSC din StarCalc 5.73 zice că-i un obiect nestelar... Rolling Eyes

"GSC 03122-00926
Non-stellar object
Current apparent equat. coordinates:
Alp: 18h 45m 10.9s Del: +39° 39' 44"
Equat. coordinates (J2000):
Alp: 18h 44m 22.8s Del: +39° 38' 20"
Plate: GSC1
V: 11.69m"
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Iul 2023 14:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru link Marius. Dupa ce am citit acolo cred ca este corect sa le numim magnitudini in banda V, chiar daca nu este o expresie uzuala.
Multumesc si lui nobody pentru completari. Este clar ca din duelul cataloagelor nu o sa ne lamurim veci. Propun asadar sa luam drept reper de baza observatia vizuala, chiar daca asa nu vom sti niciodata magnitudinile exacte. Oricum asta e mai putin interesant.

Mircea, in postul din 2 iul 11.49pm ai scris asa:
E=12.68
F=10,1
I=12,1

Cred ca acolo este inversat F cu I sigur.
Am tras o privire fugitiva si in catalogul lui Taki si am gasit doar componenta I data cu m=10,4
Este doar I deoarece Taki specifica la inceputul catalogului ca nu sunt trecuti companioni decat pana la m11. E clar pana in momentul de fata ca I este cel mai luminos dintre cei 5 si la fel de clar ca E si F trec de m11.

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 03 Iul 2023 19:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Silviu

Am dat F= 10,1 doar ca exemplu. Doar intuitiv (''explorandu-mi deci latura feminina'' cum ar spune unii yankei Wink ) am simtit ca nu pot pune mare baza pe comparatiile de magnitudini intre tot soiul de cataloage.
Ceea ce nobody, ca de obicei, a explicat in mod rational.
Daca am intrebat prin CDS in Aladin Lite, acela a fost raspunsul, ca in V steaua F = 10,1.
Ceea ce contrazice cele vazute la ocular si valorile din atlase sau bazele de date de stele duble, asa cum ai spus tu.

Parerea mea este ca pentru stelele duble, cel mai bine este totusi sa ne ghidam dupa magnitudinile afisate de WDS/ StelleDoppie.

Am prezentat mai sus, pe scurt, povestea descoperirii duplicitatii celor doua stele 1 Lyr si 5 Lyr.
Stelele ''debillissima'' au fost descoperite si denumite astfel de catre William Herschel. Cel putin eu asa inteleg aluzia lui Admiral Smyth din editia a doua din 1881 a cartii sale ''A Cycle of Celestial Objects'', revizuita si adaugita de G. F. Chambers. Vezi atasamentul, atentie insa la nomenclatura diferita de cea actuala.
Ceea ce mi-a scapat la primele lecturi ale acestor pagini a fost faptul ca deja atunci se stia despre existenta componentelor H si G. Una dintre ele , spune Smyth (sau Chambers ?) a fost descoperita de Earl of Rosse.

Ceea ce pot afirma cu certitudine, este ca stelele ''debillissima'' au fost descoperite de catre W. Herschel dupa publicarea primului catalog stelar. Acel prim catalog herschelian a fost facut public prin citirea lui de catre Dr. Watson, in sedinta lui Royal Society din 10 Ianuarie 1782. Vezi al doilea atasament din catalogul I, cu descrierea sistemului Epsilon Lyrae. Deocamdata aici, stelele ''debillissima'' nu sunt pomenite, deci nu erau inca descoperite.

Ceea ce trebuie insa sa ne inspire si sa ne dea curaj in observatiile de stele duble si multiple, este cunoasterea faptului ca ele au inceput sa fie descoperite cu zecile de catre Mayer si Metzger cu o luneta de 80mm.
A continuat apoi William Herschel, in stilul sau tumultuos. Dar o parte consistenta a descoperirilor din primul sau catalog au fost facute cu un reflector de 4.5'' (114mm) F/18, ne spune William Kitchiner in ''Economy of the Eye'', vol. II.

Cer senin, Mircea



stele debillissima smyth.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  216.55 kb
 Vizualizat:  de 806 ori

stele debillissima smyth.JPG



Herschel - Eps Lyr.png
 Descriere:
 Marime fisier:  100.6 kb
 Vizualizat:  de 806 ori

Herschel - Eps Lyr.png



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 04 Iul 2023 07:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pun si eu o poza cu sistemul Epsilon Lyrae , facuta cu Canon 460D prin reflectorul de 114mm , in Iunie.
Daca ne uitam cu atentie , chiar si in poza facuta de mine , componenta E este ceva mai stralucitoare decat componenta F, dar diferenta e mica. Vizual diferenta pare mai mare, in sensul ca prin telescopul de 150/1400 la grosismentul de 388x cu ocularul de 3.6mm componenta E o vad relativ greu iar F greu, ambele cu vedere periferica iar prin telescopul de 114/900 cu acelasi ocular la grosismentul de 250x componenta E se vede greu iar componenta F foarte greu , la limita.



_mg_9479_193.jpg
 Descriere:
Sistemul Epsilon Lyrae. Canon 450D + reflector 114/900mm ,EFL = 1440mm , cu barlow. 1 x 30s ISO 1600.
 Marime fisier:  397.98 kb
 Vizualizat:  de 782 ori

_mg_9479_193.jpg



_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 04 Iul 2023 10:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Iulian

Multumim pentru poza si completari !

Aseara am observat la 300x / Plossl 4mm sistemul Eps Lyr cu dobsonianul Grond 250mm.
Se pare ca mi-am amintit corect, si aseara E se vedea ceva mai luminos decat F.
Intermitent, si mai mult cu vederea periferica, se zarea rareori si H.
G nu a fost vizibil.
Seeingul abia-abia a permis marirea de 300x.

Cer senin, Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Iul 2023 11:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc si eu pentru imaginea postata Iulian Smile
Da, se vede clar ca E este mai luminoasa. Imi place si pentru ca in aceasta imagine apar toate componentele sistemului despre care am discutat mai sus.

Mircea, faine materiale! M-a impresionat mereu rigurozitatea si aplecarea spre detaliu a rapoartelor inaintasilor. Delicioasa si schita din primul material, sare in ochi imediat ca observatia facuta prin luneta nu a beneficiat (nici nu avea cum la acea vreme probabil) de oglinda diagonala. In urma testelor facute aseara inclin si eu sa cred ca "I" are o magnitudine undeva pe la 9,5.
Aseara tocmai pe aceasta componenta m-am axat si am vrut sa vad cu ce instrument se poate detecta. Am scos SD-ul de 102 in care a fost vizibila usor, permanent si cu vedere directa la 140x. La aceasta magnificatie Epsilon 1-2 Lyrae se vedea ca dubla-dubla.
Am trecut apoi la binocularul de 70mm cu oculare carmite. Foarte, foarte greu vizibila componenta I la 44x. Mi-a luat ceva vreme pana am zarit-o cu privire periferica si parca sporadic. Sistemul Epsilon 1-2 Lyrae se vedea doar ca dubla.
Am ramas totusi cu o nelamurire pe care nu mi-au rezolvat-o nici materialele postate mai sus. Componenta I face si ea parte din Debillissime sau acestea sunt doar cele mai slabe E,F, G si H?

Apropo, componenta C din sistem este si ea o dubla, cred ca stie toata lumea care a citit despre subiectul asta. Astept sa citesc un raport la stele subarc despre separarea ei Smile Problema mare se pare ca nu consta in separatia mica ci in necunoasterea magnitudinii companionului.
Si inca o chestie pe care sunt sigur ca nu o stiti: Sirius B este un sistem binar dar care nu a fost inca confirmat. Vedem ce ne rezerva viitorul.
Pana atunci mai facem sapaturi prin zona ...

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Stele duble Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact