Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
vlcsnap-55156.png
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224519
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

stele duble: lista lui Lockier, etc


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 46, 47, 48, 49, 50  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Stele duble

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9476

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Ian 2022 20:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Faină treabă, nene Mircea! Niutonelu' promite. Cer senin și succese maxime!
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9011

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 20 Ian 2022 23:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc Erwin, Doamne ajuta la toti !
Ca asa te unge la inima cand reusesti sa construiesti un telescop bun; sau sa imbunatatesti unul existent; sau sa faci observatii interesante cu ele.

In raportul de mai sus am scapat o eroare: niutonelu va avea marirea de 226x abia cu Planetary 2.5mm. Cu Planetary 3.2mm a avut un grosisment de 177x aseara. Am corectat, scuze !

Am omis de asemenea ca la Castor nu s-a vazut AC cu companionul de 9.83mv.

Iar la Sigma Ori am vazut la 113x sapte stele : patru ale lui STF 762/ Sigma Ori si trei ale lui STF 761.
Am aflat acum de pe CN ca incepe sa aiba consens ideea de a privi Sigma Ori ca un roi stelar deschis, mai degraba decat ca o stea multipla.
Va pare cunoscut ? Mie da si imi pare o abordare mai corecta.
Delta Lyrae este roiul deschis Steph 1 iar Trapezium din Orion este ... roiul cu acelasi nume nu steaua multipla Theta 1.
Cei interesati gasesc aici articolul care analizeaza sistemul Sigma Ori:

https://arxiv.org/ftp/arxiv/papers/1408/1408.2231.pdf

Cer senin, Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9476

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Ian 2022 09:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mulțumesc pentru precizări, Mircea! Acum că Luna este în descreștere aștept senin pentru a revedea Orionul ce este în poziție favorabilă de la mine de la balcon.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9011

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 23 Ian 2022 02:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sambata 22 Ianuarie, dupa-masa, am continuat ''gadilarea'' suruburilor reflectorului 125mm F/4.5 pentru rafinarea colimarii.
Acum este aproape bine, am centrat secundara fata de baza focuserului si am eliminat (aproape) inclinarea axei acestuia.

Am centrat mai bine, cu capacele de colimare printate de Armand si prisma cu rol de secundara din reflectorul ''Optus'' 76mm F/9. Si am recolimat si acest mini-reflector.

Am reusit sa reiau testele pe duble cu T125mm :

-Castor , vazut ca tripla la 57x/ Plossl Sirius 10mm, cu imagini mai curate, mai frumoase ca data trecuta

- Mintaka si STF 747 nu se pun ... ca-s de binoclu

-Zeta Ori si Iota nu au fost rezolvata 94x/ BCO 6mm

-Lambda Ori a fost rezolvata la 94x

- Theta 1/ Trapezium a prezentat patru stele la 22.6x

Era in timpul si imediat dupa crepuscul, cu Orion inca prea jos ... veteranii poate-si mai amintesc din Fortran antipaticul mesaj ''abandon du travail''.

M-am mutat in Cassiopeia unde am rezolvat frumos Alpha Cas si Eta Cas si Iota Cas doar ca dubla cu separatie de 6.7''.
Am mai observat Tr1, M103, M37-36-38 si NGC 1907.

Edit, Duminica de la 13:48 :

Am scris cele de mai sus pana la 1:10 apoi ''am aruncat prosopul'', am intrerupt raportul ca eram cam ofilit de oboseala.

Cateva comentarii :

- la Tr 1 sau Collinder 15, spre surprinderea mea, nu am mai vazut doar patru stelute aliniate ci cateva dintre stelele de langa asterismul principal. In 1994, cand am vazut prima data acest roi, am vazut doar asterismul principal intr-un newtonian de calitate de 160mm diametru. Acum, am vazut - repet, spre surprinderea mea, mult mai multe stele intr-un telescop mai mic, de 125mm.
Ceea ce s-a schimbat intre 1994 si 2021 este o deteriorare puternica a vederii, ceea ce ar fi trebuit sa impiedice ceea ce am relatat. Insa un alt lucru intamplat intre timp a fost acumularea de experienta. Care, spre o si mai placuta surprindere a mea, este mai importanta decat scaderea in apertura si deteriorarea vizibila a vederii. Ca sa lamurim despre ce deteriorare a vederii vorbesc: in anii '90 mi se parea normal si natural, si credeam ca toata lumea este asa, sa vad Epsilon Lyra ca dubla cu ochiul liber. Si stiam ca exista pe lumea aceasta niste chestii care se numesc ochelari de vedere dar aceia nu faceau parte din lumea mea. Acum, nu pot citi mare lucru daca nu am ochelarii de citit. Iar la permisul de conducere am primit prelungire de valabilitate numai dupa ce mi-am facut si ochelari de distanta.
Dar toate acestea au fost trimise in Knock-Out la podea de experienta observationala acumultata in deceniile care au trecut.

-In M103 am vazut, in newtonianul de 125mm, sapte stele rezolvate la 57x, printre care dubla STF 131 AB ca dubla- se afla ''in varful'' triunghiului format de stelele acestui roi.

-Semnalul cel mai pozitiv ca o colimare mai buna a fost de ajutor l-am vazut in rezolvarea fara separare la 94x a stelei STF 3062/ HD 123 cu separatia de 1.5'', cu Delta m= 0.9mv de langa Beta Cas.

-Cu dificultate si prin focalizari indelungat tatonate, am rezolvat fara separare si a dublei STF 3057/ HIP 398 cu separatia ''mare'' de 3.9'' dar Delta m=2.6mv.

Am fost nevoit sa aduc in centrul campului vizual fiecare dintre cele doua duble STF 3062 si STF 3067 pentru a le rezolva. Deci numai individual; in dobsonianul de 200mm, aceste doua duble formeaza o ''dubla-dubla'', vizibile in acelasi camp la 154x.

-Daca tot eram in zona lui Caph/ Beta Cas, am cautat apoi Sigma Cas cu separatia de 3.1''.

-In incheiere am observat Roiul Trandafir/ Rose Cluster al lui Caroline Herschel, roi mare si in care se vedeau o ''multime'' de stele slab luminoase.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Armand Popa
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 30 Mar 2017
Mesaje: 526



Localitate: ARAD

MesajTrimis: 24 Ian 2022 11:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

in 22 si 23 ianuarie, am iesit in curte la observatii, cu luneta Celestron 102/500 cu ocularul zoom 8-24 la o mica vanatoare de duble.
Am observat:

Castor gem
Delta Ori ori
Zeta Cnc cnc 5.9" Dubla frunoasa in luneta de 102
Stt192 cnc 37"
Iota Cnc cnc 31"
stta96 cnc 49"
Stf1311 cnc 7.6"
stf1332 cnc 5.9" dificil la G=71X
stf1283 cnc 16.4"
K Gem gem 7.2" delta mag 5. la G125X se vede si companionul foarte slab
delta gem gem 5.4" delta mag mare, foarte dificil. L-am rezolvat la 125x cu ocularul planetar de 4mm

stf1108 gem 12"
stf1083 gem 6.8"
s548 gem 36" companion palid
stf1140 gem 6.4" companion slab cu delta mag peste 2
stf1094 gem 2.4" rezolvat dar neseparat. Se vad 2 stele lipite in forma de 8
38 Gem gem 7.3"
Stta80 gem 80-124" Stea tripla. Formeaza un triunghi echilateral
Stf1007 gem 14.6" in acelasi camp cu H3288
H 3288 gem 38"
15gem gem 25", in acelasi camp vizual cu 18gem
18gem gem 112"
stta75 gem 47"
stf899 gem 2.2"
20Gem gem 20"
stf1103 cmi 3.9"
stf1182 cmi 4.8"

_________________
https://armandpopa.blogspot.ro/
https://www.facebook.com/astroclub.galaxis/
__________________________
T Newton Omegon 203/1000
T Newton Orion 305/1500
L Bresser Skylux 70/700
L Celestron 102/500
B 10x50, 8x40, 8x30, 15x50, 20x80
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9011

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 26 Ian 2022 18:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Armand

Superba lista de observatii la duble, felicitari !
Zeta Cnc alias STF 1196 este o tripla care merita vizitata cu dobul de 200mm.
STF 1196AB are separatia de 1.1'' la Delta m= 0.95mv.

Lockyer (parca) spune undeva ca ''inevitabil, astronomul se marita cu instrumentul sau''.
Se vede cu ochiul liber ca tu si luneta Celestron formati un cuplu fericit ! Wink

Lasand ''gioucurile'' la o parte, lunetele scurte acromate au parte (pe buna dreptate) de o ''presa proasta'' cu privire la rezolutie.
Iata insa ca tu ai reusit sa rezolvi cu luneta acromata F/5 dubla Delta Gem aka Wasat aka STF 1066. Bravo!

E iarna, e ger, am o intrebare: de ce nu pui luneta sa faca baia ruseasca la copca numita ''Secventa lui Lockyer'' ? Vodca o bei tu, oricum ...

https://www.youtube.com/watch?v=RGhyVlqPdfo

Duminica 23 Ianuarie am reluat testele cu reflectorul Optus 76x700mm.
Din Secventa lui Lockyer am reusit sa rezolv cu acest instrument:
Mintaka
Zeta Ori doar AC
Sigma Ori ca tripla
Lambda Ori

Nu a fost rezolvata Rigel/ Beta Ori, Zeta Ori AB, Sigma Ori ( nu s-a vazut companionul C) si- fara a fi surpriza - 52 Ori.
Dintre acestea, ar fi fost de sperat ca T76mm va rezolva Beta Ori si Zeta Ori AB.
Zeta Ori am rezolvat-o cu luneta 60x828mm pe data de 21 Ianuarie 2017, la 138x/ BCO 6mm+filtru Sky Glow.
Beta Ori a fost rezolvata prima data de reflectorul de 76mm la 30 Ianuarie 2012 iar de luneta 60mm la 29 Ianuarie 2018.
De atunci l-am trecut pe mititelu' prin Da Hauz O' Pain si asa de bine l-am ''optimizat'' incat abia mai functioneaza ... Embarassed Embarassed Embarassed
Performanta la stele duble este grav afectata de prisma cu latura de 25mm, cu rol de secundara. Este imensa procentual si produce un prim inel de difractie foarte luminos si lat. De schimbat ... se intrevede o noua vizita a micului reflector in atelierul meu de domesticit telescoape.

M42-43 s-a vazut binisor. In Trapez s-au vazut patru stele.
O prima observatie in acest an a lui M44, cu stele rezolvate deja in cautator 5x25mm.
S-au vazut stelele principale ale roiului deschis NGC 1981.
Imaginea cea mai reusita a lui T76mm din seara de Duminica a fost a lui Beta Mon ca tripla. Superba!
Algieba/ Gamma Leo/ STF 1424AB a format de asemenea o imagine frumoasa.

Am continuat apoi observatiile cu newtonianul RFT 125mm F/4.5.
Aici am fost autorul unei alte greseli: la colimare am tras oglinda principala prea in spate. Planul focal principal a ramas accesibil ocularelor Plossl dar Duminica seara, ce sa vezi, unde ajunge Plossl Sirius 25mm nu-i sigur ca ajunge si X Cel 25mm.
Mda, pentru X Cel 25mm, planul focal era inaccesibil !Embarassed Evil or Very Mad Evil or Very Mad
Am observat doar cu ocularul Radian 5mm cu care am rezolvat la 113x din Secventa lui Lockyer:

Mintaka cu separatie uriasa

Beta Ori, companion bine vizibil

Zeta Ori AC si o condensare la Sud, unde se afla AB

Sigma Ori ca multipla quadrupla (trei companioni)

Lambda Ori ca tripla

52 Ori, un segment luminos, scurt , gras, zbatandu-se in turbulenta atmosfecrica

La 141x / Lacerta 4mm:

a fost rezolvata Zeta Ori AB.

Companionul dificil vestic al lui Sigma Ori se vedea cam la fel ca la 113x.

52 Ori nu a fost rezolvata dar forma s-a transformat in cea a cifrei ''8'' dar cu discurile partial suprapuse.

Eta Ori/ DA 5 a fost excelent rezolvata si separata

32 Ori a fost rezolvata dar nu separata

Beta Mon ca tripla si Gamma Leo au fost splendid rezolvate.

Aceasta parcurgere a Secventei lui Lockyer mi-a insuflat optimism deoarece, in sfarsit, newtonianul de 125mm F/4.5 se apropie de cerinte. Voi putea observa cu siguranta stele duble de pana la 1.2'' separatie iar la obiectele extinse imi va oferi in X Cel 25mm un camp real pe cer de 160 minute adica 2.65 grade.
Toate acestea s-au intamplat pe parcursul a 20 de ani si trecand prin mai multe reincarnari ale instrumentului.
Ca divertisment, atasez poze cu doua dintre variantele abandonate ale lui Niutonelu': montura in furca monobrat = instabila si varianta OTA pentru oculare 2'' = ''vax albina'' fara corector de coma.

Cer senin, Mircea



DSC00364.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  30.77 kb
 Vizualizat:  de 2958 ori

DSC00364.JPG



Tub RFT 125 mm.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  508.98 kb
 Vizualizat:  de 2958 ori

Tub RFT 125 mm.jpg



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9011

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 05 Feb 2022 01:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Joi 3 Februarie :

In ''episodul'' trecut am relatat cum am putut observa cu Niutonelu D=125mm F/4.5 doar cu ocularul Radian 5mm deoarece, din prea mare zel de a avea un camp de plina lumina cat mai mare, am tras primara prea in spate. Iar ocularul X Cel 25mm nu mai putea ajunge in planul focal.
Joi dupa-masa am remediat, am ''lasat'' oglinda primara spre cea secundara cu vreo doi milimetri si am putut folosi noul ocular X Cel.

Am reluat testele si observatiile cu Niutonelu :

-Pleiadele incap complet in campul vizual de 159 minute al lui X Cel 25mm la 22.6x, cu fundal instelat in jur

- M42-M43 se vedeau cu coafura rearanjata in bucle si suvite, cochetarie astrala pe care nu am bagat-o in seama de data aceasta !

-Mintaka rezolvata cu separatie uriasa. Cea mai mare parte a ''razelor'' care se vedeau in jurul stelelor luminoase prin Plossl 25mm, au disparut in X CEL 25mm.
Asta nu inseamna ca Plossl Sirius 25mm nu este ocular bun ci faptul ca tipul de ocular Plossl nu face fata cerintelor de-a dreptul sinistre ale unui reflector F/4.5.

-Sigma Ori a fost rezolvata ca tripla de X Cel. La 141x si 177x se vedea cu vedere directa si companionul C dar cu mare greutate. Dar privind la companionul D, cel mai apropiat la Est, se vedea foarte bine si C ... cu privire periferica.

-Alnitak / Zeta Ori a prezentat doar companionul C in X Cel. Uneori, cand Orion a ajuns la meridian, se vedea si AB la 141x si 177x. Dar cu companionul scufundat intr-o cascada de artefacte instrumentale si de turbulenta.Naspa !
Un reflector F/4.5 nu pare a fi prea potrivit pentru stele duble cu Delta m notabil.
L-as intelege pe posesorul unei lunete care s-ar ingrozi de o asemenea imagine.
Dar vorbim despre un telescop cu apertura de 125mm si lung de 500-600mm si care trebuie sa realizeze imaginea cu o singura suprafata activa. O luneta, chiar si una apo, va fi cam de doua ori mai lunga la aceasta apertura si va avea obiectivul din cel putin trei lentile, daca nu mai multe.

-Companionul lui Rigel a fost vizibil doar pentru cateva minute, la meridian, la 141x. Inainte si dupa = spectacol cu cortina lasata ! Scintilatii cu toptanul, gratis !

-Trapezul lui Orion a fost rezolvat in patru stele la 23x/ X Cel 25mm.

-Lambda Ori si Iota Ori s-au vazut ca triple la 141x

-In NGC 1981 am numarat 16 stele, dubla STF 750 din gheara nord-estica bine rezolvata la 141x

-Cu Orion ajuns la meridian, a urmat un adevarat dezmat de duble stranse.
Eta Ori/ DA 5 a fost larg separata la 141x.
32 Ori/ STF 728 a fost clar separata la 141x dar vizibil mai stransa ca precedenta.
Bomba serii - la care mi-am propus sa nu mai sper vreodata - a fost 52 Ori care la 141x si-a prezentat cele doua discuri Airy ca un omulet de zapada portocalie, nitel turmentat si usor inclinat spre partea sud-vestica ! OMG !!!

-M79 si dubla HJ 3752 cu separatie de 3.5'' de la Sud-Vest de roi

-Steaua carbon R Lep/ Hind's Crimson Star se vedea deslusit de culoare rubinie intensa la 23x si inca si mai bine la 141x. Superba !

-Nebuloasa planetara IC 418 zisa ''Spirograph Nebula'', de langa varful urechii estice a lui Iepurila, s-a vazut ca un obiect circular cetos, fara detalii, cu diametrul de vreo 2''. Se vede deja la 23x ca o steluta slab luminoasa.

-Apoi ''am mutat satra'' in Cainele Mare unde am admirat intai dubla cu frumos contrast de culoare h 3945 / Winter Albireo, rezolvata deja la 23x

-Din roiul NGC 2204 nu se vedea nimic la 23x in X Cel 25mm, la 141x se vedea cateva stelute foarte, foarte slabe. Nu-i de mirare, o fi avand el 8.6mv dar stralucirea de suprafata este 13.11 mv !
Ceva insa nu parea a fi in regula !

-In Tau CMa am numarat sase-sapte stele. Marind grosismentul, vad inca si mai putine.
Ridic ochiul de la ocular : cerul estic era deja inundat de nori.

-Am mai apucat sa vad dubla cu primara galbena Nu3 CMa/ SHJ 73 cu separatia de 17.4''

-In Pleiade se mai vedeau la 23x doar zece stele. Atatea se vad, in conditii bune, cu ochiul liber...

-Obiectele ''acadea'' au fost Castor, vizibil numai ca dubla AB + Delta Gem + Algieba. STOP !

Cer senin, Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9476

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Feb 2022 09:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Frumoasă sesiune, Mircea! Eu am aruncat aseară un ochi de pe balcon și turbulența era nașpa așa că nu am mai ieșit.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9011

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 06 Feb 2022 18:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc Erwin !
Daca-i senin (cat de cat) si conditiile nu sunt proprice telescoapelor, nu-i bai, e vremea sa ne amintim de binocluri si de dublele potrivite pentru ele. Ca ''este'' multe .... Wink

Cer senin, Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9476

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Feb 2022 08:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aseară am ieșit un pic pe balcon cu Niutonică patru țoli. Așa, printre nori, am vizitat un pic Orionul încercând să profit că turbulența a fost destul de mică. Trapezul s-a rezolvat frumos și constant în 4 stele dar nu am putut vedea niciuna dintre componentele de la E în sus. Am folosit Nagler type 6 de 7mm și Radian 5mm cu și fără barlow "Saiph" 2.25X. Din păcate la mărirea maximă, Radian+barlow a deranjat turbulența combinată cu instabilitatea măsuței de grădină pe care am pus dobsonelul. Se pare că optica lui Niutonică e mult peste ce am sperat că se poate obține cu un telescop atât de mic. Încă odată s-a confirmat că turbulența atmosferei superioare e mai deranjantă decât turbulența locală din balcon, odată ce telescopul este aclimatizat perfect (a rămas pe măsuță, afară).

Am vizitat și Rigel, Betelgeuse, Alnitak, Alnilam și Mintaka plus companionii și vecinătățile lor. Sirius cu spike-uri lungi și Castor ca dublă, Polux simplă au fost alte stele strălucitoare pe care le-am putut studia la mărirea maximă a telescopului, 211X aproximativ, înainte să vină iar norii și să mă împiedice să ajung în Leul. Dacă aș fi avut deschidere la tot cerul sunt sigur că Niutonică are acces și la duble din secvența lui Lockier pentru apertură mai mare, de 6". Va trebui să ies cu el undeva la cer negru și să încerc să vâd ce poate.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9011

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 08 Feb 2022 01:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bravo Erwin, l-ai perfectionat pe Niutonica pana la stadiul in care incepe sa te rasplateasca !
Cu ''Ratusca cea urata'', care-i un telescop foarte bun la duble, nu am vazut nici eu mai mult de patru stele in Trapezium.
Poate pe cer negru ar reusi dar acolo prefer sa duc Toleascopul de 200mm.

In aceasta dupa-amiaza am avut placerea de al avea de oaspete pe colegul nostru de forum si prietenul nostru comun Sorin aka sorini care mi-a adus un cufar plin cu oculare.
In aceasta seara de Luni 7 Februarie, am reusit sa testez - vorba vine - ocularele TS UWA 7mm, SW Planetary 2.5mm si RK Celestron 4mm.
Pe la ora 22 s-a facut brusc (un fel de) senin.
M-am repezit si am pus repede dobsonianul Toleascop 200mm in statie si , fara nicio aclimatizare, am trecut la observatii la G= 176x cu TS UWA 7mm; la G= 308x cu RK Celestron 4mm si la G= 492x cu SW Planetary 2.5mm. Turbulenta a fost mare, pe la (4 /fluctuant spre/ 5) Pickering. Transparenta a fost scazuta, sa zicem 3 pe scara de la 1 la 5.

Toate trei ocularele au performat, am vazut cu fiecare:

-companionul lui Rigel

-Alnitak/ Zeta Ori ca tripla

-Sigma Ori cu trei companioni si STF 761 tot cu trei companioni. La STF 761 azi am remarcat pentru prima data companionul D de 11.65mv ... ( nu mai tin minte cu care ocular, ca le-am ''invartit'' in focuser,unul dupa altul, ca pe o morisca ... stiam ca pacea nu va dura ...)

-transparenta a fost naspa, in Trapezium s-au vazut numai patru stele

-am mai rezolvat cu fiecare ocular 52 Ori dar un fel de separare am obtinut-o numai la 492x cu SW Planetary 2.5mm : discurile Airy s-au vazut in fiecare ocular dar numai la marirea maxima se vedea spatiu intre ele. Care nu era negru , cum cere regulamentu' , ci era tot manjit cu lumina galbena

-32 Ori si Eta Ori au fost rezolvate si separate

-pentru divertisment, am luat in catare si Luna la care imaginea a fost de asemenea foarte agitata, parca o vedeam prin apa care fierbe

-Cand am centrat pe 7 Tau, sa incerc si o stea subarc mai acatarii, au revenit norii si au limitat sesiunea la cel mult o ora.

Important este ca am putut verifica imaginea fiecarui ocular.
Nu am vazut descentrari, cozi luminoase sau reflexii.
Ii multumesc lui Erwin pentru intreventia in care a corectat asezarea lentilei Smyth la SW Planetray 2.5mm !

Nu prea are rost sa insist, probabil ca oricine intuieste ca TS UWA 7mm a oferit imaginea cea mai frumoasa.
Ca rezolutie, SW Planetary 2.5mm l-a depasit dar cu o imagine foarte urata, datorita turbulentei.
RK Celestron 4mm s-a descurcat mai bine decat m-am asteptat. Pe 60-70 % din diametrul campului sau vizual a prezentat 52 Ori ca rezolvata. La Rigel si la Zeta Ori nu a avut probleme sa prezinte companionii desi la aceste stele Delta m este mare.

Multumesc lui Erwin, lui Sorin si lui Bebe Malik pentru excelenta colaborare !
Trusa mea de oculare puternice -adecvate pentru observarea stelelor duble - contine acum oculare de 2.5mm, 3.2mm, 4mm, 5mm, 6mm, 7mm, 7.5mm, 8.3mm, 9mm, 10mm, 12.5mm si 12.8mm.
Gama de la 8mm la 24mm pot sa o parcurg continuu cu ocularul Baader zoom.

Cer senin, Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9476

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Feb 2022 08:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mulțumesc, Mircea, pentru aprecieri! Mă bucur că am rezolvat ocularul de 2.5" și acum vede bine, eu nu am apucat să-l testez. Sunt sigur că-l vei putea alerga la duble strânse când și vremea va fi prielnică.

Companionul lui Rigel este o stea micuță aflată la o distanță mai mare de stea, nu? Sau există una foarte apropiată? Pe prima am văzut-o clar cu Niutonică în ocularul de 7mm, adică la magnificație mică, 67X. Trebuie să studiez mai mult și să caut alte hărți pentru duble, Stellarium nu ajută pentru că reprezintă stelele strălucitoare ca un mare guguloi în care se pierd companionii iar la M42 nici nu se văd din cauza nebuloasei. Nu există vreo opțiune de a elimina nebuloasa sau de a reduce dimensiunea stelelor la ceva similar cu ce vedem prin ocular?

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1115

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Feb 2022 21:01 Download mesaj
Titlul subiectului: Lista lui Lockier
Raspunde cu citat (quote)

Buna seara,
Rigel - Beta Ori - este un sistem stelar quadruplu m. 0.3, 7.50, 15.40, 7.60, sep. 9.5", 44.6" (A-D), 0.1" (B-C).
Atasata o poza care din pacate nu este a mea. Am incercat de cateva ori, dar nu am reusit, probabil din cauza diferentei de magnitudini.
De separat am putut sa o separ atat cu luneta mea C4-R 102/1000 Celestron (pe care insa nu o mai am...) cat si cu C8-ul (in poza atasata se vede probabil A-BC).



Rigel-2006-02-23-f20-auto-15s-187of2537-sm.png
 Descriere:
 Marime fisier:  53.33 kb
 Vizualizat:  de 2815 ori

Rigel-2006-02-23-f20-auto-15s-187of2537-sm.png



_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9476

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Feb 2022 08:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mulțumesc, Florin! Așadar se pare că am văzut doar componenta depărtată la 44.6". Celelalte probabil necesită rezoluție mai bună. Este trecută în lista lui Lockier la telescoape mici și cred că este vizibilă și cu un binoclu bun.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Armand Popa
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 30 Mar 2017
Mesaje: 526



Localitate: ARAD

MesajTrimis: 10 Feb 2022 11:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

cand Luna e pe cer si e senin, e vreme ideala pentru stele duble Smile
Am iesit azi seara in curte, cu luneta Celestron 102/500 si ocularul zoom 8-24mm la o vanatoare duble in orion-monoceros

Monoceros:
stf920 66"
stf926 10"
stf953 7.3" in acelasi camp vizual cu ngc2264 Xmas three cluster
ngc2264 xmas three cluster
stta79 115"
stta82 90"
stf1010 22"
stf1056 3.9" dubla dificila pentru luneta
stf1112 23" extrem de greu se vede companionul
stf1183 30"

Orion:
wnc2 3.2"
stf700 4.8"
stf664 4.7"
delta ori 33"
stf855 29"
shj49 39"-53" AB-AC stea stripla
stf697 25"
stf766 10"
s502 46" in acelasi camp vizual cu s503
s503 85" in acelasi camp vizual cu s502
stf848 15.4" dubla din "roiul 37"
stta71 90.5"
stta73 15"
stf877 5.7"

stf1177 cnc 3.5" e spre zenit, se rezolva usor, iar componentele arata si culoare. Galbui si albastru. Dubla deosebita!
stf1245 cnc 10"
stt195 cnc 9.8" galben-albastru
stf1187 cnc 3" cea mai frumoasa dubla prin luneta de 102. 2 stelute mici stranse
Castor gem
Algieba leo 4.8"
stt84 tau 9.5"

Voi continua cu dublele din Auriga si Taurul zilele uratoare, cat Luna creste

_________________
https://armandpopa.blogspot.ro/
https://www.facebook.com/astroclub.galaxis/
__________________________
T Newton Omegon 203/1000
T Newton Orion 305/1500
L Bresser Skylux 70/700
L Celestron 102/500
B 10x50, 8x40, 8x30, 15x50, 20x80
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Stele duble Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 46, 47, 48, 49, 50  Urmatoare

Download topic
Pagina 47 din 50
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact