Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
milkyway.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224025
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

stele duble: lista lui Lockier, etc


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 41, 42, 43 ... 48, 49, 50  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Stele duble

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Mai 2020 11:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

De acord Marin, exista o adevarata colectie de factori locali si factori externi care limiteaza atat rezolvarea dublelor cat si vizibilitatea detaliilor planetare sau de alta natura.
Din colectia factorilor locali adesea se da vina doar pe apertura insuficienta a telescopului uitandu-se faptul ca mai exista multi altii care limiteaza la fel de sever rezolutia.
La fel se intampla si in cazul factorilor externi cand principalul vinovat pare sa fie turbulenta atmosferica. Mult mai rar este adusa in discutie poluarea cu particule mari sau umiditatea atmosferica excesiva care genereaza dispersia Mie. Am vorbit despre acest fenomen cu multi ani in urma tot aici pe forum si nu cred ca e locul potrivit sa dezvolt iar subiectul.
Lipsa de reactie la interventia anterioara e un semn clar ca nu se doreste sau nu e locul potrivit pentru aceasta dezbatere.

Citat:
Unghiul de 50* raportat de Vicu ar fi cel corect dacă a confundat Estul cu Nordul


Asta nu inteleg cum ar fi posibil.

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
mmarin
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Ian 2014
Mesaje: 195



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 01 Mai 2020 19:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pe stelledopie.it poziția actuală estimată e cca 153* și o separație de 0.59", nu foarte departe de 50+90. Eu însumi am avut impresia că e ceva ascuns în inelele de difracție pe acolo pe undeva și nu la 127*,care e ultimul PA confirmat.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Mai 2020 11:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aha! Se vede treaba ca a muncit ceva companionul din 2005 pana azi!
Facand o comparatie intre Taki si stelledopie se pot extrapola oarecum tendintele: PA-ul in crestere, separatia in scadere ... sunt curios care or fi valorile confirmate in perioada actuala.

Cu un telescop de 200 ca al tau ar fi trebuit "sa-l simti" undeva sub primul inel de difractie.

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 02 Mai 2020 13:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Azi am ajuns cu completarea jurnalului in forma tabelara/Excel la 1 Octombrie 2019.
Datele le preiau din jurnalul in Word.
M-am gandit ca cele notate acolo au ceva legatura cu discutia de mai sus,pun o captura de ecran cu paragraful care mi-a atras atentia.

La dubla 12 Aqr/STF 2745 am gresit estimarea PA cu18 grade.
Nu ma ascund dupa deget,imi notez aceste diferente ,intr-o buna zi sper sa inteleg de unde provin si sa ma corectez.

Iar dubla Kappa Aqr /HJ 5529 este notabila prin Delta mag enorm de peste 7mv.
Am notat asa in jurnal si asa vad si la ocular : nu numai stelele cu separatii mici sunt interesante ci si cele care au Delta mag mare.
Kappa Aqr este poate dubla cu cel mai mare Delta mag observat de mine.
Stiti voi altele ''si mai si'' ?

Mircea



kappa aqr.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  105.83 kb
 Vizualizat:  de 4411 ori

kappa aqr.JPG



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 02 Mai 2020 15:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Discutiile privind separarea dublelor stranse cred ca ar merita un topic separat.
Cert este ca Sissy Haas a intocmit tabelul ei luand in considerare DOAR refractoarele mici cu apertura de pana in 25 cm. Pentru reflectoare si pentru rafinarea tabelului a initiat un program despre care nu am stiinta cum s-a finalizat (spre rusinea mea)
Cert este ca prezenta secundarei intr-un reflector poate micsora discul Airy si prin compensare intari discurile de difractie din jurul acesteia prin redistribuirea energiei luminoase.

Cristopher Taylor in Observing and Measuring Visual Double Stars are la p.101 urmatorul comentariu: ''In short... the presence of a central obstruction in most reflectors does not limit their resolution, or make inferior to that refractors of equal aperture. On the contrary, by stoping out the centre of the mirror, the mean separation of the point on the incident wavefront is incresed, thereby decreasing the size of Airy disc wich arises from their mutual interference, so resolving power of a reflectoron fairly equal double stars is actualy greater than of a refractor of the same aperture, other things being equal".

Bref, revenind a nous motons, sunt convins ca prietenul nostru Vicu a reusit sa spliteze fioroasa dubla 78 Uma, iar in privinta PA-ului cred ca a existat o confuzie cu punctele cardnale. mai ales ca valoarea PA-ului de 91* era o determinare veche.

_________________
mihai
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 05 Mai 2020 23:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aseara Luni 4 Mai 2020,de comun acord cu Armand ,am observat stele duble ... cum e moda acum, fiecare de pe ''mosia'' lui.

Una dintre cele mai interesante stele observate de mine a fost A 1616 din Ursa Mare ,cu stele de 10.3mv si 10.5mv ,separate prin 1.7'' ,cu companionul la PA = 85 grade.
Pe StelleDoppie nu am gasit informatii asa ca ''ma risc'' sa fac presupunerea ca aceasta dubla este nr. 1616 dintre cele descoperite de Aitken R.G.
Ce parere aveti ?

A 1616 este o stea ''stransa'' binisor.
Separatia de 1.7'' este mare pentru un vanator de stele subarc dar,la 154x, steaua a fost abia-abia perceptibila ca dubla.
La 205x ,cele doua stele au fost clar separate,cu punte de cer ''negru''/varianta gri-clestar din cauza iluminarii fondului cerului de catre Lady Luna.

O alta stea foarte spectaculoasa a fost STF 1831 care s-a vazut ca un sirag complex de stele,trei fiind luminoase,cea din mijloc alb-albastruie.
Steaua de la Vest am vazut-o ca tripla cu AB = 5.8'' si AC = 112''.
Spre Est de ''albastrea'' se vedea o dubla optica ,cea mai stransa din intreg sistemul (1"" ?) dar neglijata de StelleDoppie.

Nici STF 1770 cu separatia de 1.8'' n-a fost de ici ,de colo...

In total am rezolvat 15 stele ,multe vechi cunostinte.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 06 Mai 2020 08:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

15 duble...daca jucai table castigai sigur cu atatea duble intr-o noapte! Plus ca mai ai "in zar" si o tripla! Laughing
_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 06 Mai 2020 21:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tudor

Multumesc pentru sugestie dar ,spre rusinea mea ,trebuie sa recunosc ca desi am ajuns in ''categoria de risc'' ,nu am habar de table. Embarassed
Dar... nu se stie niciodata !

Revin cu intrebarea : stie cineva care descoperitor de stele duble poarta indicativul ''A'' ?

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 3987



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 06 Mai 2020 22:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea Pteancu a scris:
Revin cu intrebarea : stie cineva care descoperitor de stele duble poarta indicativul ''A'' ?
Cred ca e vorba de Aitken, asa cum ai presupus
Mircea Pteancu a scris:
[..] ''ma risc'' sa fac presupunerea ca aceasta dubla este nr. 1616 dintre cele descoperite de Aitken R.G.

Pe pagina "The Washington Double Star Catalog" exista link-ul catre "References and discoverer codes". Ce este cu prefix "A" se refera la Aitken, R.G.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 06 Mai 2020 23:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc Marius,excelenta informatie !
Cum ma intereseaza acest domeniu in mod deosebit, ma intalnesc destul de des cu niste indicativi ciudati,vreau sa stiu ''a cui'' este dubla pe care am observat-o.
Adesea ... pe care am incercat sa o observ. Wink

Sa nu uitam ca lunetele mari ( ca cea de la Yerkes de 102 cm si cea de la Lick de 91cm), au fost folosite si la observatii de duble.
Vorbesc dumnealor in publicatii despre niste separatii si magnitudini de te apuca plansul... Crying or Very sad Crying or Very sad

Eu simt o anumita satisfactie in faptul ca marele nostru Nicolae Donici a facut observatii cu luneta de 91 cm de la Lick.
Iar R.G. Aitken nu a avut nici o dificultate sau retinere in a scrie despre cometa descoperita de Wolfgang Pauly din Bucuresti.Spre deosebire de Nicolae Coculescu, ''bau-bau'' si ''cotorontzul'' Astronomiei romanesti care nu a facut-o niciodata.

Revenind la Aitken,aflu ca el a descoperit 3100 stele duble.
Iata ca una dintre ele -probabil dintre cele mai luminoase Very Happy - am separat-o si eu.

https://en.wikipedia.org/wiki/Robert_Grant_Aitken

Mircea



Robertgrantaitken.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  27.92 kb
 Vizualizat:  de 4276 ori

Robertgrantaitken.jpg



Refractor T Rex.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  59.29 kb
 Vizualizat:  de 4276 ori

Refractor T Rex.JPG



Luneta Clark 910mm-Lick Obs.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  228.93 kb
 Vizualizat:  de 4276 ori

Luneta Clark 910mm-Lick Obs.JPG



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 08 Mai 2020 16:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Observatii Luni 4 Mai 2020 (continuare) :

Ursa Mare

*STF 1795 este o dubla inegala,cu Delta mag =2.9mv si stelele separate prin 8''.
Ma indoiesc ca cineva sa nu cunoasca aceasta dubla deoarece este vecina apropiata cu M101.

*STF 1695 este o dubla moderat inegala cu Delta mag = 1.7mv, A si B sunt albe si separate prin 3.9''.
Aici am estimat separatia la 3'' si PA = 300 grade ,valoarea corecta este PA =281 grade.C'est la vie !

*STTA 121 este foarte inegala cu Delta mag= 4mv si cu separatia estimata ca ''foarte larga de 2' ...'' ,aici am nimerit-o destul de bine deoarece valoarea din StelleDoppie este de 108''.

*Deoarece era pe lista,am reobservat Mizar.Ideea nu este rea , uneori revizitand cu telescoape mai mari stelele arhicunoscute observate cu telescoape mici ,poti avea surprize placute.

Bootis

*Dintre stelele duble recomandate de Dave Mitsky in Bootes ,spre dezamagirea mea , nu am reusit sa gasesc in atlas decat 1 Boo.
1 Boo are Delta mag =3.8 mv ,separatie de 4.4'' si PA = 134 gr.
Estimarile notate de mine sunt : ''separatie 3''- 4'',inegala ,PA = aprox. 160 gr...''

*Am abandonat asadar lista lui Dave -din cauza lipsei mele de pregatire a observatiei - si am continuat cu observarea altor stele duble din Bootes.
Cum sunt Iota Boo/Asselus Secundus, cu separatie de 39'' si Kappa Boo/Asselus Tertius,cu separatie de 14'' , duble care sunt cuprinse si rezolvate in acelasi camp (cu artifacte de margine de camp) la 62x ,setarea de 20mm a ocularului zoom Mark III.

*STF (1863) este o alta stea enigmatica deoarece azi ,''facandu-mi lectiile'' despre cele vazute ,vad ca ar fi trebuit sa vad o dubla cu separatie de 0.65'' si PA = 59 grade,culoare galben-deschis.
Ori,eu am notat : ''...sep. 1'' - 2'' , PA= 310 320 grade, galben deschise ambele ...''.
Culoarea este singura care corespunde.
Notita despre locatia dublei insa m-a ajutat sa ma lamuresc.Eu am scris : ''...este coltul S-E al unui patrulater...''.
Steaua observata de mine este intradevar coltul sud-estic al unui patrulater deoarece este STF 1871 despre care StelleDoppie spune ca are separatia de 1.9'' ,PA = 313 gr. si culoare galben deschis.

Dar STF 1863 ''este in carti'' pentru observatiile viitoare datorita separatiei de 0.65'' si Delta mag perfect de 0.09mv.Ca acel Delta mag este intre niste stelute de 7.7mv si 7.8mv ...nu ma sperie deloc.
STF 1683 este coltul sud-vestic al patrulaterului neregulat amintit.

*STF 1889 este o dubla prietenoasa de 15'' separatie ,cu PA = 93 grade dar cu Delta mag =3.1mv.
Estimarile mele m-au facut sa mi se umfle pieptul de mandrie patriotica deoarece am estimat separatia de 10'' - 12 '' ,PA = 90 grade si Delta mag = 2-3mv.Uneori le nimeresc !

*STF 1884 este o bijuterie cereasca ,cu separatia de 2.2'' si Delta mag = 0.9mv.
Aici am estimat doar separatia la 2''.
Am constatat ca, datorita numeroaselor observatii de stele duble facute cu ''Ratusca cea urata'' de 125mm F/6.9 ,cea mai mare precizie a estimarilor mele de separatii o obtin la stelele apropiate de 2''.

*HJ 2766 este o dubla larga ,cu separatie de 58'' dar totusi foarte interesanta.
Companionul ,situat la PA =331 gr. este de 12mv ,deci cu un Delta mag = 6.4mv.
Aici am notat doar : ''...companion foarte slab si indepartat ...''. Corespunde ,hm...100% ,nu-i asa !? Razz

*Am incheiat cu Xi Boo ,o dubla formata din primara de 4.8mv,companionul de 7mv.,separate prin 5.3''.Frumoasa !

La observatia din 4 Mai ,am vazut steaua pe care am apelat-o ''Tu cine esti'' si care s-a dovedit a fi ''A 1616''.
Am observat ,printr-o fericita eroare , STF 1871 in loc de STF 1863 si apoi a trebuit sa investighez mica enigma.
Nu este pentru prima data cand observarea stelelor duble se dovedeste a fi de-a dreptul palpitanta.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 09 Mai 2020 11:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Observatii 8 Mai 2020 :

-am sarit (deocamdata) peste observatiile tehnologice din 7 Mai a.c. cand am testat lentila Barlow Hyperion 2.25x.
Foarte pe scurt : este excelenta , i-am facut loc definitiv in ceea ce colegul nostru zoth numeste asa de frumos ''ladita capitanului''.

Dintre obiectele deosebite observate Vineri 8 Mai ,se evidentiaza steaua multipla BU 1274 A,BC pe care am vazut-o ca o tripla constand din primara si doi companioni foarte indepartati la 94'' de primara.
Dar cei doi companioni ,B/9.8mv si C/10.6mv formeaza o stea dubla slab luminoasa cu separatia de 1''.
Ocularul Mark III ,ajutat de lentila Barlow Hyperion 2.25x a rezolvat cu usurinta aceasta tripla ,foarte spectaculoasa prin natura ei.
Companionul D,aflat la 5.4'' de B nu l-am remarcat...deci trebuie sa revin in imparatia dragonului Smaug.

*Tot in Dragonul am observat o tripla oarecum asemantoare cu BU 1274 ,purtand indicativul STF 1246.
Si aceasta este formata dintr-o pereche stransa cu separatie de 2.8'' si cu un al doilea companion indepartat la 89''.
Ceea ce este interesant este ca cele trei stele sunt aproximativ aliniate.
STF 1246 este in vecinatatea imediata a stelei duble Mu Dra (mult mai frecvent observata) .

Ceva insa nu se potriveste intre descrierea din StelleDoppie si ce am vazut in ocular,companionul cel mai slab luminos al acestei triple se vedea considerabil mai putin luminos ca si companionii lui BU 1274. Desi tabelul zice ca este cu vreo doua magnitudini mai luminos.
O fi cumva stea variabila acel companion al lui STF 1246 ?

*La inceputul observatiei,mi-am facut incalzirea in Leul cu galaxiile NGC 2903 si doua dintre galaxiile din Hickson Compact Group 44 : NGC 3193 si NGC 3189.
Am mai vizitat scurt perechea M51-NGC 5194 din Canes Venatici.

*Am cautat apoi foarte interesanta zona a stelelor Iota Boo+Kappa Boo si ,dupa ce le-am admirat din nou in acelasi camp vizual la 61x ,am cautat asterismul patrulater neregulat in al carui colt sud-vestic se afla STF 1863 - telul suprem al serii de observatii.
Am rezolvat ,conform asteptarilor, aceasta dubla la G= 231x /Mark III 12mm+Barlow Hyperion 2.25x ,la 246x/Radian 6mm.
La grosismentele de mai sus ,se vedeau discurile Airy tangente , fara spatiu negru intre ele.Inelele de difractie nu se vedeau definit ,din cauza turbulentei se vedea un fel de halou in continua trepidatie si schimbare de forma.
La G= 346x / Mark III 8mm+Barlow Hyperion 2.25x , am vazut spatiu negru intre discurile Airy devenite pufoase,scamoase , ca niste papadii palpitand ,o imagine de-a dreptul urata.
Desi mic, ce-a mai estetica imagine a oferit-o grosismentul de 231x.

*STF 2155 din Dragonul, este o dubla prietenoasa de 10''.
Langa STF 2155 ,la NE , se gaseste steaua variabila VW Dra cu o perioada de 170 de zile.

*Am reobservat dubla STF 2054 ,interesanta datorita separatiei de 1'' si la G= 346x /Mark III+Barlow Hyperion 2.25x, am vazut cu privire directa steaua centrala din nebuloasa planetara NGC 6543 a carei forma ovala era excelent vizibila.
Azi, facandu-mi ''temele'' despre ce am vazut aseara, am aflat ca steaua centrala a lui ''Cat's Eye Nebula'' este o stea Wolf - Rayet despre care am retinut urmatoarele proprietati interesante :

- temperatura sa de suprafata de 80.000 gr. Kelvin
- raza acestei stele WR este de 485.000 km,deci doar cu 17% mai mare ca distanta medie Pamant-Luna

Despre nebuloasa NGC 6543 am aflat ca se gaseste la 4.4 minute de arc de Polul Nord Ecliptic,punctul in jurul caruia Polul Nord al Pamantului executa miscarea sa de precesie in 25 700 ani.

Bogat hotomanul de dragon Smaug !

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 10 Mai 2020 17:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Observatii Sambata 9 Mai 2020 cu dobsonianul Toleascop D=200mm F/6.16.
Cerul a fost baltat de nori subtiri ,la modul perfid.
Abia cand s-a mai inaltat Luna s-a vazut cat de raspanditi erau norii pe tot cerul,nori subtiri dar suficienti sa fure macar una ,doua magnitudini din limita telescopului.

Observatii:

*Am revenit la cateva stele cunoscute ,in primul rand la STF 1863 cu separatie de 0.65'' ,excelent rezolvata la 346x/ocular zoom Mark III setare 8mm +Barlow Hyperion 2.25x

*La BU 1274 nu am vazut A/BC cu separatia de 94'' si BC cu separatia de 1'' asa cum am scris in raportul precedent.
Ceea ce am vazut eu atat Vineri 8 Mai cat si Sambata 9 Mai a fost A/BD de aprox. 90'' si BD cu separatia de 5.3''.... Embarassed Crying or Very sad
BC nu a vrut sa se rezolve ,indiferent ce grosisment am aplicat ,ramanea o foarte mica pata cetoasa,difuza.

*Am degustat indelung frumusetea siragului lui Smaug : Nu Dra- Mu Dra- 16-17 Dra si 39 Dra ca tripla cu separatii de 3.7'' si 89''.
De aici am pus ''cap compas'' spre Rasarit si am avansat mereu pe aceasta directie.

*La steaua multipla HJ 2836 am vazut doar SLE 235 adica componentele AD ,separate prin 155'' si avand PA =313 gr.
Despre HJ 2836 am notat dezamagit : ''...foarte larga , 2' ? companion slab la Nord''.
Intradevar ,D este la 313 grade si are luminozitatea de 11.55mv.
Dar e musai sa revin acolo deoarece exista si B de 12.9mv cu separatie de 32'' si C de 13.5mv cu separatie de 13.5mv.
Vorbim deci de Delta mag de peste 6mv si 7mv. Tentant ,nu-i asa ?

*STF 2403 a fost ''bijuteria coroanei'' de la observatia de Sambata.
Are primara A de 6 mv si companionul B de 8mv separate prin 1.1'',la PA = 278 gr.
Notitele mele spun despre STF 2403 : ''...subarc ,galbena,companion la aprox. 300 gr.''.
Subarc nu este dar cu culoarea si PA in cadranul IV am nimerit-o...

*Omicron Dra aka CIA 8 (noa,nu stiam ca acoperitii se ocupa si cu asa ceva ... Shocked Crying or Very sad Wink ) am vazut-o ca o stea dubla despre a carei separatie am notat laconic doar ''...30''...''.
CIA 8 este o stea multipla din care eu am vazut AB cu separatia de 38''.
Aa,Ab cu separatie de 0'' am placerea sa o pasez celor ambitiosi.
Ce as fi putut vedea dar nu s-a intamplat a fost BC cu separatie de 104'' ,cu C de 12.7mv.
De revenit,AC ofera un Delta mag de aproape 8mv.

*STF 2440 este o dubla cu Delta mag de 3mv si separatie prietenoasa AB de 17.4'' (eu am estimat-o la 15''....buuun ).Exista si AC de 161''.
D ,ca parte a dublei WAL 98 este la 13.45mv ...hm...pe mine ma scuzati ,am treaba in alta parte...

*STF 2377 are AB cu separatia de 17'' ,asa cum am vazut-o.
Dar este tripla ,cu C parte a WAL 150 separata de A prin 95'' si pe care nu am vazut-o ...deoarece nu am bagat-o in seama la distanta de 95''.

*Acum insa este momentul sa devin nervos si sa vad cine sunt SLE ,CIA si WAL.
Cu ajutorul lui MariusP care m-a ajutat in multe alte ocazii am aflat de pe situl WDS :

-SLE = Soulie G.J. ,astronom francez care a descoperit stele duble intre 1966 si 2007.
Oare luneta Merz de 380mm de la Observatorul Bucuresti cate stele duble a descoperit?
(In domeniul Opticii astronomice, Merz inseamna mai mult decat in domeniul automotivelor...daca cumva nu stiti.)

-WAL = Wallenquist A.,astronom suedez care a cercetat stelele duble intre 1934 si 1958 ...culmea ... cu o luneta de 350mm deci mai mica decat cea din Bucuresti

-CIA = Center for High Angular Resolution Astronomy (CHARA Interferometric Array) cu lucrari cu colective de autori.Dupa rezonanta vad nume engleze,scandinave,indiene,germane,armenesti ,cred ca si thailandeze ,franceze si alti Latino Party ,mai putin vreunul daco-roman.Nici unul!
Din partea asta de lume vad doar ''Szabados'' ,care inseamna in traducere libera '' libertinul/liberatul'' ceea ce nu se pune ca iar incepe scandalu' cu Catalonia din Secuime...

*STF 2509 este o bijuterie stelara formata din primara de 7.4mv si companionul de 8.1mv,separate prin 1.85''.
In domeniul acesta al dublelor de 1''-2'' m-am declarat ''King of the hill'', nu-i deci de mirare ca am notat : ''...foarte faina, 1.5''-2''...''.

*BUP 188 este o steluta plicticoasa ,cu companionul la 115''.
In ocular insa de unde sa stiu eu care-i companionul !?
In jurul primarei se vedeau cinci stelute apropiate ...vorba vine.

*STFA 44 nu este mult diferita cu companionul ei de 8.2mv aflat la 75'' de primara.Inainteeeee....!!!

*STF 2573 e ceva mai spectaculoasa ,cu companionul la 18'' de primara.
Si cu aceasta,pornind de la Kuma/Nu Dra spre Rasarit, am traversat imparatia dragonului Smaug si am ajuns la granita Lebedei.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1115

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Mai 2020 23:04 Download mesaj
Titlul subiectului: Lista lui Lockier
Raspunde cu citat (quote)

Frumoase observatii domnu' Pteancu.
Sa ne intelegem...daca STF 2403 cu separatie de 1.1" este la dumneavoastra bijuteria coroanei...Atunci STF 1863...cu separatie de 0.63"...nu poate fi decat "The Pink Panther Diamond"...
Sa mai povestiti inca o data si pentru colegii mai noi...povestea telescopului Hinds. Parca am citit eu ceva dar nu imi aduc aminte pe unde sa gasesc postarea. Adica ce inseamna un instrument bun si cat de mult te ajuta (chiar si in conditii mai putin bune...). Bine...mai trebuie pusa si experienta la ocular (calitatea acestuia...).

_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 13 Mai 2020 15:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc Florin pentru apreciere si pentru sugestia referitoare la telescopul Hinds ,despre care am frumoase amintiri.
Despre ''Pink Panther Diamond'' recunosc ca nu stiu nimic dar ma voi informa.

Cer senin ,Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Stele duble Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 41, 42, 43 ... 48, 49, 50  Urmatoare

Download topic
Pagina 42 din 50
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact