Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Luna_av.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224703
Numar de utilizatori inregistrati: 2837
Cel mai nou utilizator inregistrat: Adrian T.
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

stele duble: lista lui Lockier, etc


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 48, 49, 50
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Stele duble

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4796

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 08 Ian 2023 19:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

zoth a scris:
S-a nascut totusi o intrebare fata de observatia facuta la 44x: de ce companionul C cu magnitudinea de 8,6 al triplei STF761 se vede in mod constant iar companionul C cu magnitudinea de 8,8 al multiplei sigma ori se vede doar sporadic si cu vedere indirecta? Sa fie limita de vizibilitate situata chiar intre cele doua valori de mai sus sau de vina este luminozitatea mare a componentei AB a lui sigma ori?
Tind sa cred in a doua varianta dar va trebui s-o verific. Pentru asta va trebui sa-mi modific un ocular.
Voi reveni daca va fi cazul.


Probabil e diferenta de luminozitate si separatia aparenta mica.
Retina isi regleaza sensibilitatea si pe zone locale, astfel portiunea aia de retina poate fi "orbita" partial ('lateral inhibition') de componenta AB.

P.S. Chiar si pe ecran mi se pare evident efectul daca privesc poza facuta mica si ma indepartez de ecran, Sigma Ori C tinde sa dispara in timp ce STF 761 BC raman clar distinse.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5524

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Ian 2023 22:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dacă este adevărat, asta ne va deschide un drum către teme mai complicate.
Mulțumesc de răspuns Smile

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2401



Localitate: Braila

MesajTrimis: 16 Ian 2023 10:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vin si eu cu noi vesti despre steaua Sigma Ori ; aseara s-a inseninat pe neasteptate cerul, asa ca am scos repede telescopul de 150mm si m-am pus imediat pe observatii.

Prima tinta a fost chiar Sigma Orionis, la care am observat mai atent componentele ,cautand cu atentie si alte posibile stele obscure, cu magnitudini mari in apropierea componentelor lui Sigma Ori.
Nu am zarit nicio alta stea in afara de componentele AB, C, D si E, in schimb am observat la distanta destul de mare fata de acestea ,doua stele de magnitudinea de 12-13 (foarte greu vizibile), situate intre Sigma Ori si STF 761. Am facut si un desen in care stelele respective le-am notat cu "2" si "3".
Iar la STF 761 am mai observat o stea de magnitudine 12 in apropierea componentei A, spre N-W de aceasta, fiind notata cu "1" in desen. Consultand Stelle Doppie am constatat ca aceasta stea este defapt componenta D a STF 761 si are magnitudinea mai exact de 11,8 si unghi P.A. de 308 grade, deci care coincide aproximativ cu pozitia observata de mine a acestei componente. Smile
Minunea insa nu a tinut prea mult si dupa 20 minute s-a innorat complet , nu am apucat decat Sigma Ori si STF 761 sa le observ, dar mai profund, mai atent, dar multumit si cu atat. Spre sa se mai imbuneze vremea ,ca de vreo saptamana numai nori si ploi au fost pe aici. Smile



20230115_223146.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  78.81 kb
 Vizualizat:  de 1857 ori

20230115_223146.jpg



_________________
Reflector Gigant 245/1286mm
Reflector Seben 150/1400mm
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9021

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 16 Ian 2023 15:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitari Iulian !
Interesante noutatile de la tine. Ai avut noroc de o observatie scurta dar fructuoasa.

Steaua notata de tine cu 1, despre care ai gasit ca este componenta D a lui STF 761, imi amintesc ca am vazut-o in aceasta iarna, cu dobul de 250mm.
Detaliile observate de tine ma vor duce din nou spre Sigma Ori, cand vom putea observa.

Cer senin, Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2401



Localitate: Braila

MesajTrimis: 16 Ian 2023 21:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc frumos. Smile

Am mai descoperit pe Stelle Doppie faptul ca Sigma Ori este mai complex decat credeam, cuprinzand mai multe sisteme duble sau multiple. In afara de STF 762 si STF 761 mai sunt STF 3135 care cuprinde componenta AB din STF 762 si componenta A din STF 761 ,care e notata cu F in cadrul STF 3135, precum si SHJ 65 ce cuprinde tot componenta AB din STF 762 si doua componente , H si I situate la distante mari fata de STF 762 sau STF 761, si care au magnitudini accesibile telescoapelor mici ; 8,04 ,respectiv 8,44 mag. Ramane sa le observ data viitoare cand va mai fi senin.
Am atasat si un desen cu pozitiile celor doua componente H si I , facut la scara ,cu ajutorul datelor din Stelle Doppie (separatie si unghi PA), precum si lista componentelor lui Sigma Ori de pe Stelle Doppie in care am incercuit cu rosu sitemele stelare STF 3135 si SHJ 65.

https://www.stelledoppie.it/index2.php?iddoppia=20949

Last edit: am mai atasat o varianta a desenului de mai sus mai simplificata pentru a usura localizarea componentelor H si I.



sigma ori.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  131.55 kb
 Vizualizat:  de 1812 ori

sigma ori.jpg



sd sig ori.png
 Descriere:
 Marime fisier:  123.26 kb
 Vizualizat:  de 1812 ori

sd sig ori.png



sigma ori2.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  109 kb
 Vizualizat:  de 1804 ori

sigma ori2.jpg



_________________
Reflector Gigant 245/1286mm
Reflector Seben 150/1400mm
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9021

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 16 Ian 2023 22:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Iulian

Multumesc pentru completari si sugestii !
Sigma Ori devine tot mai interesant.

Stim din rapoartele de mai sus ca F a fost deja observat de Silviu ca parte a lui STF 761 si am vazut-o si eu cu Bepento.
Iar H si I, dupa magnitudinea lor sunt si ele accesibile binoclurilor.
Deci asa cum s-a spus, ni se deschide ''drum catre teme mai complicate''.

Am putea sa fondam ''Fratia lui Sigma Ori'' dupa modelul lui ''Fellowship of the Ring'':

''... you will find your courage ...''

https://www.youtube.com/watch?v=aStYWD25fAQ

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2401



Localitate: Braila

MesajTrimis: 16 Ian 2023 23:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Intr-adevar, Sigma Ori si nu numai, ne deschid noi perspective asupra complexitatii unora dintre stelele duble sau multiple. O sa incerc si cu binoclul sa observ componentele lui Sigma Ori, inclusiv H si I.
Si Lambda Ori e pe lista reobservarilor mai detaliate, in cautarea altor componente care pana acum au fost trecute cu vederea, dar care le scoate la iveala Stelle Doppie. Si ar mai fi si altele , precum Zeta Ori, Zeta Cnc s.a.m.d. Cer senin sa fie, pentru toata lumea. Smile

_________________
Reflector Gigant 245/1286mm
Reflector Seben 150/1400mm
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2401



Localitate: Braila

MesajTrimis: 07 Mai 2023 10:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aseara am lasat deoparte astrofotografia si am facut niste observatii vizuale la stele duble prin telescopul de 114/900mm ,folosind ocularul de 9mm si barlow-ul GSO 2,5x , deci la un grosisment de 250x.

Am observat urmatoarele stele duble:

Alkalurops/ μ Boo. La aceasta stea am zarit companionul B la distsnta mare de steaua principala A, spre SSE de aceasta , la randul lui splitandu-se in alte doua componente foarte apropiate intre ele dar cu spatiu negru ,de magnitudini similare. Foarte fain.

ζ CrB. Nu departe de precedenta insa in constelatia Corona Borealis, este o stea cu seapratie relativ mica intre componente , B-ul fiind orientat spre WNW de steaua A ,fiind destul de luminos si usor vizibil.

Izar/ ε Boo. La aceasta stea companionul B se vedea foarte aproape de A, chiar lipit tangential de primul inel de difractie al stelei primare. Avea si o culoare mai rece decat steaua primara.

ρ Her. Este o stea cu componente apropiate intre ele , companionul B fiind usor vizibil spre NW de steaua primara.

Rasalgethi / α Her. O stea cu componenete apropiate intre ele , companionul B fiind situat spre E de steaua primara A, avand o culoare alb neutru pe cand steaua primara o culoare galben-oranj.

δ Ser. O alta stea dubla, cu componente relativ apropiate intre ele , B-ul fiind bine vizibil , spre SSE de steaua primara.

Marfik / λ Oph. O "nuca tare" , greu de splitat la 250x (mai usor era la 300x de splitat), avand componentele aproape lipite intre ele , cu spatiu foarte subtire intre ele, companionul B de magnitudine mai mare decat A , fiind orientat spre NE de steaua A.

Porrima/ γ Vir. O stea dubla foarte frumoasa, cu componente relativ apropiate intre ele , stralucitoare, cu magnitudini similare si orientate pe axa N-S.

ε 1/2 Lyr. Faimoasa dubla-dubla ,la care se splitau ambele "subcomponente" in cate doua componente foarte apropiate intre ele, la ε 1 componentele avand magnitudini diferite , B-ul fiind orientat spre N aprotimativ fata de steaua A, iar la ε 2 componentele fiind de aceeasi magnitudine , fiind orientate pe axa E-W .

μ Dra. La aceasta stea componentele sunt de aceleasi magnitudini fiind apropiate intre ele si orientate pe axa N-S.

Pe langa aceste stele am mai observat cateva si cu binoclul Bresser 10x50 si anume :

Zubenelgenubi / α Lib , cu separatie foarte mare intre componente , B-ul fiind spre WNW, bine vizibil.

ν Dra, cu componenpte egale ca magnitudine si cu separatie destul de mare.

ζ Lyr, cu componente relativ apropiate intre ele (pentru grosismebtul binoclului) B-ul fiind relativ vizibil cu magnitudine vizibil mai mare decat cea a stelei primare.

δ Cep vizibila jos pe cer spre NE, este mai dificila pentru binoclul 10x50 dar se spliteaza la limita, avand o separatie mai mica decat cea a lui ζ Lyr si o diferenta de magnitudini mai mare intre componente.

La urma am reobservat cu binoclul steaua ε 1-2 Lyr ca dubla simpla cu separatie mare intre subcomponente.

_________________
Reflector Gigant 245/1286mm
Reflector Seben 150/1400mm
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9021

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 07 Mai 2023 14:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Iulian

Vad ca te-ai distrat bine in domeniul vizual !
Toate stelele observate de tine sunt superbe, inclusiv cele ''binoculare'', toate imi plac si mie.
Incearca marirea de 250x la Epsilon 1-2 Lyrae, te rog. Sunt curios daca vei vedea cele doua stele ''debollissima'' mai luminoase dintre duble. Eu cred ca da.
Cu dobsonianul ''Toleascop'' zis si Gurthang de 200mm, am vazut opt stele in sistemul Eps 1-2 Lyrae.

Nu am idee cine a fost ''desteptul'' care a rebotezat cele doua stele Eps 1 si Eps 2.
Ele aveau deja numerele Flamsteed ''4'' si ''5''.
Nu stiu daca stiti, dar ''numere Flamsteed'' nu au nimic a face cu Flamsteed.
Ele au fost introduse in 1783 in Ephemerides des mouvemens celestes de Lalande.
J. Elert Bode a facut o propunere similara dar a invins cea a lui Lalande.

Atasez un o captura de ecran din volumul al treilea al ''Historia Coelestis Britanica'', publicat in Londinium Wink de catre Joanne Flamsteedio Shocked in 1725, la editura lui H. Meere.
Invit pe oricine sa-mi arate care sunt ''numerele Flamsteed'' si unde le gasim in catalogul original.
Este de asemenea interesant de amintit faptul ca sobrul savant Isaac Newton a folosit datele din catalog, inainte de a fi publicat, fara stirea si acordul ''stapanului''. Mai mult, a fost implicat - se pare - in publicarea prematura ( dupa parerea lui Flamsteedio) a unei editii pirat.
Daaar ... totul e bine cand se termina cu bine. Catalogul Flamsteed sta la baza Astronomiei moderne.

Cu cat citesc si aflu mai multe, cu atat ma distrez mai copios de popularizatorii ''de un leu legatura'' care nu pot sa scrie numele lui Newton fara epitete sforaitoare. Cand colo, privind de aproape, vorba lui Napoleon ... '' dar si ele sunt femei''.

Cer senin, Mircea



Flamsteed- Lyra.png
 Descriere:
 Marime fisier:  248.66 kb
 Vizualizat:  de 1358 ori

Flamsteed- Lyra.png



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5524

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Mai 2023 15:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

... Rolling Eyes
_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT


Ultima modificare efectuata de catre zoth la 07 Mai 2023 20:20, modificat de 1 data in total
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9021

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 07 Mai 2023 18:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dar povestea cu asa-zisele ''numere Flamsteed'', cum iti place ?

Nu credeam ca se va simti cineva ofenzat pentru ca folosesc nume de sabii.
In adolescenta am facut otara de scrima si am avut ,o vreme , floreta mea.
Mie imi plac sabiile, si acum am trei.

Despre nume, sa fiu mai explicit.
Mesterii din Nargothrond l-au faurit pe ''Gurthang'' din alta sabie, din ''Anglachel''. Asta-i spilu' ...
Asa am facut si eu.
Adica pe ''Acesta'' din ''Acela''.

Anglachel a fost faurit de catre Eol din fier de meteorit, inseamna ''Fier invapaiat'' si a fost reforjat in Gurthang. Atat Anglachel cat si Gurthang au avut lama neagra lucioasa ... ca tubul dobului meu.
Capisci ?

Revenind la stelele duble ...
Prima varianta a dobului meu, asa cum a fost realizata de catre Alin Tolea, merita pe deplin numele de ''Anglachel'' adica ''Fier invapaiat''. Cu acel telescop am vazut - pentru singura data din viata mea - discurile Airy tangente, rezolvate dar nesaparate ale dublei extrem de dificile Zeta Boo.

Eol a forjat doua sabii din acel meteorit, cealalta fiind ''Anguirel'' adica ''Fierul Stelei Eterne''. Mi-ar fi placut mai mult acest nume. Dar Anguirel s-a pierdut pentru totdeauna in cetatea ascunsa Gondolin.


Mircea



Acesta.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  311.85 kb
 Vizualizat:  de 1323 ori

Acesta.JPG



Acela.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  102.77 kb
 Vizualizat:  de 1323 ori

Acela.JPG



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2401



Localitate: Braila

MesajTrimis: 07 Mai 2023 21:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea Pteancu a scris:
Iulian

Vad ca te-ai distrat bine in domeniul vizual !
Toate stelele observate de tine sunt superbe, inclusiv cele ''binoculare'', toate imi plac si mie.
Incearca marirea de 250x la Epsilon 1-2 Lyrae, te rog. Sunt curios daca vei vedea cele doua stele ''debollissima'' mai luminoase dintre duble. Eu cred ca da.
Cu dobsonianul ''Toleascop'' zis si Gurthang de 200mm, am vazut opt stele in sistemul Eps 1-2 Lyrae.


Stiu ca am mai observat si anul trecut acele stele "Debollissima" dintre componentele dublei ε Lyrae, cu telescopul de 150mm si la grosismentul de 350x am reusit sa vad stelele E si F destul de greu, la limita vizibilitatii. Nu stiu insa daca se vor vedea si cu telescopul de 114mm la 250x, dar voi incerca cu prima ocazie. Steaua I situata la jumatatea distantei dintre ε 1 si 2 Lyrae este relativ greu vizibila chiar si in telescopul de 114mm, am observat-o si aseara, dar celelalte stele necesita concentrare mai mare pentru a fi gasite. Smile

https://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.p...;start=195

_________________
Reflector Gigant 245/1286mm
Reflector Seben 150/1400mm
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9021

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 07 Mai 2023 21:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Iulian

Iti urez succes !
Am tinut minte ca ai observat deja stelele ''debollissima''.
Ti-am facut sugestia ]sa incerci si cu refelctorul de 114mm deoarece e un instrument foarte bun iar eu le-am vazut prima data cu telescopul de 125mm.
Diferenta de apertura cred ca-i nesemnificativa. Dar, asa cum ai zis, necesita concentrare intensa, cer curat, cu transparenta buna.

Succes, Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Stele duble Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 48, 49, 50

Download topic
Pagina 50 din 50
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact