Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
protuberante.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224010
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

stele duble: lista lui Lockier, etc


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 43, 44, 45 ... 48, 49, 50  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Stele duble

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 30 Mai 2020 19:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Fiecare seara de observatii vine cu un castig, chiar si ''fericitul esec'' este un astfel de rezultat pentru ca oricat am vrea sa marsaluim din victorie in victorie -si Coane Mircea iti aduci aminte de jurnalele triumfaliste din tineretile noastre- viata reala e mult mai complexa si mai nuantata.
Taki nu cuprinde Dubhe in catalogul sau, iar Sissy evidentiaza doar componenta C aflata la 8000 UA de principa)
Diferenta de magnitudine de trei trepte, face componenta B greu de splitat la separatia de 0''8 ,iar celebrul tabel al vestalei stelelor duble (vorbesc bien sur de Sissy) o fi el orientativ, dar se pare ca functioneaza, nemaivorbind de conditiile de seeing, caer banuiesc ca nu erau perfecte.
Nu mai stiu cine, persoana insmnata, (deh am si eu o varsta...) zicea ''cand sunt contrazis mi se trezeste atentia, nu mania''
Fericitul esec ti-a starnit atentia si am profitat si noi de informatiile pretioase obtinute de domnia ta si care adauga mereu sare si piper forumului nostru.

_________________
mihai
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 30 Mai 2020 21:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Coane Mihai

Multumesc pentru comentariul foarte interesant si binevoitor cu persoana mea!

Asa este , tabelul lui Sissy Haas ''functioneaza'',sa speram ca noile observatii pe care le aduna vor duce la o perfectionare a acestuia.

Cugetarea despre trezirea atentiei si nu a maniei ar merita sa fie daltuit in stanca la intrarea forumului.
(Nu spun ca as fi vreunul dintre sfintii care nu a picat la acest test ... dimpotriva. Embarassed ).

Prognozele meteo spun lucruri naspa despre serile zilelor urmatoare.
Ar fi frumos sa se fi inselat si sa fim lasati sa facem observatii .... pliiiiiiz ! Sad

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 01 Iun 2020 18:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Buna seara tuturor. Smile

In seara de 30 mai 2020, am filmat alte 14 stele duble cu camera E-boda dvr 2001 si telescopul reflector de 114/900mm, profitand de vremea buna, cu seeing de 8/10.
Azi am prelucrat capturile cu stele duble si le-am masurat unghiul P.A. si separatia la fiecare. La unele stele a fost mai greu de masurat separatia, la altele a fost mai usor, unele stele au companionul abia vizibil pe imagini (beta Lyr).
Camera Eboda dvr2001 este mai sensibila decat camera Logitech 9000 pro, insa are expunerea automata, iar la intuneric o ridica la maxim si unele stele mai stralucitoare apar supraexpuse.



95 her_Moment.jpg
 Descriere:
95 Herculis PA: 253 grade , separatia: 7"
 Marime fisier:  14.7 kb
 Vizualizat:  de 5262 ori

95 her_Moment.jpg



100 her_Moment.jpg
 Descriere:
100 Herculis PA: 5 grade , separatia: 15"
 Marime fisier:  14.51 kb
 Vizualizat:  de 5262 ori

100 her_Moment.jpg



albireo_Moment.jpg
 Descriere:
Albireo / beta Cygni PA: 53 grade , separatia: 36"
 Marime fisier:  20.23 kb
 Vizualizat:  de 5262 ori

albireo_Moment.jpg



alpha her_Moment.jpg
 Descriere:
Rasalgethi / alpha Herculis PA: 100 grade , separatia: 6,2"
 Marime fisier:  13.91 kb
 Vizualizat:  de 5262 ori

alpha her_Moment.jpg



beta lyr_Moment2.jpg
 Descriere:
Sheliak / beta Lyrae PA: 149 grade , separatia: 46,5"
 Marime fisier:  19.36 kb
 Vizualizat:  de 5262 ori

beta lyr_Moment2.jpg



beta sco_Moment.jpg
 Descriere:
Graffias / beta Scorpii PA: 10 grade, separatia: 14,2"
 Marime fisier:  19.98 kb
 Vizualizat:  de 5262 ori

beta sco_Moment.jpg



delta ser_Moment2.jpg
 Descriere:
delta Serpentis PA: 176 grade , separatia: 5"
 Marime fisier:  20.71 kb
 Vizualizat:  de 5262 ori

delta ser_Moment2.jpg



epsilon lyr_Moment.jpg
 Descriere:
Epsilon Lyrae: Eps Lyr 1 PA: 354 grade, separatia: 2,6" . Eps Lyr 2 PA:
90 grade, sepratia: 3".
 Marime fisier:  16.53 kb
 Vizualizat:  de 5262 ori

epsilon lyr_Moment.jpg



mu dra2_Moment.jpg
 Descriere:
Mu Draconis PA: 5 grade , separatia: 2,6"
 Marime fisier:  12.77 kb
 Vizualizat:  de 5262 ori

mu dra2_Moment.jpg



pi boo_Moment.jpg
 Descriere:
Pi Bootis PA: 111 grade , separatia: 6"
 Marime fisier:  20.56 kb
 Vizualizat:  de 5262 ori

pi boo_Moment.jpg



xi boo_Moment.jpg
 Descriere:
Xi Bootis PA: 291 grade, separatia: 5"
 Marime fisier:  14.73 kb
 Vizualizat:  de 5262 ori

xi boo_Moment.jpg



rho her_Moment.jpg
 Descriere:
Rho Herculis PA: 308 grade, separatia: 4,6"
 Marime fisier:  16.21 kb
 Vizualizat:  de 5262 ori

rho her_Moment.jpg



zeta lyr_Moment.jpg
 Descriere:
Zeta Lyrae PA: 149 grade, separatia: 43"
 Marime fisier:  17.44 kb
 Vizualizat:  de 5262 ori

zeta lyr_Moment.jpg



_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 01 Iun 2020 22:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bravo Iulian !
Separatia si PA scrise la fiecare dubla sunt deci cele masurate de tine ?

Acuma vin si cu o critica : te rog cu prima ocazie sa refaci filmarea lui Albireo ca a iesit nasol de tot,iti strica colectia.
In schimb Epsilon Lyr ti-a iesit bine ,ceea ce nu-i deloc usor.

Cer senin,Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 02 Iun 2020 07:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc. Smile Separatia si unghiul PA sunt masurate de mine in imaginile din filmare.

Am extras din fiecare filmare cate un cadru,unul de la inceputul filmarii ,celalalt de la sfarsitul filmarii, apoi le-am suprapus in Photoshop, dupa aceea am trasat niste linii rosii in Paint, una pe directia E-W ,de la o pozitie la cealalta a stelei duble (componenta primara), o linie perpendiculara spre N si una in directia componentei B a stelei duble, exact ca in imaginea postata mai jos. Apoi am suprapus un raportor de 360 grade peste ecranul laptopului si asa am aflat unghiul PA.

Separatia am masurat-o cu o rigla suprapusa pe ecran, transoformand prin calcule, valoarea in milimetri masurata cu rigla, in arc secunde, stiind care este rezolutia specifica a camerei in functie de focala telescopului, a dimensiunii senzorului camerei, campul rezultat. In cazul de mai sus, telescopul are focala de 900mm (nu am mai folosit barlow), camera are senzorul de 3,9 x 2,2mm, campul obtinut este de 899" x 502",iar rezolutia este de 0,7"/pixel.
Imaginea afisata pe ecranul laptopului are cam 290mm x 162mm , iar 1mm corespunde cu 3,1", de aici am dedus separatia fiecarei stele duble, de ex. la steaua Albireo, am masurat pe ecran o separatie de 11,5mm cu rigla, apoi am inmultit 11,5mm x 3,1"/mm = 35,6".

Cat despre imaginea cu Albireo, camera este de vina pentru ca supraexpune stelele mai stralucitoare si le cam sterge din culoare, apoi si turbulenta cam mare, Albireo fiind cam jos la momentul filmarii. O sa filmez steaua respectiva si cu camera Logitech, care este mai buna, redand culorile mai bine si cu expunere manuala, chiar daca este mai putin sensibila decat camera Eboda.



22_25_17_Moment.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  50.54 kb
 Vizualizat:  de 5246 ori

22_25_17_Moment.jpg



_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 02 Iun 2020 21:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumim pentru explicatiile detaliate.
Sunt sigur ca Albireo nu va scapa si vei obtine imagini mult mai reusite.
Am vazut de nspe ori pe Zooniverse imagini profi mult mai chinuite dar acolo nu se pune defel accentul pe estetica asa cum facem noi amatorii.

Cer senin ,Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 08 Iun 2020 17:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Buna seara tuturor.
De curand mi-am instalat Sky Safari pe telefon si m-a impresionat cu informatiile despre obiecte ceresti, in special la stele duble: cand dau clic pe o stea oarecare, apoi pe bara de informatii din partea de jos a ecranului, apar informatii cu privire la magnitudinile individuale ale componentelor, daca este vorba de o stea dubla,separatia dintre componente in arc-sec si chiar in unitati astronomice (UA) daca sunt duble fizice si unghiul PA.
Am descoperit in felul asta mai multe stele duble cu separatie mare sau foarte mare (de ordinul a 100-200 arc-sec) dar interesante prin diferenta mare intre componente , la unele mai mare de 4 magnitudini, aici intrand stelele mai stralucitoare, care la prima vedere nu par sa fie duble, sau duble mai neinteresante, adesea ignorate datorita separatiei foarte mari dintre componente.
Sky Safari mi-a schimbat perceptia asupra acestor stele duble cu separatie mare, mai ales ca unele dintre ele sunt sisteme fizice. Smile

Zilele astea , cand a mai fost senin, m-am pus pe observat stele duble cu separatie mare prin telescopul de 150/1400mm, la grosismentele de 70x si 155x. Aceste stele sunt urmatoarele:

Zosma/ Delta Leo A=2,55, B=10,8 ,S=204,8", PA=342 grade - Companionul B este relativ greu vizibil.

Auva/Delta Vir A=3,42 ,B=11,8 ,S=192" ,PA=127 grade - Companionul B greu vizibil.

Adhafera/Zeta Leo A=3,44, B=6,03 , S=334,8" ,PA=338 grade - Companionul B este bine vizibil.

Regulus/Alpha Leo A=1,4, B=8,24, S=175" ,PA=308 grade - Companionul B este relativ bine vizibil.

Delta Boo A=3,47, B=7,89, S=106" PA=78 grade - Companionul B bine vizibil.

Kornephoros/Beta Her A=2,77 ,B=10,7 , S=245" ,PA=275 grade - Companionul B este relativ greu vizibil.

Gamma Her A=3,74 ,B=10, S=43", PA=226 grade - Companionul B este relativ greu vizibil.

Aldemarin /Alpha Cep A=2,47 , B=11,4 , S=196,6" ,PA=17 grade- Companionul B foarte greu vizibil.

Chara/ Beta CVn A=4,25, B=10,7 S=264,7" PA=200 grade - Companionul B greu vizibil.

Megrez/ Delta UMa A=3,29, B=10,21 S=180" PA=73 grade - Companionul B relativ vizibil.

Valorile la magnitudini, separatie si unghi PA sunt preluate din Sky Safari, nu sunt masurate de mine. Smile

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 11 Iun 2020 13:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Prezint alte imagini mai bune cu stelele Albireo (beta Cyg) si Rasalgethi (alpha Her) ,realizate din prelucrarea unor capturi ce le-am facut aseara cu camera Logitech, care da rezultate mai bune decat camera E-boda,prin telescopul de 114/900mm si barlow 2x.


albireo.png
 Descriere:
 Marime fisier:  208.78 kb
 Vizualizat:  de 5169 ori

albireo.png



alpha her.png
 Descriere:
 Marime fisier:  189.24 kb
 Vizualizat:  de 5169 ori

alpha her.png



_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 19 Iun 2020 15:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Buna ziua tuturor.

Prezint doua imagini cu stelele Porrima (gamma Vir) si Rasalgethi (alpha Her), rezultate din prelucrarea unor filmari facute cu camera E-boda, la data de 13 iunie 2020, prin noua luneta 80/900mm, primita de la Erwin.

Luneta s-a dovedit a fi foarte buna la grosismente mari. Aseara m-am uitat prin luneta de 80/900mm la stelele duble Epsilon Lyrae 1 si 2 si Lambda Ophiuchi.
Atat Epsilon 1 ,cat si Epsilon 2 Lyrae se splitau frumos la 300x, in ocularul de 9mm combinat cu barlow 3x, grosismentul de 300x fiind egal cu 3,75D, deci cu mult peste limita 2D. Very Happy
Pana si Lambda Ophiuchi se rezolva la limita, cu spatiu negru foarte subtire intre componente, companionul B fiind orientat spre est de steaua principala. Foarte buna luneta de 80/900mm. Smile



gamma vir.png
 Descriere:
 Marime fisier:  616.19 kb
 Vizualizat:  de 5144 ori

gamma vir.png



alpha her.png
 Descriere:
 Marime fisier:  615.42 kb
 Vizualizat:  de 5144 ori

alpha her.png



_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Iun 2020 09:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mă bucură foarte mult această veste, Iulian! Să o folosești sănătos mult timp! Mulțumirile trebuie să meargă și la cei care au contribuit la construcția lunetei, se știu ei care sunt.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 21 Iun 2020 16:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Iulian

Imi place poza lui Porrima !

Aseara,Sambata 20 Iunie a.c. cerul de seara a avut o splendida si seducatoare culoare albastra.
As fi vrut sa fac observatii cu mini-luneta de 45x300mm imediat dupa crepuscul si apoi cu dobsonianul de 200mm.
Am pregatit amandoua instrumentele ... ma rog ,instrumentu' si mini-instrumentu' ...dar nu mi-a trebuit multa vreme sa imi dau seama ca ''fericirea'' nu va dura.

*Am neglijat deci luneta de 45mm prin care am apucat sa rezolv Zeta Lyr si Porrima si am facut rapid cateva observatii cu dobsonianul de 200mm.

*Am trecut la dobsonian in care am rezolvat in zeci (poate sute?) de stele a roiurilor sferice M3 si M13.

*Am observat inelul oval al lui M57 si interiorul sidefiu al acestuia.

*Ici si colo aparusera deja crampeie de nori asa ca m-am axat apoi pe observarea catorva stele duble.
La Epsilon 1-2 Lyr am vazut separate cele doua duble si ,mai ales, am vazut cele doua stele ''debolissima'' semnalate de Amiralul Smyth.

*La Vega am vazut doua stelute ,una la Nord si alta la Sud,ambele separate de steaua principala prin o sesime din raza campului vizual al ocularului Plossl 6mm/205x.
Daca acest ocular are 52 grade ,aceasta inseamna separatii de ordinul a 76'' ,in buna concordanta cu separatiile lui AB/84'' si AE /87'' indicate de StelleDoppie.

*Apoi am facut gresala de a indrepta telescopul spre Delta Cyg si ,din acel moment,putinul timpul de telescop ramas a fost blocat... Shocked Shocked Shocked
Am vazut eu multe rezolvari ale lui Delta Cyg dar nici una ca aseara !
Nu pot descrie altfel decat ca cel care altadata era un companion greu de vazut, acum se vedea nemaipomenit de clar si stabil, la un cot distanta de steaua primara !
Am simtit pur si simplu impulsul (pe care l-am si urmat) sa verific daca nu cumva privesc cine stie care stea dubla lejera ,in loc de Delta Cyg.Ei bine, dumneai era ...

*Electrizat, am indreptat reflectorul spre Zeta Her/STF 2084, unde imaginea nu a mai fost chiar atat de izbitor de clara dar se vedea si acolo ''biluta'' companionului, ''la ora doua''.
La Zeta Her am folosit 205x/Radian 6mm si 246x/Radian 5mm,companionul vazandu-se cel mai bine la 246x.

*Tot mai multi norisori aparusera pe cer.
Am indreptat telescopul spre STT 359 si STF 2320 pentru ''repetarea lectiei de ieri''.
Calitatea deosebita a seeingul s-a vazut in faptul ca STT 359 cu separatie de 0.75'' si STF 2320 cu separatie de 0.75'' au fost ambele rezolvate deja la 205x/Radian 6mm.
La 246x/Radian 5mm , la ambele duble s-a vazut bine spatiu liber intre discurile Airy ale stelelor componente.
Desi ''teoria'' lui StelleDoppie spune ca STF 2320 este mai lejera cu a sa separatie ''mare'' de 0.9'' , tabelul lui tanti Sissy Haas loveste din nou : chiar si in conditii de seeing excelent, STT 359 a fost mai usor de rezolvat decat STF 2320.
Vedem in atasamente de ce.

M-am tot plimbat cu telescopul intre aceste stele pana ce o nebuloasa de origine hidro-terestra a obturat intreg cerul.
Ultimul obiect observat a fost steaua dubla STF 2054 , excelent rezolvata la 205x.



STT 359.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  51.46 kb
 Vizualizat:  de 5118 ori

STT 359.JPG



STF 2320.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  52.27 kb
 Vizualizat:  de 5118 ori

STF 2320.JPG



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 28 Iun 2020 21:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vineri 26 Iunie a.c. : cer senin dar turbulenta ''laic iujual'', sa fi fost Pickering 4/5.
Luna fiind binisor deasupra orizontului toata seara inseamna ca-i timpul sa observ stele duble.
Atat cat permite Maria Sa Turbu ...
M-am ascuns cu telescopul in umbra casei si ,din acel moment,parca nici nu a existat Luna.

Orice tigru isi ascute ghearele inainte de a purcede la vanatoare.
Asa si eu, ''mi-am ascutit ocularele'' pe Rho Her si STT 329, dubla din acelasi camp vizual cu ea.
Cu tot cu acestea ,am vazut 14 duble.
Diamantele coroanei au fost in acea seara STF 2049 si STF 2094 ,ambele avand o separatie de 1.1''.
Numai potrivite sa le rezolv la 154x cu ocularul Baader zoom.
Ceea ce este de asemenea notabil la STF 2094 este faptul ca se vede la 154x in acelasi camp cu nebuloasa planetara NGC 6210 din Hercules.
Ca sa intaresc un pic aroma de Deep Sky a serii ,am incheiat cu observarea roiului sferic M 92 care s-a rezolvat partial in vreo 20-30 de stele, cu centrul pastrand aspectul luminos ,cetos.
Privind la sirurile de stele in vortex ale acestui roi, mie mi s-a parut ca acestuia i se potriveste mai bine numele de ''Spiral Cluster'' decat lui M34.
Dar ma rog ... ''de gustibus ...non spiralandum'' ! Razz

Spor la observatii,Mircea



stele.duble.26.06.20.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  218.27 kb
 Vizualizat:  de 5085 ori

stele.duble.26.06.20.JPG



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 29 Iun 2020 23:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Revin cu tabelul complet continand cele 41 de stele duble pe care le-am observat la sfarsitul saptamanii trecute ,in serile de 26-27-28 Iunie a.c.

Tabelul contine duble pentru toate gusturile ... ca sa zic asa :
-sase duble au separatii intre 2'' si 3'' /verde
-sase duble au separatii intre 1'' si 2'' /albastru
-trei duble au separatii intre 0.65'' si 0.8'' /rosu
-26 duble au separatii intre 3'' si 355''

Constelatiile in care se afla aceste stele duble sunt Hercules,Corona Borealis,Ursa Major,Bootes si Draco,aflate la mare altitudine,deci usor accesibile in prima parte a noptii.
Telescopul utilizat a fost un dobsonian de 200mm iar grosismentele necesare rezolvarii au variat de la 51x la 277x.

Mircea



stele duble 26-28 Iunie 2020 - adnotat.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  443.5 kb
 Vizualizat:  de 5067 ori

stele duble 26-28 Iunie 2020 - adnotat.JPG



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 3987



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 30 Iun 2020 07:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Observatii consistente, nea Mircea!
Eu aș imparti coloana cu parametri in 3: magnitudinea principalei, secundarei si separatia. Cred ca te-ar ajuta la anumite sortări sau filtrări... Question
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 05 Iul 2020 14:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Marius

Propunerea ta este foarte buna,multumesc !
Ca sa nu trebuiasca sa refac intreg tabelul, am incheiat in acelasi format observatiile lunii prin sesiunea de observatii din seara de Marti ,30 Iunie.
Am folosit acelasi dobsonian de 200mm ,ascuns de lumina Lunii in umbra casei.
Singurul obiect de alt tip decat stea dubla-multipla,observat Marti seara, a fost roiul deschis NGC 6910 /''Rocking Horse-Calutul'' din Cygnus.

Triplele 17 Dra si STF 2146 au fost cele mai spectaculoase iar HU 235 si Lambda Cyg au fost cele mai dificile.
Inca nu pot sa inteleg pe deplin de unde provine dificultatea rezolvarii lui Lambda Cyg care ,la separatia de 0.92'' si Delta mag = 1.5mv nu este nici pe departe cel mai fitzos obiect cu care ''m-am rafuit'' ...
Rolling Eyes

Tabelul ''dublelor selenare'' din atasament contine 54 de stele duble/multiple dintre care cele 12 subliniate cu galben sunt cu siguranta reobservari.
Posibil sa fie 14.
Una peste alta , in aceasta perioada ,am vazut in jur de 40 de stele duble/multiple neobservate pana acum.
Si toate acestea multumita lui Lady Luna !

Dupa cum cercetatorii britanici au demonstrat ca ''exista viata si dupa bere'',tot asa pot sa afirm ca ''exista stele duble si dupa 1 Iulie''.
Am facut observatii Miercuri 1 Iulie si Sambata 4 Iulie.
In total am observat 21 de stele duble/multiple dar ,dintre acestea doar opt sunt ''noutati'' in panoplia lui Binar Predator :

STT 482 Cep
HO 200 Her
STF 1694 Cam
SHJ 136 Cam
HJ 2682 UMi
HU 908 UMi
STF 1972 UMi
WAL 70 CrB

Celelalte 13 stele duble/multiple sunt reobservari ,fie ale unor obiecte vazute la sfarsitul lui Iunie ,fie vazute prima oara ... cine stie cand...precum Polaris,Izar,Delta Boo sau Alkalurops.
De multe ori insa, reobservarile pe care le efectuez au un scop in sine.
Astfel, aseara am testat la duble filtrul gri neutru,unul dintre filtrele ajustate cu ajutorul deosebit al colegului nostru zoth.
Am aplicat filtrul la observarea la G=277x / Barlow Hyperion 2.25x+ Sirius 10mm Plossl , a lui Lambda Cyg si Zeta Herculis.Filtrul a fost atasat la intrarea in ocular.
Rezultatul obtinut a fost o imbunatatire drastica a contrastului si reducere notabila a ''fanfarei'' de artefacte instrumentale care insotesc imaginea unui newtonian.


Mircea



stele duble 26-30.06.2020.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  265.03 kb
 Vizualizat:  de 5475 ori

stele duble 26-30.06.2020.JPG



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Stele duble Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 43, 44, 45 ... 48, 49, 50  Urmatoare

Download topic
Pagina 44 din 50
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact