Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
m31_33x300s_final.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224026
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

stele duble: lista lui Lockier, etc


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 48, 49, 50  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Stele duble

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 3987



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 20 Iun 2011 08:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea Pteancu a scris:
... o alta dubla, steaua Beta din Scorpionul, cu companionul mult mai putin luminos decat steaua principala dar cu o mare separatie, astfel incat a fost rezolvata de luneta de 60x700mm la grosismentul de 28x, oferit de ocularul Plossl ''Sirius'' de 25mm.

Beta Sco a fost cea mai dificila dubla rezolvata cu binoclul BTC 15x70, componente de magnitudine 2.6/4.9 separate la 14" ( http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.ph...0Sco#25934 ). Tot cu binoclul 15x70 am reusit in primavara sa separ 3 dintre cele 4 componente principale (A, C si D) ale Trapezului (Theta 1) din Orion.

_________________
Telescoape: SW MC 127 Virtuoso GTi; Orion StarBlast 6
Oculare: TS Zoom Deluxe 7-21, SW Apo-Zoom 8-24, WO SPL 3, PL 40
Binocluri: BTC 15x70, Nordlicht 10x50, Minox 10x42, IOR 7x40, БПЦ5 8x30, CZ Silvarem 6x30
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 20 Iun 2011 23:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

MariusP
Felicitari,impresionant,rezolvarea cu binoclul a unei stele duble precum Graffias, cu diferenta de luminozitate intre componente si cu o separatie de numai 14 secunde este o realizare deosebita!
Dar nu numai abilitatile observatorului au contribuit ci si binoclul a dovedit o calitate excelenta.
Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 3987



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 21 Iun 2011 07:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Colimarea binoclului a fost cea mai importanta, dānd vederii binoculare maximum de randament. Bineinteles, a contat cel putin la fel de mult faptul ca la observatiile dublelor stranse am folosit un trepied foto destul de solid, iar detaliile au iesit in evidenta numai dupa ce binoclul nu mai tremura deloc. Senzatia este deosebita: te uiti prin binoclu, imaginea tremura, vezi stelele ca pe mici dunguliže, iar cand dispar trepidatiile, dintr-o data zona centrala a campului vizual parca este cu totul altfel. Asa a "sarit in ochi" o dubla mai stransa (STF1962 din Libra, separare 12"), pe care n-o stiam, dar mai lejer de separat datorita magnitudinii apropiate a componentelor (6.5/6.6). Dupa ce stelele au devenit puncte, una a ramas alungita, iar dupa ce-am adus-o in centrul campului vizual, s-a dovedit o dubla...
_________________
Telescoape: SW MC 127 Virtuoso GTi; Orion StarBlast 6
Oculare: TS Zoom Deluxe 7-21, SW Apo-Zoom 8-24, WO SPL 3, PL 40
Binocluri: BTC 15x70, Nordlicht 10x50, Minox 10x42, IOR 7x40, БПЦ5 8x30, CZ Silvarem 6x30
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Aug 2011 09:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O intrebare pentru cei mai rai dintre dublisti: a reusit cineva de pe la noi sa rezolve Lambda Cygni?
Daca da, m-ar interesa ce instrument a folosit, la ce grosisment si nu in cele din urma in ce conditii atmosferice a avut loc evenimentul.
Multumesc.
Sus
auriga
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Dec 2008
Mesaje: 2114



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 15 Aug 2011 10:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@zoth multumim pentru provocare, as fi putut testa mak-ul de 180mm aseara, insa cu proxima ocazie voi incerca lambda (54) Cyg cu reflectorul OO 200mm f/4.5 si ED100 (noile instrumente Very Happy).

Ultima modificare efectuata de catre auriga la 16 Aug 2011 08:08, modificat de 1 data in total
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 3987



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 15 Aug 2011 11:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

zoth a scris:
a reusit cineva de pe la noi sa rezolve Lambda Cygni?

Eu am reusit s-o rezolv cu mititelul 114/450 mm la 140x, dar numai componentele A si C (4.8 x 9.6, 83" separare, PA=106 grade)... Twisted Evil
A si B (4.8 x 6.3, 0.9" separare, PA=5 grade) o sa incerc cu noul Newton de 150/750 mm.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Aug 2011 13:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc de raspunsuri Smile
Se vede ca imbatranesc, rezolvarea A-B ma interesa pentru ca mie nu mi-a reusit.
Din ce am mai citit pe net se pare ca e mai dificila decat ne asteptam la prima strigare ...
Daca apar noutati pe aceasta tema va rog sa le semnalati si aici.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 15 Aug 2011 17:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Inca la Lambda Cygni nu mi-am incercat puterile.
Vrajmasul meu se numeste acuma Delta Cygni.
Stau intr-un colt si imi oblojesc ranile mandriei,nu as fi zis nimic daca menestrelul zoth nu ar fi pomenit de Lambda Cyg.
Vineri,Sambata si Duminica,am masurat puterea lancii mele Dobson de 125mm F/7 contra lui Delta.
Si m-a infrant turnir dupa turnir,inca nu pot spune sa fi invins macar odata si sa izbandesc rezolvarea lui Delta,asa cum cer ceasloavele.
Vineri seara ,inainte ca Delta Cyg sa treaca meridianul si aseara ,Duminica,inainte de sosirea norilor,am zarit in cadranul IV o steluta foarte slaba,dar foarte intermitent si neclar.
Am folosit cele mai napraznice varfuri de lance din tolba mea.Am folosit mariri de la 116x/Plossl 7.5mm, la 144x/Radian 6mm , la 216x/Solid Ramsden 8mm+Barlow2x si pana la 232x/Pl7.5mm+Barlow 2x.
In curand voi iesi iarasi in curtea ''castelului'' sa-mi colimez mai bine harnasamentul si voi incerca la noapte un nou asalt, si fie voi izbandi, fie voi pieri incercand.
Oricum,accept provocarea si am adaugat Lambda Cygni pe raboj.Dar ne mai asteapta si alte provocari,Psi si Miu Cygni,nu stiu daca ati primit vesti despre acesti capcauni, vestiti in lumea telescoapelor mici, pentru greutatea cu care sunt invinsi.

Iata-ma mai jos,infrant in fata lui Delta Cygni!


''Doubling for ever''!

Sir Mircea,Cavaler al Stelei Duble



knight.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  84.6 kb
 Vizualizat:  de 6191 ori

knight.jpg



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Aug 2011 19:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Menestrelu' zice: cu cat mai grea este lupta cu atat mai dulce va fi victoria, pentru ca va fi Very Happy
Lanci cat mai ascutite si multa bafta!

Apoi va astept in batalia urmatoare, asaltul asupra lui Lambda Cyg, pentru care cavalerii sa-si ascuta temeinic sabiile iar spahiii iataganele, se pare ca nu-i de gluma cu ea.
Sus
auriga
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Dec 2008
Mesaje: 2114



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 15 Aug 2011 22:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

runda 1 s-a incheiat in favoarea lui lambda Cyg. am fost nevoit sa scot telecomanda pentru a tine steaua in mijloc. am folosit orionul de 200mm f/4.5 cu ortoscopicul de 5mm si ulterior cu un barlow 3x + hyperion 8mm. la 337x focusul inca era foarte acceptabil din pacate nu am putut rezolva concludent aceasta dubla. PA 9 grade, separatie 0.9", mP: 4.73, mS:6.26.
am vizitat dublele cunoscute din zona, 52 Cyg si delta Cyg, ambele foarte usor rezolvate.

ed100-ele se pare a iesit din proiect, asa ca raman telescoapele prietenilor, mak 180, c8, poate c11.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 16 Aug 2011 18:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aseara am demontat toata partea dinspre portocular a telescopului de 125mm F/7,pana la ultima saiba,am remontat,verificat,colimat totul.
Delta Cygni nu a cedat nici acum,raman mai departe ingenunchiat. Evil or Very Mad
La Lambda Cyg am rezolvat usor A-C asa cum a aratat MariusP.,cat despre A-B,cele cu separatia de 0.9'', nici vorba.
In schimb am rezolvat Miu Cyg.,componente de 4.8/6.2 mv avand o separatie de 1.9'',foarte aspectuoasa,mi s-a parut ca seamana la aspect cu Albireo.
16Cyg este o pereche lejera de stele de 6 mv separate prin 39'' pe care mi-am notat-o ca sa incerc sa o rezolv si cu binoclul.
Psi Cygni mi-a cam dat ceva de furca,are componentele de 5/7.5 mv,separate prin 2.9''.Datorita diferentei mari de magnitudine dintre stelele componente,o focalizare foarte corecta este vitala,altminteri companionul apare doar ca o condensare pe al doilea inel de difractie.Dar cu insistenta,am putut obtine imaginea ''ca la ceaslov'',cu discurile de difractie clar desenate ca niste bilute si cu spatiu negru intre componente.Desigur,totul acompaniat de obisnuita fanfara luminoasa de inele de difractie,reflexii,arce si raze de difractie datorate paianjenului secundarei.Acea fanfara care ,in conditiile prezentei decolimarii,transforma maiestuosul vals nascut de insasi natura luminii si rasa reflectoarelor, intr-un ''dixieland'' turmentat din care bietul amator nu mai pricepe nimic.

zoth,multumesc de incurajari. Ai avut dreptate ,Lambda Cygni este greu de invins,dar nu ne lasam.

Cer senin si toate cele bune,Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 18 Aug 2011 14:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Anticipez:aseara,Miercuri 17 August, am rezolvat Delta Cygni.
Seara a inceput promitator,cand telescopul a rezolvat la 86x, imediat dupa ce l-am scos sub cerul liber,cu un ocular RK de 10mm ,provenind de la zoth si pe care nu l-am mai incercat la stele duble.
Dupa echilibrarea termica,am rezolvat din nou,fara probleme,la 172x (RK 10mm +Barlow 2x),atat Psi cat si Miu Cyg.Imagini stabile cu inele de difractie complete, unduind usor,indicau o seara cu seeing bun,poate foarte bun.
Asa ca am adaugat o prelungire de 1.25''/1.25'' la lentila Barlow si i-am marit grosismentul la aproximativ 3x.In ocularul RK 10mm ,la 258x,Delta Cyg nu s-a rezolvat,parca clipea promitator in niste condensari de moment ale inelelor de difractie.Mai ales o condensare parea sa revina mai frecvent in cadranul III.Atunci am schimbat ocularul RK cu ortoscopicul Vixen de 5mm .''Et voila'',la o marire usor peste 500x,la PA=220 grade,iata si companionul,cu discul de difractie alb-cenusiu,considerabil mai slab luminos ca steaua centrala,imediat dincolo de primul inel de difractie.
Parca ''n-avea nici-o treaba'',el de fapt acolo fusese tot timpul,eu nu am fost in stare sa-l vad pana acum.
Am stat si l-am admirat cel putin o jumatate de ceas.Imi dadeam seama ca aceasta este o intalnire rara,cine stie cand imi va permite iarasi seeingul o asemenea marire exagerata!
La Lambda Cyg,aceeasi combinatie,ocular ortoscopic Vixen 5mm +Balow 3x pentru 500x,nu mi-a adus nici un rezultat pozitiv la rezolvarea componenteler A-B,componentele A-C fiind rezolvate de ocularul RK 10mm la 86x.

La Luna,marirea extrema de peste 500x s-a dovedit exagerata,revenirea la 258 x cu RK 10mm +Barlow 3x,nu a dus la scaderea detaliilor selenare fine observabile.Doar calitatea imaginii a crescut simtitor.


Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 21 Aug 2011 17:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Miercuri 17 August am observat cu newtonianul de 125mm F/7 ,la o marire de 86x/ocular RK 10mm,steaua dubla Sigma 1495 dintre Merak si Dubhe in Ursa Mare.Este o dubla deschisa ,cu separatia de peste jumatate de minut de arc,cu steaua principala galbuie si companionul ,cu doua magnitudini mai slab luminos, de un albastru-cenusiu.
Apoi in varful vestic al unui asterism de trei stele,usor de memorat,am gasit pe Sigma 2 din Ursa Mare ,pe care am observat-o la 86x/ocular RK10mm,172x/ocular RK10mm+Barlow 2x si 232x/Plossl Celestron 7.5mm+Barlow 2x.Steaua principala este de culoare alb-galbuie iar companionul de 8.5 mv de culoare gri se afla la limita perceptibilitatii,separat prin 2.5 secunde de arc.
Ambele duble din UMa le-am gasit cu ajutorul binoclului militar IOR 8x30mm,care se dovedeste foarte practic in lucrul la telescop deoarece este mic si foarte ergonomic ,astfel incat pot sa-l tin in mana in timp ce manevrez telescopul si accesoriile si sa ''arunc o noua privire binoculara'' cand constat in ocularul principal ca nu am ajuns la obiectul dorit (aceasta constatare este de obicei insotita de niste...sa zicem ''mormaieli'',dintre care unele ar putea imbogati limbajul huliganilor de la fotbal.Ele sunt ''incantate'' ,pe buna dreptate,la adresa barbarilor care umplu lumea si cerul cu gunoiul poluarii luminoase.)

Vineri 19 August am observat ca stea dubla pe Schedar/Alfa Casiopeia al carei companion se vedea deja in ocularul Ramsden ''Aristotel'' de 22.5mm la 38x.Am mai observat pe Eta Cas si pe Sigma Cas ,cunostinte vechi de anul trecut.Abia am asteptat sa o vad din nou pe Sigma Cas.Daca o veti observa,veti constata coloratia ciudata a acestei stele duble in care companionul este albastru-asta se intalneste destul de frecvent-dar steaua principala este inca una din putinele stele verzi de pe bolta cereasca.
Seeingul a fost de-a dreptul execrabil,asa cum a spus odata colegul nostru ''saiph'',parca priveam... printr-o supa!Iota Cas cu greu s-a vazut ca tripla chiar si la 232x/PL7.5mm+Barlow 2x,marire greu suportata.
Am mai observat si roiul deschis NGC457 ,in care se vedeau cam doua duzini de stele,intre care insa si o stea dubla.M103 abia daca si-a prezentat stelele mai stralucitoare,n-as fi zis ca-i un roi stelar daca nu-i stiam ''adresa de domiciliu'' Very Happy.

Sambata seara am observat doar M13 si M11 cu doua oculare Ramsden de constructie proprie,de 22.5mm ''Aristotel'' si altul de 24mm,la 38x respectiv 36x.Apoi am ''plusat'' cu lentila Barlow cu ambele,si la 76x respectiv 72x,atat in M13 cat si in M13 am vazut cu vedere indirecta ,prin ambele oculare,zeci de stele la periferia ambelor roiuri stelare sferice.

Cer senin,Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 26 Aug 2011 20:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Azi-noapte,deci Joi 25 August,dupa ce am observat cometa Garadd ,am beneficiat de un mic dar excelent festin de stele duble binoculare, folosind binoclul meu Baigish de 10x50mm.
Toate stelele din lista de mai jos fiind la altitudini foarte mari ,la care folosirea dispozitivului ''bizooka'' este incomoda, am stat asezat,pentru marirea stabilitatii imaginii, pe un scaun de plastic cu spatar.
Scaunul trebuie asezat, in aceasta parte a anului si in jurul orei 1 din noapte, astfel ca sa stam cu fata in directia Sud-Vest si,din acea singura pozitie, vor fi vizibile toate stelele de mai jos,trebuind sa efectuam doar rotatii ale bustului si ''normalele'' contorsiuni ale gatului.
(Nu uitati totusi binoclul!):
Epsilon Lyrae
Niu Dra
16-17 Dra
Zeta Lyrae
16 Cygni
61 Cygni
Albireo

Am insa foarte bune sanse sa largesc lista la cel putin ''dublul'' a cat este acuma, doar este o lista de ''duble'',nu-i asa? Very Happy
Epsilon a fost cea mai lejera (nici nu ma mir,in tinerete o vedeam ca dubla cu ochiul liber) iar Albireo a fost cea mai dificila.

Spre deosebire de posturile de televiziune,nocive prin definitie,eu va dau sfatul contrar:

''Do this at home!"

Cer senin,binoclu bun,scaun rezistent,restul ramanand de determinat prin experimente personale!
Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 28 Aug 2011 16:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ahoe!
Am motive sa fiu in extaz!
Azi-noapte,deci Sambata 27August,am re-observat cometa C/2009 P1 Garadd.
Dupa ce am facut si o schita a cometei,mi-am mutat dobsonianul de 125mm F/7 intr-un colt al terasei din fata casei, de unde puteam sa-l vad pe Jupiter.La grosismentul de 144x,obtinut cu ocularul Radian 6mm,planeta a prezentat doua benzi in care se ghiceau niste neomogenitati care fluturau ca blazonul unui drapel in toiul luptei dar limbul planetei se defocaliza foarte frecvent.Deci imaginea era departe de a fi acceptabila pentru o observatie planetara decenta.
Am avut atunci inspiratia ciudata de a indrepta telescopul spre Delta Cygni,mai vechiul meu adversar,atat de greu de invins.La 144x,parca se zarea o scanteie mai intensa in inelele de difractie.Caseta cu oculare era oricum aproape,la cativa pasi,dormea motanul pe ea.

(Atasez o poza cu paznicul cufarului meu de oculare!)

Asa ca am extras din ea lentila Barlow japoneza ''no name'' de 2x si am marit grosismentul la 288x.Si nici nu a durat decat doua-trei minute pana ce am obtinut focalizarea corecta,''et voila'' ,companionul lui Delta se vedea foarte frumos la 288x.
Bun ,deci nu-i nevoie sa astept acel moment al ''cincinalului'' cand pot aplica mariri de 500x pentru a rezolva Delta Cygni.Nici noptile cand se pot utiliza mariri de 300x nu sunt oricum prea dese!
''Si daca-i bal,bal sa fie'' mi-am zis,sa aruncam o privire si spre Lambda Cygni.
Am lasat telescopul armat cu ocularul Radian 6mm si lentila Barlow 2x,si nici de focalizare nu m-am atins.Nici nu era nevoie,pentru observarea lui Lambda trebuind sa las telescopul in acelasi loc si doar sa-l reorientez spre Est.Ceea ce am facut cu cea mai mare grija,ca nu cumva oglinda sa se miste si sa pierd focalizarea de la Delta Cyg.
Nici la Lamba nu a trebuit sa astept mult.De la inceput am vazut companionul in interiorul primului inel de difractie,desi diferenta dintre magnitudinile componentelor este destul de mare ca sa faca observatia dificila iar separatia este foarte mica,cum a aratat MariusP,sub o secunda de arc.
Nu am determinat unghiul de pozitie si nici culoarea stelelor componente,le-am lasat pentru urmatoarea observatie!Azi-noapte m-am abandonat in fata acestui spectacol stelar cum n-am mai vazut!

Erwin,cand imi faci onoarea sa observam din nou impreuna,neaparat vreau sa-ti prezint Lambda in telescopul meu.Citind azi pe net despre aceasta dubla,am luat la cunostinta despre dificultatile altor observatori dotati cu luneta apocromatice Astrophysiscs de 8'' F/9,sau newtonian de 8 inch cu oglinda Zambuto sau SCT de 11 inch, la rezolvarea acestei duble.Va puteti convinge singuri la acest link:

http://www.carbonar.es/s33/Nutcracker/Cygnus-lambda-2203.html

Acest succes demonstreaza inca odata ca scoala de opticieni de la Timisoara ,prin mainile maiastre ale lui Beches si Stanescu ,a dotat amatorii romani cu optica de calitate Zambuto.Pana acum am banuit-o ,acum o stiu!

Daca as mai avea breton,acum m-as duce la oglinda sa mi-l piaptan cu mandrie!Dar nu am, asa ca poate imi las mustata,una asa mai mica,sa-mi stie dublele de frica!
Mai ales ca de saptamana viitoare pun in functiune noul meu telescop de 8 inch F/6, primit de la Alin Tolea,acum sta cu lacul la uscat Razz.

Mircea



HPIM1296.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  81.32 kb
 Vizualizat:  de 5902 ori

HPIM1296.JPG



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Stele duble Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 48, 49, 50  Urmatoare

Download topic
Pagina 5 din 50
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact