Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna_0504_5.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224705
Numar de utilizatori inregistrati: 2837
Cel mai nou utilizator inregistrat: Adrian T.
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

binoclu x telescop terestru ???


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
uraco
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Ian 2011
Mesaje: 4



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 07 Ian 2011 15:50 Download mesaj
Titlul subiectului: binoclu x telescop terestru ???
Raspunde cu citat (quote)

la multi ani !! pentru observatii terestre (animale ,pasari,gagici Embarassed, ``căși``..etc) ce mi ar prinde mai bine , un binoclu de peste 15x sau un telescop terestru ?? de ex. cu un celestron skymaster 15x70 , 20x80 s-ar vede ceva ??sau oricare alta luneta terestra , in limita a 6 / 7 mil lei . ciao !
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 07 Ian 2011 16:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

15x70 mie mi-a placut. de mai mult nu cred ca ai nevoie. In plus, daca vezi ca este senin si e noapte, poate iti faci curaj sa-l indrepti catre cer. Cine stie ce mai vezi si pe acolo...
_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
Dan Vasiliu
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Iun 2009
Mesaje: 971

Motto: SI SEDES NON IS

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Ian 2011 16:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca ne este lene si sa scriem atunci ce sa mai facem efortul de a ridica ochii spre cer?

x

Mai bine dam un SMS si chemam gagicile la noi.

Twisted Evil

_________________
CER SENIN !
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10653



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Ian 2011 17:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru terestru poti sa iei in calcul si un spotting scope, de exemplu:
http://skywatcher.ro/terestre_cel.htm
http://skywatcher.ro/lunete_terestre_sw.htm
Sus
Tranan
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Ian 2011
Mesaje: 16

Motto: CHARLIE DON'T SURF!

Localitate: Götaland/SUEDIA

MesajTrimis: 10 Ian 2011 00:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Personal, nu sunt de loc adeptul binoclurilor pt. observatii astronomice. Majoritatea care apar la preturi ieftine au o optica slaba, luminozitatea deficienta si aberatii cromatice din belsug.
In majoritatea cazurilor, ele sunt drepte. Exista si variante de binocluri inclinate ca de ex. cel de la Kowa dar acestea tind sa urce foarte mult la pret.

Dupa parerea mea, e de multe ori mai intelept, sa iti iei o luneta terestra de calitate cat mai buna si cu un obiectiv cat mai larg, combinata cu cu o magnificatie variabila. De preferat este sa fie o varianta inclinata, intrucat e mult mai comod de folosit.

Avantajul va fi ca pe langa faptul ca optica de multe ori va fi net superioara binoclurilor (majoritatea fiind chinezesti), aveti posibilitatea sa folositi diverse magnificatii cat si faptul ca ocularul, fiind plasat inclinat face ca unghiul de privire sa fie excelent.
Lunetele terestre de la calitate medie in sus, au o optica mult mai buna decat majoritatea telescoapelor intalnite pe piata, pt. uz amator si compenseaza o deschidere mai mica prin faptul ca au o optica mai de calitate. Cu atat mai mult, cat daca le comparam cu binoclurile, vor fi mult mai usor de folosit.
Nu stiu de ce ar dori cineva un binoclu Kowa Prominar Highlander 32x80 (si acesta e unul dintre cele mai bunede pe piata la ora actuala) cand la un pret cu mult mai mic se poate cumpara un Kowa Prominar 883 20-60x88 sau un Zeiss Diascope 20-60x85 care sunt similar optic, dar care ofera magnificatii mai interesante.

E adevarat ca o magnificatie fixa reda o imagine mai de calitate decat una variabila, dar diferentele sunt foarte mici astazi intre fixe si variabile, si avantajul de a avea o magnificatie variabila e destul de mare pt. a compensa micul dezavantaj optic.

Deci, decat sa cumperi un binoclu de genul 15x70, mai bine e sa te uiti dupa o luneta terestra de genul 20-60x80, 20-60x70 sau chiar si 15-45x60 sau 65mm.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9485

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Ian 2011 01:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bine ai venit!
La banii pe care vrei să-i investești poți lua în considerare și o lunetă de genul:
http://instrumenteoptice.ro/produs_i.php?cod=SK705AZ3
care vine cu trepied și montură azimutală pentru a putea face observații confortabile. Prisma Amici din dotare face ca imaginea să fie dreaptă și deci utilizabilă pentru observații terestre. Dacă ocularele simple ce vin cu luneta nu te satisfac, poți lua ulterior orice oculare de bună calitate cu care să poți face observații net superioare și la magnificații potrivite obiectelor de observat.

De asemenea, mai poți lua în considerare achiziția unui mic reflector maksutov-cassegrain, cu ceva bani în plus:
http://www.astrovest.ro/home/index.php?opt...;Itemid=56
pentru că nu au prisma Amici în pachet va trebui s-o cumperi separat.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
uraco
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Ian 2011
Mesaje: 4



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 22 Ian 2011 22:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

salut !ms. pt. raspunsuri . si eu m-am gandit in primul rand la o luneta terestra ultima 80mm 20X - 60X ,dar ce facem cu zoom-ul ?? cineva care si-a cumparat aceiasi luneta zicea ca doar la 20x ai o calitate buna a imaginii,dar cand apropii imaginea se degradeaza f. mult si se intuneca . la 50-60x deja nu mai vezi nimic. pana la urma o sa mi iau un binoclu 20x80 +trepied si am terminat balciu. ciao !
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9023

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 22 Ian 2011 23:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

uraco
e bine ca s-a terminat ''balciul''.
In orice telescop,odata cu cresterea grosismentului scade luminozitatea imaginii.Cartile in care este explicat acest fenomen ,folosesc o alta gramatica decat cea cunoscuta tie deci s-ar putea sa nu le intelegi.

Tranan
foarte interesanta,chiar ciudata preferinta personala pentru instrumente monoculare fata de cele binoculare.Poti sa detaliezi putin?

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
uraco
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Ian 2011
Mesaje: 4



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 24 Ian 2011 01:45 Download mesaj
Titlul subiectului: mircea, fă-te ca lucrezi ...
Raspunde cu citat (quote)

sciuzmi , dar nu ajuti pe nimeni cu răspunsurile aste ,nea` ``gramatician``. dacă stiam ca aici e loc doar de super profesionisti nu mă mai complicam cu intrebările.
eu am pomenit de problema calitătii imaginii la mai mult de 20x, nu neapărat de lumină ...
mersi !!! ciao !!!
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9485

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Ian 2011 02:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[offtopic]
E loc și de începători, dar folosim un limbaj civilizat, dacă te uiți pe forum cu atenție găsești și răspunsuri la întrebările tale. Aici nu e mirc, tuităr și nici feisbuc, așa că avem puțin mai mult respect față de ceilalți cititori, scriind inteligibil pentru toată lumea, în limba română.
[/offtopic]

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10653



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Ian 2011 15:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Imaginea se poate degrada pe masura ce cresti grosismentul insa nu neaparat din vina instrumentului sau a calitatii sale. Pot fi factori ce tin de intrument, asa cum s-a mentionat (imaginea se intuneca) dar si ce tin de atmosfera. Gandeste-te ca la 60x privind razant cu pamantul un obiect aflat la distanta mare se vede in ceata si datorita aerului/miscarii aerului, poluarii, cetii, efecte amplificate si ele. Deci ce zicea prietenul tau depinde de situatia in care se afla.
Daca vrei sa controlezi tot lantul optic, poti incerca o luneta astronomica si cu diverse oculare iti asiguri un grosistment adecvat, fara a folosi oculare zoom care ar fi mai slabe optic.
Avantajul lunetei terestre cu zoom e faptul ca e compacta, are un singur ocular cu care acoperi o plaja destul de mare de grosismente si nu iti mai bati capul ulterior cu diagonale, oculare. Daca nu ai incredere le poti proba inainte de cumparare sa vezi daca sunt conform asteptarilor sau nu. La fel poti face si cu binoclurile sau telescoapele. Testezi si vezi care ti se potriveste.
Spor.
Sus
Tranan
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Ian 2011
Mesaje: 16

Motto: CHARLIE DON'T SURF!

Localitate: Götaland/SUEDIA

MesajTrimis: 10 Feb 2011 23:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

uraco a scris:
salut !ms. pt. raspunsuri . si eu m-am gandit in primul rand la o luneta terestra ultima 80mm 20X - 60X ,dar ce facem cu zoom-ul ?? cineva care si-a cumparat aceiasi luneta zicea ca doar la 20x ai o calitate buna a imaginii,dar cand apropii imaginea se degradeaza f. mult si se intuneca . la 50-60x deja nu mai vezi nimic. pana la urma o sa mi iau un binoclu 20x80 +trepied si am terminat balciu. ciao !


Nu este adevarat. Situatia apare numai la lunetele terestre de proasta calitate. Cu o luneta terestra de calitate de genul Kowa Prominar 883 20-60x88, Zeiss Diascope 20-60x85, Swarovski ATS HD 20-60x80, Vortex Razor 20-60x85, Leica Televid 20-60x82, Nikon EDG 20-60x85 cat si altele asemanatoare, vei putea avea o imagine de calitate foarte buna, chiar si la magnificatiile mai mari. E adevarat ca va deveni putin mai intunecata, dar de asta nu scapi decat daca vei investi in telescoape cu deschideri de obiectiv foarte mari, ceea ce inseamna dimensiuni cu totul si cu totul altele.
Calitatea imaginii nu e influentata numai de deschiderea obiectivului ci si de calitatea lentilei si a coatingului.
De ex. degeaba iei o luneta chinezeasca cu o deschidere de 100m. O astfel de luneta iti va da o imagine mai proasta decat un Swarovski cu o deschidere de 65mm din cauza ca lentilele sunt de o calitate atat de proasta incat deschiderea de 100m nu ajuta foarte mult. Dealtfel, foarte multe instrumente optice chinezesti isi ascund proastele calitati ale lentilelor in spatele unor obiective mari, incercand sa compenseze prin luminozitate defectele de tratament optic al lor.

Deci cu o luneta terestra de calitate buna sau medie, vei putea sa observi cerul fara probleme chiar si la magnificatia de 60X in cazul in care privesti la obiecte mai luminoase (luna, nebuloasa din Orion s.a.m.d) iar daca ti se pare prea intunecata dai zoomul la 50 sau 40x unde va functiona excelent. Asta iti da o posibilitate de alegere, fata de un binoclu cu magnificatie fixa de 20x.
Daca nu vrei zoom faci cum a zis @valy, si alegi oculare fixe, care iti ofera atat o optica putin mai clara cat si campuri vizuale mai largi. Personal insa prefer zoom pt. ca e bataie prea mare de cap cu schimbatul lor cat si faptul ca zoomurile au devenit atat de bune in ultimul timp incat diferentele dintre ele si fixe nu mai sunt asa de mari.

@Mircea Pteancu.
Eu nu prefer instrumentele monoculare mai mult decat cele binoculare. Cele binoculare sunt clar de recomandat. Ceea ce prefer eu este insa o calitate cat mai buna combinata cu o plaja de magnificatii cat mai largi si preturi cat mai reduse.
Asa cum vezi in ce am explicat mai sus, consider ca avantajele de a folosi o luneta terestra de genul 20-60x80, 82, 85, 88 sau 100mm, sunt mai multe fata de cele oferite de binoclu de genul 20x80, care ma limiteaza astfel la 20x in acelasi timp in care observatia e ingreunata de faptul ca binoclul e drept facand ca pozitia corpului in timpul observatiilor sa fie foarte chinuita.
Daca e sa ne uitam insa la binoclurile de calitate, inclinate, preturile salta la niveluri foarte mari in acelasi timp in care continua sa ofere magnificatii fixe de genul 20x, 32x etc., ingradind posibilitatea de schimbare usoara a magnificatiei in functie de peferinte.
O luneta terestra imi ofera mult mai mult la banul platit, atat optic, magnificatie, comfort si pret.
In rest, de preferat ar fi fost o luneta binocular terestra de genul 20-60x88 sau 100mm, cu optica de calitate japoneza sau germana si la preturi care sa nu te forteze sa te prostituezi sau sa iti vinzi copiii, dar din pacate ....nimic deocamdata. Crying or Very sad

Pe langa aspectele legate de astronomie, dupa aceea, o luneta terestra iti ofera o foarte mare gama de utilizare atat in ce priveste, orintologie, vanatoare, observatii naturale in general, maritime cat si in cazuri in care esti interesat sa faci observatii la nevasta vecinului. Cu alte cuvinte, multa luneta la banul platit. Very Happy

_________________
“The world says that time is money, but I say that money is time. In order to earn enough money to satisfy his desires, one must sacrifice inordinate amounts of time. For me, that sacrifice is too great.”
-Chofetz Chaim


Ultima modificare efectuata de catre Tranan la 11 Feb 2011 03:04, modificat de 1 data in total
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9023

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 11 Feb 2011 00:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

uraco
te rog sa-ti respecti cuvantul,ai spus ca '' balciul '' s-a terminat.

Tranan
multumesc pentru detaliere.Modul in care abordezi problema este original si contrazice in buna masura un mit in formare.Daca nu e cu suparare,cred ca ar fi util sa iti formulezi ideile de mai sus intr-un articol care ar putea fi expus ca ''sticky'' sau pe blog.

Celor in cautare de raspunsuri concrete,de exemplu uraco,este corect sa li se ofere mai multe puncte de vedere.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 11 Feb 2011 00:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu tot ce e chinezesc e prost. Chiar dimpotriva, in ultimii ani s-au apropiat si la binocluri si la lunete de ceea ce scot Zeiss, Leica si altii pomeniti in postul lui Tranan. Doar un exemplu, foarte recent: lunetele terestre Celestron Regal F-ED care sunt facute in China au obiective apocromate din cristal de fluorit, exact ca Zeiss, ocularul e o varietate complet noua si extrem de buna pe care am vazut-o doar pe aceste lunete. Combinate cele doua, luneta si ocularul Celestron produc o imagine care la prima vedere este de nedistins de cea produsa de un Zeiss Victory 85 FL, la fel de luminoasa, la fel de corectata cromatic, doar putin mai calda, nu asa neutra si rece ca la Zeiss. Diferentele sunt in realitate minore si vizibile doar celor cu experienta directa cu cele doua. Diferenta majora e pretul, Zeiss e de 3 ori mai scump ca Celestron.
_________________
Horatius
STARMAX Astronomie

Importator oficial Celestron, Baader Planetarium, PlaneWave, Sky-Watcher, Vixen, Lunt, Explore Scientific, ATIK
www.skywatcher.ro
www.starmax.ro
Sus
Tranan
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Ian 2011
Mesaje: 16

Motto: CHARLIE DON'T SURF!

Localitate: Götaland/SUEDIA

MesajTrimis: 11 Feb 2011 03:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Asa este @horatius, chinezii incep din ce mai mult sa produca optica mai de calitate.
Am urmarit si eu de multi anii evolutia modelelor de la Celestron care de la guonoaie, produse acum cativa ani, au avansat la produse din ce in mai de calitate.
E aceeasi evolutie pe care japonezii au avut-o prin anii '80 cand copiau versiunile de binocluri Zeiss Dekarem sau Nobilem, pana cand s-au invatat sa scoata optica de calitate la ei acasa.
Mai exista inca cateva marci care produc optica in China si care s-au dezvoltat din ce in ce mai mult dar din pacate nici Celestronul cu tot cu lentilele din fluorit si tratamentul de ED nu a ajuns inca la nivelul celor germane sau japoneze.

E cu siguranta o alternativa foarte buna pt. persoanele care nu au posibilitatea sa achizitioneze variantele scumpe produse de nemti si japonezi si e cu siguranta optica multa la banul platit dar personal, cand observ neclaritatile la marginea lentilelor sau alte mici defecte optice, nu sunt multumit.
E un defect al meseriei si a devenit incurabil. Vreau ca optica sa fie perfecta. De aceea am renunatat la Zeiss Diascope si am luat Kowa Prominar.

Motivul a fost un test pe care l-am facut impreuna cu un grup de prieteni ornitologi.
Am asezat pe trepiede un Zeiss Diascope 20-60x85, Swarovski ATS HD 20-60x80, Leica Televid 20-80x82, Nikon Fieldscope ED 25-75x82 si Kowa Prominar 883 20-60x88 pe malul unui lac si am incercat sa facem observatii la diverse obiective fixe, de pe malul opus al lacului (la o departare de ca. 1000m).
Primul care a parasit grupul a fost Nikonul. Desi avea o optica mai mult decat rezonabila, nu s-a ridicat la nivelul concurentilor, iar campul vizual mult mai ingust la ocularul variabil e o dezamagire mare.
Urmatoarea luneta care ne-a parasit a fost Leica. Desi foarte aproape de Swarovski, nu a livrat aceeasi claritate a imaginii, in pofida faptului ca obiectivul era chiar putin mai mare.
A treia care ne-a parasit a fost Swarovski, care la randul ei nu era la fel de luminoasa precum celelalte doua ramase in concurs.
Batalia finala a fost intre Diascope si Prominar care timp indelungat pareau sa termine la egalitate. Zeissul are o imagine mai de gheata, mai catre albastru pe cand Kowa o are mai moale. Acestea nu sunt insa defecte ci tine mai mul de gustul utilizatorului. Unii prefera albastrul Zeissului si claritatea ireala, altii vor sa fie mai catre galben.
Lovitura de gratie data de Kowa, a fost cand ne-am uitat la o banca vopsita in alb, de pe malul opus al lacului. Cu Zeissul se vedea clar si bine definita, cu contururi clare, fara ca, coloritul sa se imprastie peste marginea conturului. Cu Kowa insa, nu numai ca am vazut banca la fel de clar dar am vazut si micile urme lasate de crapaturile aparute in vopsea. Asta a fost suficent pt. mine sa vand Diascope-ul pe care il aveam si sa imi cumpar Kowa direct. Smile

Cand ma refer la observatii la un astfel de nivel, sunt de parere ca versiunile chinezesti nu se apropie inca de ce ma intereseaza pe mine dar e posibil sa nu dureze prea mult pana o vor face.

Pe de alta parte, o alta problema care apare la produsele chinezesti, tine si de mecanica. Unele au o optica buna dar dupa o perioada de folosinta se decolimeaza.
Zen Ray e noua firma de binocluri chinezesti care pare a fi cucerit America. Optic sunt foarte bune la banul platit. Problema este insa ca multe dintre ele s-au decolimat dupa ce au fost folosite o perioada. Posibil ca problema sa fi fost rezolvata odata cu aparitia noilor versiuni de ED dar ramane de vazut.
Eu am desfacut cateva binocluri chinezesti si m-am ingrozit cand am vazut ce subred erau construite in interior.

In rest, sper din toata inima, sa vaedem cat mai multa optica de calitate care sa vina din China si sa ameninte monopolul firmelor germane si japoneze.

_________________
“The world says that time is money, but I say that money is time. In order to earn enough money to satisfy his desires, one must sacrifice inordinate amounts of time. For me, that sacrifice is too great.”
-Chofetz Chaim
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact