Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
mondklein.JPG
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225971
Numar de utilizatori inregistrati: 2850
Cel mai nou utilizator inregistrat: Cosmin Batica
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Ce observatii pot face ca si incepator?


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - incepatori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Gabirel Trocan
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Oct 2010
Mesaje: 37



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Dec 2010 10:35 Download mesaj
Titlul subiectului: Ce observatii pot face ca si incepator?
Raspunde cu citat (quote)

Salut,

Am mai scris pe forum in urma cu o luna sau doua, cine mi a raspuns probabil ca isi aminteste. Eram interesat in achizitionarea unui telescop (cadou pentru tatal meu). M a sfatuit si domnul de la instrumenteoptice.ro (foarte amabil de altfel, m-a ajutat mult), am luat in calcul ce ati zis si voi evident si am cumparat asta: http://instrumenteoptice.ro/produs_i.php?cod=SKDOB6. Sigur ca m a prins si pe mine Smile si acum incercam sa l folosim impreuna.

Intrebarea mea ar fi: Cu ce m-ati sfatuii sa incep? ce as putea sa caut pe cer pt inceput? (in afara de luna..pe care am gasit o Smile) )
Am programul Stellarium, banuiesc ca m ar putea ajuta.

Si as mai vrea sa va intreb ceva legat de montura. Am vazut ca la cea ecuatoriala sunt niste elemente destul de fine pentru reglaj, se poate adapta ceva de genul asta si pt ce am eu? ..pt ca mi se pare destul de greu de manevrat.

Multumesc frumos!
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9511

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Dec 2010 12:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sigur că se poate, se numește "platformă ecuatorială" și este un suport pe care se pune telescopul cu tot cu montura Dobson pe care o ai. Platforma asigură urmărirea mișcării aparente a obiectelor pe cer, dacă este și motorizată. Dar, pentru început, e mai simplu și mai intuitiv să găsiți obiectele mișcând telescopul manual pe axele altitudine și azimut. Ar trebui să aibe patine din teflon și să lunece ușor iar telescopul să fie bine echilibrat astfel încât să nu plece din poziție. O montură ecuatorială presupune punere în pol și căutarea obiectelor devine mai dificilă pentru un începător, în schimb este indispensabilă la astrofoto.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Dan Vasiliu
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Iun 2009
Mesaje: 971

Motto: SI SEDES NON IS

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Dec 2010 12:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Se poate folosi si o montura ecuatoriala. Vizual cred ca merge si o EQ3. Din cate vad tubul are doar 5,6 Kg. Mai trebuie colierele de prindere si o sina. Montura dobson ramane de folosit doar la depozitare.
_________________
CER SENIN !
Sus
Gabirel Trocan
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Oct 2010
Mesaje: 37



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Dec 2010 13:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

deocamdata nu ma intereseaza pt astrofotografie, doar pt observatii, si daca e mai simplu cu montura pe care o are ..o las asa. Dar nu prea inteleg cum e mai simplu cu asta "manuala" decat cu aia care are niste "rotite" care face tubul sa se miste cat de incet vreau (presupun)
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10742



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Dec 2010 13:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ar fi cam doua tipuri de operatii:
- te uti din stea in stea, caz in care miscarea manuala e mai intuitiva si mai usoara, te poti plimba usor pe cer
- te fixezi pe o stea (obiect, planeta, etc) si incerci sa o tii incadrata in ocular, caz in care manual e mai greu, e obositor, iar cu motoarele e mai comod ca tu doar stai si te uiti.
Sus
Ildi
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Iun 2010
Mesaje: 43



Localitate: Tg-Mures

MesajTrimis: 27 Dec 2010 15:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

..greu de manevrat doar la inceput. Si eu acum vreo doua luni am cumparat un Dobson de 6" ,la inceput nu stiam ce si cum ,dar te prinzi repede, prima greseala pe care am facut-o era ca am strans destul de tare surubul de pe talpa si inca ma miram de ce se misca atat de greu Embarassed .

In legatura cu observatii , eu am inceput cu luna + planete , am inceput cu o harta simpla : http://www.astro-urseanu.ro/imagini/observ..._dec10.pdf + stellarium.

Poti observa jupiter seara, fiind cel mai stralucitor astru dinspre sud si sud-vest. La jupiter poti vedea cateva benzi si cei 4 sateliti . Poti sa te uiti la Saturn sistemul de inele si cateva benzi pe disc .Dupa ce gasesti constelatiile poti sa incerci sa cauti obiectele deep sky.
Eu am reusit sa vad cateva obiecte deep sky si pot sa zic ca sunt uimita. Very Happy
Sus
Gabirel Trocan
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Oct 2010
Mesaje: 37



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Dec 2010 19:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

am cautat obiecte care se pot vedea in perioada asta a anului, insa nu inteleg ceva. Peste tot e explicat cum sa ajungi la ob respectiv, dar prin telescop imaginea e rasturnata..chiar si stanga dreapta sunt invers, mi se pare extrem de complicat sa gasesc ceva cand explicatia e facuta pt "ochiu liber" ca sa zic asa. ceva sfaturi?

merci
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 28 Dec 2010 16:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Te prinzi tu singur. E ceva intuitiv.
_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
Marius Laza
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Dec 2008
Mesaje: 64



Localitate: Alesd

MesajTrimis: 29 Dec 2010 17:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Gabriel Trocan a spus:
Citat:
am cautat obiecte care se pot vedea in perioada asta a anului, insa nu inteleg ceva. Peste tot e explicat cum sa ajungi la ob respectiv, dar prin telescop imaginea e rasturnata..chiar si stanga dreapta sunt invers, mi se pare extrem de complicat sa gasesc ceva cand explicatia e facuta pt "ochiu liber" ca sa zic asa. ceva sfaturi?


Rotesti harta pe catre o folosesti, pina cind stelele de pe harta apar la fel aranjate ca si cele pe care le vezi in cautator. Astfel i-ti va fi foarte usor sa gasesti obiectele pe care le cauti, iar faptul ca imaginea, vazuta prin telescop sau cautator, este inversata, nu mai are nici o importanta.

De cel mai bun ajutor pentru navigatia pe bolta cereasca, este un atlas stelar. Eu folosesc unul precum cel din adresa de mai jos.

http://magazin.telescop-expert.ro/atlas-stelar-starguide.html

_________________
Marius.
Sus
auriga
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Dec 2008
Mesaje: 2114



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 30 Dec 2010 00:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

pentru a gasi obiectele pe cer cu un telescop ca al tau cu montura alt-azimutala manuala (zis si dobsonian) se foloseste o tehnica numita star-hopping. folosindu-te de un atlas, planetariu, memorie, etc identifici constelatia unde se gaseste obiectul, apoi in respectiva constelatie folosesti cateva stele ca marcaje pentru a ajunge la obiectul dorit. miscarea pe cer a telescopului se face cu un ochi in cautator si cu celalat privind pe cer suprapunand cele doua imagini.

poti citi in continuare de exemplu
Art Russell's star hopping si sa-ti tiparesti un atlas pe A3 cum ar fi SkyAtlas 2000 sau mai bine sa folosesti un planetariu gen Stellarium sau Cartes du Ciel pe un laptop.

succes!, se spune ca "getting there is half the fun".
Sus
Gabirel Trocan
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Oct 2010
Mesaje: 37



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Dec 2010 00:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

sunt convins, odata gasit ..ce poti sa faci, te uiti si gata Smile)

merci mult
Sus
Dan Vasiliu
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Iun 2009
Mesaje: 971

Motto: SI SEDES NON IS

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Dec 2010 00:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pare sa devina un topic util si interesant. Din acest motiv rog "Moderatorul" sau "Admin" sa corecteze titlul topicului in conformitate cu limba romana: "Ce observatii pot face ca incepator?". Asa cum este acum "zgarie la urechi". Laughing
_________________
CER SENIN !
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - incepatori

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact