Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
m57.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225073
Numar de utilizatori inregistrati: 2843
Cel mai nou utilizator inregistrat: GabiBirsanu
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Lady Luna, de data asta in imagini!


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... , 53, 54, 55  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje  

AstroFoto - incepatori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
ursamajor
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 08 Oct 2010
Mesaje: 2796

Motto: Start spre viitor...

Localitate: Brăila

MesajTrimis: 25 Ian 2013 22:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
_________________
Nu te teme de umbre: ele doar arată că există lumină în apropiere.
Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2718

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Ian 2013 23:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu stiam ca esti atat de "tare" la Astro Foto, Ursa Mare. Este foarte bine ca mi-ai explicat insistent si clar treaba asta. Evident, nu doresc sa-mi prind urechile in softul tau... mai am nevoie de ele.
Trebuia sa-mi explici de la bun inceput cat esti de bun in Astro, fara sa mai intri in alte explicatii si as fi inteles imediat. Smile
Nimeni nu s-a oparit. Observatiile tale sunt binevenite.
Cred totusi ca ar trebui sa recitesti motto-ul meu (la stanga acestui cadru). L-am ales gandindu-ma
si la oameni atat de modesti si valorosi ca tine . Smile
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10662



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Ian 2013 00:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mie-mi place mica si arsa, foarte arsa, gustul de ars face bine la stomac:
http://www.astronomy.ro/forum/files/imgp7865_2_155.jpg

Ce aveti fratilor, fiecare cu gusturile lui.
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4808

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 26 Ian 2013 01:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Luna prajita ... serveste cineva ?


lunaprajita.PNG
 Descriere:
 Marime fisier:  250.72 kb
 Vizualizat:  de 5434 ori

lunaprajita.PNG


Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2718

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Ian 2013 01:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da Nobody..mie imi place..dar nu colorata. Te deranjaza cumva?
Daca a fost o gluma ar trebui totusi cineva sa ma gadile... Smile
Sunt obisnuit cu alt tip de humor... mai inteligent.
Sus
Matrixul
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2012
Mesaje: 420



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Ian 2013 04:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Uite de aceea INCA nu am curaj sa postez vreo poza mai reusita (sau care cred eu ca, dupa multa munca pare a fi reusita)...ca sa nu trec prin furcile caudine ale vreunuia mai "suparat" Smile
Ma rezum la a va citi in fiecare noapte polemicile si invat, pentru ca din orice gand scris poate fi ce ceva de invatat.

_________________
Un Om, cu bune si rele. Din praf de stele...
Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2718

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Ian 2013 09:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Matrixul a scris:
Uite de aceea INCA nu am curaj sa postez vreo poza mai reusita (sau care cred eu ca, dupa multa munca pare a fi reusita)...ca sa nu trec prin furcile caudine ale vreunuia mai "suparat" Smile
Ma rezum la a va citi in fiecare noapte polemicile si invat, pentru ca din orice gand scris poate fi ce ceva de invatat.


Matrix, concluzia mea si dupa cum am constatat, a multora, de aici, este ca pe langa persoane care lucreaza imagini mai bune sau mai rele (postate indiferent pe ce topic).exista cateva persoane care, pe langa faptul ca nu posteaza nimic si nici observatii astro nu fac (se feresc sa nu fie criticati) abia asteapta sa arunce "venin" la cea mai mica "scama" gasita la o poza. Ei din asta "traiesc" aici si sunt convinsi ca isi fac un "capital" in acest sens (unii de pe Astronomy numesc asta un mod de "a se baga in seama" dar eu nu sunt de acord cu aceasta expresie).
Ei fac acest lucru probabil avand anumite frustrari (tu zici "suparari") si nicicum nu s-ar apuca sa posteze imagini stiind ca vor fi expusi ("hotului de hot i-e frica").

Nobody este unul dintre acestia si i-am spus-o explicit si civilizat, candva in urma (probabil a si uitat) ca n-ar fi rau sa se apuce de o treaba concreta, sa faca imagini si apoi sa faca ceea ce face acum.

Dar Matrix, nu poti numi POLEMICA un "dialog" in care cineva isi lauda insistent si explicit propriile calitati precum si softul din dotare (ne mai si atentioneaza ca am putea "sa ne prindem urechile" in el) sau face aluzii nepoliticoase catre MrMxyzptlk
Citat:
amicul coleg (cu nickname imposibil de ținut minte)
.

Polemica presupune un minim de politete colegiala, eliminarea orgoliilor stupide, mai multa modestie in auto aprecieri si mai multa toleranta si intelegere a opiniilor altora.

MrMxyzptlk a spus aici, mai sus:
Citat:
Din punctul meu de vedere pot exista multe stiluri de prelucrare unele agresive, unele mai putin agresive, eu sunt deschis la fire, si nu ma deranjeaza sa vad o abordare agresiva.
si asta este de fapt si pozitia mea.

Aceasta nu este polemica, Matrix...este un soi de "balacareala" mai degraba.
Afirmatia ta prin care punctezi de ce ti-e teama sa postezi ar trebui sa fie un semnal de alarma prin care sa se inteleaga ca aceste "balacareli" intretinute de lipsa conditiilor minimale de dialog expuse mai sus de mine, DESCURAJAZA probabil pe multi dintre membrii.
Repet, personal, reactia lui Ursa si a lui Nobody le vad mai degraba ca niste frustrari si incerc sa le-nteleg

Poti sa-ti imaginezi cum ar sta lucrurile la Reuniunea Nationala daca aici "polemica" se desfasoara asa ?

Pe mine nu ma deranjaza caci eu nu prea ma raportez la "criticile" celor de pe Astronomy cu exceptia catorva persoane reprezentative, pe care le respect in primul rand pentru calitatea a ceea ce fac. Nu stiu de ce dar am observat ca persoanele care au rezultate bune in prelucrari sunt si cele mai civilizate in "polemici". Smile

Ceea ce mi se pare foarte nostim este faptul ca unii dintre acesti "critici" se strecoara pe site-uri Internationale de profil (vezi Astrobin) si isi permit sa depuncteze in primul rand pe romanii de acolo. Este culmea "specificului romanesc". Smile
Din fericire, acolo depunctarea nu depinde de un numar restrans de voturi negative (ca si algoritm de calcul) ceea ce pe mine ma face totusi sa ma simt protejat fata de acest fel de romani . Smile
Am spus toate cele de mai sus ca o opinie deschisa formata dupa un timp suficient de indelungat si nu ca sa jignesc pe cineva. Daca cineva se simte jignit ii cer anticipat scuze pentru sinceritatea exprimarii.
Sus
ursamajor
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 08 Oct 2010
Mesaje: 2796

Motto: Start spre viitor...

Localitate: Brăila

MesajTrimis: 26 Ian 2013 11:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
_________________
Nu te teme de umbre: ele doar arată că există lumină în apropiere.
Sus
Zoltan
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Noi 2011
Mesaje: 20



Localitate: Petrosani

MesajTrimis: 26 Ian 2013 23:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Exista o procedura universal valabila, standardizata si obligatorie pentru prelucrarile fotografiilor lunare? Ca sa stim, sa o aplicam. Critica e buna, dar nu cand e patimasa. MrMxyzptik(mi-a iesit din prima, sper) e incepator, a procesat ceva in felul in care a crezut de cuviinta si si-a supus realizarea ochilor colegilor. Un act de curaj, as zice. A presupus ca:
1. Colegilor o sa le placa, o sa il laude si el se va simti bine.
2. Colegilor n-o sa le placa, dar O SA II SPUNA UNDE GRESESTE SI O SA-L INVETE CUM SA FACA DATA VIITOARE, caz in care se alege cu o experienta pozitiva. Pana la urma e sectiunea incepatorilor, nu?

Matrix are dreptate, daca esti "compactat" asa, e greu sa te mai increzi in tine pana la nivelul la care sa cutezi sa mai postezi.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10662



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Ian 2013 00:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

MrMxyzptlk (am luat cu copipaste, ca sa nu gresesc) n-a gresit cu nimic, doar vreme mai buna sa aibe ca sa scoata detalii mai ok, astfel sa nu fie nevoit sa creasca prea mult sharpul.
Sus
ursamajor
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 08 Oct 2010
Mesaje: 2796

Motto: Start spre viitor...

Localitate: Brăila

MesajTrimis: 27 Ian 2013 10:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
_________________
Nu te teme de umbre: ele doar arată că există lumină în apropiere.
Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2718

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Ian 2013 14:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Ești într-o regretabilă eroare. Criticile mele n-au fost la adresa fotografiilor amicului tău, ci la ororile lui Uranus, care, culmea, nu se consideră DELOC începător. Fii bun și citește tot dialogul de acolo și vei înțelege. L-am încurajat pe amicul tău anterior pentru poze mult mai proaste, așa că am proprietatea termenilor în ceea ce privește fotografia, în general.


Omule, Ursa Mare, imi pare rau ca trebuie s-o spun dar vad ca insisti sa te refugiezi intr-o regretabila PROSTIE.
Modul suburban in care te exprimi si jignesti spune totul despre IQ-ul si gradul tau de educatie. Evident ca toti cei care doresc sa invete ceva sunt debusolati (cand vin cu buna credinta si intelegere) cand aud "latraturile tale". Am folosit acest termen deoarece am primit destule PM-uri prin care anumiti membrii se plang de stilul agresiv si neavizat in care te exprimi aici. Unul dintre expeditori a folosit chiar cuvantul "latrat" asa ca eu doar il repet. Ma gandesc cum de nici un moderator nu a intervenit pana acum ca sa-ti atenueze lipsa de bun simt si agresivitatea limbajului.

Iata imaginile tale, "capodopere" facute cu Luna. ORICINE le poate vedea aici, pe site-ul international ASTROBIN unde ai ID-ul URSAMAJOR. Se poate vedea clar ca majoritatea imaginilor tale au cel mult 1.5 stelute de apreciere si doar 2 imagini cu 3.5 stelute.

http://www.astrobin.com/search/?q=ursamajo...era_type=5

Nu doar ca esti un neavenit in a da sfaturi dar esti chiar un incepator, dupa cum se poate vedea in clasamentul de pe Astrobin (iata aici esti pe ultimul loc cu o imagine depusa inca din Octombrie):

http://www.astrobin.com/explore/wall/?filt...age_anchor

Imaginea mea "horror", dupa cum o califici tu cu obraznicie : http://www.astrobin.com/30522/
postata si pe Lady Luna are 3 stelute (cu tot cu depunctarea ta) si a fost postata abia acum cateva zile ( mai poate primi deci, in timp). Acolo sunt mii de membrii activi ( care lucreaza imagini) cei mediocrii avand peste 2-3 stelute iar majoritatea imaginilor tale au 1-1.5 stelute iar tu te erijezi aici, in atotcunoscator si etichetezi cu obraznicia limbajului tau pe oricine. Asta nu aduce nimic bun in primul rand forumului Astronomy privand pe cei care vor sa inceapa a se initia, de incredere in ceea ce trebuie sau nu sa stie (dupa cum s-a si vazut mai sus) si de un limbaj deasupra limitei inferioare a bunului simt.

Vrei sa mai punctez si clasamentul pt Soare, in care si tu ai o pozitie ? Smile
Aici sunt primele locuri in clasamentul Astrobin pentru Soare la rating:

http://www.astrobin.com/explore/wall/?filter=sun&sort=-rating

Aici sunt primele locuri in clasamentul Astrobin la "favorited":

http://www.astrobin.com/explore/wall/?filt...-favorited

Plimbati doar cursorul pe fiecare imagine fara sa dati clic si va aparea automat numele autorului.
Cautati UrsaMajor si Uranus7 Smile

Eu zic stimate Ursa sa te gandesti de mai multe ori inainte sa mai scrii ceva pe acest topic.
Ti-o spun cu cea mai mare bunavointa. Dezvolta-ti te rog simtul penibilului, mai mult si vei reusi sa devii chiar carismatic . Smile
Sus
ursamajor
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 08 Oct 2010
Mesaje: 2796

Motto: Start spre viitor...

Localitate: Brăila

MesajTrimis: 27 Ian 2013 14:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
_________________
Nu te teme de umbre: ele doar arată că există lumină în apropiere.
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 27 Ian 2013 14:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ursamajor, URANUS7: va atrag atentia sa nu mai continuati polemica pe aceasta sectiune a forumului (puteti face asta in privat daca doriti). In caz contrar, toate mesajele voastre viitoare de pe acesta sectiune vor fi moderate.
_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10662



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Ian 2013 14:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Fratii-lor potoliti-va. Parca era vorba ca pozam de placere, urat, frumos, cum o iesi.
Facem si concurs dar nu cred ca asta e scopul. Ce se intampla pe alte feisbucuri, binuri e alta poveste.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje   AstroFoto - incepatori Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... , 53, 54, 55  Urmatoare

Download topic
Pagina 54 din 55
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact