Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
24876666220_68899952ac_k.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224010
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Atractia corpurilor


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Fizica

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Noi 2019 11:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ce este eterul?
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 04 Noi 2019 11:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eterul este spatiul din interiorul craniului votantilor psd cantitati mari sunt in capul candidatei dancila Laughing
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Noi 2019 11:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Eterul este spatiul din interiorul craniului ..

Deci au ceva in cap Smile, avand in vedere ca eterul pare a fi motorul universului zic ca e o chestie chiar misto ...
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 04 Noi 2019 12:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ceva au in cap ca vid daca ar fi implozie ar face
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Noi 2019 16:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Se pare ca va pica ... teoria cu eterul... Laughing
Sus
gheorghe adrian
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2008
Mesaje: 446



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 05 Noi 2019 10:18 Download mesaj
Titlul subiectului: De ce se atrag corpurile
Raspunde cu citat (quote)

Pentru spiritele foarte consevatoare, care sustin cu consecventa dogma inexistentei eterului cosmic, le recomand sa citeasca referirile asupra eterului de pe Wikipedia, la linkul: https://ro.wikipedia.org/wiki/Teorii_ale_eterului.

Din acele texte se vede ca personalitati de seama au fost nevoite sa admita logic existenta eterului cosmic, ca suport al miscarii, suport prin care se transmite miscarea intre corpuri. Cine respinge eterul ca suport al miscarii, inseamna ca admite miscarea fizica fara suport material. Ceeace logica bunului simt nu poate sa admita. Fiindca nu poate exista miscare fizica fara suport material.

_________________
omnis movis est que omnis motorus est
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 05 Noi 2019 11:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Construita pe baza corpusculilor ultra-lumesti ai lui Le Sage, teoria lui Popescu propune existenta unui univers finit „umplut cu niste particule de masa extrem de mica, care se deplaseaza haotic cu viteza luminii”, iar corpurile materiale sunt „facute din astfel de particule numite eteroni



nice... Smile

dar, pe de alta parte:
Citat:

Fluxul eteric de aspiratie avand viteza mica de curgere are timp mare de interactiune cu substanta. De aceea efectul produs de fluxul eteric de aspiratie este preponderent asupra efectului produs de fluxul de refulare, care avand viteza foarte mare de curgere (dinspre substanta) are timp foarte scurt de interactiune cu substanta.



Sunt oare eteronii veriga lipsa din modelul standard actual, la fel de (sau mai) importanti ca bosonii Higgs, sau doar o alta versiune de Flat Earth, numai ca la alta scara? Smile

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 05 Noi 2019 13:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

eter neeter suport al miscarii bla bla dar inca nu se cunoaste continutul campului magnetic , electric . si asta nu e o problema sa ne jucam sa folosim aproape la maxim campurile . avem energie electrica elecrocasnice comunicatii si varful varfurilor incredibilele calculatoare
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 05 Noi 2019 21:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu cred ca ar trebui inchis topicul care din start nu este complet si nici nu se refera la ceva anume . Este numai atractie sau si respingere ? Care corpuri ? ce treaba are eterul ? ce treaba au undele electromagnetice sau radiatia cu atractia corpurilor ? Nu intotdeauna chestiile opuse se atrag , vezi Orban vs Dancila .
Sus
gheorghe adrian
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2008
Mesaje: 446



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 06 Noi 2019 09:00 Download mesaj
Titlul subiectului: Atractia corpurilor
Raspunde cu citat (quote)

Saiph

Gresala generala care se face este de ase considera eterul cosmic substanta. Eterul cosmic nu este substanta si nu are proprietatile substantei. Nu are densitate, nu are inertie, nu are coeziune, nu are elasticitate, nu ar vascozitate. Substanta este alcatuita din particulele elementare care sunt structuri dinamice complexe. Din interactia structurilor dinamice ale substantei cu eterul care materializeaza spatiul fizic, apare presiunea dinamica a spatiului asupra substantei. Presiune care tine substanta in translatie prin spatiul fizic, prin spatiul vid, materializat de oceanul eteric. Presiunea dinamica a spatiului asupra substantei este aceea care creeaza inertia substantei. Translatia substantei si inertia sunt fenomene fizice care nu pot fi contestate si pe care relativitatea nu le explica. Este de vazut si opinia lui Einstein asupra eterului.
Citat:
„Putem spune, conform teoriei generalizate a relativității, că spațiul este înzestrat cu calități fizice; în acest sens, există deci, un eter. Conform teoriei generalizate a relativității spațiul fără eter este de neconceput; pentru că într-un asemenea spațiu nu ar avea loc nicio propagare a luminii, dar nici nu ar putea exista etaloane de spațiu și timp (tije de măsurare și ceasuri), și, deci nici vreun interval spațiu-timp în sens fizic. Însă acest eter nu poate fi gândit ca fiind înzestrat cu caracteristica calitativă a mediilor ponderabile și ar consta din părți ce pot fi urmărite în timp. Ideea de mișcare nu îi poate fi aplicată.[6]”
.
_________________
omnis movis est que omnis motorus est
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 06 Noi 2019 09:42 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Atractia corpurilor
Raspunde cu citat (quote)

gheorghe adrian a scris:

Gresala generala care se face este de ase considera eterul cosmic substanta. Eterul cosmic nu este substanta si nu are proprietatile substantei. Nu are densitate, nu are inertie, nu are coeziune, nu are elasticitate, nu ar vascozitate.(...)


Pai si atunci cu ce ne-ar deranja daca am numi aceste particule purtatoare de forta gravitoni? Ca.. more or less, cam aceleasi proprietati se presupune ca le-ar avea. Si cu ce ar fi mai prejos perturbatia potentialului gravific decat fluxul eteric de aspiratie? Si daca nu au viscozitate, cum mai interactioneaza cu substanta corpurilor pe care le afecteaza? Si ce mai sunt si eteronii astia?
N-oi fi eu cine stie ce Einstein, dar teoria asta imi pare a avea cateva "gropite" prin care refuleaza realitatea, ca sa ma exprim asa Smile

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
gheorghe adrian
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2008
Mesaje: 446



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 07 Noi 2019 11:43 Download mesaj
Titlul subiectului: De ce se atrag corpurile
Raspunde cu citat (quote)

Saiph

Citat:
Si cu ce ar fi mai prejos perturbatia potentialului gravific decat fluxul eteric de aspiratie? Si daca nu au viscozitate, cum mai interactioneaza cu substanta corpurilor pe care le afecteaza? Si ce mai sunt si eteronii astia?


Eu cred ca din intalnirea fluxurilor eterice de aspiratie de sensuri contrare apare in spatiu depresiunea din care se naste forta de atractie dintre corpuri. Intalnirea fluxului de aspiratie al corpului masiv cu fluxul de aspiratie si cu campului de inertie al corpului de masa mica, ar muta in permanenta pozitia punctului de presiune minima sub normala la axa comuna, dusa din centrul corpului de masa mica, determinand curbarea traiectoriei rectilinii si generand orbitarea corpului de masa mica in jurul corpului de masa mare
Despre eteronii domnului Ioan Iovit Popescu, daca spune ca au o masa, chiar foarte mica, inseamna ca ar fi totusi structuri dinamice comlexe care sunt in interactiune cu spatiul fizic. Deci nu ar fi atomii eterului. Atomii eterului ar fi granulele de spatiu dintr-o teorie a spatiului granular a lui Alexandru Proca. (Dar am citit undeva ca teoria spatiului granular ar fi facuta tot de Einstein). Atomii eterului ar fi absolut rigizi nedeformabili, indestructibili si inponderabili, fara de structura dinamica (fara de miscare interna proprie), lipiti unii de alti (fara spatii goale intre ei), dar fara atractie, si fara repulsie sau frecare intre ei intre ei. Mai cred ca acele turbioane eterice elementare din componenta fluxului de aspiratie, care ar lua nastere la rotatia foarte rapida a nucleonilor, ar putea fi asimilate gravitonilor, care ar fi totusi niste structuri dinamice.

_________________
omnis movis est que omnis motorus est
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Noi 2019 12:12 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: De ce se atrag corpurile
Raspunde cu citat (quote)

gheorghe adrian a scris:
..Eu cred ca ...
Daca este vorba de credinta atunci fiecare poate crede orice. Daca e despre stiinta, poti demonstra sau arata experimental?
Sus
Matrixul
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2012
Mesaje: 420



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Noi 2019 14:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din pacate pentru cei care "cred ca" e un sofism ieftin: la inceput a fost "cred ca" si apoi s-a demonstrat si stiintific acea..."credinta" in acel fenomen. Bine, daca s-a putut Smile

O umila parere: mie mi se par foarte interesante aceste incordari de idei, mai ales pe acest forum.

_________________
Un Om, cu bune si rele. Din praf de stele...
Sus
gheorghe adrian
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2008
Mesaje: 446



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 10 Noi 2019 09:15 Download mesaj
Titlul subiectului: De ce se atrag corpurile?
Raspunde cu citat (quote)

Matrix

Acel -eu cred- vrea sa in semne: imi imaginez, imi inchipui sau presupun si poate sa insemne si convingerea personala asupra a ceva ce nu poate fi demonstrat, fiind in domeniul invizibilului si insesizabilului.

_________________
omnis movis est que omnis motorus est
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Fizica Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact