Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Stellar_analysis_2.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 223824
Numar de utilizatori inregistrati: 2820
Cel mai nou utilizator inregistrat: VIO77
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Observatii Messier


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8962

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 07 Dec 2023 23:29 Download mesaj
Titlul subiectului: Observatii Messier
Raspunde cu citat (quote)

Ei bine, sunt un veteran ... am supravietuit primei ture de observare completa a Catalogului Messier, efectuata in urma cu cativa ani.
Aventura mi-a placut foarte mult dar, asa cum am constatat zilele acestea, amintirile au inceput sa se estompeze. Iar notele din jurnalul de observatii nu sunt suficient de detaliate.
Asa ca m-am decis sa reiau observarea sistematica.

Pentru aceasta initiez acest topic unde vom discuta despre observarea, respectiv reobservarea obiectelor din Catalogul Messier.
Vom pune accentul pe partea practica: ce, unde, cand, cum sa observam obiectele Messier.
Iar daca vremea va fi potrivnica, vom face si o trecere in revista a acestor obiecte, a caracteristicilor lor mai interesante, vom spune anecdote observationale, istorioare astronomice legate de subiect.

Dupa ce multi ani am observat in mod pompieristic, ocazional, am reusit sa bifez doar cateva zeci de obiecte ale Catalogului Messier.
Nu era bine, asa ca m-am decis la un moment dat ( nu foarte indepartat in timp ) sa observ sistematic obiectele Messier.
''Am sters tabla'', am presupus ca nu am observat nimic si am reinceput ... cu inceputul.
Dupa cautari atente, am ajuns la concluzia ca pentru observatiile esalonate de-a lungul anului, o metoda foarte buna este aceea a ''Listele Messier pe anotimpuri'', elaborate de Alan Dyer pentru RASC ( Societatea Astronomica Regala din Canada).

Va invit sa va alaturati si voi acestei ture Messier.
Iata in atasament obiectele Messier care sunt accesibile pe cerul de seara al iernii.

''Lista Messier de iarna'' a RASC, in atasament.

In semn de respect si pretuire pentru mentorul nostru Charles Messier, punem in frunte portretul sau din vremea cand avea vreo patruzeci de ani, portret realizat de Nicolas Anseaume.

Mircea



Charles_Messier.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  48.35 kb
 Vizualizat:  de 1151 ori

Charles_Messier.jpg



Messier.Iarna.1.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  123.17 kb
 Vizualizat:  de 1151 ori

Messier.Iarna.1.jpg



Messier.Iarna.2.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  114.03 kb
 Vizualizat:  de 1151 ori

Messier.Iarna.2.jpg



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2378



Localitate: Braila

MesajTrimis: 08 Dec 2023 21:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Desigur, ma alatur si eu acestei initiative de observare a intregului catalog Messier, desi am mai observat odata in trecut tot catalogul Messier , as mai repeta din nou cu mare placere reobservarea tuturor obiectelor Messier. Smile Numai vremea sa tina cu noi.

Cer senin si mult succes tuturor. Smile

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8962

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 09 Dec 2023 00:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Excelent, ma bucur Iulian !
Va veni si vremea buna pentru observatii, Doamne ajuta !
Pana atunci sa ne amintim ... cat de mare e cerul !

In asteptarea cerului instelat, o dedicatie pentru toti iubitorii observatiilor Deep Sky :

''Big Sky'', remix John O'Callaghan cu Audrey Gallager :

https://www.youtube.com/watch?v=Zv0imBMr408

O prima ''perla'' messieriana.
In cartea sa ''Celestial Harvest'', James Mullaney il citeaza frecvent pe renumitul astronom amator si autor William Thomas Webb ( 1807 - 1885 ) care, datorita cartii '' Celestial Objects for Common Telescopes '' , este considerat patriarh al Astronomiei de amatori .
Ei bine, Mullaney ne atrage atentia asupra faptului ciudat ca Webb a omis M101 in cartea sa.
Oare Webb nu a vazut niciodata aceasta galaxie dificila ?

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Mig71
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Mar 2020
Mesaje: 170



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Dec 2023 15:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc Mircea pentru lista!
Ma alatur si eu acestui proiect si incep cu inceputul adica in prima seara senina voi incepe observatiile cu M1 , obiect pe care nu l-am observat pana acum pur si simplu din omisiune.
Cer senin va doresc!
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2770

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 09 Dec 2023 15:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am terminat și eu lista messier folosind tot felul de telescoape (lunete, reflectoare, binocluri). Apoi mi-am propus și am observat complet lista messier folosind doar binocluri. După toate aceste observatii ale listei messier pot spune ca nici eu nu m-am saturat de aceste obiecte Smile Astfel, 90% din observatiile mele sunt în continuare tot ale obiectelor messier. Fără ele nu concep nici o seara observationala!
_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8962

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 09 Dec 2023 22:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Gelu

Bine ai venit, ma bucur, asteptam sa te alaturi asa cum am discutat la alt topic.

M1 este un obiect dificil dupa parerea mea, nu este luminos nici macar in dobul meu de 250mm.
De aceea, in loc sa caut direct nebuloasa, caut intai steaua dubla STF 742, cu separatie de 4,1''.
Deasupra lui Zeta Tau ( la Vest de) se vede in cautator un triunghi dreptunghic de stelute, imediat langa Zeta.
Steaua din varful drept al triunghiului este STF 742. Centrez telescopul pe ea.
Dau ocularul zoom la o marire mai mare sa ma asigur ca aceasta este dubla cautata.
Revin apoi la marirea de 60 x / f=20mm si incep sa tatonez cu privirea in jurul lui STF 742.
Daca folosesc un ocular fix cu camp mai maricel, ( de pilda XCel 25mm pentru 48x/ camp 75' ) M1 se vede in acelasi camp cu STF 742.
Bafta !

Tudor

Nu avem nici un fel de idei preconcepute despre metoda sau instrumentul folosit la obiectele Messier.
Observatiile tale binoculare ar fi foarte binevenite daca esti de acord sa participi.

Istorioare astronomice ...
Cu observarea nebuloasei M1, la 12 Septembrie 1758, a inceput intocmirea Catalogului Messier. Acesta a descoperit nebuloasa in timp ce urmarea o cometa.
Dar, asa cum a notat in catalogul sau, nebuloasa M1 fusese deja descoperita pe la 1731 de catre astronomul amator englez John Bevis.
Bevis a fost urmarit de ghinion.
In 1750, el era in plin proces de publicare a unui atlas stelar intitulat ''Uranografia''. Editorul sau a fost insa declarat falit iar executorii judecatoresti au confiscat desenele originale si 52 placi de gravuri ale hartilor atlasului. Asa ca Bevis nu a mai apucat sa-si publice atlasul care era o varianta mult imbunatatita a atlasului ''Uranometria'' , publicat in 1603 de catre Johann Bayer.

Bevis a imbogatit atlasul sau cu stele din Catalogul Flamsteed. Acesta a fost primul atlas din Istoria Astronomiei care a continut obiecte Deep Sky : M1, M11, M13, M22, M31, M35, M44, M45, NGC 5139/ Omega Centauri, NGC 6231 si M29. Atlasul lui Bevis mai contine Nova Vul 1670 si supernovele lui Tycho Brahe 1572 si a lui Kepler 1604. Un atlas uimitor de modern !

Mai multe variante piratate ale atlasului ''Uranografia'', folosind un numar mult redus dintre hartile tiparite in 1750 de Bevis, au fost publicate prin 1786.

La 6 Noiembrie 1771, John Bevis a decedat in urma unei cazaturi de la inaltimea de sase metri, intamplate in timpul manevrarii telescopului sau.

Sa mai notam ca John Bevis este citat ca descoperitor al nebuloasei M1 de catre Charles Messier. Cei doi au avut relatii cordiale, au fost in legatura prin corespondenta, Bevis traducand unele din rapoartele de observatii ale Messier pentru ''Philosophical Transactions''.

Cer senin, Mircea



STF 742.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  14.54 kb
 Vizualizat:  de 967 ori

STF 742.jpg



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
gpaunescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2020
Mesaje: 726



Localitate: Popesti-Leordeni, Ilfov

MesajTrimis: 10 Dec 2023 10:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Intru si eu in hora. Numai sa apara cerul senin.
_________________
Reflector: Celestron C6, TS-PHOTON 8" F4 Newton
Refractor: TS-Optics SD Apo 102 mm f/7, Omegon 90/500
Montura: iOptron GEM28, TS-Optics AZ5 Alt-azimuthal
APM Astro and Yachting 10x50 FMC
Gosky EagleView 10x42 ED
Bresser Pirsch 15x56 ED
Sus
mihaig
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Noi 2012
Mesaje: 261



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 10 Dec 2023 13:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am de mult in plan completarea catalogului Messier,sub titlul:"Messier din fundul curtii".L-am aminat o perioada,pina termin newtonianul de 20 inch f/3.6,cu goto/tracking si Pifinder(plate solving pt vizual).Daca totul merge bine si il fac pina la vara,atunci particip si eu.
_________________
EQ/AltAz mount "heavy duty",EQ5 reconstruit,OnStep GO TO +Smart Hand Controller-,refractor 6" f/10,3" f/11,Dall-Kirkham 7" f/26.Dobs 12"/16" cu OnStep goto.20" in constructie.Toate hand-made.SW Newt 10"goto,
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8962

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 10 Dec 2023 16:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bine ai venit Gabriel, bun venit Mihai !
Sa ne concentram mentalul asupra ideii de cer senin, in speranta ca se va intampla.

Pana cand se va intampla, va propun sa discutam despre obiectele cu care dorim sa incepem si ce telescop vom folosi.
Privind la Lista de iarna, vad doua obiecte care ma astept sa fie dificile pentru observarea de acasa,
E vorba despre roiul sferic M79 din Lepus si M93 care ambele au declinatii in jur de - 24 grade.
Asta inseamna ca vor trece la meridian la altitudinea de aproximativ 20 grade. Deci la numai 10 grade deasupra acoperisului casei.
De aceea voi folosi newtonianul de 148mm care , pus pe montura pipe Penelopa, este un instrument inalt.

Voi ce restrictii, dificultati intrevedeti ?

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2378



Localitate: Braila

MesajTrimis: 10 Dec 2023 18:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu nu as avea probleme in a observa aceste obiecte Messier, am un post de observare in spatele curtii care imi ofera vizibilitate pana sub 10 grade deasupra orizontului spre sud, de unde pot observa M 93 si M 79.
Singura problema ar fi poluarea luminoasa mai mare in acea zona a cerului care contribuie la scaderea constrastului cerului, dar cu toate astea aceste obiecte nu sunt prea dificile de observat, roiul M 93 se observa relativ bine chiar si in instrumente mici de sub 4" diametru, roiul globular M 79 se vede mai greu dar nu e dificil de observat .

In ordinea dificultatii (legate de obstructionarea de catre copaci sau cladiri) si a apropierii fata de orizont vine si roiul M 41 din Canis Major, care insa e un obiect bine vizibil si de marime aparenta mai mare decat celelalte doua obiecte mentionate anterior.

Dar seara devreme inca se mai pot observa si obiecte Messier de toamna , iar unul dintre ele, roiul globular M 30 din Capricornus se vede cel mai jos spre orizont, fiind si pe "picior de plecare" in perioada asta, apunand tot mai devreme.
Apoi mai sunt alte obiecte Messier situate mult mi sus, ca M 77 din Cetus, M 31 Andromeda ,M 32, M 110, M 33 din Triunghiul, M 2 din Aquarius, M 15 din Pegasus si multe altele care merita observate pana ce obiectele Messier de iarna se mai ridica dinspre est.

Eu voi incepe observarea obiectelor Messier cu telescopul de 150/1400mm, care dispune de o montura Dobson cu trepied inalt, ce permite observarea obiectelor situate mai jos spre orizontul sudic.

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
gpaunescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2020
Mesaje: 726



Localitate: Popesti-Leordeni, Ilfov

MesajTrimis: 11 Dec 2023 10:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am verificat putin acum si va trebui sa gasesc o modalitate sa observ M41, M50, M46, M46, M47, M93, M48.
Cred ca sunt prea jos pentru a le observa din curte.

Restul pare ca sunt posibile (in masura in care pot fi vizibile in Bortle 6 spre 7; M1 nu am reusit sa o vad de la mine, de exemplu).
Dar avem un grup aici si sper sa reusesc sa ies si cu ei, in ceva weekend-uri.
Observatiile o sa le fac cu un Netwonian de 200/800 si o luneta de 102/714
Ocularele mele preferate sunt 24mm si 7mm.

_________________
Reflector: Celestron C6, TS-PHOTON 8" F4 Newton
Refractor: TS-Optics SD Apo 102 mm f/7, Omegon 90/500
Montura: iOptron GEM28, TS-Optics AZ5 Alt-azimuthal
APM Astro and Yachting 10x50 FMC
Gosky EagleView 10x42 ED
Bresser Pirsch 15x56 ED
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2770

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 11 Dec 2023 12:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In lista de iarna de mai sus nu sunt obiecte dificile. Insa singura dificultate este altitudinea mica care poate ridica ceva probleme in functie de cer si obstacolele vizuale, dupa cum ati spus si voi. Dar cine poate sta pana pe la ora 2 dimineata aceste obiecte se vor ridica indeajuns de sus sa se poata observa cu comoditate!
Eu voi aborda lista de iarna cu Fregata

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Bivanus
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Ian 2023
Mesaje: 100



Localitate: Constanta

MesajTrimis: 11 Dec 2023 18:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu e chiar Messier dar suna interesant : Betelgeuse ocultata de asteroidul 319 Leona , 12 Decembrie, dimineata devreme 01-01:30
https://www.dailymail.co.uk/sciencetech/ar...event.html

_________________
Tele: TS Apo 80mm & 102mm f/7 FPL53/Lan
Bino: Celestron Skymaster 15x70
Montura: EQ6-R PRO ; AZT6
Camera: Canon EOS Rebel SL1 & T2i , ASI120MM-S
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2770

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 11 Dec 2023 19:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

De la noi din tara am inteles ca nu se poate vedea ocultatia!
https://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=229013#229013

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8962

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 11 Dec 2023 21:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Iulian

Ai mare dreptate, inafara de obiectele din Lista de iarna se vad si multe altele.
In fond, in fiecare zi, toate obiectele Messier defileaza deasupra orizontului nostru.
Iar in luna Martie sunt conditii ca sa le prinzi pe toate intr-o singura noapte : asa a aparut Maratonul Messier.
Listele RASC pe anotimpuri contin obiectele care se vad, candva pe durata anotimpului, in timpul serii si in preajma meridianului.
La Maratonul Messier este important sa gasesti si sa vezi obiectele, macar cateva secunde. Din ce mi-a relatat Armand, la multe obiecte ai tot timpul la dispozitie pentru observare. Altele insa abia pot fi zarite in lumina crepusculului. Iar pentru latitudinea noastra, M30 este imposibil de ''prins'' intr-un maraton din luna Martie.
Eu va propun ca obiectele de sezon, aflandu-se in preajma meridianului, sa le studiem pe indelete.
De exemplu, Alan Dyer a scris in lista RASC ca pentru rezolvarea lui M79 ai nevoie de un telescop de 200mm. James Mullaney insa spune ca un telescop de 150mm deja rezolva partial roiul.
Hai sa aflam ''care-i treaba'' !

Gabriel

Luneta de 102mm se va descurca onorabil la multe obiecte dar newtonianul de 200mm te va ajuta considerabil sa vezi detalii. Iar la obiectele foarte slab luminoase precum M74 sau M98, sa vezi ceva, cat de cat. Pana sa modific Toleascopul D= 200mm F/6, aceste doua obiecte au fost invizibile pentru mine.

Tudor

Binoscopul ''Fregata'' este un tip relativ nou de instrument astronomic deci este o alegere foarte interesanta.
Stiu ca faci observatii pe cer negru deci sunt foarte curios sa citesc rapoartele de observatii cu ''Fregata'', cred ca se va descurca de minune.
Gasesc ca foarte interesant faptul ca alti astronomi au folosit binocluri in Astronomie inainte de epoca lui Messier. De pilda Le Gentil pe care Messier il si citeaza.
Dar pare cert ca Messier nu a cunoscut binoclul.

Doua straturi de nori la Arad, acum.

Cerule senin ... hai vino odata, Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - avansati Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact