Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
SP-v1_0_.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224574
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Observatii astronomice prin instrumente mici


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5 ... 16, 17, 18  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 08 Apr 2013 13:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sigur o parte din obiectele din lista sunt duplicate prin alte liste, dar:

http://www.cloudynights.com/item.php?item_id=2862

_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9012

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 09 Apr 2013 22:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Luni,8 Aprilie,pana pe la ora 22 am lucrat la noua mea montura.Apoi am constatat cu surprindere ca ,in doar cateva minute,cerul s-a inseninat.
In zare se vedeau in continuare nori,am banuit ca nu voi avea mult timp la dispozitie asa ca am insfacat rapid newtonianul de 76mm F/9.2 ,l-am armat cu ocularul Kellner ex-militar de 35mm pentru 20x si am inceput sa observ.
Am rezolvat intai steaua dubla Iota Cnc ,care are componentele foarte distantate si inegale ca stralucire.
Apoi am trecut la M44 ,doar asa ,in fuga si am cautat tinta principala a serii adica steaua tripla Zeta Cnc.
Se vorbeste despre aceasta stea tripla ca este un obiect dificil chiar si pentru un telescop de 15 cm.
Asa ca am pus la lucru ocularul Plossl Celestron 7.5mm si la 93x am vazut o frumoasa stea dubla.
La acelasi grosisment am separat Porrima intr-o imagine incredibil de frumoasa,Castor de asemenea a fost bine rezolvat.
Apoi mi-am luat o pauza de la duble si schimband ocularul Solid Simetric 12.8mm pentru 55x mi-am incercat norocul la M67.Si am fost de-a dreptul impresionat cand micul telescop nu numai ca mi-a prezentat roiul deschis dar chiar l-a si rezolvat in 24 de stele.La Est roiul este rarefiat si contine la Nord-Est o stea stralucitoare iar jumatatea vestica a roiului am vazut-o mult mai dens populata cu stelute.
Dupa o privire fugara aruncata spre Delta Bootis ,l-am salutat indelung si cu plecaciuni datorita altitudinii mici pe maretul Saturn insotit de Titan.Deja norii acoperisera aproape tot cerul-din nou!

O jumatate de ora ,scurta si bogata.Mai vreau!

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Ovi_astro
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Ian 2010
Mesaje: 100



Localitate: Targu Mures

MesajTrimis: 19 Apr 2013 13:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aseara 18.04 am inceput sesiunea de observatii planetare cu Maestrul Jupiter, marea planeta se vedea absolut superb la 250x ocular 3,6mm, o splendoare prin refractorul de 70/900 mm SW. O putere de 250x este excelenta pentru observarea detaliilor fine cand seingul ne permite, l-am observat apoi la 150x si 90x absolut superb, totusi mie imi place cel mai mult 250x ,,my favorite power''.
A urmat Luna, extrem de detailata, am reusit sa maresc de pana la 300x si chiar 400x daca nu ma credeti, totusi imaginea la acea magnificatie extrem de mare fata de apetura intrumentului furniza imagini clare, deci si la 400x imaginea era inca clara. - asta la Luna.
Saturnul a fost vedeta nr 1 l-am observat la ora 12 cand pozitia lui era favorabila pentru observatii detailate, am vazut divizunea Cassini din prima fara sa-mi fortez vederea, banda nordica foarte fumos totul la 250x, anul trecut am intrecut limita acestui intrument am observat Saturnul la 400x folosind un ocular zoom homemade 3-2mm la aceasta magnificatie este greu de tinut in camp si mai ales de studiat cu atentie, 250x este suficient pentru observatii vizuale fara traking.

_________________
70/900 Skywatcher Refractor, 70/300 refractor homemade, Binoclu 10X50.


Ultima modificare efectuata de catre Ovi_astro la 19 Apr 2013 21:39, modificat de 1 data in total
Sus
Aciduzzu
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Oct 2012
Mesaje: 107



Localitate: Pe Luna

MesajTrimis: 19 Apr 2013 14:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu sunt foarte curios cum se vede Jupiter la 250x prin luneta de 70/900. Poti sa ne dai niste exemple de detalii fine pe care le-ai observat? Ca sa ne facem o idee...
Sus
Ovi_astro
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Ian 2010
Mesaje: 100



Localitate: Targu Mures

MesajTrimis: 19 Apr 2013 14:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sigur, se pote observa Marea Pata Rosie, umbrele satelitiilor proiectate pe discul planetei, detalii in bezi - cand conditiile atmosferice sunt calme Smile aspectil paetei iti taie respiratia, totusi chiar daca diametrul sau aparent creste cu cresterea magnificatiei este important si evindent sa putem observa detalii fine.
Limita la Jupiter este 250x cu cat magnificatia creste cu atat se va vedea mai rau.
Saturnul e cu totul diferit la Saturn cum bine am spus anterior se pot folosii si puteri mai mari chiar pana la 300x ocular 3mm, cu atat mai mult Saturn arata excelent la 300x si inca detailat, divizunea Cassini se poate observa din prima, banda nordica si satelitul Titan.
Marte la fel cand conditiile sunt perfecte pentru folosirea acestor puteri, oricum d.pd. optic Luneta de 70mm poate sa depaseasca acest prag al magnificatiei teoretice maxime la nivelul la care se pot distinge detalii fine in acest caz 150x este limita, depasind acest prag ajungand la 250x teoretic obiectul observat se va vedea mai rau decat la o putere mai mica acest lucru depinde si de calitatea optica a instrumentului dar si de seeing in acelasi timp. Ei bine luneta de 70mm din punctul acesta de vedere este ideala pentru observatii planetare avand un f/d de 12,8 deci aproape 13 este deja pragul la care acest telescop devine un instrument planetare datorita focalei lungi.
Jos voi atasa o poza simulata cu Jupiter observat printr-o luneta de 70/900mm asa cum l-am vazut aseara.



Jupiter 250x.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  8.59 kb
 Vizualizat:  de 9310 ori

Jupiter 250x.jpg



_________________
70/900 Skywatcher Refractor, 70/300 refractor homemade, Binoclu 10X50.
Sus
teo-sl
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Oct 2010
Mesaje: 57



Localitate: Sulina

MesajTrimis: 19 Apr 2013 15:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

felicitari Ovidiu,frumoasa poza Smile
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2278

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 19 Apr 2013 16:09 Download mesaj
Titlul subiectului: Re:
Raspunde cu citat (quote)

Surprinzator de multe detalii pentru 70mm Smile
Felicitari pt observatiile reusite si pentru "forjarea" instrumentului. Ai avut seeing bun, inseamna.

Spor in continuare si cer senin!

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 19 Apr 2013 18:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitări pentru observații. Ce înseamnă totuși ''poză simulată''?
_________________
mihai
Sus
Ovi_astro
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Ian 2010
Mesaje: 100



Localitate: Targu Mures

MesajTrimis: 19 Apr 2013 21:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Poza reprezinta aspectul planetei vazut la ocular, defapt e o reproducere imagini planetei si a detaliilor observate prin luneta de 70/900 la 250x
_________________
70/900 Skywatcher Refractor, 70/300 refractor homemade, Binoclu 10X50.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9480

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Apr 2013 23:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitari, Ovi, se pare ca ai prins un seeing de exceptie.

Am scos si eu de la depou locomotiva si am facut o foarte scurta proba la Jupiter, Luna, Saturn si cateva campuri de stele printre care Auriga si Coma Berenicei. Am prins si ISS urcand din Taur pana in Gemeni, apoi s-a pierdut in lumina Lunii. Avand montat Hiperionul de 24mm campul larg mi-a permis s-o urmaresc. Conform heavens-above.com a avut -2,8mv, a fost mai stralucitoare ca Jupiter. Observatia am facut-o de la ai mei, la Lipova.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9012

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 21 Apr 2013 15:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Observatiile lui Ovi_astro mie mi se par credibile.
Desigur ca o lunetica de 70mm care sa ofere asemenea imagini este greu de acceptat pentru multi.
Nu va faceti insa iluzii,nu este vorba (numai) despre un bun instrument.Din ecuatie face parte si observatorul.
Nu ca as face vreo paralela ci doar pentru a ma explica,am sa reamintesc faptul ca prin sutele de telescoape excelente, construite si vandute de catre William Herschel ,nu s-au facut nici un fel de descoperiri comparabile cu cele ale acestuia.
Ovi_astro vad ca petrece mult timp la ocular si observa prin tot felul de instrumente, ceea ce nu poate decat sa-i dezvolte abilitatile.

Erwin
Faina locomotiva ta,ce camp real pe cer are cu ocularul Hyperion de 24mm?
Eu am observat ISS-ul Vinerea trecuta,in 12 Aprilie intre 21:24 si 21:30 ora de vara oficiala... a aragazului din bucatarie.A traversat cerul de la N-NV spre E-NE la o altitudine de aprox. 30 grade.
Dupa ce-mi termin si eu montura pipe ,poate ne apucam de observatii sistematice de sateliti.
Atasez poza unei lunete Unitron de observat sateliti,celebra in epoca si vanata in zilele noastre de catre colectionari.

Mircea



3573695-UnitronSatelliteScope4Posting.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  97.27 kb
 Vizualizat:  de 9185 ori

3573695-UnitronSatelliteScope4Posting.jpg



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9012

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 21 Apr 2013 15:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vineri 19 Aprilie am observat cu T125mm F/7 perechea de galaxii M81 si M82 din Ursa Mare.Am folosit la inceput ocularul Erfle IOR 20mm pentru G=44x apoi am observat cu Solid Simetric f=12,8mm la G=68x.
M81 a aparut ca un obiect de forma quasicirculara cu o usoara condensare centrala,in timp ce M82 s-a vazut clar ca fiind de forma alungita.

Inainte si dupa aceasta, am observat duble arhicunoscute precum Iota Leonis,Zeta Cnc,Izar,Porrima.Toate au fost rezolvate.
La Iota Leonis am vazut la 135x/Simetric Solid 12,8mm+Barlow 2x,cea mai frumoasa imagine de pana acum.Aaaaabsolut superb!!!

La Saturn ,se zarea diviziunea Cassini fluctuanta,umbra inelului proiectata de emisfera nordica.
Iar spre Est,putin spre Nord,deasupra planului inelului am vazut tot prin SS 12,8mm+Barlow 2x ,la 135x,un obiect stelar foarte slab aflat cam la doua diametre de inel distanta si care forma cu Titan si cu centrul discului planetar un triunghi dreptunghic,cu unghiul drept in acest obiect stelar.

Iar Vineri 12 Aprilie am vazut o asemenea puzderie de obiecte cu aspect stelar in vecinatatea lui Saturn,incat nu o pot descrie in cuvinte.Voi incerca sa postez o schita.

MariuP,ma ajuti din nou sa identificam obiectul din 19 Aprilie si apoi cele din 12 Aprilie,te rog?

Sistemul saturnian ma fascineaza!

''Admovere oculis distantia sidera nostris''

http://carlkop.home.xs4all.nl/huyglens.html

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 3994



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 21 Apr 2013 16:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ala din 19 aprilie pare sa fie satelitul Rhea, dar daca asta ti s-a parut slab (magnitudine 9.8 ), atunci in 12 aprilie ori aveai transparenta mult mai buna si i-ai vazut pe Rhea, Dione, Tethys si Enceladus (astia erau grupati in jurul lui Saturn cam pe o raza de sub 2 diametre ale inelului) ori... asteptam schita... Wink
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9012

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 21 Apr 2013 17:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

MriusP,multumesc mult.
Sa incerc totusi descrierea obiectelor vazute in 12 Aprilie:un obiect a fost imediat la Vest de inel,in planul inelului.
Doua obiecte au fost deasupra inelului ,in emisfera nordica si la mica distanta de inel spre Est si spre Vest de inel.
La Est mai era un obiect , la vreo cinci diametre de inel spre Nord ,in dreptul ansei estice.
La 10 minute de arc ,spre Est a fost un obiect in planul inelului,un altul la 15 minute de arc mult inafara planului inelului ,spre Nord.
Un alt obiect a fost la 15-20 minute de arc ,la Vest si departe de planul inelului, in emisfera sudica.

Observatie cu dobsonianul de 125mm,grosismente de la 135x/SS 12,8mm +Barlow 2x pana la 236x/Plossl Celestron 7,5mm+Barlow 2x.

Imi dau seama ca doar unele dintre aceste obiecte sunt sateliti,deoarece in anumite momente,mai ales la 135x ,la Est de planeta se mai vedeau cu privire indirecta, la limita observabilitatii ,inca patru-cinci obiecte stelare foarte slab luminoase.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9012

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 05 Mai 2013 18:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vineri 3 Mai,dupa miezul noptii,uneori se vedeau astrii prin sparturile dintre nori.
Eram prea obosit pentru a ma munci cu instrumente mai grele asa ca am apucat cu o singura mana micul reflector de 76mm F=700mm si l-am armat cu un ocular Kellner Zeiss de 16,7mm pentru un grosisment de 42x.
La inceput se vedeau doar Saturn si Spica.La Saturn se vedea doar inelul cu spatiul negru dintre anse si disc si, uneori, un satelit.
Apoi a inceput sa se vada si Porrima,la care la acest grosisment mic se vedea, privind cu mare atentie,forma alungita ,stigmatica a stelei.
La Rasalgheti si Rho Her se zareau companionii considerabili mai mici alipiti de steau principala.
Cu acest prilej am avut prima intalnire de anul acesta cu M13 pe care l-am vazut ca un obiect cetos ,circular,cu condensare centrala luminoasa.
Dubla mai deschisa a dublei-duble Epsilon Lyrae isi etala fluctuand forma de opt.
Zeta Lyr ,usor rezolvata,si-a etalat culorile palide,un fel de... Albireo de criza.
Iar Miu Bootis mi-a aparut doar ca dubla.
In fine,Albireo m-a razbunat,deoarece in ciuda altitudinii mici si a grosismentului mic avut la indemana,si-a etalat splendidele culori ale stelelor componente.
Sambata promitea sa fie o zi cu ''shmega'' asa ca nu am mai lungit mica mea sesiune de observatii.
In fond,incepusem de la doua puncte stelare abia vizibile printre nori...

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - avansati Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5 ... 16, 17, 18  Urmatoare

Download topic
Pagina 4 din 18
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact