Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna_0503_11a_final.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 223826
Numar de utilizatori inregistrati: 2820
Cel mai nou utilizator inregistrat: VIO77
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Observatii astronomice prin instrumente mici


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 14, 15, 16, 17, 18  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2770

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 10 Dec 2019 15:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Imi place luneta ''zoth'

Si eu am facut ceva observatii lunare cu noua mea luneta ED pe timp friguros. Si inspirat de jambiera galbena a lui Mircea, am tras si eu un ciorap, dar negru ca sa fie ca o rochie de seara Smile Asa se raspandeste moda Smile O sa revin cu o poza
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8962

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 10 Dec 2019 21:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc Tudor,calitatea optica excelenta este datorata proiectantului , maiestrul ''zoth'' !
Ma bucur sa aflu ca luneta ta se gateste de astro-bal ,distractie placuta !
Eram la Selgros cand mi-a venit ideia ,nu aveau decat jambiere galbene si asta am cumparat.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2770

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 13 Dec 2019 19:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dupa cum am spus, acum cateva zile in urma am scos la frig noua mea luneta ED. Am "imbracat-o" cu un ciorap "de seara" ca sa-i fie mai cald Smile Am testat-o pe Luna unde la puterile 131x si 140x nu a avut probleme cromatice, imaginile fiind superbe. Insa la 262x si-au facut aparitia ceva aberatii cromatice, dar palide si doar pe margini, detaliile lunare fiind in continuare foarte clare si contrastante, chiar si la aceasta putere. Am privit si nebuloasa Orion in care s-au vazut stelele "trapezului" foarte luminoase si clare. In urma acestor teste rapide ma declar multumit sau chiar impresionat de performanta micului instrument Smile


luneta 72mm.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  1000.79 kb
 Vizualizat:  de 7504 ori

luneta 72mm.jpg



_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8962

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 15 Mar 2020 18:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tudor

262x reprezinta 3.6x /mm deci niste aberatii cromatice pot fi iertate ,zic eu.
Ce aventuri a mai avut luneta ED de 72mm ?

Joi 12 Martie a.c. ''pohta ce am pohtit-o'' a fost sa fac observatii cu telescopul Maksutov Teleskop Service 100mm F/14.
Am folosit ocularul ''Super'' 25mm pentru G= 56x si care asigura un camp efectiv de un grad deoarece are campul vizual aparent de 56 grade ,mai mare decat cel de 52 grade al ocularului Plossl 25mm.
Pentru mariri mai mari am folosit ocularul zoom Seben 8-24mm (175x- 58x) si G=233x/Plossl 6mm ,rareori acceptat de starea cerului.
La cautarea obiectelor am folosit cautatorul RACII 9x50mm ,obtinut aici pe forum si devenit extrem de util ( dziekuje panie Saiph !)

Observatii :
-Sigma Ori ca tripla
-roiul deschis Trapez/Theta 1 Ori ,cu patru stele
-Iota Ori ca tripla
-Mintaka ,dubla rezolvabila chiar si cu binoclul
-Zeta Ori rezolvata doar ca dubla AC cu separatie de 58'',companionul cu separatie 2.17'' nu a fost rezolvat Sad
-nebulozitate in M42-M43 ,se vedea ''l'etoile de Huygens''
-Lambda Ori rezolvata
-M35 in Gemenii si M37 -M36-M38 in Auriga ,vazute la diferite setari ale ocularului zoom ,niste roiuri deschise fascinante
-Eskimo Nebula /NGC 2392 la care se vedea bine steaua centrala la G= 175x
-Theta Aur doar ca dubla AC cu separatia de 55'',companionul AB cu separatia de 4.1'' nu s-a vazut Sad
-M44 este un roi prea mare pentru campul vizual disponibil de un grad dar am reobservat in asterismul in ''V'' din acest roi steaua ADS 6915 ca tripla (ceea ce este OK) dar steaua qvadrupla ADS 6921 am vazut-o doar ca tripla
-M67 a prezentat cateva stele rezolvate in ceata luminoasa a celor nerezolvate

... Ajuns aici trebuie sa fac o pauza ca sa fac un comentariu neprietenos : aceasta observatie ar fi trebuit sa o postez la sectiunea ''Incepatori 100% habarnamisti''.
Cu 30 de ani in urma,cand am avut primul meu telescop -dobsonianul de 160mm F/9 ,am notat de mai multe ori in jurnalul de observatii comentarii despre calitatea slaba a oglinzii.
Uneori mai dadeam vina pe starea atmosferei pentru ca nu vedeam detalii.
Dar niciodata pe nepriceperea si lipsa mea de rabdare.
Revenind la observatiile descrise cu Makul de 100mm , am repetat ( in ciuda celor 30 de ani de experienta) gresala din vremurile de inceput.
Dupa ce am esuat in rezolvarea lui Zeta Ori si a lui Theta Aur ,incepusem sa mustacesc si sa mormaiesc ''dulcegarii'' la adresa bietului telescop.
Dupa ce am observat multumitor roiul M67 ,am indreptat telescopul spre steau tripla Zeta Cnc,fara mari sperante.
Mare mi-a fost surpriza cand am vazut la 175x , o minunatie de tripla !
AB cu separatie de 1.14'' prezenta ambele stele cu minunate discuri Airy tangente iar AB-C cu separatia de 5.93'' excelent rezolvata.Marind grosismentul la 233x/Plossl 6mm , AB a prezentat clar puntita de cer negru intre stele ,intreaga tripla infatisand un tablou de o frumusete siderala aproape transcendenta.
Asadar mintea mea ,in ciuda deceniilor de experienta, a scos din ecuatie starea atmosferei pe partea de conditii obiective iar pe partea subiectiva ,legata de cel care observa , a uitat de rabdare.
Am biciuit fara remuscari doar calitatea telescopului,telescop care a lucrat imediat la limita teoretica ,de indata ce au fost intrunite conditiile ....
Embarassed Embarassed Embarassed

-Dupa ce am admirat vreo zece minute frumusetea lui Zeta Cnc , am observat M66 din Leul.
-Luna se ridicase deja binisor pe cer asa ca nu avea rost sa mai fortez observarea obiectelor slab luminoase.Am mai cautat si vazut doar M94 in CVn.

-Am incheiat cu trei duble :

*Cor Caroli cu separatie de 19.5''
*Algieba/Gamma 1 Leo cu separatie de 4.7''
*una din favoritele Sultanului Binar Mirciloglu : Porrima cu separatie de 2.81'' ,dubla de o frumusete stupefianta !

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2770

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 17 Mar 2020 08:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea,
Nu prea am putut observa des cu luneta din Bucuresti.
Totusi am un proaspat si mic raport cu luneta ED. Cand am iesit noaptea trecuta pe balcon am ramas uimit. Nu am vazut demult un asemenea cer in Bucuresti! Astfel am scos repede binoclul 15x70 SkaymasterPro si am survolat putin cerul de nord. Venusul "striga" sa fie observat. Cu cei 15x ai binoclului nu se intelegea bine faza lui Venus asa ca am montat rapid pe trepied luneta 72ED. Am dus luneta doar pana la puteri 105x respectiv 140x. Aceasta noapte a fost doar a ortoscopicelor Kokusai Kohki Fujiyama de 4mm si 6mm+2x barlow. Am observat indelung Venus de fiecare data pana cand iesea din cadru. Faza lui este de 50%. Chiar si pe marginea campului vizual era asa de clar conturat incat, eu crezand ca e inca in centrul imaginii, disparea dintr-o data din fov!
Bineinteles ca mi-am explicat miscorarea poluarii datorita coroneivirusului. Ce nu au putut face legile si oamenii impotriva poluarii, a rezolvat frica de moarte a omenirii in cateva zile. Pacat ca noi oamenii numai in situatii dezastruase ne unim fortele
https://www.boredpanda.com/italy-pollution...gn=organic

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2770

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 18 Mar 2020 13:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tot de pe balconul meu, ieri noapte, am facut observatii prin doua binocluri si o luneta terestra. Am ales Andromeda si Venus ca tinte pentru a vedea cum se comporta aceste instrumente la doua tipuri de obiecte ceresti. Unul ne va spune putin despre luminozitatea instrumentelor (Andromeda) si altul ne va ajuta sa ne facem o idee despre claritatea instrumentelor (Venus). Pentru a vedea concluziile referitoare la diferentele dintre aceste observatii cu aceste instrumente complet diferite vedeti aici

http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=193980#193980

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8962

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 27 Mar 2020 00:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tudor

Am comentat la topicul indicat de tine,mi-a placut mult sa citesc comparatia instrumentala pe care ai facut-o.

Dupa ce am observat Venus in aceasta seara ,am folosit luneta de 60mm ca sa observ cateva obiecte mai luminoase.
Pacla atmosferica nu mi-ar fi permis oricum altceva.
Iata obiectele observate ,folosind luneta ''zoth'' 60x828mm si ocularul Super 25mm (are campul un pic mai mare ca un Plossl) , ocular zoom MZT 8-24mm ,ocular Plossl 10mm si Plossl 6mm :

-Mintaka ,rezolvata fara probleme dar companionul se vedea foarte slab
-In Trapez se vedea 3 stele cu vedere directa si patru cu cea periferica
-La Zeta Ori am zarit companionul apropiat ca o condensare pe primul inel de difractie
-La Iota Ori la fel ,doar companionul apropiat
-Sigma Ori s-a vazut ca tripla
-Lambda Ori a fost rezolvata la 104x /zoom 8mm desi cu ochiul liber abia se zarea
-La Alcyone in Pleiade,companionul cel mai slab luminos din triunghiul invecinat s-a vazut doar cu vedere periferica.Intreg roiul se vedea sters ,cu stele putine.
-M37 a fost inca si mai sters ,aflat pe muchie,la limita vizibilitatii
-M36 in schimb ,s-a vazut uimitor de bine.Cu vedere directa am putut numara intre 15 si 20 de stele trasand forma de ''X''.Iar cu vedere periferica se vedeau multe alte stelute la 104x.Printre ele s-a numarat si dubla STF 737 cu separatie de 10'',clar rezolvata.
-M35 a fost si el o aparenta stearsa dar care ,pe masura ce am marit grosismentul , a prezentat tot mai multe stele
-Castor si Algieba s-au vazut excelent chiar si in conditiile vitrege de asta-seara.
-54 Leo a fost si ea o dubla frumoasa ,cu o separatie ceva mai mare si cu luminozitate mai mica decat Algieba
-90 Leo este o tripla aflata la o treime de la Denebola spre Delta Leo.Are o separatie de 3.4'' ,cu companionul aflat la Sud ,la PA = 208 grade.Exista un al doilea companion aflat 63'' la Sud-Vest ,vizibil si acesta.Aceasta dubla am vazut-o acum pentru prima data cu luneta ''zoth'' de 60mm care astfel mi-a reamintit cat este de buna: 90 Leo nu-i cine stie ce luminoasa nici macar in reflectorul de 200mm
-Mel 111 este un obiect prea extins pentru acest instrument ,l-am patrulat oleaca si am observat dubla binoculara 17 Com
-Delta Gem nu a vrut sa se rezolve asa ca am incheiat micul meu astro-tur cu Eskimo Nebula ,gasita cu ocularul Super 25mm si observata la 83x/Plossl 10mm si 138x/ Plossl 6mm.
Planetara s-a vazut ca un mic obiect cetos ,cu luminozitatea crescatoare spre centrul luminos fara insa a se condensa in imaginea stelei centrale.

Edit : am uitat sa pun pe lista Cor Caroli si Alcor-Mizar.
Pana la urma vremea proasta si instrumentele mici ma obliga sa observ obiecte luminoase si cu adevarat spectaculoase...

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8962

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 24 Mai 2020 16:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salutare natiune astronomica !

Absenta unui cautator face ca observatiile sa fie dificile chiar si cele prin instrumentele mici.
Prietenul meu Erwin a insistat de mai multe ori pe ideea de a monta un cautator la ''scoicile'' din lemn in care prind lunetele mici.
Ceea ce am si facut : am fixat cu doua holz-suruburi un bracket pe partea fixa a scoicii pentru tuburi de 63mm diametru.In bracket pot prinde dupa pohta inimii fie un cautator cu punct rosu /RDF, fie un cautatorul de 6x30mm.

Sambata 16 Mai a.c. : observatii de testare a scoicii dotate cu RDF folosind luneta 45x300mm ,cu obiectiv provenind din ''Richtfernrohr 10x45mm''.
Cerul era aproape complet acoperit de nori.

-Am verificat focalizarea pe Arcturus care tocmai se ivise printre nori
-Ce noroc pe mine : iata se vedeau stelele din coada Ursei Mari.
La 12x /Plossl 25mm , se vedeau bine Alcor-Mizar si Sidera Ludovicea.Si nu doar ''se vedeau'' dar Mizar era rezolvat la doar 12x ! Bingo !Era prima data cand am vazut Mizar rezolvat la un grossiment mai mic de 14x.
La 30x/Plossl 10mm ,Mizar era excelent separat.

-La Dubhe /Alpha UMa se vedea C , companionul de 7.2mv ,aflat la o separatie enorma de peste 6 minute de arc.

-Intre timp,si in alte zone ale cerului apar petice de cer senin.
Algieba /Gamma Leo de 4.7'' a fost rezolvata fantastic la 50x/Plossl 6mm.

Nota : folosirea unor termeni exaltati ''excelent/fantastic'' nu este intamplatoare.
Imaginea de difractie in lunetele mici de buna calitate se deosebeste de cele din telescoapele mult mai mari prin marimea exacerbata a discurilor Airy care arata ca niste mici sfere sau bile,incercuite de inelele de difractie,niste imagini de o frumusete inexplicabila.Trebuie vazut ,nu comentat.

-Castor AB a fost si ''el'' excelent rezolvat ,companionul C de 9.8mv nu s-a vazut din cauza paclei.

-54 Leo cu separatie de 6.8'' a fost cam greu de dibuit prin pacla cu cautatorul RDF dar ,odata gasit, a fost rezolvat si bine separat.

-''Cireasa de pe tort'' a acestui test a fost rezolvarea ,fara separare, in forma cifrei ''8'' a dublei Porrima la 50x.
Rezolutia teoretica a obiectivului de 45mm este de 2.71'' iar Porrima are separatia curenta la 2.81'' /StelleDoppie.
Data viitoare atacam cu un ocular de 5mm.
Nu Radianul de 5mm insa,ca ala rastoarna biata lunetica...mai bine ortoscopicul Vixen.Razz

-Regulus sau STFB 6AB a fost rezolvat ,cu companionul foarte slab vizibil la Vest.Iarasi pacla...

-In roiul ''Ieslea/Praesepe'' M44 am numarat o duzina de stele,cel mai pregnant se vedea asterismul in forma de ''V'' din centru,in care se vedeau cele doua stele multiple.
ADS 6915 din varful asterismului se vedea ca tripla iar ADS 6921 din bratul nordic se vedea ca dubla desi este quadrupla.

-Roiul Mel 111 este cuprins in intregime in campul ocularului Plossl la 12x.Dubla lejera 17 Com este rezolvata la 12x deoarece are o separatie imensa de 146''.

-Delta Boo a fost rezolvata ,are companion slab luminos de 7.9mv,separat la 105''.

-Mu Boo a fost vazuta ca o dubla lejera de 109''.

-Rho Her a fost excelent rezolvata ,avand separatia de 4.1''.

-M3 si M13 au fost ambele vizibile si au in comun faptul ca sunt incadrate de cate doua stele ''de garda''.M3 pare mai mic si mai slab luminos ca M13 in aceasta luneta.

-M92 a fost si el vizibil dar foarte mic si slab luminos.

-Am incheiat cu observarea dublei Zeta Lyr /STFA 38 AD a incheiat observatia cu separatia sa de 44''.
Apoi norii au revenit cu putere.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8962

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 26 Iun 2020 20:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aseara , Joi 25 Iunie a.c. am facut observatii cu mini-luneta de 45x300mm pusa pe montura pipe ''Penelopa''.

Am folosit G= 12x/Plossl 25mm cu camp real pe cer de 4.3 grade si G=60x/Vixen ortoscopic 5m.
Obiectele observate :

-Stele duble rezolvate

Rho Her
Alfa Her
Delta Boo
Beta Sco
Beta Lyr
Albireo
61 Cyg
Gama Del

-DSO

M13-bine vizibil
M29-vizibil si la 12x
M11-bine vizibil
M22-mare si luminos
M28 -nu se vedea la 12x, destul de greu vizibil la 60x
M8-roi +nebuloasa
M24- aprox. 20-25 de stele
M25
M16-parca se zarea si nebulozitate ...je ne sais pas
M71- foarte palid,greu observabil,la limita instrumentului
M27- desi palida , bine vizibila si de dimensiune notabila

Daca nu stiam unde sa caut M71,nu l-as fi vazut.
M71 a fost cel mai dificil obiect al serii.
M56 nu a fost vizibila.

La Jupiter am vazut cele doua benzi ecuatoriale.
Spre Est se vedeau doi sateliti galileeni : Ganymede spre Nord si mai apropiat de limb si Io la Sud si ceva mai departat de limb.
Ganymede era ca altitudine in dreptul benzii ecuatoriale nordice iar Io in dreptul celei sudice.
Europa tocmai iesea la Vest de pe discul jovian si se vedea imediat langa limb,in dreptul benzii ecuatoriale nordice.

La Saturn , la 60x, se vedea clar discul, inelul si spatiul gol dintre anse si disc.
La Vest , la patru-cinci diametre de inel ,se vedea Titan.
Aceasta este prima mea observatie a lui Titan cu mini-luneta 45x300mm.

Am incheiat seara de observatii cu un mic dezmat RFT la 12x in Calea Lactee ,in zona lui Sadr.
Fara cuvinte !

Mircea



Jupiter 25.06.2020.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  112.53 kb
 Vizualizat:  de 6475 ori

Jupiter 25.06.2020.JPG



Saturn 25.06.2020.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  74.41 kb
 Vizualizat:  de 6475 ori

Saturn 25.06.2020.JPG



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2770

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 27 Iun 2020 08:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dupa atatea nopti innorate ti-ai facut "plinul" de observatii! Poate merge si o poza cu mini-luneta indreptata spre Titan Smile
_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8962

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 27 Iun 2020 20:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tudor

Multumesc pentru comentariu !

De fapt ,lucrurile stau nitel altfel deoarece Miercuri 24 Iunie am facut observatii din Padurea Ceala impreuna cu trei colegi de astroclub.
Evident ca am respectat regulile de distantare si preventie.
Ceea ce nu ne-a impiedicat sa inghesuim astrii in ocular.
Joi am fost prea obosit, de aceea m-am multumit sa fac observatii cu mini-luneta de 45mm.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8962

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 27 Oct 2020 17:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aseara, 26 Octombrie, conditiile de observatie au fost nasoale : nori subtiri , pacla in atmosfera , ceata slaba la nivelul solului.

*Din aceasta cauza am pus Toleascopul de 200mm la fezandat dar am inceput sa fac observatii cu luneta 45x300mm.
La Luna , mai ales prin filtru oranj 23A si neutru , imaginile la 75x/ Lacerta 4mm au fost extrem de interesante deoarece focala foarte scurta a lentilei permite observarea intregului disc selenar.

*La Jupiter se vedea un satelit galilean la Vest si doi la Est iar uneori se zareau neclar cele doua benzi ecuatoriale

* La Saturn s-a vazut globul si inelul , mai exact cele doua anse, cu putin spatiu negru intre acestea si glob.
Intelegi astfel de ce a zis moshu Galilei :

''... altissimum planetam tergeminum observ ...''

*Am revizitat cateva duble arhicunoscute : Zeta Ly, Beta Lyr,Albireo,STT 525 (doar ca dubla), Omicron Cyg ca tripla cu contrast de culoare.
Mi-a facut placere sa revad si 61 Cyg ,zice-se ca-i cea mai paropiata stea pentru noi, cei din emisfera nordica.

*In Delfinul am rezolvat Gamma Del si OR Del ,ultima la limita vizibilitatii

*Almach - frumos colorata si aceasta, Eta Per cu companionul foarte slab , Alpha Cas / H 5 18, Eta Cas/STF 60 ( aceasta a fost cea mai dificila dubla a serii)

*Luna nu mi-a permis un dezmat DSO dar am vazut M57 excesiv de slab luminoasa ,un puf cenusiu aproape invizibil.
In M34 am vazut vreo 15 stele, intre care o dubla iar M31 s-a vazut mica si slab luminoasa.
Dar spre uimirea mea , in centrul unui asterism stelar triunghiular, s-a vazut si M32.

*Ultimul obiect observat cu mini-luneta de 45mm a fost insa cu adevarat ''cireasa de pe tort''.
Marte se ridicase deja cam la 40 de grade deasupra orizontului.
Stiam in sinea mea ca nu are nici un rost sa incerc observarea lui Marte cu micul instrument dar m-am hazardat totusi, doar ca sa stiu ca am bifat si o asemenea incercare.
Si bine am facut ca am incercat !
Folosind grosismentul de 75x/Lacerta UWA 4mm si filtrul oranj 23A , pe ecuatorul martian se zarea o pata gri de forma aproximativ rectangulara , usor inclinata fata de directia Est-Vest.
Am verificat imediat cu dobsonianul in care la G=308x/Lacerta UWA 4mm am vazut pe Marte un lant format - incepand de la Vest- din Syrtis Major,Iapygia,Sinus Sabeus si Sinus Meridiani si avand Mare Erythreum la Est.
Cele mai intunecate pete din aceste formatiuni , contopite, s-au zarit in lunetica mea de 45mm ca o pata eluziva pe discul martian !

Mircea



L45+RDF.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  1.37 MB
 Vizualizat:  de 5577 ori

L45+RDF.jpg



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8962

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 01 Iun 2021 22:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In ultimele luni am participat la un proiect care cuprinde observatii cu ochiul liber, binoclul si lunete mici.
Miercuri 26 Mai , iata-ma iar sub cerul liber, motivat sa fac observatii cu luneta 60x828mm, pe montura azimutala pipe Penelopa, folosind oculare Plossl 25mm pt. 33x, Plossl 10mm pt. 83x si Plossl 6mm pt. 138x, cu prisma diagonala-fara exceptii.

Observatii :

-Companionul de 6.84mv al lui Regulus/ STFB 6, cu separatia de 179'', bine vizibil la 33x

-Algieba/ Gama Leului / STF 1424, separatie 4,7'', rezolvata-separata la 83x

-Porrima /Gama Fecioarei / STF 1670, separatie 2,93'', excelent separata la 83x

-Delta Sarpelui / STF 1954 , separata la 83x. Este o dubla pe care n-am mai observat-o de ani de zile, este superba cu separatia sa de 4'' si stelele sale care difera doar printr-o clasa de magnitudine.

-Beta Balantei / Zubeneschamali este o stea verde; privita cu atentie la 33x si 83x si comparata cu Alfa Balantei

- Roiul stelar sferic Messier5 s-a vazut ca un obiect cetos, rotund, cu centru luminos la 33x, 83x si 138x. Fara alte detalii.Vezi schita atasata.

-Izar/ Epsilon Vacarului / STF 1877 : s-a intamplat atat de demult incat incepusem sa cred ca observarea companionului acestei duble cu luneta de 60mm este doar o legenda care-mi bantaie amintirile.
Nu-i nici o legenda sau poveste, este o realitate reconfirmata in acea seara cand ,la 138x, am vazut companionul lui Izar pe primul inel de difractie, la un unghi de pozitie apropiat de Nord.
Interpretand schita pe care am facut-o si nota de observatii ar rezulta PA = 345 grade ,in timp ce StelleDoppie da PA= 347 gr. Companionul l-am vazut ''la ora 11'' si am estimat Vestul ca fiind la ''ora 8:30''.
In acest ''metod'' al meu de a aprecia unghiurile, inseamna ca Nordul se vedea la ''ora 11:30'' iar Vestul, cum am zis, ''la ora 8:30". O ''ora'' devine echivalenta cu 30 grade,deci jumatatea cu 15 grade.
Asadar, lunetica mea mi-a prezentat companionul lui Izar la 15 grade ''inainte'' de Nord / 360 grade, adica 345 gr. Diferenta 2 grade !? Shocked Shocked Shocked Vezi poza atasata.

-Surprizele placute nu s-au terminat aici. Steaua multipla Nu1 din Scorpionul se vede deja cu binoclul (destul de greu) ca dubla H 5 6AC. Luneta de 60mm a rezolvat in plus, fara separare, steaua mai slab luminoasa a ''dublei'' care este MTL2.
Atasez captura de ecran din StelleDoppie pentru aceasta minunata stea. Cu dobsonianul de 125mm F/6,9 am rezolvat (in tineretea mea observationala) si dubla BU 120 cu separatie de 1,2''.
Cu luneta insa am fost foarte incantat sa vad aceasta stea ''doar'' ca tripla: cu dubla MTL2 rezolvata in H 5 6AC. (Daca n-aveti telescop de 12'' nu luati prea in serios afirmatia ''5 visible stars in the system''. Razz ).

Am notat pe schita observatiei : ''comp slab lipita la ora 2" si ''w la ora 9''.
Aceasta inseamna ca Nordul se vedea la ''ora 12''.
''comp slab lipit la ora 2'' era companionul lui MTL 2: doua ''ore'' = 2x30 gr= 60 grade.

Nord = 0 grade
PA = 0 + 2x30= 60 grade

Vedem ca StelleDoppie da PA = 56 grade. Diferenta 4 grade !? Shocked Shocked Shocked

Stau si ma crucesc si nu-mi vine sa cred !
Ce-o fi fost cu mine in seara aceea ? Am nimerit niste precizii in evaluarea unghiurilor de pozitie ... nemaivazute in jurnalul meu de observatii.

Am continuat cu rezolvarea dublelor Beta din Scorpionul la 33x; Alfa si Delta din Hercule (ultima, cu mare greutate ca-i delta mag maricel).

Am vizitat M13 si M92, niste mici rotocoale de lumina cetoasa, laptoasa.

La Epsilon 1-2 am rezolvat si separat Epsilon 2 (componenta sudica), cea nordica am vazut-o cu discurile Airy tangente.

Eta Lyr cu separatia de 28'' nu a pus probleme dar am inteles de ce nu o pot rezolva cu binoclul 10x50mm : are delta mag > 4mv.

Albireo , frumoasa si fardata in culori stridente ca totdeauna.

In incheiere am cautat ... si am tot cautat ... pana ce am gasit dubla 16 Cyg, pe care am rezolvat-o de multe ori cu binoclul. Scopul de aceasta data a fost observarea nebuloasa planetara NGC 6826 / Cat's Eye / Ochi de matza ( noa , asta e, iubesc pisicile ...).
NGC 6826 se vede in acelasi camp cu 16 Cyg.
Deci gasesti 16 Cyg= gasesti Cat's Eye Nebula.
Iar daca la 83x nu am fost sigur ca priveam nebuloasa, la 138x se vedea clar forma rotunda, cetoasa a nebuloasei. Fara alte detalii. Nici nu ma asteptam...

Cer senin,Mircea



M5.L60mm.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  329.72 kb
 Vizualizat:  de 4251 ori

M5.L60mm.jpg



Izar.L60mm.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  772.29 kb
 Vizualizat:  de 4251 ori

Izar.L60mm.jpg



Nu1Sco.L60mm.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  746.03 kb
 Vizualizat:  de 4251 ori

Nu1Sco.L60mm.jpg



Jabbah.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  55.49 kb
 Vizualizat:  de 4251 ori

Jabbah.JPG



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9452

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Iun 2021 21:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitări, Mircea!

Adu-mi te rog aminte, luneta 60x828 este luneta Carton sau cea construită de Silviu/Zoth? Țin minte că ai avut un obiectiv Carton de 60mm și ți-am dat o țeavă pentru ea, parcă și un focuser de 1.25"?

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8962

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 03 Iun 2021 22:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc Erwin !

Luneta mea de 60mm ''de baza'' este luneta 60x828mm cu obiectivul lui Silviu aka zoth.
Este foarte buna.
Luneta cu obiectiv Carton 60x1000mm si pentru care mi-ai dat un tub inox ... uel ... Embarassed ... inca n-a intrat in durerile facerii la Da Hauz O' Pain.
Focuserul este de reflectoare, cel original de la excelentul tau reflector Hind.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - avansati Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 14, 15, 16, 17, 18  Urmatoare

Download topic
Pagina 15 din 18
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact