Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
M45_4klein.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 223824
Numar de utilizatori inregistrati: 2820
Cel mai nou utilizator inregistrat: VIO77
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Observatii astronomice prin instrumente mici


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 12, 13, 14 ... 16, 17, 18  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Stille
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Iul 2017
Mesaje: 465



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 25 Aug 2018 21:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea Pteancu a scris:

Iar azi ''se mira'' cum de Pleiadele si M29 au fost incluse in Catalogul Messier.
Cu mesajul subliminal ... ''Care natarau ar face aceasta ? Care natarau le-ar confunda pe acestea cu o cometa '' ?


Uite, eu ma mir ca M103 a fost trecut in catalog, dar nu Melotte 11/NGC 663, care e la o aruncatura de bat si (cel putin prin binoclu) mi se pare mult mai usor de vazut, si de asemenea confundabil cu o cometa. Sa fi fost vorba de faptul ca observa cu instrumente de raport focal mare, deci camp vizual mic, si pur si simplu a trecut pe langa?

Departe de mine sa ma uit de sus la cei pe ai caror umeri stau, apropo - doar incerc sa inteleg cum o fi functionat faza asta.

_________________
Binoclu: Pentax SP 10/50 WP (Bufnitza)
Telescop: Skywatcher Heritage 130/f5 (Corbu')
Foto: Canon 800D, obiectiv Tamron 16-300mm(Starcu'), Canon 50mm f/1.8 (Vrabia), Samyang 16mm f2.0 (Gecko), Takumar 135mm f2.5 (Batrana Doamna)
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8962

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 25 Aug 2018 23:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stille

Sunt pe aceeasi lungime de unda cu tine , am respectul cuvenit pentru inaintasi.
Asta desigur nu inseamna sa nu discutam rezultatele si metodele lor , ci dimpotriva.

Da ,in privinta obiectelor ''ratate'' de Messier , lucrurile stau cam asa cum ai intuit dar situatia a fost mai complexa.
Cel mai mare telescop folosit de Messier ,mostenit de la magistrul sau Joseph Nicolas Deslile , a fost un reflector newtonian de 20cm F/10 de o calitate atat de proasta incat dadea rezultate ca o luneta de 60mm . Shocked
Ocularele ,de obicei, erau doar niste lentile convergente deci aveau intradevar un camp vizual foarte mic.

Herschel a folosit reflectoare mult mai mari , de 48cm de pilda dar si ocularele sale erau simple , de tip Kepler si Galilei.

O trasatura care o regasim la amandoi si ,de fapt este comuna astronomilor intregii epoci , este folosirea pasajelor , a ceea ce in limba engleza se numeste ''sweep''.
Cu o rabdare serpeasca , astronomul statea cu ochiul lipit de ocular si lasa astrii sa defileze prin campul vizual.
Ei asa cautau obiecte noi , nu scanau cerul asa cum o facem noi.
Aceasta este doar opinia mea dar eu sunt convins ca datorita aplicarii metodei pasajelor , a sweep-urilor, folosind telescoape cu camp vizual efectiv mic , cei doi au ratat obiecte spectaculoase dar in schimb au catalogat ''ciudatenii'' de genul M73.

Mircea



Instrumente Messier.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  189.5 kb
 Vizualizat:  de 7795 ori

Instrumente Messier.JPG



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9452

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Aug 2018 16:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Trebuie menționat că în acele epoci nici monturile telescoapelor nu erau grozave, acest lucru poate fi ușor trecut cu vederea, poate fi o cauză pentru "tehnica pasajelor". Cunoscând foarte bine poziția fixă a telescopului se puteau face determinări de coordonate ale obiectelor măsurând ora trecerii lor la meridian.

Mircea, când au fost inventate primele monturi ecuatoriale? În epoca lui Messier nu cred că existau. Luneta lui Galilei se vede atârnată de o sfoară pe un fel de cuier. Așadar era la discreția vibrațiilor și a tremurul mâinilor.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8962

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 26 Aug 2018 17:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ai dreptate Erwin.
Metoda preferata era masurarea cat mai precisa a altitudinii sau a distantei zenitale ale astrilor folosind cercuri gradate si verniere.
De aceea au aparut in secolul XVIII , de exemplu , numeroasele quadrante si quadrante de perete ,care de care mai sofisticate.
Toate acestea masurau altitudinea astrilor.
Aceasta era convenabil de masurat deoarece verticala locului oferea o referinta obiectiva si mereu la indemana.
Cealalta coordonata era oferita de masurarea diferentiala a pozitiei relative a astrilor in unitati de timp folosind miscarea diurna.

Intrebarea despre montura ecuatoriala este foarte buna.
Montura ecuatoriala a fost inventata de catre astronomul danez Ole Roemer in ultimele decenii ale secolului XVII.
Roemer este binecunoscut pentru masurarea vitezei luminii prin observarea satelitilor galileeni ai lui Jupiter.
Dar ,pe langa montura ecuatoriala , Roemer a inventat instrumentul de tranzit pentru masurarea precisa a momentului tranzitarii meridianului de catre astrii si pentru masurarea distantei zenitale.
Apoi Roemer a inventat cercul meridian pentru masurarea directa a declinatiei astrilor si a tranzitarii meridianului de catre acestia.

Va invit sa faceti doua lucruri.
Sa vizitati topicul ''Classic Astronomy History'' a lui Allan Dystrup, de unde am imprumutat gravura monturii ecuatoriale construite de Ole Roemer.
Si sa remarcati sfarsitul postarii lui Allan din 7 Septembrie 2017 in care aflam cu ce s-a mai ocupat Roemer : ''...He also initiated a social reform for the poor , the unemployed and the prostitutes''.
Si inca multe altele,lectura placuta !

https://www.cloudynights.com/topic/585769-...y-history/

Mircea



Montura ecuatoriala a lui Ole Roemer.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  126.17 kb
 Vizualizat:  de 7755 ori

Montura ecuatoriala a lui Ole Roemer.jpg



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 26 Aug 2018 22:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

...iar prima montura ecuatoriala cu sistem de orologerie care a stat la baza marilor refractoare din secolul al XIX-lea (montura ecuatoriala germana) a fost construita de Fraunhofer pentru refractorul de 9' instalat pentru FW Struve la Dorpat in 1824 daca bine imi aduc aminte.
_________________
mihai
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2269

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 28 Aug 2018 09:50 Download mesaj
Titlul subiectului: Re:
Raspunde cu citat (quote)

Bineinteles ca n-am avut stare si am mai "invartit un surubel" la jucaria de 50mm. Si bine am facut Very Happy
Am pus pe ea, asa, de dragul diversitatii, un ocular Celestron 7mm xCel LX cu AFOV 60 grade, si un Barlow incropit dintr-o celula de acromat SkyWatcher 2x 1.25" plus un mic tub de extensie barilet 1.25" plus o mini-cupa 1.25" de la un filtru polarizor, ajungand foarte aproape de 100x, daca nu m-au mintit calculele. Am mai facut o mica modificare care sa permita o colimare mai buna a tubului port-ocular cu tubul principal, altfel ar fi dat cu virgula plasticul la mariri din-astea. Trebuie sa recunosc ca arata un pic bizar si se simtea usor debalansata, cu mica grenada atasata la coada; insa a fost pentru o cauza nobila, asa ca am facut abstractie de aspectul estetic.

Partea buna a fost ca atmosfera a fost relativ calma, permitand din cand in cand observarea unor detalii pe care nu le-am remarcat foarte des pana acum - in limita decentei impusa de distanta mica fata de orizont.. Partea mai putin buna e ca n-am avut cum sa ies, desi a fost senin, asa ca a trebuit sa ma bazez pe bunul nostru prieten - dl. Termopan Smile Putina indoor astronomy n-a facut rau nimanui pana acum.

Ce m-a impresionat asa tare de m-a facut sa scriu aceste randuri: nivelul de detaliu observabil in mica luneta, comparat cu sesiunile anterioare, dar si 1:1 (sau 1:2..) cu inca doua instrumente. Stiu ca suna contraintuitiv (asta asa, ca sa nu zic ilogic de-a dreptul - mai putina apertura inseamna, printre altele, mai putin detaliu), dar asta am vazut. Poate un strop mai multe detalii fine au inceput sa apara pe masura ce diametrul instrumentului crestea, dar momentele cand acele detalii chiar s-au facut vizibile au fost destul de rare.
Si anume - desi nu am avut ragaz decat de doua obiecte mari si late (Saturn si Marte) - fie ca vorbim de diviziunea Cassini, sau de zonele diferit colorate de pe discul planetei in cazul lui Saturn, sau despre calota polara si regiunea usor intunecata din jurul ei, ori relieful sever ravasit de furtuna de praf vizibil in emisfera nordica la Marte, singura diferenta intre imaginile din 50mm si cea din ED80 sau Mak127 a fost un pic de luminozitate si poate usurinta cu care puteam discerne detaliile din cauza maririi diferite (am mers pana la 180x in C80ED si 250x in Mak - am folosit chiar si ADC-ul, ca sa elimin din culorile turbate care devenisera prea evidente la puteri mai mari). Dar altfel, se vedea ca sunt acolo. Si ca sa nu zic ca mi se pare mie, am solicitat confirmare si din partea aliatului meu nr.1 - jumatatea mea mai buna (cum se zice). Citez din memorie: "uite, Marte are un cos pe el!" Laughing si adevarul e ca exact asa arata in lunetica.

Poze din pacate nu am facut, avand ceva treaba restanta, dar impresia vizuala a meritat o mica pauza.
Mi-ar fi placut sa aiba si Soarele asta al nostru macar o pata acolo, oricat de mica, sa vedem si noi ceva; dar momentan s-a epuizat stocul - m-am uitat ieri un pic la el si era tot blank; cica sa revin cand o mai aduce, cine stie, peste-o luna-doua.

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8962

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 23 Mar 2019 20:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Miercuri 20 Martie am facut observatii cu luneta 60x828mm ... noa, cum adica de ce !?Shocked
Asa mi-a fost capriciul ! Wink

Am observat stelele duble din tabelul din atasament.
Care tabel acum imi da de furca.
In alta parte , la topicul noului nostru coleg Cristian Iacob l-am citat pe Jack Newton ,un renumit si respectat astronom amator ,un pionier al astrofotografiei CCD color si coautor al cartii ''Splendors of the Univers''.
Jack sustine ca un telescop de 100mm va avea acces la stele de pana la 12mv si ca ''din fuga calului'' se vor vedea cu usurinta stelele de 8mv.
Pe de alta parte,prelucrand notitele observatiei de Joi 21 Martie , am afirmat ca rezolvand steaua dubla STT 245 din Mel 111 ,am vazut cel mai putin luminos companion din viata mea de dublist.

Ei bine ,nu este asa , ''aiuozrong'' la ambele ''capete de acuzare'' !
Daca ne uitam in tabelul pe care l-am intocmit azi la prelucrarea observatiilor de Miercuri 20 Martie , vom vedea ca in acea seara am vazut cel mai intunecat companion si anume cel de 11,8mv al stelei 12 Comae iar nu Joi pe 21 Martie.
Dupa cum este frumos si-i sade bine romanului , eu pot sa-mi salvez pielicica aratand ca STT 245 are companion de 11,2mv dar cu o separatie de 8,4'' in timp ce 12 Comae o fi avand companion de 11,8mv dar trebuie sa iei autobuzul ca sa ajungi la companionul separat la 37''. Neutral

Afirmatia ca un telescop de 100mm vede stele de pana la 12mv este a lui Jack Newton ...si el n-are decat sa se descurce cu ea.
In mod sigur a gresit ,daca eu cu luneta de 60mm am vazut stea de 11,8mv.

Sa revenim...
Miercuri seara , tot cu luneta de 60mm am mai vazut roiul M37 cu doar trei-patru stele rezolvate cu foarte putina ceata luminoasa iar in M36 am putut numara 12 stele ,ceata luminoasa ... niet !
M38 nu a fost acasa pentru mine in acea seara...
M35 a aparut mai bogat ,am putut numara 25 de stele.
Iar in Gemenii am gasit usor si am observat planetara ''Eskimo Nebula'' NGC 2392 ca un obiect cetos ,de luminozitate uniforma,fara detalii,fara stea centrala vizibila.Dar s-a vazut cu usurinta deja si la 33x in ocularul Plossl 25mm.

In loc de concluzii , am sa spun doar atat ca am invatat din nou ca adevarul este acolo ,afara , sub stele , pe cer si nu in carti.
Luneta de 60mm dovedeste o buna putere de patrundere in spatiu daca ajunge pe cer de oras, in preajma Lunii Pline pana in apropierea magnitudinii limita 12mv.

Dintre obiectele vazute Miercuri , cu siguranta Omega Gem a fost pentru mine ''obiect nou''.
Totusi ,nu pentru ''a ma da sferic'' dar nu recomand luneta de 60mm unui incepator.

Mircea



Stele duble 20.03.19.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  186.03 kb
 Vizualizat:  de 6833 ori

Stele duble 20.03.19.JPG



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9452

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Mar 2019 22:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea, felicitări atât pentru observație cât și pentru instrument! Se pare că zilele trecute a fost bună și transparența cerului, cum se mai întâmplă în această lună destul de capricioasă cu vremea.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8962

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 24 Mar 2019 17:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc Erwin !

Am intrebat pe ''60mmtelescopeclub'' despre magnitudinea limita pentru asemenea instrumente.

Sa profitam de vreme cat timp este buna ,cer senin,Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 30 Iun 2019 18:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

M-am procopsit de ceva vreme cu un refractor Celestron 70 /900 (F/d=12,85) cu preț redus. Cam mult plastic întrînsa m-am gândit, dar o scosei la stele să văd ce știe. Hmmm... Am remarcat o subcorecție a obiectivului și povestind cu Silviu, încep să-i modific spațierea, lucru care nu a fost de ajuns. Mai bag după aceea între flint și crown niște ulei de măsline și la urmă ulei optic, care are indicele de refracție apropiat de balsamul de Canada.
Nu o mai lungesc ci hai cu ea la răsboiu, dar nu singură ci în compania unui instrument mai mare

Fixez pe stea (Arcturus) să văd seeingul și dacă am scăpat de sfericitate. Inele de difracție intra și extrafocal distinct desenate. Pun pe Jupiter, un desen clar și frumos al planetei la grosismente din ce în ce mai mari. Ajung la 112X cu un ocular TV de 8 mm.
Sar la celălalt instrument la aceiași mărire (118 X) Aceiași imagine, parcă puțin mai spălăcită. Schimb oculare, mă plimb de la un instrumet la altul. Refractorul ținea pasul cu tovarășului lui mai mare de trei ori în diametru, ba chiar am apreciat o imagine cu 10-15% mai bună pe ansamblu (claritate, contrast).
Încerc niște duble, Mă fixez pe Pulcherima. Ajung cu refractorul la 337X (barlow de 2,25, ortho BGO 6 mm) însă cel mai frumos s-a văzut la 184X (barlow 2,25, TV11 mm).

Celălalt instrument îmi arată o imagine luminoasă cu multe spicke-uri și un companion greu decelabil pentru un observator neexperimentat.

Mai am de lucru la refractor -o celulă din aluminiu și un focuser mai de Doamne ajuta, plus un căutător. Cel cu punct roșu - o jucărie. Am testat cu ocazia asta și un căutător Telrad- face toți banii.

Am călcat și eu în noul Regat al Instrumentelor Mici.

_________________
mihai
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9452

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Iun 2019 18:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Wow! Nu știu ce-i ăla "ulei optic" dar pare ceva "rafinat"! Smile

Spor la observații!

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 30 Iun 2019 21:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Horatius vinde optical oil- e pe post de balsam (de Canada) doar că, dacă nu-ți iese pasiența, îl poți spăla cu ușurință.
_________________
mihai
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8962

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 30 Iun 2019 22:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

theogon

Monseigneur ,soyez le bienvenue !

Felicitari pentru experimentele reusite.
De multe ori floreta a rezolvat ceea ce palosul nu a reusit.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 30 Iun 2019 22:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Atâta doar că floreta se mânuiește cu mult rafinament...
Merci Monseniore Mircea.

_________________
mihai
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8962

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 07 Iul 2019 13:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

theogon

Asa cum cu gratie o face Excelenta Voastra !
(Vad ca noi doi ne-am fi descurcat in acea epoca ... Wink )

Aseara pohta ce-am pohtit-o a fost sa colimez mini-luneta mea de 45x300mm , cu obiectiv militar fara acoperiri antireflex ,suspectat a avea pedigree Zeiss.
Dupa lasarea serii ,am facut intai observatii cu acest mic instrument ,pus pe montura pipe ''Penelopa''.

La G=12x ,am focalizat cat mai precis pe Albireo ,apoi am pornit in ''vajaiala'' prin Cygnus unde in orice camp vizual erau multe sau foarte multe stele.
Desigur ,dubla Omicron 1/31 Cyg cu o separatie de 36.5'' si Omicron 2/32 Cyg cu separatia de 209'' nu au pus probleme la rezolvare.
16 Cyg/STFA 46 avand o separatie de 40'' este o dubla rezolvabila deja in binoclu , a fost si ea lejer rezolvata la G=12x/Plossl 25mm de luneta de 45mm .La G=33x/Plossl Revelation 9mm , se vedea slab nebuloasa planetara NGC 6826 ca o steluta palida gri-albastruie,cetoasa ,usor nefocalizata.
Langa Sadr am vazut la 33x roiul deschis NGC 6910 in care am numarat opt sau zece stele ,cele marunte se vedeau cu vederea periferica.
Roiul NGC 6866 nu a prezentat stele dar avea un aspect mai inchegat decat NGC 6910,era bine vizibil ca o usoara ceata luminoasa la 12x si ,mult mai bine ,la 33x.
Ceasul insa ticaia ,zona mea preferata din Sagittarius nu este indelung vizibila din locul meu de observatie asa ca am vizitat-o imediat.
Am reusit sa vad urmatoarele obiecte : M22-M28-M23-M24-M18-M17-M16-M8-M20-M21.
Cel mai greu observabil obiect a fost M18 peste care as fi trecut ''fara remuscari'' daca nu as fi stiut unde este si nu l-as fi cautata inadins.
Evident,la Trifid /M20 ,se vedea numai roiul ,nu nebuloasa.
Jupiter era deja la furat de mere ,la Saturn mica luneta a prezentat la 33x discul ,inelul,umbra inelului (greu vizibila ) si satelitul Titan.

Poate unii cititori ai acestor randuri se vor fi intreband cu privire la sanatatea mintala a amatorului care in loc de a face observatii cu apertura de 200mm ,''pierde timpul'' facand observatii cu o mini-luneta de 45mm.
Pot insa sa explic ''despre ce vorbeste poezia''...
Un subiect drag inimii mele este Istoria Astronomiei.
In paginile monumentalei ''Astronomie Populaire'' a lui Camille Flammarion si (normal Razz ) ale revistei ''Orion'' a lui Victor Anestin ,intalnim referiri la observatii cu luneta de 43mm ,considerat instrumentul minim al amatorului acelor vremuri.
Furnizorul principal al acestor lunete era Trambouze din Paris.
Atasez reclama acestuia ,asa cum aparea in presa vremii.
Asadar , ( inainte de a incepe sa aruncati in mine cu ciocolata amaruie de 65% ,pachete de Marlboro rosu lung si alte asemenea obiecte contondente ) am sa arat ca prin observatii ca cele de mai sus incerc sa reconstitui (''reenactment'' in Inglish ) observatiile de acum un secol ale amatorilor care se aventurau pe cer cu asemenea lunete.

Mircea



Trambouze-Ballot 45-43mm.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  114.43 kb
 Vizualizat:  de 6289 ori

Trambouze-Ballot 45-43mm.JPG



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - avansati Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 12, 13, 14 ... 16, 17, 18  Urmatoare

Download topic
Pagina 13 din 18
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact