Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
mare_vaporum.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 226027
Numar de utilizatori inregistrati: 2852
Cel mai nou utilizator inregistrat: andrei.nastaca
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Oculare lichide


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Oculare/Filtre

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6463



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 08 Noi 2010 02:33 Download mesaj
Titlul subiectului: Oculare lichide
Raspunde cu citat (quote)

Inspirat fiind de topicurile deschise de doi prieteni, Lilliensternus si Zoth, imi permit sa deschid un subiect despre un domeniu despre care nu am nici cea mai mica idee. Oculare cu elemente lichide.

Nu stiu daca s-au mai facut sau nu, nici daca e posibila, fezabila si mai ales eficienta o astfel de solutie, dar daca s-au creat obiective cu elemente lichide, cred ca in domeniul ocularelor ar fi mult mai usor, si ar avea anumite avantaje.

De aceea propun celor specializati sa isi spuna parerea, si, de ce nu, sa conceapa ceva in directia asta.

_________________
Dragos N
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9512

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Noi 2010 03:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cel mai simplu microscop e format dintr-o picătură de apă, tensiunea superficială făcând ca suprafața să fie aproape perfectă. De ce nu și un ocular lichid? Un monocentric ar putea fi realizat dintr-un tub umplut cu lichid și închis cu două meniscuri la capete. Grosimea optimă ar putea fi reglată fin și apoi orificiul prin care s-a introdus lichidul să fie obturat.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Dan Vasiliu
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Iun 2009
Mesaje: 971

Motto: SI SEDES NON IS

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Noi 2010 16:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La temperaturi joase nu ingheata lichidul? Cum se compenseaza marirea de volum? Eu cred ca nu ar fi prea fezabila solutia. Pe langa asta, datorita lichidului, se mareste si masa ocularului. Daca-l scapi si se sparge te mai si uda Laughing (a fost o gluma).
_________________
CER SENIN !
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5573

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Noi 2010 17:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca folosesti lichid optic tip Smirnoff garantat nu ingheata, daca mergi pe variante ca: genocid, saniuta sau ochii lui Dobrin e posibil sa mai apara evenimente neplacute si atunci le declari "oculare de vara" Laughing Laughing
In situatii limita, pe seceta mare, mai poti sacrifica cate un ocular in noptile lungi de observatii Smile
Lasand gluma la o parte ideea mi se pare interesanta si va propun sa incepem sa cautam material documentar.
Cine gaseste este rugat sa posteze aici linkurile respective.
Poate pana la urma iese ceva Very Happy
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9092

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 11 Noi 2010 01:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citind mesajul lui Dan,mi-am amintit de prefata cartii ''Celestial Objects for Common Telescopes'' unde la pagina XIV, si urmatoarele, din prefata sunt descrise telescoapele legendarului reverend T.W.Webb.Nu mica mi-a fost mirarea cand am citit saptamanile trecute ,in fraza care deschide pagina amintita: ''His first telescop was a fluid achromat,which was replaced by a refractor...''.
Dincolo de faptul ca a dotat o luneta mica,deci ieftina de incepator,de faptul ca a fost inlocuita cu o luneta produsa de clanul Tulley,presupun ca de calitate mai buna.(Multe din observatiile reverendului Webb au fost facute cu acest acromat Tulley de 95mm...).Ceea ce m-a uimit a fost faptul ca acromatele fluide au trecut de stadiul de discutii savante si de cel de prototip si ca au fost obiect al actului de comert.
Precum Gheorghe din bancul cu Mihai Viteazu,eu habar n-am avut Embarassed
Imi asum raspunderea ca cele declarate mai sus au fost facute in absenta lichidelor tip Smirnoff,mmmm,bune ar fi... Very Happy
Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6463



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 11 Noi 2010 12:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Fiecare cu aria lui de preocupari.
_________________
Dragos N
Sus
Dan Vasiliu
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Iun 2009
Mesaje: 971

Motto: SI SEDES NON IS

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Noi 2010 14:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Intrebarea pe care mi-o pun este: cu ce ar imbunatati optica unui ocular prezenta lichidului in loc de aer intre lentile? Eu cred ca mai mult dauneaza. Mai mult. Pentru a mentine lichidul la locul lui (ferit de tentatii in cazul in care este tip Smirnoff Laughing ) va trebui o etansare foarte buna. altfel lichidul o sa-si gaseasca locul prin care sa evadeze din "inchisoare". Asta ar creste costurile si in final pretul ocularului.
_________________
CER SENIN !
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10755



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Noi 2010 15:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din ce ziceau cei priceputi la optici "lichide" defapt lichid e mult spus: o pelicula foarte subtire, mult mai subtire decat aerul la un design spatiat cu aer, lichidul fiind in parte sustinut de tensiunea superficiala. Practic el nu curge chiar daca nu ar fi etans. Probabil doar se evapora, sau se bea...dupa preferinte. Rolling Eyes
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 11 Noi 2010 15:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu as vedea un efect pozitiv. Daca e un ocular cu multe lentile, utilizarea unui lichid intre ele ar elimina problema reflexiilor parazite (ghosting) si nu ar mai fi nevoie de acoperiri comlexe antireflex...cred. Doar pe prima si ultima suprafata.

In plus daca e lichid Smirnoff (sau mai bine o pruna autohtona Wink ) se poate breveta primul ocular cu robinet (sau tzui dupa preferinte) Laughing ...asta pe timp de iarna. De notat ca imediat culorile din M42 apar vizibile cu ochiul liber Cool

_________________
Small minds discuss people, Average minds discuss events, Great minds discuss ideas

www.cloudynights.com
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5573

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Noi 2010 12:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dan Vasiliu a scris:
Intrebarea pe care mi-o pun este: cu ce ar imbunatati optica unui ocular prezenta lichidului in loc de aer intre lentile? Eu cred ca mai mult dauneaza.


Problema se pune un pic diferit, in principal nu se urmareste doar umplerea spatiilor dintre lentile cu lichid ci chiar formarea de elemente refractive (elemente active cu putere optica) din lichidul folosit.
Nici primul aspect mentionat nu e de neglijat, sa nu uitam ca pierderea de lumina pe un ocular cu multe elemente optice poate sa treaca si de 40% iar umplerea spatiului cu un lichid al carui indice de refractie este apropiat ca valoare de cel al sticlelor folosite poate contribui spectaculos la micsorarea acestor pierderi.
In plus apare si problema ridicata de neox, cea a reflexiilor parazite care are si ea o importanta deosebita.
Eu unul cred ca s-ar obtine un salt calitativ enorm daca s-ar gasi solutia pentru oculare cu elemente lichide.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9512

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Noi 2010 22:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

ar mai fi un avantaj pe care l-am menționat: fine tuning. Grosimea stratului de lichid poate fi reglată foarte fin și astfel s-ar putea obține unele corecții. Dacă se intercalează un disc plan din sticlă ca separator pot fi folosite două lichide cu indici de refracție diferiți.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6463



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 12 Noi 2010 23:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O problema complicata, subliniata de Dan Vasiliu, este marirea volumului, avand in vedere ca lichidele au coeficienti de dilatatie mai mari decat sticlele. Dar probabil ca e rezolvabila.

De curand am aflat ca cei de la Samsung lucreaza la realizarea unui obiectiv foto cu zoom, folosind 2 lentile lichide. Deci e posibil.

_________________
Dragos N
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9092

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 13 Noi 2010 00:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sa nu uitam ca indicele de refractie in lichide este diferit deci si distanta focala a componentelor ar fi afectata.Daca-mi amintesc bine,in apa-luata ca exemplu- distanta focala a unei lentile este mai mica decat in aer.Ceea ce ar insemna ca unele raze de curbura ale lentilelor ar fi mai mici,deci pentru acelasi efect s-ar folosi mai putina sticla,absorbtii mai mici si prelucrari mai usoare deci calitate mai buna.
Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9512

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Noi 2010 01:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ocularul poate fi prevăzut cu o cameră de expansiune care poate prelua dilatația lichidului, similar cu vasul de expansiune de la instalațiile de încălzit.

Poate cei de la Samsung folosesc nanotehnologia pentru a crea un lichid magnetic transparent. Lichidele magnetice pot fi constrânse să ia orice formă dorită dacă se aplică un câmp magnetic uniform, de o anumită structură geometrică.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Oculare/Filtre

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact