Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
ngc7000klein.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224636
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Cam de la ce factor de marire poti spune ca vezi ceva?


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10646



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Oct 2010 11:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Primul post se referea la instrument pt. detalii planetare. Acum s-a deviat spre DSO.
Ca sa revenim la intrebarea initiala, probabil detalii bune la Luna incep de la 40x. La Jupiter, Saturn probabil incep de pe la 100x. Un binoclu cu puteri de marire 15-20-30x teoretic aduce mai multe detalii decat unul gen 7-10x insa problema e ca imaginea tremura foarte rau fara un trepied fix. Ori daca ajungem la subiectul binoclu+trepied, parca e mai avantajos un telescop mai mare. La pretul ala (2000ron) exista oferte bune de telescoape care rezolva destul de bine observatiile planetare (fie ca e un mak, fie ca e un dobson) dar si pe cele gen DSO. Avand deja un binoclu eu nu vad necesitaea achizitionarii a inca unuia ceva mai puternic.
Sus
Sebi_Marius
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Apr 2009
Mesaje: 35



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Oct 2010 11:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Telescopul este un nume de care nu am mai auzit si din acest motiv nici nu l-am retinut. Are oglinda de 100mm si focala de 700mm. Si pare ieftin si nu cred ca s-ar merita sa-l reglam. E ca si cum ai face tunning la o Dacie. Ii pui motor de 200 de cai si se dezmembreaza sa primul creion peste care trece... So, ca sa revenim nu am trepied si trebuie sa-mi cumpar chiar si la 7X doar. Vedeti, la binoclul asta nu cred ca s-au folosit plastice ci sticla si din acest motiv e destul de greu. M-am uitat cu un noname 10X50 la luna si nu am avut nicio problema in a o privi un timp mai lung. Cu Nikon-ul cam obosesti dupa 20 de secunde.... De aici si o prima diferenta calitativa. Imaginile sunt super clare, ziua obiectele se vad cu detalii foarte clare. D-aia ma gandeam la 12X56...
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4794

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 11 Oct 2010 12:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca ai deja binoclu poate te gandesti si la un Maksutov-Cassegrain de genul: http://www.skywatcher.ro/makcass_sw.htm.

Cu un Dobson de 300 mm nu te vad bine prin munti. Ai vazut cat este de mare si de greu ?

Binocluri astronomice: http://www.skywatcher.ro/BinoCel/skymaster.htm. Eu as merge pe una din variantele 8X56, 9X63.
Sunt modele "Ultima DX" (calitate optica) si au un factor de luminozitate de 7:1 , fata de 5:1 la restul.

La telescopul ieftin poti inlocui ocularele si vei avea o imbunatatire majora. De obicei ocularele strica tot la acele telescoape.
Sus
Sebi_Marius
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Apr 2009
Mesaje: 35



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Oct 2010 12:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Greutatea e partea a doua Very Happy . E clar ca nu as putea urca cu asa ceva in spinare. Poate doar daca m-ar fugari vreun urs. Si Maksutov-urile arata bine. Acum revin la chestiunea cu privitul cu un singur ochi: pe voi nu va doare capul cand va uitati doar cu un ochi? Eu am avut probleme mari si nu-mi dau seama daca e tot din cauza "performantelor" sau asa ti se intampla cand privesti printr-un telescop... Cu toata nepriceperea mea in domeniu e clar ca nu poti vedea cu un binoclu mai mult decat cu un telescop. Totusi ma intrebam daca nu e vreun bino care sa-ti satisfaca placerea de a privi cerul noaptea...
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10646



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Oct 2010 12:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Legat de durerea de cap, pot fi mai multe explicatii:
- fie un sistem optic cu probleme, optica descentrata, optica de calitate proasta, diferente intre stanga si dreapta (daca e vorba de un binoclu poti seta focusul individual pana se sincronizeaza). In acest caz creierul "lucreaza" sa corecteze problemele si il apuca si pe el "durerea"
- fie imaginea care tremura si genereaza ameteala/durere de cap
Daca in primul caz poti incerca un alt intrument poate cu el este ok, in cel de al doilea caz poti incerca stabilizarea binoclului/telescopului cu un trepied sau cu altceva (erau thread-uri pe aici legate de subiect pt. binocluri sau un trepied mai solid pt. un telescop). Poti incerca si un alt ocular, mai de calitate, imprumutat de udneva poate rezolva situatia.
- poate misti prea repede binoclul/telescopul si ametesti
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4794

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 11 Oct 2010 12:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@Sebi_Marius:
S-ar putea sa fi privit cu ochiul care nu este dominant.
Stii care-ti este dominant ?
Sus
Sebi_Marius
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Apr 2009
Mesaje: 35



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Oct 2010 12:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Valy, nu e cazul sa misc telescopul prea violent. Nici nu stau in vant, nici nu sunt beat cand fac observatiile. Pur si simplu e ceva in neregula cu el insa nu vreau sa-mi mai bat capul cu asta. Am mai scris ca ceea ce am vazut privind luna a fost total dezamagitor pt un telescop cu oglinda de 10 cm. Cred ca si ocularele erau foarte foarte proaste, ceva plastice insa si cum aduna lumina e sub orice critica. Adica cu bino-ul 10X50 a fost magnific,iamgini stralucitoare si cu multe multe detalii...
Tot ce as vrea este sa fac alegerea corecta: merg mai departe pe bino sau imi cumpar un telescop de calitate. Si parca mai scria cineva, nu stiu daca tot pe site-ul asta sau in alta parte, ca una este sa privesti la ceva cu doi ochi si alta sa te zgaiesti cu unul...
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10646



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Oct 2010 12:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sebi_Marius a scris:
Si parca mai scria cineva, nu stiu daca tot pe site-ul asta sau in alta parte, ca una este sa privesti la ceva cu doi ochi si alta sa te zgaiesti cu unul...

Desi nu ma pricep, ce am inteles la bino e ca unul bun e scump (+1000coco), la care mai adaugi si 2 oculare. Evident ca iti trebuie si un telescop. Sigur vezi bine cu ambii ochi? Daca da si ai bani poti lua in calcul un astfel de sistem.
Desi mi-e neclar ce intelegi prin "bino". E vorba de binoclu sau de binocular (gen http://skywatcher.ro/Baader/bino_maxbright.htm )?
Mai e si varianta a 3-a expusa mai devreme: 2 telescoape puse unul langa altul (un fel de binoclu din telescoape), dar astea sunt solutii custom.
Sus
Sebi_Marius
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Apr 2009
Mesaje: 35



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Oct 2010 12:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

nobody a scris:
@Sebi_Marius:
S-ar putea sa fi privit cu ochiul care nu este dominant.
Stii care-ti este dominant ?


Hm, m-ai bagat un pic in ceata! Ce inseamna asta? E vorba de ochiul cu care vad mai bine? Sunt eu un pic chior, adica am o usoara miopie la ochi, chiar cu diferenta de valori intre stangul si dreptul, insa nu m-am gandit ca ar afecta observatiile. Sau e legat de deschiderea pupilelor, care nu e la fel la ambii ochi?
Sus
Sebi_Marius
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Apr 2009
Mesaje: 35



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Oct 2010 13:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

valy a scris:
Sebi_Marius a scris:
Si parca mai scria cineva, nu stiu daca tot pe site-ul asta sau in alta parte, ca una este sa privesti la ceva cu doi ochi si alta sa te zgaiesti cu unul...

Desi nu ma pricep, ce am inteles la bino e ca unul bun e scump (+1000coco), la care mai adaugi si 2 oculare. Evident ca iti trebuie si un telescop. Sigur vezi bine cu ambii ochi? Daca da si ai bani poti lua in calcul un astfel de sistem.
Desi mi-e neclar ce intelegi prin "bino". E vorba de binoclu sau de binocular (gen http://skywatcher.ro/Baader/bino_maxbright.htm )?
Mai e si varianta a 3-a expusa mai devreme: 2 telescoape puse unul langa altul (un fel de binoclu din telescoape), dar astea sunt solutii custom.


Prin bino am vrut sa prescurtez binoclu.... Scuze pt zapaceala provocata!
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10646



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Oct 2010 13:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ok, deci acum ai un 7x50. Faptul ca are o lentila frontala de 50mm inseamna ca aduna destul de multa lumina, iar 7x asigura un camp vizual destul de mare. La detalii planetare nu prea ajuta, chiar si luna e destul de mica.
Daca ti-ai lua un binoclu de 12x56, lentila frontala nu e cu mult mai mare insa la 12x mareste ceva mai mult. Aceasta marire neinsotita si de o lentila mai mare produce imagini mai intunecate. Poate ca vezi luna mai mare dar nu suficient incat sa impresioneze. Iar la planete tot nu rezolvi mare lucru. Deci eu nu vad un motiv sa faci upgrade.

De telescop zici ca nu esti multumit. Ai putea incerca sa mai salvezi din situatie cu un ocular mai bun, daca sunt din plastic atunci unul normal (din sticla) ar trebui sa aduca un plus de calitate. Totusi daca oglinda este si ea din "plastic" nu prea ai ce sa mai faci.

Iar daca e sa iei un telescop, mai bine deschizi un topic separat. Alegerea o poti face in functie de buget, de ce vrei sa vezi, de portabilitate, etc.

As zice sa pastrezi 7x50-ul care este excelent (mic, usor, luminos, portabil) si sa iti iei un telescop serios (mai ales ca zici ca ai disponibili 2000 roni).

Parerea mea.


Ultima modificare efectuata de catre valy la 11 Oct 2010 13:19, modificat de 1 data in total
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4794

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 11 Oct 2010 13:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ochiul dominant este cel folosit de creier pentru a distinge detaliile fine si este, in general, cel cu care vezi mai bine. Celalat este folosit doar pentru aprecierea distantelor (stereoscopic), pentru a sesiza miscari si pentru a acoperi blindspot-ul celuilalt ochi.

Poti determina foarte simplu care este ochiul dominant. Intinzi mana in fata cu degetul mare ridicat. Stabilesti un reper mai indepartat cu amandoi ochii deschisi. Pe urma inchizi cate un ochi si observi daca imaginea s-a miscat fata de deget. Cel la care se misca imaginea cand il inchizi este ochiul dominant. Wink

Daca zici ca acel telescop avea lentile de plastic la ocular mai mult ca sigur aceea este cauza. Nu poti estima o oglinda prin astfel de ocular. Vei vedea o mare diferenta daca pui un ocular mai bunicel. Chiar se merita. Oglinzile nu sunt chiar asa rele chiar si la modelele foarte ieftine.

Referitor la doua telescoape puse in paralel ... este foarte dificil ... si costisitor.
Sus
Sebi_Marius
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Apr 2009
Mesaje: 35



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Oct 2010 13:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nobody, foarte interesant. Am incercat metoda ta si a functionat. Am iesit din birou ca sa nu ma creada colegii diliu:))) Asa ca am depistat care e ochiul dominant la mine:))! Totusi nu voi continua experientele mele vizuale cu actualul telescop insa e bine ca stiu cu care ochi sa privesc. In momentul in care ma voi hotara sa-mi iau un telescop voi deschide un alt topic si va voi cere parerea. Pacat, totusi, ca se pare ca nu exista un binoclu bun care sa inlocuiasca(satisfaca in mare parte), macar partial, un telescop! Cel putin asta inteleg din raspunsurile voastre...
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4794

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 11 Oct 2010 13:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Binoclul si telescopul sunt complementare. La fel ca si diferitele tipuri de telescoape. Fiecare are domeniul lui in care exceleaza. Un instrument bun la toate nu exista. Chiar si Hubble are mai multe telescoape pe el (nu doar cel principal).

Ca divertisment, referitor la ochi si perceptia vizuala in creier, poti incerca si teste pentru blind spot. Adica zona oarba a ochiului pe care creierul o "umple" cu o iluzie.
Sus
Cristi M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2007
Mesaje: 273



Localitate: Bologna, Italy

MesajTrimis: 11 Oct 2010 13:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Exista si binocluri care te-ar satisface,poti schimba si ocularele, insa costa destul..cat un logan Very Happy
http://www.oberwerk.com/products/100bt45.htm
sau mai ieftin, dar nu stiu cat de bun
http://www.markstechnologynews.com/2009/09...ation.html
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact