Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
si_003.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224643
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Energia Universului


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Cosmologie

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 07 Aug 2006 23:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sper să nu se supere pe mine Forever_Man, dar am să încerc aici să vă spun de ce nu sunt de acord cu principiul de nedeterminare pentru că văd că zircon și lucia mă provoacă.
Este adevărat că niciodată nu vom putea cunoaște cu precizie infinită poziția unui corp (mai riguros spus, poziția centrului său de masă). Întotdeauna se vor putea perfecționa metodele de măsurare. Implicit, niciodată nu vom putea nega cu precizie infinită că un corp s-ar afla într-o anumită poziție. Aceasta este valabil din punct de vedere experimental, iar principiul de nedeterminare NU SE REFERĂ la asemenea precizii. Acest principiu este mult mai pretențios: el ne anunță că ORICÂT de mult am perfecționa aparatele de măsură, nu vom putea stabili niciodată unde este centrul de masă al unui corp care are un impuls infinit de bine determinat. Ei, drăcie! Asta-i tare bună! Vă dați seama ce bazaconie spune acest principiu? Hai s-o luăm mai pe îndelete:
1). Impulsul unui corp este produsul dintre masa lui și viteză;
2). Ca să putem cunoaște infinit de precis impulsul unui corp, trebuie să cunoaștem infinit de precis și viteza lui;
3). Viteza unui corp este derivata poziției în raport cu timpul;
4). Ca să putem cunoaște infinit de precis viteza unui corp, trebuie să cunoaștem infinit de precis unde se află corpul la cel puțin două momente de timp foarte apropiate;
5). Atunci cum mai putem cunoaște infinit de precis impulsul când nu știm nimic despre poziție?

Ei, cine se încumetă?

_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
lucia lucia
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2006
Mesaje: 1096



Localitate: toronto

MesajTrimis: 08 Aug 2006 00:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

simplu.
nu poti gandi clasic un principiu cuantic.
Rationamentul dvs, Abel, e clasic.
Principiul de incertitudine e cuantic.
E adevarat ca poti deriva mecanica clasica din cuantica, dar nu si invers. Generalizarea mecanicii clasice presupune schimbarea modului de gandire. Asa cum spunea Dragonul (si aici e OK, are dreptate) limbajul cuanticii se refera la amplitudini de probabilitate.

... mai simplu, incercati sa interpretati principiul lui Heisenberg in forma cu energie si timp. Nu mai e acelasi lucru.


-----------------------------------------------------------------
the standard model has now become almost too standard
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 08 Aug 2006 01:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Lucia, nu e frumos să fugi de la problema cu poziție-impuls la problema cu energie-timp. După ce vom epuiza subiectul cu poziție-impuls, putem trece și la cel propus de tine (care are același cusur). Iar chestia cu „gândirea cuantică” ți-a cam fost inoculată bine la școală. Eu aș prefera să nu folosim asemenea sintagme pe post de argumente. Mie să-mi prezinți argumente care demontează raționamentul de mai sus!
Ei na’, că mi-am mai amintit ceva: dacă impulsul nu poate fi cunoscut cu precizie simultan cu poziția, atunci cum mai poate mecanica cuantică să opereze cu importantul concept numit moment cinetic și care este definit ca produsul (vectorial) dintre poziție și impuls?

_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
lucia lucia
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2006
Mesaje: 1096



Localitate: toronto

MesajTrimis: 08 Aug 2006 03:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

bine. atunci gandeste-te la faptul ca virgula caracterul cuantificat al impulsului se manifesta la scara microscopica. Energiile sun acolo imense, in raport cu gravitatia. Calculul se face relativist. Iar impulsul si pozitia, in relativitate, se transforma diferit. Poti verifica usor ca rationamentul de mai sus cade in astfel de conditii.
Nu fug. Principiul lui Heisenberg se exprima la fel de bine ca dpdx>=h taiat sau dedt>=1/2*h taiat (in loc de d cititi va rog "delta", ptr. ca e vorba de abatere standard a marimii respective).
Nu e alta problema, e tot principiul lui Heisenberg.
Referinta (pentru ca am promis ca nu mai postez fara referinte)>
I. Gottlieb, C. Dariescu, A. Dariescu, Mecanica cuantica, Ed. BIT, 1999
si
V. Novacu: Teoria cuantica a campurilor, ed. Tehnica, 1984.

La scoala am invatat sa ma informez din cel putin doua surse diferite inainte de a afirma ceva Very Happy . Altfel, profu' de fizici imi rupe urechile.


--------------------------------------------------------------
the standard model has now become....... e foarte tarziu si ma culc. Crying or Very sad
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 20 Aug 2006 11:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dacă eu las subiectele să treneze, le lăsați și voi?
Cris, cum propunerea ta cu determinarea masei găurii negre înainte de a face bum este cea mai specifică acestui topic, îți răspund la ea. Din moment ce nu se cunosc prea multe despre materia întunecată (responsabilă, după aberațiile actuale, pentru o bună parte a energiei Universului), nu se poate cunoaște nici atât ce masă a avut acea gaură neagră.

_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
lucia lucia
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2006
Mesaje: 1096



Localitate: toronto

MesajTrimis: 20 Aug 2006 18:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

masa acelei Gauri negre este exact masa universului.
_________________
vor veni straini aici, mult dupa ce ne vom stinge si se vor intreba:
CINE AM FOST?
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 21 Aug 2006 07:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mai intai incercati sa definiti foarte bine ce este aceea "masa".
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 21 Aug 2006 07:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Super propunerea! Nu ne ajuți și tu?
Din punctul meu de vedere (foarte irelevant, deocamdată), masa este dată de modulele impulsurilor și momentelor cinetice ale unui sistem.

_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 21 Aug 2006 08:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Abel, eu v-am ajutat mereu, chiar daca uneori nu ati observat acest lucru.

Este foarte adevarat ce spui tu, dar incearca sa simplifici mai mult lucrurile, pentru ca astfel sa poti ajunge la esente.

Masa unui sistem este strict legata de numarul de evenimente primare ce defineste acest sistem. Aceste evenimente, ca numar, sunt strict legate de raza sau razele de curbura ce carecaterizeaza sistemul.

Daca raza de curbura este mai mica, atunci miscarea de rotatie periferica este descrisa de un numar mai mare de actiuni menite sa redictioneze traiectoriile. Nu uita ca in astfel de situatii (miscare relativ libera), razele de curbura descriu suprafete relativ egale in unitati de timp relativ egale (consulta te rog articolele mele).
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 21 Aug 2006 08:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Interesantă și originală abordarea ta. Dar pentru ca aceasta să poată fi luată în considerare, trebuie să fie FOARTE CLARĂ. Eu (și poate și alții) nu știu ce este noțiunea de „eveniment primar”. La fel, nu știu la ce rază te referi când vorbești de „raza sau razele de curbură ce caracterizează sistemul”. Te referi cumva la raza de inerție?
Ai rescris cumva mai clar articolele tale? Dacă da, am să le citesc. Mai nou te exprimi scurt și concis, deci dacă rescrii articolele în această manieră, cred că le-aș putea înțelege.

_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 28 Aug 2006 08:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Interesant, foarte interesant, de ce i s-o fi spunand sapatiului fizic "curbat"?
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 28 Aug 2006 21:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu știu că spațiul fizic este curbat NUMAI în apropierea unei mase. Tu știi altfel? Tu crezi că și spațiul gol este curbat?
_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
lucia lucia
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2006
Mesaje: 1096



Localitate: toronto

MesajTrimis: 28 Aug 2006 21:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

probabil:
- nu există "spațiu gol" ci numai sisteme, corelate.
- facem o greșeală (care vine de la inventia noțiunii de particulă-care-se-mișcă-pe-fundalul-care-este-spațiu) atunci cănd separăm corpurile de spațiul în care se mișcă
- sistemele sunt caracterizate de ceva-care-se-traduce-in-limbaj-geometric prin noțiunea de "curbură" și care se manifestă prin interacțiuni specifice.
- în mod evident asta e o asimetrie (eu i-aș spune anizotropie) care se manifestă la orice scală. Inclusiv la scala întregului Univers, și, culmea, fără să fie nevoie de dimensiuni suplimentare, pentru că e o proprietate intrinsecă.
- suntem atât de obișnuiți să gândim în termeni de spțiu și timp și mișcare încât ne e greu să acceptăm un alt limbaj

_________________
vor veni straini aici, mult dupa ce ne vom stinge si se vor intreba:
CINE AM FOST?
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 28 Aug 2006 23:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Într-adevăr, nu există spațiu gol, dar avem nevoie de această noțiune pentru a putea MODELA realitatea (vedeți topicul „MAYA”).

Nimeni nu-și poate imagina corpuri fără spațiul în care se deplasează (și nici nu văd unde s-a folosit această separare).

Curbura nu este „ceva” nedefinit. Putem spune ușor că abaterea unei traiectorii de la linia dreaptă denotă că are curbură (și profit de ocazie pentru a spune că abaterea unei traiectorii de la o curbă plană denotă că are torsiune).

Sunt curios cum ar arăta o Fizică fără termenii de spațiu, timp și mișcare.

_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
lucia lucia
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2006
Mesaje: 1096



Localitate: toronto

MesajTrimis: 29 Aug 2006 00:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

nu există linii drepte. Very Happy
_________________
vor veni straini aici, mult dupa ce ne vom stinge si se vor intreba:
CINE AM FOST?
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Cosmologie Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare

Download topic
Pagina 3 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact