Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
moon+registax19.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225178
Numar de utilizatori inregistrati: 2843
Cel mai nou utilizator inregistrat: GabiBirsanu
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Problema Binoclu(condens pe prisma reflectoare)


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9496

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 31 Aug 2010 21:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cătălin, ceea ce spui tu este valabil la un binoclu clasic, cu corp metalic, este valabil și la binoclurile chinezești de genul celui de care este vorba? Question Cred că este din plastic îmbrăcat în cauciuc.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2687

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 31 Aug 2010 21:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Buna Erwin. Regret ca nu am o poza cu ultimul (cred) binoclu reparat de mine. Era ceva zoom (8-24x40) , cu corpuri din metal imbracate in cauciuc si pe care scria 'EXACTA' Very Happy . Tuburile port-obiective erau din plastic cauciucat dar cu insertie de aluminiu in zona filetului Wink . Obiective cu acoperire albstruie-violeta dar oculare jalnice cu monturi din plastic pentru 'Galilei'-ul inversat de la zoom. Lentilele zoom-ului nici nu erau acoperite antireflex , si jucau aiurea in inelele de plastic mobile. Toate astea ma fac sa cred ca dragutii de chinezi au ridicat putin stacheta si ca nu ne mai iau chiar asa de prosti Confused Very Happy
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9496

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 31 Aug 2010 22:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

E bine de știut! N-am desfăcut niciunul din ăsta. Eventual poți schimba ocularele cu unele mai bune, dacă obiectivele sunt OK?
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2687

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 31 Aug 2010 23:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca lungimea balamalelor de la corpul ocularelor coincide , atunci eu as schimba tot ansamblul. Personal nu am o parere prea buna despre zoom-ul la ocular, oricat de tare ar fi marca aparatului. Iar despre binocluri, prefer pe cele cu reglaj individual pe fiecare ocular. Din pacate cred ca nu prea se mai fabrica . Am privit odata printr-un 11x80 cu oculare individuale cu camp larg si de atunci nu prea ma mai impresioneaza vreun altfel de binoclu.
Sus
hgpt
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Aug 2010
Mesaje: 14



Localitate: Giurgiu

MesajTrimis: 31 Aug 2010 23:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ambele prisme au aceasi problema. Nu sunt familiarizat cu termenii deci nu prea am inteles ce inseamna sarniera sau ecartul pupilar gravat ori care ar fi tubul obiectivului. Nu am o banda de otel ce leaga oculare tot ce am gasit este un sant micut(mascat de elementele a si b - santul se afla in ,,interiorul'' acestora- ) prin care probabil se gaseste un cablu, ce provine de la ambele oculare si se uneste in dreptul axului. Apropo tubul obiectivului se desurubeaza in sens invers acelor de ciasornic nu? Pt a intelege mai bine operatia si a-mi da seama la ce piesa a binoclului te referi am facut mai multe poze si am ,,botezat'' piesele. As fi foarte incatat daca ai fi dispus sa imi mai explici odata cum anume sa ajung la prisme si pe baza pieselor numerotate de mine. Multumesc pt. ajutor. Astept raspuns Very Happy
http://yfrog.com/j7dsc01617uj
http://yfrog.com/5udsc01615qj
http://yfrog.com/n3dsc01615hj
http://yfrog.com/i3dsc01616ej
http://yfrog.com/j5dsc01619zyj
http://yfrog.com/htdsc01624aj
Edit: Binoclu este din metal imbracat in cauciuc.

_________________
Think!
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2687

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 31 Aug 2010 23:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Surubul notat cu '3' desface capacelul ala tronconic de plastic (care ar fi trebuit sa aiba gravat ecartul pupilar. adica distanta dintre 'ochi' exprimata in mm.) , iar sub capacel se afla alt surub , de obicei din alama (eventual inegrita sau macar maronie) si care tine fixate strans dar mobil , balamalele ocularelor. Acest surub se desface cu o surubelnita lata de 8-10 mm. vezi daca are un alt surub mic de tot infipt in el. daca da, il desfaci pe ala micu' mai intai. Rolul lui e sa blocheze surubul balamalei intr-o pozitie care sa permita miscarea libera a acesteia , fara jocuri de-a lungul axelor optice, deci fara afectarea focalizarii. Dupa ce scoti ocularele cu tot cu balamale , poti desface cele 3+3 suruburi care tin capacele. Nu stiu daca tuburile in care stau ocularele sunt prinse de capace sau sunt infiletate in corpurile cu prisme. Afli daca nu poti scoate capacele nici dupa ce ai indepartat suruburile. Desfiletarile sunt toate in sens antiorar, uneori surubul balamalei ocularelor fiind invers.
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2687

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 31 Aug 2010 23:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Prin urmare, "a" si "b" sunt balamalele ocularelor. Sub ele ar trebui sa se vada o banda ingusta de otel, care face ca reglajul zoom sa aiba loc simultan. "x"si "y" sunt tuburile obiectivelor care se desfileteaza in sens antiorar. Nu poti scoate capacele respective daca nu scoti tuburile mai intai, chiar daca ai scos suruburile din margine. Uneori capacele ies mai greu pt. ca sunt etansate cu un chit negru-maro destul de vascos, care seamana mai mult cu plastilina.
Sus
hgpt
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Aug 2010
Mesaje: 14



Localitate: Giurgiu

MesajTrimis: 01 Sep 2010 01:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mersi mult Catalin Very Happy. Voi incerca maine impreuna cu tatal meu sa il desfac si sa il curat. In seara asta am reusit sa ii desfac tuburile si sa observ prismele ce se afla deplasate spre axul binoclului,iar pe axul optic cu tuburile se afla o alta prisma. Eee acum am realizat ca defapt aceasta prisma ce coincide axului optic al tubului este murdara, dar din pacate nu aceasta fata expusa:(. Deci voi trebui sa dau jos ocularele,ce sunt prinse(lipite) de capacelele acelea cu 3 suruburi. Voi citi din nou ce mi-ai spus tu in legatura cu demontarea ocularelor si sper ca voi reusi Confused. Iar cealalta prisma este prinsa intr-o clema si nu numai: este chiar lipita deci nu ma voi atinge de ea Very Happy. Apropo banda de otel de care vorbesti se afla in interiorul santurilor(Q) prezente in imaginea de mai jos. Cum va trebui curbata astfel incat sa treaca de decupajul din ax(pe care inca nu l-am putut vedea)? Va trebui sa reglez distanta interpupilara la minim pt a o curba si a se potrivi cu decupajul axului? Ca sa iti faci o idee completa am atasat o noua poza jos.
catalin dumitru a scris:

Daca vrei sa extragi prima prisma care capteaza imaginea obiectivului, e ceva mai complicat.

Asta este situatia ce ma priveste.
Te tin la curent cu ce am reusit sa fac.
http://yfrog.com/n5dsc01625dj
http://yfrog.com/73dsc01627ij
http://yfrog.com/59dsc01631rij

_________________
Think!
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2687

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 01 Sep 2010 13:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pana acum te-ai descurcat f. bine. Ca sa treci banda de otel peste decupajul din ax trebuie sa dai ecartul pupilar la maxim, in prima faza. In clipa in care incepi sa tragi in sus de ansamblul ocularelor, banda elastica va iesi din santuri doar partial, si doar sper mijloc inspre balama. Apoi cu un deget o ajuti sa treaca peste decupaj simultan cu micsorarea ecartului pupilar. Este insa posibil ca aceasta lama de otel sa fie trecuta prin partea cealalta a axului.Oricum ar fi, manevrele ar trebui sa fie cam aceleasi.
Sus
hgpt
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Aug 2010
Mesaje: 14



Localitate: Giurgiu

MesajTrimis: 01 Sep 2010 19:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

1. Am departat ocularele la maxim din rotita de focalizare si nu vad nici un decupaj in ax.
2. Am desurubat capacelele oculalelor dar nu stiu in ce parte ar trebui sa trag de banda pt a o putea elibera, fiindca nu imi da voie sa scot obiectivele Sad

_________________
Think!
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2687

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 01 Sep 2010 19:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cand vorbesc sa maresti ecartul pupilar ,inseamna sa 'deschizi 'binoclul, adica sa indepartezi corpurile cu prisme, unul de celalalt. La maxim. ecartul pupilar al unui binoclu normal , e de vreo 75-77 mm. La unele tipuri mai naspa e chiar mai mic de 72mm. Degeaba defocalizezi binoclul ca tot nu vei vedea decupajuldin ax. decupajul este chiar in dreptul axului balamalei si deci este mascat de aceasta. dar ca sa il poti vedea trebuie sa tragi in sus de corpul ocularelor. Nu are nici o legatura cu cat de mult ridici in sus ocularele , cu ajutorul rotitei de focalizare. Nu poti scoate balamaua ocularelor din ax, daca mai ai vreun surub nedesfacut din capul axului.
Sus
hgpt
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Aug 2010
Mesaje: 14



Localitate: Giurgiu

MesajTrimis: 01 Sep 2010 19:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am marit la maxim ecartul pupilar, iar cand trag in sus de oculare intradevar banda de otel ramane vizibila spre centrul axului, dar nu reusesc sa indepartez banda de pe ax. Imi este teama ca daca trag prea mult in sus de oculare ca sa scot balamalele acestora banda se va rupe. Confused
_________________
Think!
Sus
hgpt
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Aug 2010
Mesaje: 14



Localitate: Giurgiu

MesajTrimis: 01 Sep 2010 19:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stai gata am reusit:D
Acum sa il curat.

_________________
Think!
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2687

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 01 Sep 2010 20:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

ALELUIA !! Very Happy Laughing De acum totul ar trebui sa fie mai simplu. Daca reusesti sa extragi prismele, recomand sa le introduci cu ajutorul unei pensete , prinse de laturile matuite, dupa curatare bineinteles. Succes !
Sus
hgpt
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Aug 2010
Mesaje: 14



Localitate: Giurgiu

MesajTrimis: 01 Sep 2010 21:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Chiar ALELUIA!!! Laughing. Am reusit. DA! Si l-am curatat de tot, cu o carpa finuta, dar nu am avut alcool asa ca am folosit solutie de geamuri. O sa cumpar curand o solutie de alcool 100% si o carpa foarte foarte fina ce nu lasa scame(sper ca le voi gasi), iar dupa il voi desface din nou sa il curat. Au mai ramas niste pete pe prisme Mad. App mi-a luat ceva pana am trecut banda prin sectiunea axului, mi se parea ca o indoi prea mult si imi era teama sa nu o rup Confused. Bine ca nu sa rupt, dupa as fi dat de belele mai mari(unde mai gaseam eu o banda asa subtire de dimensiunea aceea si ce chiu si vai pana o inlociam, daca puteam sa o inlocuiesc Confused) Dar a fost bine si m-am descurcat acum stiu cum trebuie procedat Very Happy. L-am testat in seara asta pe lumina unui stalp de iluminat stradal si se vede bine, nu foarte bine deoarece au ramas cateva pete, dar bine. Nici o problema cu imagini dublate sau alte chestii. Slava Domnului! Am avut un profesor bun Cool. Multumesc foarte mult lui ,,catalin dumitru'' pentru ajutor (nu as fi reusit fara tine Wink), dar si lui ,,Erwin'' si moderatorului ,,MariusP" pentru anumite lamuriri . Apropo Catalin daca e sa ajung prin Piatra Neamt, poate ne intalnim si iti multumesc pentru ajutor la o bere(fac cinste desigur). Inca odata multumesc foarte mult pentru rabdarea ta, mi-ai fost de mare ajutor. Sper ca acest topic sa ajute si pe altii.
_________________
Think!
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact