Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
moon_registax19.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224549
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Despre primul instrument astronomic de nelipsit


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
sky
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Noi 2005
Mesaje: 442



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 11 Iun 2006 16:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu am un binoclu 10 x 50 care mi-a fost de un real folos. L-am cumparat special pentru comete si obiecte deep-sky mai stralucitoare. Am reusit sa vad cu el in cei 2. 5 ani de cand il am 5 comete mai exact si foarte multe obiecte deep-sky + pentru popularizare. Cu acest binoclu am avut cele mai mari satisfactii in astronomie. Mi-a oferit cele mai frumoase imagini ale galaxiei M31(nici prin cap nu va trece cat de mare poate sa fie aceasta galaxie pe un cer negru de tara)+ nebulaose obscure, roiuri deschise si chiar foarte multe globulare, nu mai spun ca acest binoclu ofera cele mai frumoase imagini la Luna.
Si daca ar fi sa-mi iau alt binoclu as alege tot un 10x50 cu un sistem mecanic mai bun, pentru ca al meu a inceput sa se defocusese la atingerea ocularelor(sa aveti grija la acest aspect pentru ca este un impediment major in realizarea observatiilor), iar mai pe viitor am sa-mi cumpar un 20,25x100 pentru a cauta comete + un binocular de 150 mm Cool .
Sus
mac



Data inscrierii: 29 Iun 2004
Mesaje: 137




MesajTrimis: 11 Iun 2006 21:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu am un Columbus 12x50, de care sunt foarte multumit.
Apropos, de curiozitate, cam cat costa un 10x50 in medie (nu chinezisme...)?
Sus
sky
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Noi 2005
Mesaje: 442



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 11 Iun 2006 21:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un 10x50 blue Fuly coated este intre 150 lei si 220 lei. La 220 am vazut si 20x50, e bun in felul lui, dar nu recomand....
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5508

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Iun 2006 22:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stie cineva vreo firma care comercializeaza binocluri 10x50 rusesti?
se mai pot gasi pe undeva inafara targurilor de pe langa granita?
(acolo nu am cum sa ajung Smile )
Sus
sky
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Noi 2005
Mesaje: 442



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 11 Iun 2006 23:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Despre binoclurile rusesti se stie foarte bine ca sunt foarte bine corectate din punct de vedere optic dar si foarte robuste si grele. Eu cred ca un binoclu greu pe care nu poti sa-l tii in mana este egal cu 0. Ar mai fi posibilitatea sa il pui pe trepied dar nu cred ca e convenabil sa mai cari un accesoriu in plus. Eu stiu din experienta ca tot timpul cand imi pregateam geanta pentru observatii din una se faceau doua si ideea e ca m-am cam saturat sa car tot felul de accesorii pe dealuri.
Sus
GM__
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Noi 2005
Mesaje: 89



Localitate: Neamt

MesajTrimis: 12 Iun 2006 00:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

ei,intr-adevar sint robuste si mai grele, dar nu asa grele incit sa nu le putem tine in mina :)) E logic sa fie asa, in general rusii nu prea se joaca,baga metal unde apuca, dar pina la urma e un avantaj.In general un 10x50 rusesc e cam odata si jumatate de greu decit unul normal,tot 10x50.

zircon, slabe sanse sa gasesti binocluri rusesti in magazine... aproape sigur nu gasesti. Aveam un numar de telefon la cineva din piatra-neamt care vinde asa ceva,nu mai stiu pe unde e , dar il pot cauta daca vrei.Voiam eu sa iau un 15X50 de la el,dar...n-a mai fost sa fie.Erau Baigish-uri...

Toate bune!
Sus
sky
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Noi 2005
Mesaje: 442



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 12 Iun 2006 01:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pai un 10x50 ca al meu e la limita, adica daca as avea o putere de marire mai mare sau binoclul sa aiba o greutate mai mare nu as mai putea sa fac observatii cu el. In mana poti sa tii si o luneta de 10 kile dar ia gandestete, poti sa faci observatii cu ea?
Sus
GM__
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Noi 2005
Mesaje: 89



Localitate: Neamt

MesajTrimis: 12 Iun 2006 01:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
In mana poti sa tii si o luneta de 10 kile dar ia gandestete, poti sa faci observatii cu ea?


nu, nu poti, dar un 10 sau 15x50 are maxim 1,5 kg :) Le-am luat de mai multe ori in mina.Bine,acuma nustiu ce binoclu ai...
Poate puterea de marire ar cam fi cu problema la un 15x50, dar e super si-un 10x50 :)
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 12 Iun 2006 09:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu am un 10 x 50 rusesc, nu este cam greu ( o sa-l cintaresc) dar "problema" este, ca deja marimea asta de 10x manual cam acea maximala este, care o poti tine, ca sa vezi ce vezi. Asta din cauza tramurei minei si al doilea caz ca trebue sa tii capu sus. De a observa cu un binoclu normal pus pe un treipied, este mai usor, dar cel mai frumos a observa cu un binoclu este, daca binoclu are 45° sau 90°.
Manual se propune cel mai bine un 7 x 50, care are o pupila mare si din cauza marirei mai mica, se poate tine in mina mai bine.

Robert

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5508

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Iun 2006 09:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sa inteleg ca rusii nu mai fabrica binocluri, de nu le mai comercializeaza nimeni?

am avut ocazia cu ani in urma sa privesc printr-un binoclu rusesc care avea si stabilizator de imagine cu giroscop, ala era intrdevar greu dar vedea foarte bine. era o scula militara, nu mai stiu ce caracteristici avea dar apertura nu era mai mare de 50.
Sus
GM__
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Noi 2005
Mesaje: 89



Localitate: Neamt

MesajTrimis: 12 Iun 2006 11:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

zircon a scris:
Sa inteleg ca rusii nu mai fabrica binocluri, de nu le mai comercializeaza nimeni?


sigur ca se mai fabrica.Inca mai multe ca niciodata :) Problema e ca nu sint distribuitori la noi.In consecinta nici vinzatori.Cele mai multe scule rusesti se vind in Anglia,si in tari unde sint bani mai multi.Binoclurile rusesti pe care le gasesti prin bazar-uri la noi sint toate noi-noute... Daca cauti prin bazar-uri trebuie sa ai mare grija,aproape toti iti vor spune ca binoclurile lor sint rusesti,cu toate ca multe-s chinezarii curate.Dar ca sa-ti faci o idee cum arata da un search pe google cu " BPC binocular(s)" sau " Baigish binocular(s)".Cam toate binoclurile rusesti seamana intre ele.Uite un exemplu http://www.rugift.com/photocameras/field-binoculars-bpc-16x50.htm sau http://www.rugift.com/photocameras/field-binoculars-bpc-20x60.htm
Sus
sky
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Noi 2005
Mesaje: 442



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 12 Iun 2006 12:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu am avut ocazia sa privesc printr-un binoclu 7x50 care avea un coating rosu dar pe interior, destul de ciudat, nu mai vazusem niciodata.
Ce vreau sa spun e ca imaginile erau surprinzator de corectate si stelele se vedeau chiar mai frumoase decat intr-un blue fully coated 20x50, chiar am facut comparatie intre acestea.
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 12 Iun 2006 13:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

sky a scris:
Eu am avut ocazia sa privesc printr-un binoclu 7x50 care avea un coating rosu dar pe interior, destul de ciudat, nu mai vazusem niciodata.
Ce vreau sa spun e ca imaginile erau surprinzator de corectate si stelele se vedeau chiar mai frumoase decat intr-un blue fully coated 20x50, chiar am facut comparatie intre acestea.


era coating ala rosu cam asa cum se vede in poza asta (jumatea de jos a obiectivului)
daca da, coating asta este tot astronomic albastru, dar depinde in ce positie te uiti la el, iese rosu.

Robert



Ylena150_d_w%20Front.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  546.13 kb
 Vizualizat:  de 9210 ori

Ylena150_d_w%20Front.jpg



_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144


Ultima modificare efectuata de catre HoO_Germany la 26 Iun 2006 13:04, modificat de 1 data in total
Sus
ARMANDO
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Apr 2006
Mesaje: 117



Localitate: BUCHAREST

MesajTrimis: 12 Iun 2006 19:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu am unul de 7X50 este usor si sunt multimit de el are coatingul rosu...exact ca in poza aia....
_________________
Traiesc sa fac cat mai multe lucruri frumoase...vreau sa impart totul cu voi Wink
Armando
Sus
sky
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Noi 2005
Mesaje: 442



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 12 Iun 2006 20:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Coatingul era de un rosu deschis dar era pe interior, presupun ca obiectul era dublet, chiar nu mi-a trecu t vreodata prin cap sa ma uit cate reflexii are sa vad daca tradeaza un dublet. Daca nu ma insel a fost achizitionat din Austria.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact