Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
20060606.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224026
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Placa Schmidt


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Optica

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
alderamin59
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Noi 2009
Mesaje: 288

Motto: Totul este creat de Creator.


MesajTrimis: 25 Feb 2010 11:26 Download mesaj
Titlul subiectului: Placa Schmidt
Raspunde cu citat (quote)

Salut
Știe cineva o documentație sau un link despre placa Schmidt ?
Vreau să mă documentez cu referire la teorie, rol, verificare, proiectare, etc, precum și aplicațiile plăcii în soluțiile Schmidt-Newton.
Aștept ajutor.
Mulțumesc anticipat.
Alderamin59
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 25 Feb 2010 11:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Lama Schmidt face corectia aberatiei de sfericitate al unei oglinzi sferice , adica exact ce face si parabolizarea la oglinda.
totusi e un pic superioara in privinta comei, mai ales daca se da primarei o forma (elipsa) c= aprox 0.5
http://www.telescope-optics.net/Schmidt-camera.htm#Schmidt_camera
realizarea unei lame schmidt nu este chiar la indemana unui incepator , poate dupa cativa ani de aprofundare in selfuirea oglinzilor .
E necesara stapanirea slefuirii si verificarii plane ( si paralele) , ce e mai greu decat sfera oglinzilor. apoi verificarea in sistem og+ lama cu ronchi in test null .
In varianta Foucault cu ecran Couder ar fi foarte grea interpretarea zonelor deformate si actiunea pentru indreptare.
Sus
mak
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Ian 2009
Mesaje: 1205



Localitate: Otopeni

MesajTrimis: 25 Feb 2010 13:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Fa rost de "Telescope Optics" de Rutten si van Venrooij. O sa gasesti in ea multe despre corectorul de tip Schmidt.
Eu am mai gasit asta http://www.astrosurf.com/rondi/schmidt.htm si asta http://www.astrosurf.com/cavadore/optique/Schmidt/index.html . Ambele sunt in franceza.
Telescopul Newton cu corector Schmidt si primara eliptica se cheama Wright-Newtonian si are coma corectata complet, dar off-axis spotul iese bine de tot din discul Airy.
Gandeste-te ca optiune si la un Houghton-Newtonian simetric. Primara e sferica si cele doua lentile ale corectorului sunt tot sferice si cu raze egale doua cate doua. De asemenea, se poate folosi aceeasi sticla pentru ambele elemente ale corectorului. Nu are coma, astigmatismul e destul de redus si campul e aproape plat (raza de curbura de aproape 3 metri).
Mai e si varianta Lurie-Houghton, dar din cate am inteles are primara asferica. De obicei, Lurie-Houghton e confundat cu Houghton-Newtonian, care are toate elementele sferice.
Sus
alderamin59
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Noi 2009
Mesaje: 288

Motto: Totul este creat de Creator.


MesajTrimis: 03 Mar 2010 14:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru interventii.
Alderamin59
Sus
alderamin59
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Noi 2009
Mesaje: 288

Motto: Totul este creat de Creator.


MesajTrimis: 06 Sep 2010 20:24 Download mesaj
Titlul subiectului: Placa Schmidt
Raspunde cu citat (quote)

Revin asupra acestui subiect.

Din citirea informațiilor prezentate aici, cât și din alte surse, am înțeles că placa Schmidt nu are ambele fețe identice ca formă a suprafețelor și se montează doar într-o singură poziție.
La Meade Newton SN 254/1016 mm, cum se poate găsi poziția corectă de montare a plăcii Schmidt ?
Care dintre cele două fețe se poziționează spre sursa de lumină ?
Aștept ajutorul vostru.
mulțumesc
alderamin59
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 06 Sep 2010 21:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La simularile facute de mine nu conteaza care fata se pune spre exterior. zic la schmidt -newton . distanta fata de primara nici ea nu este critica adica la 10 mm + - nu se simte . Schmidt Newton nu am construit doar Sch-Cass.
Sus
Emil
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Aug 2007
Mesaje: 1269



Localitate: Fuerstenfeld

MesajTrimis: 06 Sep 2010 22:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru orientare in raport cu principala ai pe muchia placii un marcaj, acesta trebuie sa corespunda cu marcajul similar al principalei.

Emil
Sus
alderamin59
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Noi 2009
Mesaje: 288

Motto: Totul este creat de Creator.


MesajTrimis: 06 Sep 2010 22:52 Download mesaj
Titlul subiectului: Placa SChmidt
Raspunde cu citat (quote)

Emil
Te rog să revii cu desene, poze, etc, dacă este posibil, sau să detaliezi explicațiile tale.
alderamin59
Mulțumesc
Sus
alderamin59
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Noi 2009
Mesaje: 288

Motto: Totul este creat de Creator.


MesajTrimis: 06 Sep 2010 23:00 Download mesaj
Titlul subiectului: Placa Schmidt
Raspunde cu citat (quote)

O. Stănescu
NU te contrazic; am găsit undeva că placa Schmidt are o față ,,în valuri" (nu am găsit alt termen la ora asta) concentrice și alta plană. Care este fața ce se pune spre principală și cum se poate depista care este fața plană.
Confund eu cumva noțiunile ?
alderamin59
Mulțumesc



Extensia 'doc' a fost dezactivata de catre administrator, asadar acest atasament nu este afisat.

Sus
Emil
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Aug 2007
Mesaje: 1269



Localitate: Fuerstenfeld

MesajTrimis: 06 Sep 2010 23:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Privind placa Schmidt din lateral (fiind scoasa complet din celula) daca o rotesti va trebui sa gasesti un marcaj, este facut cu un marker (la al meu este o linie). Aceasta linie trebuie sa fie la fel orientata in raport cu oglinda principala deci pe aceeasi pozitie in raport cu tubul. Principala poseda si ea la randul ei un marcaj cam de acelasi gen (punct sau linie).
Sunt absolut sigur ca o sa iti dai seama de marcaje cand dai de ele...
Intrebare, dar la indepartarea placii corectoare nu ai facut semne de reper pe tub?
Poate iti sunt de ajutor link-urile astea
http://www.cloudynights.com/item.php?item_id=1794
http://web.telia.com/~u41105032/kolli/kolli2.htm#schmidt

Numai bine
Emil
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 07 Sep 2010 00:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ai un asemenea instrument? l-ai desfacut ? lama shcmidt are o fata asferica (cu valuri de 10-20 microni ) cealalta e plana .
facut virtual pe prog Zemax un SCH-Newton am intors lama si ramane tot neschimbat Strehl, PV , diagrama spoturilor grafic MTF.

Emil : crezi ca lama, primara trebuie rotita in tub la semn ca la refractoare lentilele ?
adica compenseaza astigmatismul...
Sus
Emil
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Aug 2007
Mesaje: 1269



Localitate: Fuerstenfeld

MesajTrimis: 07 Sep 2010 00:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dupa cate am aflat eu (forum LXD75 de exemplu) s-ar parea ca totusi cele doua semne trebuie corelate.
Am incercat a obtin confirmarea din partea Meade Germany insa... "pentru colimare va sugeram sa ne trimiteti telescopul" iar dupa ce pentru schimbarea celulei secundarei au avut nevoie de 1 luna am zis ca ma lipsesc de acest serviciu "prompt", neuitand faptul ca pe interiorul secundarei am gasit dupa "service" span de aluminiu...

Emil
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 07 Sep 2010 01:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si eu stiu din ce spun cei de pe Ciel et Espace ca lama trebuie pusa intr-o anumita pozitie. Si tot de acolo mai stiu ca uneori in fabrica se greseste asezarea si apare astigmatism. In acest caz se recomanda montarea in pozitii usor rotite una fata de cealalta, pana se gaseste cea in care nu mai apare astigmatismul.

Cat priveste asezarea fetelor, stiu ca de obicei se pune fata plana spre inafara, si cea asferica spre oglinda primara. Diferentierea ar trebui sa se poata face privind un obiect indepartat in reflexie pe lama la unghiuri foarte apropiate de pozitia paralela a lamei cu axul privirii. Atunci ar trebui sa se vada deformatiile date de fata asferica.

_________________
Dragos N
Sus
alderamin59
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Noi 2009
Mesaje: 288

Motto: Totul este creat de Creator.


MesajTrimis: 11 Sep 2010 16:46 Download mesaj
Titlul subiectului: Placa Schmidt
Raspunde cu citat (quote)

Salut
Emil, am in intentie sa desfac telescopul si sa caut semnele remarcate de tine. Acelasi raspuns l-am primit si eu de la cei din Germania. In consecinta am decis sa rezolv cu ajutorul vostru verificarile necesare. Intentiile mele sunt de a verifica corectitudinea montajului facut de altcineva inaintea mea si de a ridica la maximum performantele instrumentului. Multumesc
O. Stanescu, da am in dotare un astfel de instrument, l-am desfacut, dar a fost desfacut de altcineva inaintea mea si nu am garantie pe corectitudinea montarii. Acesta este motivul pentru care v-am cerut ajutorul.
Multumesc
alderamin59
Sus
alderamin59
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Noi 2009
Mesaje: 288

Motto: Totul este creat de Creator.


MesajTrimis: 11 Sep 2010 16:49 Download mesaj
Titlul subiectului: Placa Schmidt
Raspunde cu citat (quote)

dragos.n
Multumesc pentru ajutor. Voi tine seama de cele remarcate de tine. Sunt de folos. Astept in continuare ajutorul vostru.
alderamin59
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Optica Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact