Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
jupiter_250809_9b_final.png
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224034
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Fake sau nu? 20x80


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
M.Gabriel
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Aug 2009
Mesaje: 292

Motto: Omul cu adevarat bun este doar cel care ar fi putut fi rau si n-a fost. (Nicolae Iorga)

Localitate: Petrila

MesajTrimis: 14 Sep 2009 00:15 Download mesaj
Titlul subiectului: Fake sau nu? 20x80
Raspunde cu citat (quote)

Observand preturi ale unor binocluri 20x80 mi s-a parut destul de ridicate ca sa imi achizitionez unu [700Ron, 1100Ron etc]
http://www.didactic.microscop.ro/index.php?productID=242
e fake sau nu ? la pretul asta ... de marca asta nu am auzit. Dar totusi e recomandat pt astronomie [desi vad ca are lentila de 80mm]. Ati mai intalnit vreunu binoclu asta sau stiti ceva despre marca asta? e recomandat? sau ma trezesc cu un binoclu descentrat. Suna bine din cate vad...65 Euro.
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 14 Sep 2009 06:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

E bun ca ... material didactic Smile CE sa fie, ce sa fie? O firma care a gasit un partener in China si importa tot felul de ... chinezarii. Daca ai asta in minte, cumpara-l si o sa fi placut surprins Smile. Daca insa crezi ca ai gasit un chilipir, un binoclu mare si performant si foarte ieftin, o sa fi neplacut surprins Sad.
Sus
M.Gabriel
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Aug 2009
Mesaje: 292

Motto: Omul cu adevarat bun este doar cel care ar fi putut fi rau si n-a fost. (Nicolae Iorga)

Localitate: Petrila

MesajTrimis: 14 Sep 2009 07:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

deci as putea sa inteleg ca este o chinezarie mai mult. Iar diferenta dintre calitate si pret este una nula [precum pretu asa si calitatea]? Mersi. Gabriel.
Edit: am mai cautat modelul asta doar de curiozitate si o gasesc in foarte multe puncte shop atata din Europa cat si de peste oceane. Inseamna ca poate ca nu e chiar o firma fantoma Razz
Mai astept pareri Razz
Sus
silviub
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Aug 2009
Mesaje: 174



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Sep 2009 18:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Firma e Konus, http://www.konus.com/prodotti.php?id_c=1&id_p=395#

Cred ca e un lowcost al binocularelor,din pacate nici producatorul nu da detalii despre lentile, prisme,etc

La un pret asemanator mi-am comandat si eu unul ,si pare un binoclu decent pentru banii astia.

http://www.harrisontelescopes.co.uk/acatal...cular.html
Sus
M.Gabriel
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Aug 2009
Mesaje: 292

Motto: Omul cu adevarat bun este doar cel care ar fi putut fi rau si n-a fost. (Nicolae Iorga)

Localitate: Petrila

MesajTrimis: 14 Sep 2009 19:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

inseamna ca asta va fi primul meu instrument achizitionat. Skymasterul 15x70 are si el niste aberatii aparte, deci poate si asta o avea, dar atunci cel putin daca am parte de o mica aberatie sau nush ce, stiu ca voi avea un binoclu putin mai ''performant'' decat skymasteru la un pret mult mai mic [salvez cat mai mult pt un dobson 200/1200]
Numai bine. Gabriel
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 3988



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 14 Sep 2009 22:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca mai ai vreun binoclu mai usor, 800 g - maxim 1 kg, atunci 20x80-ul o sa-ti fie de folos pus pe un trepied. Daca vrei un binoclu pe care sa-l folosesti "din mânã", Konus-ul asta nu-i o solutie potrivita...
Sus
M.Gabriel
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Aug 2009
Mesaje: 292

Motto: Omul cu adevarat bun este doar cel care ar fi putut fi rau si n-a fost. (Nicolae Iorga)

Localitate: Petrila

MesajTrimis: 14 Sep 2009 23:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

De trepied nu e problema. As putea sa fac rost de la cineva sau, probabil sa creez eu unul la garaj.

Vreau sa le multumesc tuturor celor care m-au ajutat sa imi gasesc dilema la instrumentul pe care o sa il achizitionez intaia oara [am mai avut un 8x40 dar era imprumutat]. Sper ca acest 20x80 sa ma ajute putin in astronomie partea cu ''privitul''.
Voi mai ramane activ pe forum pentru a invata mai multe de la Seniorii forumului, si datorita faptului ca pentru mine astronomia a devenit deja o obsesie.

Am ales acest binoclu deoarece si pretul este unul chiar foarte mic, ceea ce ma determina sa salvez mai multi bani pt un viitor telescop un pic mai ''bunicel'' ceva de la un dobson 200/1200 in sus. Nu ma astept sa fie de o calitate superioara binoclul, ma astept sa pot vedea prin el cat de cat binisor, sa vad si eu pt. intaia oara la grosimentul care il are, niste clustere, galaxi, nebuloase[nu ma astept la detalii prea mari], probabil jupiteru, si/sau niste pete solare un pic mai detaliate, luna etc; in mare parte ceva din catalogul messier.
Sus
M.Gabriel
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Aug 2009
Mesaje: 292

Motto: Omul cu adevarat bun este doar cel care ar fi putut fi rau si n-a fost. (Nicolae Iorga)

Localitate: Petrila

MesajTrimis: 26 Oct 2009 13:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am trimis comanda acestui produs prin curier rapid, din cate am inteles va ajunge in 24 de ore maxim. Va voi da mai multe informatii despre el atunci cand o sa il am in mana Smile

Numai bine si cer senin. Gabriel

[EDIT] se pare ca produsul a iesit de pe stock am primit telefon de la ei. !Crying or Very sad
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1246




MesajTrimis: 26 Oct 2009 15:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

M.Gabriel a scris:
Am trimis comanda acestui produs prin curier rapid, din cate am inteles va ajunge in 24 de ore maxim. Va voi da mai multe informatii despre el atunci cand o sa il am in mana Smile

Numai bine si cer senin. Gabriel

[EDIT] se pare ca produsul a iesit de pe stock am primit telefon de la ei. !Crying or Very sad

Nu ai de ce sa fii trist. Chiar te poti bucura! Am avut ocazia sa vad la cineva un instrument produs de aceasta firma si am fost dezamagit. Din cate mi s-a parut si obiectivele erau de plastic. Cu banii pe care i-ai fi dat pe el sunt solutii mult mai bune la noi. Nu 20X80 insa macar cumperi ceva bun.
Sus
Rudy
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Noi 2008
Mesaje: 60




MesajTrimis: 26 Oct 2009 15:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca, cu un celestron 20x80, o sa ai o gramada de probleme,, piese care se dezmenbreaza, filete distruse, parti din corpul lui, sparte, si bine mascate cu lipiciuri minune., stau si ma intreb ce bucurii o sa-ti ofere "chestia" aia de 60 de euro sau usd

P.S. tin sa mentionez ca binoclul meu a fost folosit rareori, nu a fost "MOLESTAT" in absolut nici un fel de catre mine...iar grija fata de optica a fost foarte mare
In atasament poza, in care piesa care acopera ocularul drept, a trebuit refiletat fiindca ... curg piese,,,
Nu am poza, pt, moment cu lacasul in care sta obiectivul dreapta, si care sub capacul filetat era crapat,,,Nu-l vedeam daca nu se desuruba, si ala,,, Evil or Very Mad

De optica nu ma plang vede bine,, cu exceptia unor mici defocusari la margine campului vizual, observabil doar la stele...



19102009532.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  644.04 kb
 Vizualizat:  de 5458 ori

19102009532.jpg


Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1246




MesajTrimis: 26 Oct 2009 16:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Rudy a scris:
Daca, cu un celestron 20x80, o sa ai o gramada de probleme,, piese care se dezmenbreaza, filete distruse, parti din corpul lui, sparte, si bine mascate cu lipiciuri minune., stau si ma intreb ce bucurii o sa-ti ofere "chestia" aia de 60 de euro sau usd..

Pentru un pret bun si calitate la fel recomand 20x80 de la TS.
Sus
Rudy
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Noi 2008
Mesaje: 60




MesajTrimis: 26 Oct 2009 16:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tot din acest motiv, am preferat ca binoclul nr.2, sa fie de alt brang Bresser Hunter 8x40, luat saptamana trecuta.
"vede" binisor. Nu are defocusare la marginea campului vizual,, dar compenseaza prin a transforma, stelutza, in cometa Very Happy
Ma bucur de el totusi, e bine colimat, ca si celestronul 20x80, iar pe timp de zi isi justifica toata, investitia , destul de mica dealtfel = 170 ron.

Clear sky..



26102009547.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  835.49 kb
 Vizualizat:  de 5444 ori

26102009547.jpg



26102009548.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  673.87 kb
 Vizualizat:  de 5444 ori

26102009548.jpg



26102009549.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  698 kb
 Vizualizat:  de 5444 ori

26102009549.jpg


Sus
Rudy
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Noi 2008
Mesaje: 60




MesajTrimis: 26 Oct 2009 16:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Acum vezi tu @cristib,,, cand ai banii nu gasesti piesa si viceversa.
Am cautat si TS 20x80, dar l-am gasit numai pe siturile din afara.Asa ca am luat de la noi.
Totusi sa stii ca nu regret absolut deloc investitia, dar se putea acorda mai multa grija, la asamblare.
Costa totusi destul de multicel acest celestron si aveam pretentii mai ridicate.
Sus
M.Gabriel
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Aug 2009
Mesaje: 292

Motto: Omul cu adevarat bun este doar cel care ar fi putut fi rau si n-a fost. (Nicolae Iorga)

Localitate: Petrila

MesajTrimis: 26 Oct 2009 16:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

in cazul acesta ce imi puteti recomanda ... dispun de ff putin peste 400Ron. Ma gandeam la un skymaster 15x70 dar am vazut ca s-a dezbatut un topic despre asa ceva iar unii erau un pic dezamagiti. Sincer nu exista un produs perfect la un astfel de pret. Doresc binoclul sa il utilizez cel mai mult pt observatii planetare/ lunare si pt deepsky desi nu am pretentii mult prea mari. As mai vrea sa il folosesc pt observatii in natura.
De aceea as dori, cat se poate de repede [ca banii ii am si nu stiu cat o ii mai am daca mai astept mult ] o recomandare. Un Up-Close am vazut ca este exclus. Un binoclu cu zoom ma gandeam si la asta dar deja se pierde din lumina si claritate datorita lentilelor in plus. As exclude si asa ceva[doar daca mi se recomanda unul bun as putea sa accept Smile]. Nu stiu cam care l-as putea alege. Si nu in ultimul rand sa precizez, ca aceasta sa fie de pe unul din siturile romanesti speciale pt. asa ceva, care sa ofere curieri cat mai rapizi, ca am asteptat destul Laughing

Cer senin si numai bine Rolling Eyes Gabriel
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1246




MesajTrimis: 26 Oct 2009 16:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Rudy a scris:
Acum vezi tu @cristib,,, cand ai banii nu gasesti piesa si viceversa.
Am cautat si TS 20x80, dar l-am gasit numai pe siturile din afara.Asa ca am luat de la noi.
Totusi sa stii ca nu regret absolut deloc investitia, dar se putea acorda mai multa grija, la asamblare.
Costa totusi destul de multicel acest celestron si aveam pretentii mai ridicate.

http://astromagazin.ro/catalog/binoclu-tel...4cf65e5581
Il au aici fara probleme. Sincer e piesa mea de rezistenta acum. Luneta o montez rar iar binoclul 10x50 nu apropie destul Very Happy .
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact