Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
A__Einstein.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225233
Numar de utilizatori inregistrati: 2843
Cel mai nou utilizator inregistrat: GabiBirsanu
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Montura pentru luneta 60mm


Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Monturi/Trepiede

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9052

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 25 Iul 2009 19:24 Download mesaj
Titlul subiectului: Montura pentru luneta 60mm
Raspunde cu citat (quote)

Rog posesorii de lunete sa ma indrume cu privire la constructia unui trepied/monturi pentru o luneta de 60mmx1000mm.Nu am observat niciodata cu un asemenea instrument,nu imi este clar ce inaltime trebuie sa aiba montura,eu am o inaltime de 170cm ,(incaltat si cu sosete )Very Happy .Precizez ca luneta va avea in dotare o oglinda diagonala.Montura va fi de tip azimutal,bugetul meu,financiar si de timp,nu imi permite o montura ecuatoriala.
Stiu ca unii colegi de pe forum folosesc montura AZ3,as dori sa stiu daca aceasta poate fi folosita in mod ergonomic la o luneta cu focal de 1 metru,la micul meuMaksutov de 100mm cred ca va fi buna.Mircea
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5554

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Iul 2009 20:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Montura AZ3 are picioare extensibile si permite montarea unei lunete de 1000.
Util pentru observatii iti va fi un scaunel de pescar din acela pliabil.
Daca tot esti prea inalt si asa, dai si sosetele jos Smile
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5554

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Iul 2009 11:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O alta idee ar fi sa pastrezi montura AZ3 cu picioarele stranse si sa modifici instrumentul intr-unul "pliat":

http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?t=3446

Mircea Pteancu a scris:
subiectul tratat este foarte interesant ,chiar daca pentru mine nu are implicatii practice,lentila mea cu focalul cel mai lung fiind un dublet de 60mm F=310mm


Iata ca aceasta oportunitate a aparut! Smile
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9052

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 26 Iul 2009 23:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

zoth
multumesc pentru sfaturi.Vorbim despre viitor,componentele ,dintre care cel mai important este obiectivul de 60mmx1000mm, sunt inca in Lumea Noua.
Port-ocularul clasic marca Towa ,este tot pentru lunete de 60mm,dar pe 24,5mm ;cea ce nu va fi o mare problema deoarece vine si o diagonala hibrida, 0.965''/1.25'',deci voi putea folosi ocularele de 1,25''.Alt subiect care ma framanta este tubul care as dori sa fie metalic.Poate Erwin sau tu ,ma indrumati si in acest subiect.Mersi,Mircea
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6462



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 27 Iul 2009 02:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea,imi pare rau ca nu am putut sa raspund mai devreme.

Din experienta mea, pentru ce vrei tu sa faci, cea mai buna solutie ar fi o montura gen TeleVue Gibraltar sau Vixen Porta, pusa pe un stalp, sau pe in trepied cu un stalp intemediar (intre trepied si montura) de 30-40cm lungime. Explicatia e foarte simpla.

Tubul unei 60/1000 e destul de lung. Daca o pui pe un AZ 3, cand vei vrea sa te apropii de zenit, e foarte posibil sa te impiedici de picioarele monturii. De aceea e bun un stalp intermediar. La newtonul meu. care are tot un metru lungime, desi intre trepied si telescop este o ditamai montura HEQ 5, tot ma lovesc de trepied, cand il pun aproape de zenit.

Pe de alta parte, la AZ 3, greutatea telescopului nu vine pe axul altitudinii, ci deasupra lui, si cand inclini tubul, va trage in jos. Eu am o aximutala de la TS care teoretic (si poate si practic), ar fi mai buna decat AZ 3, si tot patesc asta, ca gravitatia nu tine cont de marca. In schimb, la TeleVue Gibraltar sau Vixen Porta, centrul de greutate este pe axul altitudinii.

Eu sunt convins ca un astfel de sistem se poate face in casa, e adevarat, mai greu cu reglaj pe melc-roata melcata, dar cu o bara de control directional, ca la monturile foto, cred ca ar functiona foarte bine. Eu chiar vreau sa fac o ajustare la alt-azimutala mea, pentru a pune o asemenea bara de control, caci zilele trecute, am vrut sa vad ISS-ul, si mi-a fost foarte greu sa il urmaresc din reglajele fine. Si pot sa spun ca m-am ofticat rau, ca era pe traiectorie foarte buna, si deja la 50x si inclinare de 30grade, se vedea ca un grup de 3 dreptunghiuri lipite. Dar cu cat s-a ridicat mai sus, a fost mult mai greu sa o urmaresc, si avand ambele maini ocupate, nu am mai putut sa mai fac un minim reglaj la focalizare. Sa iti mai spun ca ocularul folosit are 80grade? Si nici telescopul folosit (mak 127) nu era asa lung, ca sa trag de el pe directie..

_________________
Dragos N


Ultima modificare efectuata de catre dragos.n la 27 Iul 2009 05:18, modificat de 1 data in total
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6462



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 27 Iul 2009 05:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O mica completare. Un om care sta pe un scaun, sau scaunel, are ochii la inaltimea de 100-120cm fata de sol. Deci axul altitudinii trebuie sa fie cu vreo 50-60cm mai sus de pozitia ta pe scaun. Asa poti sa calculezi cu destula exactitate, fata de un trepied extins, distanta minima cu care trebuie sa prelungesti in sus, dar care sa iti si permita sa pui telescopul la zenit fara piedici.
_________________
Dragos N
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5554

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Iul 2009 09:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Observatia privind conjugarea tubului lunetei pe axul de rotatie al altitudinii este foarte buna.
Montura Porta care foloseste aceasta solutie este insa de vreo 3-4 ori mai scumpa decat un AZ3, dar daca bugetul iti permite este o solutie mai buna, evident Smile

O alta problema legata de extinderea picioarelor monturii sau adaugarea de inaltatoare ar fi vibratiile.
Chiar daca tubul e usor, lungimea lui favorizeaza vibratiile.
Personal ma feresc de ambele aspecte si de regula merg fara inaltatoare si cu picioarele monturii stranse si rigidizate.

Daca obiectivul lunetei vine separat, as insista inca odata pe varianta unui refractor pliat.
Instrumentul devine mai compact, mai usor de manevrat, mai putin incomod, problema monturii nu se mai pune iar vibratiile vor fi mai mici.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9052

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 28 Iul 2009 19:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dragos.n,zoth
multumesc pentru sfaturi,mi-ati dat de gandit nu gluma.Sa vedeti ce-o sa mai enervez ''lumea buna'' cand voi incepe observatiile cu aceasta luneta.Obiectivul va fi ''Carton'',renumele e ''fioros''.Mircea
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5554

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Iul 2009 09:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea Pteancu a scris:
Sa vedeti ce-o sa mai enervez ''lumea buna'' cand voi incepe observatiile cu aceasta luneta.


Bine si frumos ar fi sa avem cu totii loc pe acest forum, si mici si mari, inca nu suntem prea multi, ... nu va uitati la numarul membrilor, ala e pentru statistica, uitati-va doar la cei activi.
Daca lumea insa doreste sa vorbeasca numai cei "mari" atunci sa-i lasam sa vorbeasca ...
Spor la treaba si daca mai sunt nelamuriri de ordin tehnic suntem in zona...
Sus
mak
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Ian 2009
Mesaje: 1205



Localitate: Otopeni

MesajTrimis: 29 Iul 2009 09:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu stiu daca ajuta cu ceva, dar subscriu la ceea ce au zis altii mai sus, adica la AZ3 s-ar putea sa fie probleme atunci cand se observa la zenit. Eu am mak-ul de 127mm pe AZ3 si merge relativ bine (la zenit se incurca cablurile de la reglajul fin in picioarele trepiedului). La o luneta lunga, cred ca e si mai greu.

Am gasit o montura azimutala facuta din tevi si t-uri de instalatii:
http://www.astromart.com/articles/article.asp?article_id=689

Uite ce am mai gasit:
http://www.cloudynights.com/item.php?item_id=851
http://www.cloudynights.com/item.php?item_id=401
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9052

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 29 Iul 2009 18:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

zoth
de acord cu tine.Eu mai stau pe ganduri pana imi fac luneta ,timp in care ma decid,astronomia este doar un hobby pentru mine,trebuie sa ma incante,sa ma relaxeze.Acreala,galceava interminabila de pe aici nu dau loc pentru asa ceva.
mak
multumesc de idei,chiar incepusem sa ma gandesc dupa cele spuse de zoth despre trepied cu picioare inchise si cu coloana,la solutia unei monturi tip ''pipe mounting''.Mircea
Sus
mak
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Ian 2009
Mesaje: 1205



Localitate: Otopeni

MesajTrimis: 29 Iul 2009 19:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cu placere. Mie mi se pare reusita montura din teava, mai ales ca se poate observa la zenit fara probleme. Daca se mai si vopseste sau eventual bruneaza...
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9497

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Iul 2009 19:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

se pot folosi fitinguri din alamă cum am folosit eu, am postat poze la topicul cu luneta mea (fraunhofer 80/900), din păcate n-am reușit să o termin, poate după ce mă întorc din concediu... Smile
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 29 Iul 2009 20:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

zoth a scris:
Bine si frumos ar fi sa avem cu totii loc pe acest forum, si mici si mari, inca nu suntem prea multi, ... nu va uitati la numarul membrilor, ala e pentru statistica, uitati-va doar la cei activi. Daca lumea insa doreste sa vorbeasca numai cei "mari" atunci sa-i lasam sa vorbeasca ...
Spor la treaba si daca mai sunt nelamuriri de ordin tehnic suntem in zona...

Lumea nu doreste sa vorbeasca numai cei "mari" Smile Pot linistit sa vorbeasca si cei "mici". Trebuie doar sa nu mai fie asa tafnosi si sa suporte criticile celor "mari" Very Happy Daca cei "mici" nu doresc (nu pot, nu vreau etc.) sa devina "mari" dati-le voie si celor "mari" sa aiba optiunile lor si sa nu devina "mici". Eu unul cel putin nu ma simt deloc acru si nu caut galceava in nici un fel. Doar ca am ajuns la o varsta la care nu-mi mai permit sa pierd timpul cu politeturi diplomatice. Ceea ce am de spus si cred ca merita, spun. Uite de exemplu subiectul asta ... o montura azimutala pentru o mica luneta. Am impresia ca s-a spus mult prea mult pentru o chestie ultrasimpla.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5554

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Iul 2009 22:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Doru, fara suparare dar cred ca nu ai inteles mesajul meu.
Cand ma refeream la mici si mari ma gandeam la apertura cu care lucreaza fiecare si nicidecum la importanta personala pe care si-o aroga unii sau altii.
Ca amator si pasionat de astronomie nu m-am gandit niciodata sa ma consider nici mai presus dar nici mai prejos decat orice confrate intru pasiune.
In ideea asta ghilimelele din mesajul tau nu-mi plac, deturneaza sensul celor gandite de mine.
Daca cineva se crede mai important decat altii nu are decat sa traiasca cu importanta lui sau sa treaca la profesionisti, aici suntem cu totii amatori si avem aceleasi drepturi.

Doru Dragan a scris:
... o montura azimutala pentru o mica luneta. Am impresia ca s-a spus mult prea mult pentru o chestie ultrasimpla.


Ei vezi, daca toti am gandi la fel lumea ar fi plictisitoare ...
Eu am alta impresie, ca trebuie sa-l lasi pe om sa vorbeasca pana se lamureste definitiv si numai el are dreptul sa declare subiectul inchis.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Monturi/Trepiede Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact