Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
24812815084_101f070d59_k.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224013
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

(Aproape) oricine poate face observatii solare


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii solare

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 11 Iun 2009 17:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Doamne fereste!! Shocked
Sigur ca pus in fata obiectivului. N-am incercat niciodata cu filtru la ocular oricare ar fi el. La film de radiografie si negative A/N am observat
ca daca se incalzesc imaginea incepe sa se incetoseze un pic, asa ca observam cu pauze, cat sa se raceasca un pic filmul. De fapt cea mai buna imagine am obtinut-o nu cu partea foarte densa (neagra) ci cu partea mai transparenta un pic doar cat sa fie comod la observatii.

_________________
Small minds discuss people, Average minds discuss events, Great minds discuss ideas

www.cloudynights.com
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 12 Iun 2009 19:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sa nu uitam de mesajul lui Doru,de lucrul cel mai important pe care a vrut sa-l sublinieze.Si anume ca oricine poate observa Soarele,orice instrument poate fi folosit daca este protejat de filtru solar,ba chiar si ochiul liber/prin filtru, da unele rezultate la petele solare mari.Am auzit de un astronom amator din (Tg. Jiu,poate) care a facut observatii solare continue pe durata a 20-25 de ani.Ar fi de dorit ca numarul de observatii solare ,si calitatea lor,sa creasca.Sau nu putem din cauza poluarii luminoase,ori ca telescopul e mic...sau ca n-are ''go to''... Embarassed Mircea
Sus
Alex B.
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Mai 2009
Mesaje: 252



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Aug 2009 17:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Întrebare, ca unul care urmărește soarele zi de zi (deși Soarele nu prea arată mare lucru acum cel puțin în lumină albă): de ce nimeni nu ia în considerare că de fapt cea mai sigură metodă de observare vizuală a soarelui este prin proiecție. Metoda este utilizată și recomandată de profesioniști și de amatorii care au experiență prin alte părți ale lumii (de citit: http://www.skyandtelescope.com/observing/o...ction.html). Este acceptată și de AAVSO pentru cei care participă în programul lor solar. Probabil că nu vezi chiar ca prin nu știu ce filtru dar un lucru este sigur: nu se pun în pericol senzorii celor două "camere" înfipte de natură în cap. Wink În plus cei de la AAVSO recomandă ca nici instrumentul să nu fie prea mare. 50 - 80 mm sunt suficienți (http://www.aavso.org/observing/programs/solar/guidelines.shtml).
Totodată cred că trebuie spus foarte serios că observarea solară chiar și prin proiecție sau oricum altfel nu e o activitate pentru copii. Accidente cu consecințe grave pot avea loc oricând. Niciodată nu poți fi sigur că nu ai orientat instrumentul fără capac (sau filtru) înainte să pui ocularul sau că nu îndrepți ocularul într-o direcție greșită (mai ales la reflectoare).
Apropo de Programul solar al AAVSO, ar fi bine dacă s-ar mai înscrie și alți observatori din România. Ar fi frumos să mai apară în Buletinul Solar al AAVSO și alte nume de români că nu suntem mai proști decât alții. Până acum este doar unul (cu toată modestia, subsemnatul Rolling Eyes). Doar dacă nu or fi unii cu nume străine că nu se specifică țara. Laughing
Cer senin și...soare din plin! Wink
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 27 Aug 2009 18:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Poate trebuie reamintita si metoda cu oglinda nemetalizata. Am folosit fara probleme sau frica de accidente si cu public, copii de 5 ani. cu oglinda de 250mm Wink
Sus
Ionut Dohotariu
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Noi 2008
Mesaje: 310

Motto: Ad augusta per angusta

Localitate: Iasi

MesajTrimis: 27 Aug 2009 19:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bravo! imi place ce dicutati aici! In perioada in care Dl. Dragan a scris primul mesaj eram la mare! Bravo lui! interesant!
Sus
Alex B.
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Mai 2009
Mesaje: 252



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Aug 2009 21:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Iată și o altă modalitate mai specializată utilizată de amatorii avansați. Un telescop Newton la care oglinda secundară joacă și rol de filtru. Este aluminată pe ambele fețe. Filtrează (transmisie sub 0,2%) și în același timp crează imaginea pentru ocular. Este destul de clar în schemă (scuze pentru calitatea imaginii).
Avantajele ar fi:
- risc minim în caz că oglina-filtru se sparge deoarece imaginea dispare imediat.
- nu există obstrucția centrală deci contrastul esta maxim.
- nu există turbulență instrumentală deoarece tubul este închis.
Evident, oglinda filtru este de calitate optică la fel ca o oglindă secundară normală dar șlefuită pe ambele fețe, ceea ce crește costul. De asemenea, un filtru întunecat la ocular este probabil necesar la fel ca și un filtru antitermic.
O variantă poate fi cea în care se folosește o oglindă secundară normală dar nealuminată. Procentul de transmisie ar fi însă aici de 4%.
Bibliografie: Gerald North, Advanced Amateur Astronomy. Excelentă carte. Smile



moto_0038 net.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  296.67 kb
 Vizualizat:  de 10744 ori

moto_0038 net.jpg




Ultima modificare efectuata de catre Alex B. la 27 Aug 2009 23:04, modificat de 1 data in total
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 27 Aug 2009 22:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, faina idee nu stiam ca s-a facut , eu o aveam de mult in cap dar nu am facut-o practic ,fiind multumit de Og ne aluminizata.
Dar eu ma gandeam ca merita deoarece e telescopul ideal compatibil cu refractorul ca nu are obstructie.
ma gandeam si la observatii planetare chiar cu pierderea a peste 50% din lumina.
Sus
Alex B.
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Mai 2009
Mesaje: 252



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Aug 2009 22:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu cred că la planetar merge. Dacă oglinda este aluminată pe ambele fețe și numai 0,2% din lumina solară trece cred că altceva nu se mai vede. E ca un filtru solar din sticlă dar care joacă și rol de oglindă. Este oricum interesant de aceea m-am gândit s-o menționez. Pentru cineva care se pricepe la realizat suprafețe optice cred că trebuie să fie foarte interesant și prețul ar fi mai mic. Smile
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Aug 2009 23:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dl. Tavi, pentru planete: ce-ar fi dacă se folosește pe post de secundară o sticlă plană, nealuminizată, așezată în așa fel ca lumina la ocular să ajungă prin reflexie totală?

p.s.
reflexie totala=unghi de incidență mic, ar fi reflexie și pe partea de intrare in telescop... Confused Poate că o anumită sticlă, așezată la un anumit unghi ar da o reflexie convenabilă?
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 27 Aug 2009 23:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

merge pt planete ca se poate metaliza , sa zicem cu Al 50% , (semitransparent)
pe ambele fete ( transmisie rezultata 0,2) nici acolo pt soare nu-i bine ca se produc reflexii ce strica rau imaginea.
Erwin: sticla are in general 4% reflexie , prin inclinare creste dar si transmisia sacade .
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 28 Aug 2009 15:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Intrand pe situl lui Sidewalk Astronomers veti gasi un exemplu detaliat al acestui tip de telescop solar,inventat de John Dobson.De exemplu

http://planitarium.net/sfsa/sunscope/


Mircea
Sus
Ionut Dohotariu
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Noi 2008
Mesaje: 310

Motto: Ad augusta per angusta

Localitate: Iasi

MesajTrimis: 28 Aug 2009 20:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

nu este acelasi lucru cu ce a spus Alex B.?
Sus
Cristian Monea
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Dec 2008
Mesaje: 544



Localitate: Pitești

MesajTrimis: 28 Aug 2009 21:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ba da Very Happy.
Sus
Alex B.
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Mai 2009
Mesaje: 252



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Aug 2009 07:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, este același lucru. Nu prea sunt convins de chestia cu inventarea lui de către J. Dobson. Autorul pe care l-am citat eu nu preciza nimic în acest sens. Oricum, metoda este interesantă, cu dejavantajele menționate. Eu rămân la părerea că ce mai sigură modalitate de observare a soarelui rămâne cea la care nu trebuie incluși ochii în sistemul optic. Eu pot să confirm că faculele și zonele mari de convecție (nu sunt convins că și supergranulele, la scara la lucrez eu cel puțin) se văd la proiecție fără probleme. Totul este o chestiune de tehnică de lucru și de calitate a ecranului (aici mai am eu unele probleme). La un ecran bun se poate și fotografia imaginea. Și evident trebuie să știi la ce să te uiți. Smile
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 29 Aug 2009 14:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am completat cu o informatie care lipsea.Gerald North este un autor prolific,vad ca are multe carti de astronomie,dar inteleg ca nu a precizat cine este autorul schemei optice,nu a spus nimic in acest sens.
Am sa scriu la Sidewalk Astronomers si am sa le prezint aceasta contestatie ,sa vedem ce vor spune.
Off-topic
Kulin Gyorgy in ''A tavcso vilaga'',editia din 1980 parca,prezinta scheme inrudite cu oglinda plana de apertura,una are si secundara iar cealalta nu, deoarece ocularul este pe axa;dar precizeaza si numele autorilor.
Firma Coulter a produs pentru pentru vreo patru decenii telescoape Dobson ,reusind performanta sa nu pomeneasca niciodata in clar si intreg numele celui care a inventat montura.Darmite sa-i fi platit vreun dolar.Poate de aceea Karma nu a fost foarte darnica ,firma Coulter falimentara fiind cumparata in anii '90 de o firmulita de electronica,Murnaghan Instr.,iar proprietarul ei murind de o boala cumplita.
Mircea
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii solare Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact