Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
14.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224581
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Binoclu 70x125


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1264




MesajTrimis: 09 Iun 2009 23:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

http://www.instrumenteoptice.ro/produs_i.p...30x100FZWP
Poate cineva sa ofere mai multe informatii despre variata 30x100? Avand in vedere ca pe site spune ca stocul s-a epuizat poate e cineva de pe forum in masura sa dea o parere dupa utilizare. Multumesc!
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1264




MesajTrimis: 10 Iun 2009 16:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Se pare ca nu are nimeni de pe forum aceasta varianta. Daca au avut 3 bucati pe stoc si alea vandute prin strainatate e de inteles Very Happy ! Ciudat e ca nu gasesc nici un link cu modelul mentionat!
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5511

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Iun 2009 17:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

cristib, am avut ocazia prin toamna trecuta daca tin bine minte, sa ma joc putin cu varianta mai mica a acestui binoclu si anume cu cel de 20x80.
Este un binoclu solid, pe structura metalica, invelit cu cauciuc de protectie, obiective excelente dupa parerea mea, oculare cu lentile mari si reglaj dioptric fin.
Antireflexul este de cea mai buna calitate iar finisajul ok.
Este o diferenta enorma intre aceasta clasa de binocluri si jucariile plasticate de la Celestron, nu se pot compara.
Varianta de 100 mi s-a parut monstruos de mare si grea, sub nici o forma nu se poate tine in mana si ma intreb ce montura ar putea sa-l tina...
Nu stiu cum e facuta poza de pe site dar din ce se vede acolo nu poti realiza marimea lui reala.
Dupa parerea mea, un binoclu asa de mare este necesar sa aiba vedere pe oculare asezate la 45 sau 90 grade, altfel e aproape imposibil de folosit pentru astro.
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 10 Iun 2009 18:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Este o diferenta enorma intre aceasta clasa de binocluri si jucariile plasticate de la Celestron, nu se pot compara.


Trebuie sa intervin. Celestron nu face jucarii plasticate. Toate sunt instrumente optice bune. Plasticul e folosit doar la modelele mai ieftine, la constructia tubului (modelele UpClose), dar aceste modele UpClose daca ne uitam la calitatea optica si la pret sunt la ani lumina departare in privinta calitatii fata de alte binocluri ce se vand la aceste preturi (binocluri cu antireflex rosu, decolimate, care scartie din toate incheieturile, prisme care pica la primul soc mai serios, oculare care se desfac, plastic care miroase a petrol luni de zile - toate sub diferite denumiri cu destul de multa rezonanta si care sunt vandute fara nici o remuscare de firme care nu prea stiu ce e optica). In rest toate binoclurile Celestron sunt realizate din metal si sticla, iar corpul e tras in cauciuc pentru protectie la apa.

Modelul SkyMaster 20X80 e cel asemanator cu alte modele 20X80 de pe piata, cu unele diferente. In general pretul arata existenta diferentelor. Diferentele respective sunt la nivelul antireflexului pe prisme, obiective, oculare, tipul de ocular etc.

Modelul SkyMaster 25X100 e cu totul un alt binoclu decat modelele mai mici. Tubul e ranforsat, e tras intr-un fel de piele sintetica, ocularele au focalizare individuala. Se poate monta cu usurinta pe un trepied heavy-duty altazimutal prin intermediul unei bare glisante speciala si adaptorul binoclului.

_________________
Horatius
STARMAX Astronomie

Importator oficial Celestron, Baader Planetarium, PlaneWave, Sky-Watcher, Vixen, Lunt, Explore Scientific, ATIK
www.skywatcher.ro
www.starmax.ro
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1264




MesajTrimis: 10 Iun 2009 19:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc Zoth, daca tu spui asta atunci sunt cu siguranta bune, ai experienta mai multa decat o parte din noi care mai intram pe forum. Partea mai delicata e ca o sa apara pe stoc prin septembrie , azi am primit raspuns in acest sens.
Poza de pe site e comuna pt mai multe modele produse chiar de firme diferite deci nici o baza sa poti deslusi ceva din asta. In ceea ce priveste materialele folosite de alte firme inclin sa cred ca folosesc mult plastic, am vazut asta la mult cumparatul celestron 15x70 care are o imagine jalnica din punctul meu de vedere. Ma refer la partea vizuala. Si TS-ul meu 20x80 are carcasa din plastic insa vizual sta mai bine. E posibil ca cei ce au celestronul sa ma contrazica insa asa am vazut eu inainte de a cumpara ceva, deci nu imi laud ,, puiul de cioara". Oricum cred ca mai intervine si factorul ,ochi" in acest sens. Spre exemplu mai demult am postat ca nu m-am impacat deloc cu binoclurile Norconia. Ma dureau ochii pur si simplu dupa un minut. Cu TS-ul stau seara cam 2 ore si privesc prin el dar nu am nimic cu ochii. Iar acum vreau ceva mai mare. Si asta deoarece imaginea cerului instelat vazuta printr-un binoclu mare, e de vis. Pur si simplu parca te scufunzi intr-un alt mediu si ,,plutesti" prin el.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5511

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Iun 2009 19:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Horatius, scuze, nu am avut in intentie sa insult toata gama de binocluri Celestron, la modelele mici si ieftine ma refeream Smile
Pe de alta parte nu stiu de ce tin minte ca am vazut mai demult un Skymaster 15x70 care avea tuburi de plastic, poate o fi fost vre-o clona si am tras eu concluzii gresite ...
Personal am aversiunea asta pentru plastic in binocluri de pe vremea cand aveam si eu unul similar. Binoclul in cauza imi placea mult si vedea excelent si pentru ca stiam ca are tuburi de plastic ma purtam foarte delicat cu el.
Niciodata nu l-am zdruncinat dar dupa vreo 2 ani a inceput sa-si piarda usor colimarea.
La inceput nu intelegeam de ce, dar apoi am realizat ca oricat de dur ar fi plasticul tot se deformeaza in timp.
Am fost nevoit sa ma despart de acel binoclu si pentru asta imi pare rau si acum, dar nu aveam ce face.

Cristib, sa te gandesti de doua ori daca vrei sa alegi varianta de 100, repet, e foarte mare si greu iar la astro incomod.
Daca insa il folosesti alaturi de un sezlong si ai o montura zdravana atunci cred ca merge.
Sus
KLK
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Feb 2008
Mesaje: 190

Motto: Nihil sine Deo

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 12 Iun 2009 19:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

cristib a scris:
http://www.instrumenteoptice.ro/produs_i.php?cod=BP25x100,%2030x100FZWP
Poate cineva sa ofere mai multe informatii despre variata 30x100? Avand in vedere ca pe site spune ca stocul s-a epuizat poate e cineva de pe forum in masura sa dea o parere dupa utilizare. Multumesc!

M-am uitat eu printr-un astfel de binoclu. Il are in dotare un prieten de un an de zile.Ce ai dori sa sti despre el(evident despre binoclu)?
Sus
KLK
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Feb 2008
Mesaje: 190

Motto: Nihil sine Deo

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 12 Iun 2009 20:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Precum au scris si colegii de pe forum , merge pus pe un trepied solid, noi l-am pus pe un az3, sta bine pe el dar tot incomod e. Si avand 5 kg e imposibil de pus pe dispozitivul aratat de dmnul Pteancu.Cristib, cred ca noi am mai discutat despre binoclul acesta undeva pe forum. Calitativ e foarte bun dar practic te lipseste de placerea observatiilor. Ca sa te conving si eu sa renunti la acest binoclu intr-o singura propozitie iti voi spune atat: acum zace in cutia originala.
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1264




MesajTrimis: 12 Iun 2009 20:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Descurajante cuvinte Surprised ! O sa ma mai gandesc, dar oricum parca nu as renunta la ideea unui binoclu mai mare. Nu-l vinde prietenul tau daca tot nu il foloseste.? Smile
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1264




MesajTrimis: 14 Iun 2009 14:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Smile Si pe Okazii e un ,,campion" http://www.okazii.ro/catalog/27022975/Bino...6x108.html
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 14 Iun 2009 15:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Produs de faimoasa firma de instrumente optice National Geographics Smile Nu prea pare sa aiba nici un fel de acoperire antireflex nici macar rosie Confused In schimb e zooom Rolling Eyes fara specificatii. Vanzatorul a preferat sa ne arate o sticla de Fanta goala decat specificatiile scrise pe binoclu Sad
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1264




MesajTrimis: 14 Iun 2009 15:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Doru Dragan a scris:
Produs de faimoasa firma de instrumente optice National Geographics Smile Nu prea pare sa aiba nici un fel de acoperire antireflex nici macar rosie Confused In schimb e zooom Rolling Eyes fara specificatii. Vanzatorul a preferat sa ne arate o sticla de Fanta goala decat specificatiile scrise pe binoclu Sad

Una din cele doua intrebari pe care le are in forum e a mea si se refera la parametrii pe care-i sustine.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9013

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 14 Iun 2009 15:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

cristib
atat eu cat si zoth,am prezentat niste dispozitive cu oglinzi plane, foarte practice, mai ales, pentru binoclurile mari.Eu iti sugerez sa aprofundezi subiectul daca vrei sa avansezi spre instrumente binoculare mari.Mircea
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6446



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 14 Iun 2009 16:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Doru, sa stii ca sticla de Fanta e foarte buna. Cu ajutorul ei iti poti da seama ca binoclul nu are lentile de 108, ci aproape sigur de 70mm. In plus nici greutatea nu corespunde unui 108, ci tot unui 70.

Oricum, specificatiile date sunt aiurea

_________________
Dragos N
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1264




MesajTrimis: 14 Iun 2009 16:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dragos.n a scris:
Doru, sa stii ca sticla de Fanta e foarte buna. Cu ajutorul ei iti poti da seama ca binoclul nu are lentile de 108, ci aproape sigur de 70mm. In plus nici greutatea nu corespunde unui 108, ci tot unui 70.

Oricum, specificatiile date sunt aiurea

Am facut si eu acest ,,test" cu sticla si ts-ul are aceeasi lungime ca sticla.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare

Download topic
Pagina 3 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact