Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Delfinul.JPG
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225236
Numar de utilizatori inregistrati: 2843
Cel mai nou utilizator inregistrat: GabiBirsanu
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Binoclu 70x125


Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Alex B.
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Mai 2009
Mesaje: 252



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 31 Mai 2009 22:38 Download mesaj
Titlul subiectului: Binoclu 70x125
Raspunde cu citat (quote)

Deschid acest topic la rugămintea lui Zoth și a altor membri curioși din topicul de observații solare. Binoclul acesta pe care îl folosesc (acum) pentru observații solare nu are nici un secret. Este un binoclu din acelea denumite "de câmp" (pe vremuri) și care este dotat cu zoom. Se găsesc de cumpărat la magazinele de articole sportive și costă vreo 300 sau 400 de lei (undeva în zona asta). Cred că sunt și la mâna a doua tot cam pe la prețul acesta, ceea ce este destul de exagerat.
Tehnic vorbind este un binoclu 70-180x70. De curiozitate i-am desfăcut unul dintre obiective și i-am măsurat focala ceea ce mi-a permis să-i calculez și parametrii:
D 70 F 200
F/D 3
C (claritatea) 136
Ps (separație) 1.71
Mag. lim. 11.3
g (gros. min.) 11
Go (gros. optim.) 70
G (gros. max.) 168

El nu este prea potrivit pentru astronomie dar pentru mine a fost un adevărat cal de povară până mi-am dotat observatorul cu telescopul de 8". Am observat cu el în special variabile dar și deep-sky unde s-a descurcat admirabil. Roiurile deschise și globulare se vedeau absolut spectaculos, mai ales că le observam cu ambii ochi. Puțini observatori amatori cunosc ce experiență extraordinară este să vezi cosmosul în 3D, ca să spun așa. Am observat cu el chiar și o nebuloasă planetară. Oricum, marele lui atu este câmpul deosebit de larg. La 125x (la 180x imaginea este cam proastă) are același efect ca ocularele wide field: un câmp imens (cam 1 grad) cu rezoluție de 125x. Spectaculos.
Acum s-a cam rablagit și nu-l mai folosesc decât pentru observații solare deoarece a fost foarte simplu de adaptat pentru proiecții (o să pun eu o imagine cu el în această postură). Mă gândesc în viitor să folosesc obiectivul drept (unde ocularul s-a stricat) ca să construiesc o lunetă destinată exclusiv observațiilor solare. Asta mi-ar permite să folosesc oculare cu ceva mai puțină aberație cromatică decât cele din dotare.
În sfârșit, eu consider că deși neadaptat în mod special pentru astronomie este un excelent accesoriu pentru cine știe să-i aprecieze calitățile și are șansa să găsească un exemplar corect aliniat.
Sper că am reușit să acopăr o parte din curiozitatea celor interesați. Smile


Ultima modificare efectuata de catre Alex B. la 01 Iun 2009 08:55, modificat de 1 data in total
Sus
marius78
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 04 Mar 2009
Mesaje: 682

Motto: Un prost nu spune lucruri inteligente dar un om inteligent spune multe prostii.

Localitate: Prahova

MesajTrimis: 31 Mai 2009 22:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pune o poza cu el .Este prima oara cand aud asa ceva ,un binoclu care mareste de 125x 180x Shocked ai gresit pe undeva.
_________________
Refractor Meade 60/700
Refractor ''home made'' 80/900
Binoclu Militar 10x50
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1304




MesajTrimis: 31 Mai 2009 22:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si eu cred ca e o greseala pe undeva. Prima data ai spus 75x125 apoi 70x70-180.
Sus
Alex B.
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Mai 2009
Mesaje: 252



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 31 Mai 2009 22:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da...nici eu nu sunt foarte sigur asupra acestor valori. Așa scrie pe scala de indici a zoom-ului dar nu pot să desfac ocularele să verific. Foarte sigur însă în privința parametrilor obiectivului.
Sus
Alex B.
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Mai 2009
Mesaje: 252



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 31 Mai 2009 23:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

cristib a scris:
Si eu cred ca e o greseala pe undeva. Prima data ai spus 75x125 apoi 70x70-180.


Sorry, dar nu am spus nicăieri 75 pentru diametru obiectivului. Repet, sunt foarte sigur asupra lui deoarece am măsurat. În privința ocularelor...ceea ce am spus mai devreme. Am precizat inițial numai 125x deoarece acesta este grosismentul utilizat de pentru observație rexpectivă. Acum trebuie să fug la telescop să mi se obișnuiască ochii cu întunericul. Revin mâine.
Sus
marius78
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 04 Mar 2009
Mesaje: 682

Motto: Un prost nu spune lucruri inteligente dar un om inteligent spune multe prostii.

Localitate: Prahova

MesajTrimis: 31 Mai 2009 23:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Poate iti spune Zoth daca se poate calcula fara sa dai ocularele jos ,cam aberante asemenea valori.
_________________
Refractor Meade 60/700
Refractor ''home made'' 80/900
Binoclu Militar 10x50
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1304




MesajTrimis: 01 Iun 2009 07:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pe de alta parte cand am citit 70x125 am crezut ca mareste de 70 de ori si are diametrul obiectivului de 125 mm ceea ce era un vis frumos. Insa acum inteleg ca de fapt e 125x70. Nu e mai corect asa?
Sus
Alex B.
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Mai 2009
Mesaje: 252



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Iun 2009 08:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, este mai corect așa. Am corectat și sus. Sincer să fiu m-am obișnuit să scriu parametrii binoclului începând cu diametrul obiectivului ca la telescoape. Oricum, am explicat mai sus care este treaba și acolo am arătat exact ce performanțe are. Și așa cum precizam nu are nimic ieșit din comun.

Ultima modificare efectuata de catre Alex B. la 01 Iun 2009 08:56, modificat de 1 data in total
Sus
Alex B.
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Mai 2009
Mesaje: 252



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Iun 2009 08:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

marius78 a scris:
Poate iti spune Zoth daca se poate calcula fara sa dai ocularele jos ,cam aberante asemenea valori.


Nu știu dacă valorile sunt aberante sau nu dar nu prea cred că se poate calcula fără demontez ocularele. Am nevoie de distanța lor focală exactă ca să pot face calculul. Ar fi putut fi o soluție dacă aș fi știut câmpul aparent (CA) dar pe asemena instrumente nu se indică astfel de date. Ca urmare, îmi lipsesc doi parametrii în sistemul de formule și deci singura soluție este demontarea. Iar demontarea este dificilă deoarece ocularele sunt compuse din 2 elemente, unul fix și unul mobil care asigură variația grosismentului. Dar am să încerc cu cel defect din dreapta. Nu mă deranjează la efectuarea observațiilor solare în nici un fel. Smile
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5554

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Iun 2009 10:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Curiozitatea pentru acest binoclu mi-a fost starnita de notatia general folosita cu care sunt obisnuit la astfel de instrumente: Grosisment xApertura
Dupa ce am citit prima interventie a lui Alex pe topicul de observatii solare, am deschis ochii mari Shocked si am zis:
Hopaaa ..., cineva in Romania are un binoclu cu obiective de 125mm, interesant!!!
Mi-am dat seama apoi ca e vorba de un 70 si am revenit repede cu picioarele pe pamant.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9498

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Iun 2009 11:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Alex, ai putea aplica formula grosismentului echipupilar, fără să demontezi nimic. Cu binoclul aflat pe suport, reglat la infinit, cu mărirea maximă, cu un șubler încerci să măsori cât mai exact diametrul pupilei de ieșire. (este discul de lumină cu imaginea obiectivului, care se vede de la 20-30 cm în spatele ocularului). Având D=70 și măsurând d (diametrul pupilei) poți calcula grosismentul cu formula
g=D/d
Rezultatul îl poți corela apoi cu formula grosismentului din raportul focalelor, focala obiectivului F=200 poți afla focala ocularului. Repeți procedura pentru zoom minim și maxim și afli astfel toți parametrii. Este posibil ca instrumentul fiind din clasa celor ieftine, zoom-ul înscris pe el să nu fie egal cu grosismentul ci notat ca la obiectivele fotografice, în mm echivalenți, pentru că la 70 apertură mă îndoiesc că poți avea 1 grad deschidere la 70x. Cred că dl.Zoth ar putea să-ți spună mai multe.
Sus
Alex B.
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Mai 2009
Mesaje: 252



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Iun 2009 11:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mulțumesc Erwin. Da, nu mă gândisem la varianta aceasta dar ai dreptate. Am să încerc așa. Oricum, binoclul este din clasa celor ieftine și oricum nu este potrivit pentru astronomie. A fost bun cât a fost bun și am putut vedea cu el unele lucruri. Cât despre înscrisurile de pe el nici eu nu am convingerea că sunt reale. Nici nu prea merită osteneala pentru oricum intenționez să-l folosesc pentru alte construcții. Explicațiile le-am dat fiindcă fusesem rugat. Smile . Personal nici nu voiam să deschid un topic pentru el și aș fi vrut să-l închid pentru cred că nu merită osteneala. Dar bag seama că nu-l pot închide eu. Cool
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6462



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 01 Iun 2009 12:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Probabil fabricantilor acestui binoclu le place cifra zero si au zis ca nu strica sa o foloseasca de mai multe ori. Si asa, un binoclu cinstit de 7-18x70 a ajuns un exceptional, dar ireal 70-180x70. Ce sa faci, trebuie sa manance si muncitorul chinez un bob de orez.
_________________
Dragos N
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5554

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Iun 2009 12:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Erwin a scris:
Alex, ai putea aplica formula grosismentului echipupilar, fără să demontezi nimic. Cu binoclul aflat pe suport, reglat la infinit, cu mărirea maximă, cu un șubler încerci să măsori cât mai exact diametrul pupilei de ieșire. (este discul de lumină cu imaginea obiectivului, care se vede de la 20-30 cm în spatele ocularului). Având D=70 și măsurând d (diametrul pupilei) poți calcula grosismentul cu formula
g=D/d
Rezultatul îl poți corela apoi cu formula grosismentului din raportul focalelor, focala obiectivului F=200 poți afla focala ocularului. Repeți procedura pentru zoom minim și maxim și afli astfel toți parametrii. Este posibil ca instrumentul fiind din clasa celor ieftine, zoom-ul înscris pe el să nu fie egal cu grosismentul ci notat ca la obiectivele fotografice, în mm echivalenți, pentru că la 70 apertură mă îndoiesc că poți avea 1 grad deschidere la 70x.


Very Happy Exact aceiasi metoda i-am indicat-o aseara lui "danto 1313" pentru aflarea focalei unui ocular de binoclu.
Este una din cele mai simple metode si rezultatele obtinute sunt foarte apropiate de realitate:
http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?t=3457
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6462



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 01 Iun 2009 13:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Muncitorul chinez, castigandu-si bobul de orez:


Chine-2009(09).jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  193.98 kb
 Vizualizat:  de 7780 ori

Chine-2009(09).jpg



_________________
Dragos N
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact