Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna1-4.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224024
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Oculare construite/adaptate acasa


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Oculare/Filtre

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
tamasflex
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Iun 2006
Mesaje: 289



Localitate: Tg-Mures

MesajTrimis: 08 Noi 2009 11:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

zoth a scris:
Am uitat sa spun ca prin reproiectarea corpului exterior al ocularului .............

Mi a facut o deosebita placere sa citesc despre oculare "Home Made".
Bine lurate si finisite!
Tot respectul meu.
Ps.
Totus nar strica ca sa faci si desene cu oculare, in care dai distanta focala a fiecarui lentila , distanta intre ele, un minim calcul etc.
Dupa cum se vede pe desen:



ok.png
 Descriere:
 Marime fisier:  18.51 kb
 Vizualizat:  de 11962 ori

ok.png


Sus
tamasflex
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Iun 2006
Mesaje: 289



Localitate: Tg-Mures

MesajTrimis: 08 Noi 2009 12:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mai postez un desen cu un inversor pentru indreptarea imaginii pentru telescoape:


ok.png
 Descriere:
 Marime fisier:  46.21 kb
 Vizualizat:  de 11952 ori

ok.png


Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Noi 2009 23:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bine ați revenit, domnule Tamaș!
Studiez posibilitatea de a construi un barlow dintr-un dublet acromat scos dintr-un obiectiv reglabil de la un copiator mare A3 cu zoom. Sunt 2 lentile de 41mm diametru, una este pozitivă, cealaltă negativă, dublu concavă cu inel distanțier între ele. Ansamblul este divergent, am încercat să proiectez pe perete lumina becului folosind un ocular și am constatat mărirea corespunzătoare, dar problema este că nu știu să determin lungimea tubului necesar, la distanțe diferite se obțin măriri diferite. Am văzut un barlow care putea fi folosit atât înainte de ocular cât și înainte de oglinda diagonală astfel având două măriri diferite. O să încerc să le montez într-un tub de plastic și să experimentez înainte de a proiecta un tub metalic.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
tamasflex
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Iun 2006
Mesaje: 289



Localitate: Tg-Mures

MesajTrimis: 09 Noi 2009 09:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Erwin a scris:

Studiez posibilitatea de a construi un barlow dintr-un dublet acromat ..........


Fiind dublet negativ nu inseamna ca este Barlow!
Ca sa nu te chinui cu calcule, fa un fel de banc optic.
Ia un oarecare obiectiv (100 - 150 mm de ex.) pui in focarul lui o sticla mata (daca nu ai ocular de masurare) si vezi ca o oarecare obiect distant ce marime are.
Pui asa zisul Barlow in apropierea focarului si muti sticla mata ( misti in colo coace atit negativul cit si sticla mata) pine ce obti imaginea calra .
Masori ce marime are obiectul distant.
Deja ai doua valori si al treilea se poate calcula.
Daca prima a fost 2 mm si a doua 4 mm.
Atunci extensia focala este de :

b = 4 / 2 = 2x

Masori distantele intere lentile si sticla mata,deja sti datele de proiectare a tubului.
Inainte de executie studiezi cu un ocular claritatea imagini!
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Noi 2009 18:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

tamasflex a scris:

Totus nar strica ca sa faci si desene cu oculare, in care dai distanta focala a fiecarui lentila , distanta intre ele, un minim calcul etc.


Multumesc pentru aprecieri domnule Tamas.
In principiu aveti dreptate, am avut in trecut cateva tentative cu desene mecanice, calcule simple, dar din pacate subiectele respective nu au starnit curiozitatea pe care am asteptat-o.
Se pare ca azi se merge mai mult pe principiul " ce rost are sa cunosc functionarea intima a unui device din moment ce il gasesc de cumparat gata facut ".
Unii dintre noi mai incearca totusi marea cu degetul ... in fond e o latura a pasiunii noastre.
Sus
tamasflex
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Iun 2006
Mesaje: 289



Localitate: Tg-Mures

MesajTrimis: 11 Noi 2009 20:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

zoth a scris:

Se pare ca azi se merge mai mult pe principiul " ce rost are sa cunosc functionarea intima a unui device din moment ce il gasesc de cumparat gata facut ".


Da , asa este. Totusi ceea ce faci de mina ta este altceva de cele cumparate.
Este mai usor sa cumperi de cit sa te chinuesti, dar daca te infectezi..........
Sa sti ca esti in vizorul meu dar si alti domni care mai fac minuni optice.
Cam saptaminal intru pe forum si citesc postarile.
Sincer, mai invati si eu cite ceva!
Daca mai faci oculare "Home Made" s-au alte sisteme optice din piese recuperate merita sa faci cite un desen insotit cu fotografia piesei.
Fi sigur ca este apreciat lucrarile tale chiar daca nu este comentat.
Poti sa vezi asta la pozele atasate de cite ori au fost vizualite - dupa cum vad nu poti sa te plingi, asta sa te bucura!
Inca o data te felicit - va felicit sincer pentru lucrarile optice postate care de multe ori face sa se rusineasca si profesionisti.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Mar 2015 10:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

De data asta e vorba doar de cateva operatii de cosmetizare aplicate unui ocular vechi de microscopie de 15x (focala ~17mm) fabricat de firma cehoslovaca Meopta.
Ocularul a ajuns la mine intr-o stare avansata de "oboseala" cu urme vizibile de trecere prin multe maini si microscoape dar cu optica impecabila. L-am probat pe luneta de 60mm cu oarecari retineri si nu mica mi-a fost mirarea cand am descoperit niste imagini de toata frumusetea ale lui Jupiter si Lunii.
Constructia optica in pofida inscriptiei de pe ocular este de Kellner clasic, deci foarte potrivita pentru observatii planetare. Merita asadar sa incerc o minima cosmetizare a ocularului.
Am inceput cu o baie de soda care a inlaturat portiunile de eloxaj ramase pe corp si apoi un tratament cu smirghel fin iar la final o pasivizare.
Ce a iesit puteti vedea in imaginile de mai jos. M-am hotarat sa nu mai vopsesc corpul ocularului pentru a nu acoperi sigla producatorului si inscriptiile de pe corpul lui. Ocularul si-a gasit locul in cutiuta cu raritati alaturi de fratiorii lui de la Emil Busch, IOR, Hensoldt Wetzlar, CZ, etc.

Cer senin!



meopta 15x (2r).jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  275.08 kb
 Vizualizat:  de 9544 ori

meopta 15x (2r).jpg



_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 31 Mai 2015 15:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cu ceva timp in urma am primit doua corpuri de oculare pentru microscop (cu optica inclusa) sub semnatura Carl Zeiss Jena. La exterior prezentau cateva zgarieturi insa optica se afla in stare perfecta. Probele "pe genunchi" facute pe cateva instrumente din dotare m-au incurajat sa adaptez aceste oculare pentru uz-ul telescopic.
Tavi (Erwin) a fost acela care m-a ajutat cu executia barelelor din dural si a cupelor de vizare din poliamida de culoare gri si caruia ii aduc multumiri pe aceasta cale Very Happy
Cateva cuvinte despre oculare: tipul constructiv GF-Pw, focala 25mm, camp aparent fix 1 radian (57 grad), eye relief mare potrivit si pentru uzul cu ochelari. Constructia optica cuprinde 4 lentile organizate in trei grupuri in formula 1-1-2. Antireflexul prezent pe toate trecerile sticla-aer este acel aramiu clasic Carl Zeiss, antireflex intalnit de mine si la produse ale firmelor Fujinon, IOR, ZOMZ ...
Despre performantele optice ale ocularelor nu mai trebuie sa vorbesc, toate sunt la superlativ insa doua aspecte m-au impresionat in mod deosebit: ortoscopicitatea imaginii si nuanta coloristica redata.
Daca cineva vrea sa se imbolnaveasca cu capu' il invit sa priveasca in modul terestru cu acest ocular Very Happy
In imaginea de mai jos adaptarea pe care au suferit-o ocularele:

Cer senin!



CZJ 25mm (8).jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  364.76 kb
 Vizualizat:  de 9303 ori

CZJ 25mm (8).jpg



_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 31 Mai 2015 16:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Frumos, frumos, frumos!. Felicitări pentru rezultatele obținute.
_________________
mihai
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Iun 2015 00:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mă bucur foarte mult că până la urmă ai reușit să le finalizezi și să le dai un aspect foarte profi, spre deosebire de cum erau piesele brute de la strung. Smile

Sper să am ocazia să mă îmbolnăvesc privind prin ele odată... Very Happy

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Iun 2015 09:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc Mihai Very Happy

Tavi, esti invitatul meu sa privesti prin aceste oculare si daca nu se va intampla curand macar la anul la "RFT Fest" sa fie!

Cer senin!

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Iun 2015 08:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Intru si eu putin in acest topic pentru a a va prezenta o idee interesanta vis a vis de oculare "home-made". Daca aveti pe acasa sau gasiti prin targurile de vechituri statii totale sau nivele Sokkia (folosite in masuratorile de cadastru) nu le desconsiderati ! Aceste echipamente au optica exceptionala cu depuneri FMC dense superbe mov albastre. Ocularele sunt wide si superb lucrate si pot fi extraordinar de usor adaptate intr-un corp de ocular ieftin prin simpla largire a gaurii si introducerii semifortate. Rezultatele sunt deosebite si impresionante. In modelele care mi-au trecut prin mana (Sokkia) ocularele au in jur de 10 - 8 mm. In plus va mai ramane optica de calitate (obiective, prisme etc) pentru eventuale alte aplicatii. Eye relieful poate ca este ceva mai mic dar nu deranjeaza si calitatea optica in sine surmonteaza acest mic neajuns.
Deci doar o idee deloc de neglijat, as spune eu.
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 03 Iun 2015 14:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru stații totale e cam devreme în tîrgul de vechituri, pentru teodolite însă nu. Am deja trei oculare de teodolite Zeiss (Theo 020) care așteaptă un barilet isprăvit. Focala este însă în jur de 20 mm.
Am găsit printre ocularele bunicului meu (și el amator pasionat de astronomie) un ocular IOR de 21,4 mm(!) ce-o fi cu el printre cele de 15X, 10X, 7X și 5X. Îl desfac și constat că este ortoscopic. Avea însă niște reflexii pe obiectele luminoase și nu l-am folosit. Îl desfac iar și înnegresc marginile lentilelor. Îl montez la loc și hai cu el la răsboiu. Am acum un alt ocular!. Superb cu desene clare și tăioase, fără reflexii nici pe Venus și nici pe Jupiter. L-am comparat cu un ortoscopic de 18 mm- lasă o impresia un pic mai bună , dar nu știu dacă diferența este din cauza grosismentului ușor diferit, sau a calității ocularului. Deci un ocular de microscop pe barilet de 0,96' excelent cu un C8.

_________________
mihai
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 04 Feb 2018 20:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Va prezint un ocular -Plossl presupun eu - de 31 mm distanta focala si de provenienta militara.
Nu am nici o idee cine l-a produs.
Corpul ocularului este de diametru mai mare de 31.7mm si a trebuit sa fac adaptorul la 1.25'' in trepte.
Diafragma de camp are un diametru de 28.5mm.
Nu am determinat inca ce camp vizual aparent are acest ocular dar comparat cu Sirius Plossl 25mm am constatat ca are un camp aparent cam cu 10% mai mare.
Ceea ce m-a determinat sa-l folosesc la newtonianul RFT 125mm F/4.5 pentru obtinerea unui camp pe cer de trei grade.

In poze vedem lentila de camp de diametru mai mare si lentila de ochi de diametru mai mic, corpul original din alama -sau ''cartusul'' cum imi place sa-l denumesc ,cu inelul distantier dintre lentile si piulita de fixare.
Corpul adaptorului la 1.25'' este strunjit din otel si este brunat in ''regie proprie''.

Pe newtonianul RFT de 125mm , doua treimi din camp sunt perfect utilizabile , treimea externa prezinta coma si astigmatism.
Dar spre uimirea si incantarea mea , aberatiile din campul marginal nu sunt inspaimantatoare ,nici naucitoare ci se compara cu aberatiile pe care le vedem la marginea campului in binocluri.
Sau la marginea campului ocularelor BCO.
Nu voi alege sa fac observatii cu obiectul acolo dar ma ajuta la cautarea obiectelor.
In zona centrala ,imaginea este buna.

Am comparat cu tabelele de campuri de calitate clasele A/B/C din ''Newtonian Notes'' de Francis si am gasit o buna corespondenta intre cele vazute practic si tabel pentru combinatia oglinda 125mm F/4.5 +ocular Plossl 31mm.

Cand am confectionat acest ocular cu ani in urma , am facut o gresala pe care acum o regret.
Nici prin creanga mintii nu mi-a trecut ca intr-o zi voi avea filtre UHC si Skyglow si filtre colorate.
Ca atare , corpul ocularului este monobloc si nu are filet si nu pot sa-i atasez filtre.
Daca voi mai construi oculare , am sa prevad filet pentru atasarea de filtre.


Mircea



Plossl 31mm.DSCN5905.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  718.74 kb
 Vizualizat:  de 7644 ori

Plossl 31mm.DSCN5905.JPG



Plossl 31mm.DSCN5907.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  730.35 kb
 Vizualizat:  de 7644 ori

Plossl 31mm.DSCN5907.JPG



Plossl 31mm.DSCN5909.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  723.29 kb
 Vizualizat:  de 7644 ori

Plossl 31mm.DSCN5909.JPG



Plossl 31mm.DSCN5912.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  760.26 kb
 Vizualizat:  de 7644 ori

Plossl 31mm.DSCN5912.JPG



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 05 Feb 2018 20:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Prezint si eu doua oculare, construite acasa, unul cu distanta focala de 23mm si camp aparent de 63 grade si celalalt cu distanta focala de 20mm si camp aparent de numai 36 grade. Cel de 23mm,de camp larg l-am construit dintr-un dublet frontal cu focala pozitiva luat de la un teleobiectiv (ca lentila de camp) si cu o lentila simplet ca lentila de ochi, precum si din piese recuperate de la alte oculare. Se vede bine cam pe jumatate din camp, in rest , spre margine se vede din ce in ce mai neclar..
Celalalt ocular , de 20mm are un camp mai ingust dar imaginea se vede clara pana la margine si are o distorsie foarte mica, nedeformand imaginea spre marginea campului. Este construit cu un grup de cateva lentile (fixate intr-un corp comun etans din plastic) luat de la acelasi teleobiectiv, precum si o alta lentila simplet montata in partea dinspre ochi. Ambele oculare sunt bune, cel cu camp larg este bun la observarea obiectelor Deep Sky, iar celalalt ocular este bun la observarea planetelor,in combinatie cu barlow.



P1100720.JPG
 Descriere:
Ocular 23mm AFOV 63 grade
 Marime fisier:  187.44 kb
 Vizualizat:  de 7599 ori

P1100720.JPG



P1100719.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  207.28 kb
 Vizualizat:  de 7599 ori

P1100719.JPG



P1100723.JPG
 Descriere:
Ocular 20mm AFOV 36 grade
 Marime fisier:  125.53 kb
 Vizualizat:  de 7599 ori

P1100723.JPG



P1100722.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  200.5 kb
 Vizualizat:  de 7599 ori

P1100722.JPG



_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Oculare/Filtre Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact