Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
22aug0142.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224027
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Accesorii pentru instrumente solare


Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii solare

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Mike23
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Sep 2010
Mesaje: 682



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Feb 2012 11:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Super imaginile

Imi intareste dorinta de a achizitiona la un moment dat un telescop solar Coronado Very Happy
Scump dar te lasa cu gura cascata imaginile obtinute cu un astfel de instrument. Sunt curios daca la un astfel de telescop poti atasa orice fel de ocular sau trebuie sa iei oculare doar de la Coronado.

O zi Excelenta

Mihai

_________________
S.W. Maksutov-Cassegrain 127mm/1500mm, montura azimutala, Binoclu BTC 10x50 fullymulticoated, DSLR Nikon D3100
Sus
UFO
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 11 Ian 2012
Mesaje: 1049



Localitate: bucuresci

MesajTrimis: 20 Feb 2012 16:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2663

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Feb 2012 16:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mike23 a scris:
Super imaginile

Imi intareste dorinta de a achizitiona la un moment dat un telescop solar Coronado Very Happy
Scump dar te lasa cu gura cascata imaginile obtinute cu un astfel de instrument. Sunt curios daca la un astfel de telescop poti atasa orice fel de ocular sau trebuie sa iei oculare doar de la Coronado.

O zi Excelenta

Mihai


Asa este Mike, se poate atasa orice ocular sau barlow si poti face orice combinatie caci nu este nici o diferenta fata de un telescop obisnuit doar ca trebuie sa tii seama ca multe lentile folosite pana la retina ta inseamna ca si multa lumina se pierde+ aberatii.
Problema pierderii de lumina este prioritara deoarece nu trebuie sa te astepti la o intensitate prea crescuta dupa ce lumina trece printr-un asemenea filtru.
Nu mai vorbesc ca ochiul tau sau orice orice camera folosita au o focale proprii asa incat ai grija ca retina sau senzorul camerei sa se afle in planul focal dupa toate aceste "compuneri" . Smile
Scuze dar nu am vrut sa raspund pentru a nu crea situatia de a iesi din topic prin discutii de ordin tehnic doar ca tu m-ai provocat acum . Smile

As ruga pentru viitor sa fiu intrebat despre probleme tehnice direct prin mesaje personale.
Va stept cu mare placere in masura in care pot ajuta . Smile

Cer senin !
Sus
Mike23
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Sep 2010
Mesaje: 682



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Feb 2012 10:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu este nici o problema, "uranus7", pt. ca daca cineva intreaba raspunsul trebuie sa fie, daca se poate, urmat si de ceva explicatii, argumente, pt. a se intelege pt. ca automat urmatoarea intrebare este, "de ce?". La mine asa merge Laughing

Asa ca multumesc de lamurire si lui "UFO".

Astept cu nerabdare ziua cand o sa-mi pot...permit, sa achizitionez un instrument Coronado, cat de mic ar fi el. Nu de alta dar in acest fel stiu ca este conceput special pt. asa ceva.

O zi excelenta

Mihai



UPDATE:

Acum am observat ca am dat nastere fara sa vreau unui alt topic. Scuze daca am incurcat borcanele Crying or Very sad

_________________
S.W. Maksutov-Cassegrain 127mm/1500mm, montura azimutala, Binoclu BTC 10x50 fullymulticoated, DSLR Nikon D3100
Sus
Mike23
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Sep 2010
Mesaje: 682



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Feb 2012 11:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Atunci daca s-a deschis acest topic sa-l construim cum trebuie si anume sa deslusim itele observarilor solare care pe langa faptul ca sunt fascinante (cea mai apropiata stea de planeta noastra), sa vedem cum o putem face intr-un mod sigur si placut. Cu ce putem observa soarele atat cu bani putini cat si cu ajutorul unui cont nelimitat(daca este cazul).

Asa ca o sa incep cu modul in care am inceput eu, ca incepator.
Cel mai simplu si la indemana mor de a observa soarele in toata splendoarea lui, fara ne orbeasca lumina, este cu ajutorul unei perechi de ochelari confectionati din carton si care in loc de lentile au doua pelicule de folie protectoare Baader(cred). Sau printr-un instrument care are in fata lui o filtru special tot din folie Baader sau FIltre special de apertura din sticla.

Pentru cei care dispun de finante serioase exista instrumente special concepute pt. observarea detaliilor de pe Soare (protuberante, eruptiile solare, etc). Cei de la Mead au creat niste instrumente dedicate care se numesc Coronado P.S.T. cu filtru H-alpha ce face posibila observarea acelor detalii.

Acum uitandu-ma la preturile instrumentelor si accesoriilor, ma intrebam de ce filtrul de la aceste instrumente are pretul mai mare decat a unui telescop Coronado cu aceeasi apertura? Aviz cunoscatorilor.
http://www.telescopes.com/brand/coronado/8197+8289.cfm

O zi excelenta

Mihai

P.S. - Am scris asa ca si cum nimeni nu stie de ele in ideea in care cineva care cauta pt. prima oara posibilitati de a observa soarele fara a avea urmari nedorite ale vederii.
Si de acum inainte, chiar daca unele s-au mai spus sa incercam sa trecem tot ce se poate despre modul prin care se poate observa soarele. De la cele mai simple metode la cele mai nastrusnice si mai complexe, chiar daca necesita o avere pt. asa ceva sau spatiu de desfasurare.

Very Happy

_________________
S.W. Maksutov-Cassegrain 127mm/1500mm, montura azimutala, Binoclu BTC 10x50 fullymulticoated, DSLR Nikon D3100
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4776

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 21 Feb 2012 12:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Uite aici de ce: http://www.meade.com/product_pages/coronad...pha_40.php
Si vezi diferenta la
Recommended Telescope Focal Length
Included Blocking Filter

si pe urma compara cu: http://www.meade.com/product_pages/coronad...xii_60.php

si vezi ca nu-i mai scump filtrul decat setul complet cu telescop.
Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2663

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Feb 2012 14:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut tuturor,

In primul rand ma bucur ca s-a infiintat un asemenea topic, "Accesorii pentru instrumente solare".
Este nevoie , evident, de alte topicuri privitoare la observatiile planetare si de tip DSO in ceea ce priveste accesoriile dar mai ales tehnologiile de observare ( video, foto) , dar poate vom deschide un topic destinat dezabaterii privitoare la canalele prin care putem comunica exclusiv despre aceste tehnologii precum si accesoriile asociate.

Deoarece am trecut prin experienta achizitionarii si up-gradarii unui refractor solar Lunt 60 H-alpha doresc, in regim de urgenta sa subliniez urmatorul aspect.

Atat Lunt cat si Coronado vand asemenea refractoare pe categorii de sensibilitate cu latimi ale benzii:

a) mai mici decat 0,7 Angstromi sau
b) mai mici decat 0,5 Angstromi

ambele variante in lungimea de unda de aproximativ 656.28 nm, diferentele dintre aceste doua categorii sunt sensibil de mari, ca si calitate a detaliilor imaginii - preturile fiind corespunzatoare calitatii.

De obicei, varianta b) se obtine atasand inaintea obiectivului un al 2-lea filtru, prin insurubare.

As vrea acum sa discut despre varianta a) pe care cei mai multi o cumpara, alegand o calitate a imaginilor "minimala" de care, evident, se vor plictisi in curand vazand ce pot face cei ce si-au cumparat varianta b) sau au upgradat la aceasta varianta.
Deoarece filtrele H-alpha au o mare sensibilitate la presiunea atmosferica locala, se urmareste reglarea interactiva a latimii benzii pentru a cadea sub 0,7 A (atunci cand se pot vedea detalii pe cromosfera) cel putin prin doua modalitati:

- o metoda veche, metoda "tilt" prin care filtrul se pozitioneaza in interiorul tubului , la fel ca si o "lentila" , dar a carui inclinatie fata de axa refractorului poate fi variata printr-un sistem mecanic interior, terminat la exterior cu o rotita, disponibila pentru tunning ;
aceasta metoda este putin eficienta, cele mai mici socuri ale refractorului putand deregla controlul inclinarii ( am avut aceasta experienta) Smile .

- o metoda moderna, prin ceea ce se numeste "air pressure tunning", adica printr-o rotita externa care se poate roti in cele 2 sensuri, se creste/scade presiunea aerului din interiorul tubului adica si cea exercitata asupra filtrului H-alpha care este fixat( blocat) pe pozitie absolut perpendiculara la axul refractorului. Variatia controlata a presiunii aerului din interior este mult mai eficienta ca rezultat in controlarea latimii benzii si de aceea se poate ajunge la o latime binisor sub 0,7 A dar nu sub 0.5 A.

Deci pana aici, pentru cei ce nu-si permit cheltuiala prea mare, recomand achizitionarea unui refractor (60 H-alpha e suficient) asamblat pe principiul "air presure tunning" caci va fi mult mai fiabil in exploatare dar si imaginile vor fi mai clare indiferent de presiunea atmosferica locala.

Celor care pot plati mai mult pentru a obtine o calitate mult mai buna a imaginilor, le recomand sa ceara un al 2-lea filtru, care are pret separat si se atasaza pur si simplu prin insurubare in fata obiectivului, dupa cum am mai zis.
Si acest al 2-lea filtru ( un cilindru metalic atasabil), dispune de un sistem mecanic ce asigura la fel ca la refractorul clasic tip TILT, inclinatia celui de-al 2-lea filtru fata de axa refractorului.


Aceasta ultima varianta, la o atenta ajustare a celor 3 parametrii: focusare, tunnerul pe presiune si tunnerul de tip TILT, ofera imagini obtinute la o latime de banda ce poate fi binisor sub 0.5 .
Imaginile vorbesc de la sine in acest caz. Am postat cateva pe "Soarele azi".

Am tinut neaparat sa intervin cu acest mesaj pentru ca nu cumva cineva care intentioneaza sa cumpere un refraactor H-alpha, sa greseasca alegand varianta TILT.


In rest, incerc sa ajut aici pe oricine va dori sa intrebe ceva in acest sens.


Cer senin ! Smile
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 21 Feb 2012 14:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Lunetele " Lunt " sunt cu mult deasupra celor Coronado.

http://www.luntsolarsystems.com/


Rezultatele se vad in fimuletele si fotografiile domnului Corban.
Sunt pur si simplu rezultate reale, care te fac sa ramai cu gura cascata. Smile
Sus
Mike23
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Sep 2010
Mesaje: 682



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Feb 2012 22:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Imaginativa un astfel de instrument in propria ograda. 152mm si am vazut ca au si unul de 230mm in apertura.

http://www.buytelescopes.com/Products/1653...ilter.aspx

Hydrogen-alpha Solar Telescopes LUNT

35mm (Tilt) Basic Solar Telescopes
35mm (Tilt) Deluxe Solar Telescopes
60mm (Tilt) Solar Telescopes (Basic)
60mm (PT) Solar Telescopes (Visual)
60mm (PT) Solar Telescopes (Imaging)
80mm (PT) Solar Telescopes (Intermediate)
100mm (PT) Solar Telescopes (Advanced)
152mm (PT) Solar Telescopes (Advanced)
230mm (PT) Solar Telescopes (Professional)

Si un link ca sa va faceti o idee despre dimensiunile telescopului. Very Happy si de imaginile pe care le ofera.

http://luntsolarsystems.com/blog/larry-alvarez

o seara placuta

Mihai

P.S. - Ma gandesc ca pentru cei care detin instrumente dedicate observatiilor solare pot argumenta si cu imagini luate cu ele pe acst topic.

_________________
S.W. Maksutov-Cassegrain 127mm/1500mm, montura azimutala, Binoclu BTC 10x50 fullymulticoated, DSLR Nikon D3100
Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2663

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Feb 2012 23:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mike23 a scris:
Imaginativa un astfel de instrument in propria ograda. 152mm si am vazut ca au si unul de 230mm in apertura.

http://www.buytelescopes.com/Products/1653...ilter.aspx

Hydrogen-alpha Solar Telescopes LUNT

35mm (Tilt) Basic Solar Telescopes
35mm (Tilt) Deluxe Solar Telescopes
60mm (Tilt) Solar Telescopes (Basic)
60mm (PT) Solar Telescopes (Visual)
60mm (PT) Solar Telescopes (Imaging)
80mm (PT) Solar Telescopes (Intermediate)
100mm (PT) Solar Telescopes (Advanced)
152mm (PT) Solar Telescopes (Advanced)
230mm (PT) Solar Telescopes (Professional)

Si un link ca sa va faceti o idee despre dimensiunile telescopului. Very Happy si de imaginile pe care le ofera.

http://luntsolarsystems.com/blog/larry-alvarez

o seara placuta

Mihai

P.S. - Ma gandesc ca pentru cei care detin instrumente dedicate observatiilor solare pot argumenta si cu imagini luate cu ele pe acst topic.




Mike,

Din lista de mai sus doar cele de tip (PT) - Pressure Tunner, sunt forte fiabile. Eu mi-as lua unul ca acesta - " 60mm (PT) Solar Telescopes (Imaging)"- pentru ca este si cel mai ieftin dintre cele care "merita atentie" . Smile
Mi-e frica sa ma gandesc cat costa cele de apertura mai mare care intr-adevar sunt si foarte fiabile in exploatare. Dar nu uita ca lista este pentru S-Stacked. Pentru D.S. trebuie sa mai dai niste bani...aproape inca pe atat...presupun ( cu tot cu transport + Vama + TVA, daca nu are cine sa ti-l aduca) .
Si cand te gandesti ca eu ar trebui sa ma consider modest cu ce am ... Smile

Seara buna!
Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 21 Feb 2012 23:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mda...mi-as lua casa la tara in pretul ala...dar cand e omul multumit, nu ? Asta avand in vedere ce preturi cu adevarat astronomice aveau pana acum 2-3 ani...
Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2663

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Feb 2012 23:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Hey baieti,

Daca tot nu v-ati culcat, intrati pe adresa asta :

http://www.nightskiesnetwork.com/live-video-channel-lineup

( intrati ca si "guest" si apasati pe numele Abotze scris cu rosu
sper sa va descurcati)

sa vedeti o emisie live cu un SolarMax.

Soarele dealtfel vad ca e f suparat: o gramada de protuberante pe care noi nu le putem vedea acum , ziua, din cauza norilor.
Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 21 Feb 2012 23:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

"This is not a valid channel to view."

Uranus, banuiesc ca esti in deplasare Smile ...

Poate cu proxy merge ... sa incerc...

UPDATE: acum merge cu IE..fara proxy ...e super ce se vede !


Ultima modificare efectuata de catre starbuck la 21 Feb 2012 23:30, modificat de 1 data in total
Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2663

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Feb 2012 23:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am intrat eu acum, pe Uranus7 , la aceiasi adresa, cu cateva secvente de la mine .

NSN
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Feb 2012 01:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mike23 a scris:
Accesorii pentru instrumente solare

Cred ca cel mai important accesoriu este $$$$, multi $$$$.
In rest cer senin si noi sa fim sanatosi si sa privim soarele pe net sau prin folie Smile.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii solare Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact