Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
m42-color2-ps.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225975
Numar de utilizatori inregistrati: 2850
Cel mai nou utilizator inregistrat: Cosmin Batica
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Ce parere aveti ?


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Achizitie instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
neutral
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Mar 2009
Mesaje: 29



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 02 Iul 2009 13:47 Download mesaj
Titlul subiectului: Ce parere aveti ?
Raspunde cu citat (quote)

As dori sa imi cumpar un telescop dobson http://www.skywatcher.ro/SK/Dob8clasic.htm si ma intrebam ce parere aveti. In legatura cu trasportul afara pt observatii ma gandeam sa ii montez niste rotite http://www.youtube.com/watch?v=_wlIOaDh3ec (ca in acest clip). Este bine ? Question
Sus
Eusebio
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Apr 2009
Mesaje: 45



Localitate: Bacau

MesajTrimis: 02 Iul 2009 14:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ma gandesc ca daca rotile suporta greutatea telescopului si daca locul pe unde il plimbi tu pentru observatii e drept, atunci e ok. Insa nu stiu in ce masura de siguranta il poti plimba daca terenul de observatii e accidentat. Nu cumva ca trepidatiile sa afecteze in vreun fel oglinzile
Sus
neutral
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Mar 2009
Mesaje: 29



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 02 Iul 2009 14:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu sunt sigur oricum de partea cu rotile. Dar de telescop e bun ? Question
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10742



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Iul 2009 15:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

neutral a scris:
Nu sunt sigur oricum de partea cu rotile. Dar de telescop e bun ? Question

Telescopul e ok. Iar legat de roti, intai ia telescopul si vezi dupa aia daca iti trebuie roti. Eu am facut ceva asemanator la al meu (trepied + triunghi din lemn cu 3 roti mai solide) si ce pot sa iti spun este:
- simplu de plimbat cu el, iti ofera mobilitate destul de buna
- induce o instabilitate foarte suparatoare, nu se compara cu stabilitatea oferita de trepiedul pus direct pe beton.
Deci solutia nu aduce numai avantaje, trebuie sa te gandesti si la dezavantaje. Plus ce a zis Eusebio.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6463



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 02 Iul 2009 15:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Telescopul asta e bun.

Rotile: Sistemul din filmuletul pus de tine nu e bun, pentru ca telescopul trebuie sa stea pe sol foarte stabil, iar rotile, mai ales cele care au ax de rotatie directionala, se flexeaza, si imaginea ta prin telescop se poate clatina tare de tot, mai ales la puteri mari de marire.

Un sistem bun de transport este cel din imaginea pe care am s-o atasez. Evident, nu e nevoie sa pui roti aat de mari ca alea, ideea e ca in pozitia de obsevatie, rotile sa nu atinga solul.

Cat priveste transportul pe roti in teren accidentat, nu iti face probleme, nu va afecta oglinzile. Evident insa ca dupa transport va trebui sa colimezi telescopul, lucru pe care oricum trebuie sa il faci inaintea fiecarei seri de observatii.



roti.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  52.68 kb
 Vizualizat:  de 6251 ori

roti.JPG



_________________
Dragos N
Sus
neutral
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Mar 2009
Mesaje: 29



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 02 Iul 2009 15:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu te supara dar cum colimez telescopul ? pt ca la astromaster'ul 90 AZ al meu nu am facut asa ceva niciodata. Trebuie Question
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6463



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 02 Iul 2009 16:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca Astromasterul tau de 90mm e luneta, sau refractor cum vrei sa ii spui, atunci e oarecum normal ca nu ai avut nevoie de asa ceva.

Despre colimare cauta pe site. Acum nu am timp sa detaliez, si oricum, subiectul e destul de vast.

_________________
Dragos N
Sus
neutral
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Mar 2009
Mesaje: 29



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 02 Iul 2009 17:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am mai cautat si sincer sunt sigur nu sunt in stare sa fac o colimare. Daca telescopul e decolimat habar nu am cum sa il colimez. Mi se pare deosebit de complicat... Sad Deci sa ii scop oglinda principala si apoi sa le aliniez la 0.05 grade.... Cine poate face asta e cel mai tare. Smile Daca trebuie sa il colimez inainte de fiecare observatie neaparat mai bine nu imi mai iau acest telescop. E prea complicat.... Daca trebuia sa fac acest lucru doar o data poate (dar nici asa). Dar inainte de fiecare observatie ? Sad
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10742



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Iul 2009 17:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Colimarea e fun. Desi si eu eram speriat sa-mi bag degetele in matele lui, colimarea in sine devine chiar un hobby, o faci de placere. Nu-i nevoie sa-l colimezi in fiecare zi, dar daca il transporti cu masina, sau il plimbi des, se poate decolima, dar nu-i obligatoriu. O simpla verificare ar fi suficient, de exemplu daca ai un colimator cu laser devine simpla verificarea si colimarea. Nu-i un lucru de speriat atat timp cat intelegi fenomenul.
E drept ca asta nu e valabil pentru o luneta/refractor. Dar pt. un newtonian e o cheltuiala in plus de care trebuie sa fi constient: timp plus eventual scule de verificat.


Ultima modificare efectuata de catre valy la 02 Iul 2009 17:51, modificat de 1 data in total
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 02 Iul 2009 17:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Colimarea este operatiunea de aliniere a componentelor optice care compun un sistem (instrument). In principiu suna groaznic de complicat dar din fericire in realitate nu e chiar asa. Telescoapele de tip newton sunt destul de simple. E vorba de oglinda mare (principala) si oglinda mica (secundara). Scoti ocularul si te uiti la reflexia cerului (sau tavanului) in oglinda principala care la randul ei se reflecta in oglinda secundara. Invarti de cele trei suruburi de reglare din spatele oglinzii principale pana obtii frumos imaginea oglinzii in secundara. E bine sa te ajute la treaba asta un prieten, unul se uita si celalalt invarte din suruburi. In final trebuie sa obtii un cerc (margine oglinzii principale) frumos inscris in elipsa oglinzii secundare. Te poti orienta si dupa bratele "paianjenului". Daca vrei sa mergi mai departe si sa faci o colimare perfecta atunci noaptea fixezi telescopul pe cea mai luminoasa stea pe care o vezi pe cer la ora aia (in principiu Vega sau Sirius sau ... vezi tu). De data asta cu un ocular pus, defocalizezi pana vezi in loc de stea niste cercuri concentrice Confused vorba vine. Practic nu o sa vezi niciodata niste cercuri curate din cauza turbulentelor atmosferice. Din nou invarti de suruburile de reglare pana obtii o imagine cat mai simetrica circular. Daca mecanica bariletului telescopului e destul de buna si daca nu-l hurduci prea tare reglajul asta trebuie sa tina mai mult timp. Daca toate cate ti le-am spus eu aici iti provoaca dureri de cap si scarba, apuca-te de pescuit sau fotbal Sad
Sus
neutral
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Mar 2009
Mesaje: 29



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 02 Iul 2009 17:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu multumesc, nu vreau sa ma apuc de pescuit sau fotbal dar dupa ce dau vreo 15 milioane pe un dobson e logic ca imi e frica sa nu fac o prostie nu ? Nu am mai facut chestia asta niciodata si daca as face colimarea cu cineva foarte priceput langa mine ar fi altceva. la cum spuneti dvs pare extrem de simplu pe langa ce explicatii am gasit pe net (alea imi dadeau dureri de cap ca spuneau sa scoti oglinda principala da ma rog). Si eu nu inteleg un lucru daca il colimeaza la fabrica de ce mai trebuie sa fac si eu chestia asta daca e deja colimat ? Si apropo pe youtube am vazut ca facea colimarea cu un laser. Iti trebuie laser sau nu ? Question Daca nu stiu as putea incerca inainte sa vad daca imi iese pe altceva ar fi cu totul diferit dar chiar nu ma risc sa dau 15 milioane pe un dobson si apoi sa il decolimez ca nu ma pricep.... Sad
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10742



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Iul 2009 18:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cu laser e mai simplu, poti regla ambele oglinzi, ziua sau noaptea, n-ai nevoie de stele sau alte chestii, o poti face singur, fara ajutor. Dezavantajul: costa 1-2 mil un dispozitiv. Colimarea cu stea e mai problematica pt. ca iti trebuie stea...dar e free of charge Cool...cel putin pana pun taxa pe privit stelele pentru a acoperi deficitul bujetar Cool . Sper sa nu le dau idei.
Nu-i nevoie sa scoti oglinda, ea are niste surube care sunt exact pentru reglarea/colimarea ei.
De ce este nevoie? Pentru ca in timp se mai misca tubul, se mai misca surubele, se mai lasa oglinda...se mai deformeaza una alta.
Daca ai grija de el si nu-l busesti/transporti des, il poti verifica la cateva luni. Dar daca vrei sa fi perfectionist, la fiecare observare stai 5-10 min si il verifici/colimezi. Eu cel putin n-am observat ca e decolimat decat dupa vreun an, cand faceam niste ghidusii si asta cand mi-au zis unii "bai, vezi ca-i decolimat" Embarassed .
Stai linistit ca nimeni n-a murit de colimare. La o adica daca ti-e frica, poti ruga un prieten mai curajos sa te ajute. Rolling Eyes


Ultima modificare efectuata de catre valy la 02 Iul 2009 18:13, modificat de 1 data in total
Sus
neutral
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Mar 2009
Mesaje: 29



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 02 Iul 2009 18:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bine da la cat timp va trebui sa fac o colimare ? Question
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10742



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Iul 2009 18:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

neutral a scris:
Bine da la cat timp va trebui sa fac o colimare ? Question

Eu zic sa nu-ti faci probleme deocamdata. Oricum cand e decolimat nu e sfarsitul lumii, nu o sa vezi negru prin el, ci eventual daca e rau detot, poate ceva in ceata. Insa ce trebuie sa stii e ca nu-i ceva complicat, si dupa ce o faci odata devine simplu.
Nu exista reteta "dupa cat timp": daca dai cu el de pamant zilnic, atunci trebuie colimat zilnic, daca nu, si il depozitezi si manevrezi cu grija, probabil odata la juma de an.
Sus
neutral
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Mar 2009
Mesaje: 29



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 02 Iul 2009 18:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ma gandeam sa'mi iau un laser pt colimare in fond nu e exagerat. Am vazut cum se colimeaza acest telescop http://www.skywatcher.ro/SK/Dob8flextube.htm cu laser si nu e foarte greu. Dar ma intreb cum se colimeaza cel pe care vreau sa'l cumpar eu deoarece acela nu are oglinda principala descoperita. E cumva ca in acest video http://www.youtube.com/watch?v=kJdo8RwDwi4&feature=related ?
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Achizitie instrumente Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact