Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Eclipsa-Soare-03_05_2003.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224548
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Skymaster Porro 25x100


Du-te la pagina Anterioara  1, 2
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
KLK
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Feb 2008
Mesaje: 190

Motto: Nihil sine Deo

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 29 Oct 2008 12:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Binoclul e ok, m-am uitat mult printr-un astfel de bino, imaginea e deosebita, fara nici o aberatie (fata de cel de 100 mm). Poate ce mai buna imagine vazuta de mine printr-un binoclu (sigur ca sunt si scule de superfirma cu mult-mult mai scumpe dar nu m-am uitat prin ele). Depaseste pe cel de 15x70 (logic). Se poate tine cu usurinta in mana ziua ptr vizual, dar seara ii trebuie trepied. Doar capacele de la obiective ma enervau ca tot picau prin geanta, se pot fixa sa stea dar era imprumutat si nu mi-am bagat nasul. Daca ii gasesti un trepied bun e in regula. Am incercat pe unul foto chinezesc dar tremura. Intereseaza-te de unul bun, bun in urma probei. Varianta alt-az plus adaptor foto-bino e cea mai recomandata dar costa cam 5 mil(daca te incadrezi i-a si montura az3 ca ramane in casa, o poti folosi mai tarziu si cu alte lunete sau telescoape, tine cam 5 kg) http://www.instrumenteoptice.ro/produs_i.php?cod=AZ3
Sa nu uit; are adaptorul ptr trepied de la bino un surb care prin rotirea binoclului se mai slabea, sa fi atent sa-l verifici ca te poti trezi cu el pe jos. Cam atat imi amintesc, eu zic ca e decent ca binoclu fata de 25x100 care e monstruos ca un Hammer pe o strada dintr-un oras medieval circulata de biciclisti.
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 29 Oct 2008 15:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

KLK la ce binoclu te referi ? Ca eu din cate inteleg, la altu fata de 25x100.
_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
KLK
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Feb 2008
Mesaje: 190

Motto: Nihil sine Deo

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 29 Oct 2008 15:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ma refer la acesta de care a intrebat Cristib si vrea sa-l cumpere:
http://www.instrumenteoptice.ro/produs_i.php?cod=BP20x80T
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1261




MesajTrimis: 29 Oct 2008 19:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

KLK a scris:
Binoclul e ok, m-am uitat mult printr-un astfel de bino, imaginea e deosebita, fara nici o aberatie (fata de cel de 100 mm). Poate ce mai buna imagine vazuta de mine printr-un binoclu (sigur ca sunt si scule de superfirma cu mult-mult mai scumpe dar nu m-am uitat prin ele). Depaseste pe cel de 15x70 (logic). Se poate tine cu usurinta in mana ziua ptr vizual, dar seara ii trebuie trepied..


Daca e asa atunci am norocul incepatorului, pt ca nu aveam nici o idee in a alege ceva bun. Oricum sper ca maine seara sa constat cele exprimate de tine. Multumesc mult!
Sus
KLK
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Feb 2008
Mesaje: 190

Motto: Nihil sine Deo

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 29 Oct 2008 19:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sa nu uit, ramane problema privirii catre obiecte situate catre zenit, o sa te cam doara gatul,asta e rostul oglinzii diagonale, nu? Laughing
In rest e ok ca instrument.
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1261




MesajTrimis: 30 Oct 2008 18:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

A ajuns TS-ul 20x80. E mare, cel de 10x50 pare acum minuscul pe langa asta. Primele impresii despre el sunt bune. Imaginea e clara si se cunoaste in mod evident puterea unui 20x fata de 10x (normal Very Happy ). Si ca finisaje e ok. Geanta de transport e buna si pt un laptop de 14" Smile . Nu stiam de ce scrie pe site-ul german ca pachetul contine ,,valiza transport" dar acum m-am lamurit. Am reusit sa ma descurc cu el tinandu-l in mana fara nici o problema. Vom vedea peste cateva ore ce poate si noaptea.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9011

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 30 Oct 2008 20:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

cridtib
sa folosesti sanatos noul binoclu.Daca-mi dai voie,am postat deja doua alternative de dispozitive pentru stabilizarea imaginii binoclurilor,trepiedul nu este o alternativa pentru Astronomie.Adica este,dar cea mai nashpa,numai sa nu zici ca tii binoclul in mana.Mircea
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1261




MesajTrimis: 30 Oct 2008 21:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea Pteancu a scris:
cridtib
sa folosesti sanatos noul binoclu.Daca-mi dai voie,am postat deja doua alternative de dispozitive pentru stabilizarea imaginii binoclurilor,trepiedul nu este o alternativa pentru Astronomie.Adica este,dar cea mai nashpa,numai sa nu zici ca tii binoclul in mana.Mircea

Multumesc frumos! Multa sanatate si dumneavoastra. In privinta ,,imobilizarii" binoclului nu am acum nici o solutie in afara de maini. Deci nu pot sa zic ca nu-l tin asa. E adevarat ca se simte efortul dar acum nu am ce face. Baietii de unde l-am cumparat si cu care am vorbit sa-mi puna in pachet si adaptor au uitat acest lucru. Dar una peste alta de la observatie la observatie ma felicit pt alegerea facuta( scuzati lipsa de modestie). Chiar si acum noaptea imaginea ofera o claritate la care nu ma asteptam. Distantele pana la localitatile invecinate Iasului au disparut cu acest binoclu(privesc de la etajul 7 iar blocul e pe cel mai inalt deal din Iasi). Despre cer inca nu pot spune nimic.
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1261




MesajTrimis: 30 Oct 2008 22:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cam asa arata!


SANY0302.JPG
 Descriere:
TS 20X80 + Bushnell 10x50
 Marime fisier:  875.38 kb
 Vizualizat:  de 8846 ori

SANY0302.JPG


Sus
KLK
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Feb 2008
Mesaje: 190

Motto: Nihil sine Deo

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 31 Oct 2008 00:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bravos! Esti om de actiune, iei repede deciziile Very Happy ! L-ai cumparat! La multe observatii! Intradevar, ziua te poti uita lejer cu el din mana, dar seara daca nu e tinut pe un trepied iti tremura. Dar trepiedul are dezavantajul ca trebuie sa iti strambi gatul atunci cand ''te uiti mai sus pe cer'' (ma tot repet, e defect profesional la mine Smile). Alternativa ar fi modelul de stabilizator dat de domnu Mircea mai demult, il rog sa ne dea link-ul ca nu-l mai gasesc. Cu cateva deseuri de la un atelier de mobila iti pui in valoare binoclul.
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1261




MesajTrimis: 31 Oct 2008 00:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

KLK a scris:
Bravos! Esti om de actiune, iei repede deciziile Very Happy ! L-ai cumparat! La multe observatii! Intradevar, ziua te poti uita lejer cu el din mana, dar seara daca nu e tinut pe un trepied iti tremura. Dar trepiedul are dezavantajul ca trebuie sa iti strambi gatul atunci cand ''te uiti mai sus pe cer'' (ma tot repet, e defect profesional la mine Smile). Alternativa ar fi modelul de stabilizator dat de domnu Mircea mai demult, il rog sa ne dea link-ul ca nu-l mai gasesc. Cu cateva deseuri de la un atelier de mobila iti pui in valoare binoclul.

Multumesc! Ce rost are sa visezi la un lucru cand poti sa ,,gusti" imediat experienta! De cand l-am adus in apartament survolez cu el Iasul si gustul e dulce Very Happy . Pana acum sunt mai multumit de acest binoclu decat de telescopul pe care l-am avut.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9011

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 01 Noi 2008 14:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Desigur KLK ,iata linkul.Mircea


http://www.skyandtelescope.com/howto/diy/I...ulars.html
Sus
KLK
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Feb 2008
Mesaje: 190

Motto: Nihil sine Deo

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 01 Noi 2008 18:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea Pteancu a scris:
Desigur KLK ,iata linkul.Mircea


http://www.skyandtelescope.com/howto/diy/I...ulars.html

Multumesc!
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9011

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 02 Noi 2008 14:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

KLK
Iar pentru bashtanii care au vila cu gazon,si deci se pot tavali pe jos ,singuri sau in companie,sau pentru cei care fac iesiri in natura,am mai dat un link pentru un alt dispozotiv pentru stabilizarea imaginii binoclului,la fel de simplu ca dispozitivul Alan MacRobert si care ,presupun, ca ofera imagini si mai stabile:
http://www.kevhow.uklinux.net/index.html
Acelasi Mircea
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9011

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 02 Noi 2008 14:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

KLK
Iar daca gasim o oglinda plana suficient de mare ,pentru care de altfel este o sursa indicata in articol,atunci putem construi dispozitivul de mai jos,inspirat de cei de la Fraser Valey Astronomers:
http://www.fvas.net/bino.html
Dupa cum vedem la categoria ''Servicii'',de acuma avem posibilitatea sa aluminizam oglinzi,asa ca o oglinda plana se poate confectiona la dimensiunea ceruta.Datorita grosismentului mic al binoclurilor si datorita unghiului sub care lucreaza oglinda ,sunt convins ca precizia nu trebuie sa fie la fel de mare ca la secundarele plane.
Un ultim comentariu,nu vad de ce acest dispozitiv nu ar putea fi montat pe un trepied care sa permita rotatia in azimut,''et voila'' ,putem baleia tot cerul cu binoclul,privind la unghiuri ergonomice.
Si ,daca binevoiti sa cititi articolul,veti vedea ca exista un mod de utilizare al acestui dispozitiv,in care imaginea este corecta ,fara inversarea stanga-dreapta.
Mircea
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope Du-te la pagina Anterioara  1, 2

Download topic
Pagina 2 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact