Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
m_11_reprocessed_background_correction.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224850
Numar de utilizatori inregistrati: 2838
Cel mai nou utilizator inregistrat: Andrei1989
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Oglinda secundara Cassegrain


Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Optica

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5537

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Aug 2008 16:23 Download mesaj
Titlul subiectului: Oglinda secundara Cassegrain
Raspunde cu citat (quote)

As avea nevoie in topicul de fata de sprijinul celor cu mai multa experienta in oglinzi: Tavi S, Tavi F, Mircea, DD, SKW, Robert, Emil si altii care se mai stiu.
De ceva vreme am probleme cu un Cassegrain si incerc fara mari sorti de izbanda sa-mi dau seama ce se intampla.
In speta e vorba de imaginea furnizata de acest instrument care imi pare oarecum cetoasa si lipsita de contrast chiar atunci cand este focalizata, raportata la aceiasi imagine data de exemplu de un mak care pare a fi in regula.
In incercarile mele disperate am dat din intamplare peste un fenomen ce mi se pare ciudat.
Am indepartat capacelul din spatele oglinzii secundare si am iluminat spatele acestei oglinzi cu o lanterna led. Mare mi-a fost mirarea cand am vazut in oglinda principala imaginea lanternei care trecea prin oglinda secundara (imaginea 1).
Am repetat experienta uitandu-ma in portocular si iluminand spatele secundarei in acelasi fel. Si de aceasta data secundara se comporta ca si cum ar fi semitransparenta (imaginea 2 fara iluminare din spate si imaginea 3 cu iluminare din spate).
Si pe CN am gasit plangeri despre imaginea cetoasa a acestui instrument (este unul industrial, nu facut acasa).
Acum, intrebarea mea de om neghiob ar fi: de ce oglinda secundara semitransparenta???
Ajuta la ceva???
In plus vreau sa spun ca la lumina de zi nici nu este nevoie sa iluminez secundara din spate ca sa pot vedea reflectata in oglinda principala semnele desenate pe spatele ei, asa incat trag concluzia ca transparenta este destul de mare.
Pentru aceasta imagine cetoasa am dat vina pe aberatia de sfericitate prima data dar si acest fenomen nou descoperit ar putea fi o cauza.
Cine poate veni cu pareri, idei.... ???



3.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  114.52 kb
 Vizualizat:  de 10874 ori

3.JPG



2.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  103.95 kb
 Vizualizat:  de 10872 ori

2.JPG



1.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  39.51 kb
 Vizualizat:  de 10872 ori

1.jpg


Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3542



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 18 Aug 2008 17:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut ! Esti foarte secretos , nu te lauzi cu instrumentul , ce dimnsiuni ce firma , daca se vedea perfect nu spuneai nimic nici de observatii facute cu el, bine asa esti tu nu avem ce face. E cass nu dall f/?
faptul ca oglinda e un pic transparenta nu scuza imaginea cetoasa. Dar un Cass nu va avea imagine cu contrast la imagini terestre. ai facut noaptea pe cer la luna Jupiter, roiuri? Peste secundara are o aparatoare cu 2-3cm in diametru mai mare . Aparatoarea ce mareste obstructia iti da contrast si la img terestre. Noaptea pe cer se poate inlatura.La-ai colimat?
Fa test pe stea .
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5537

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Aug 2008 18:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu sunt secretos, asa sunt eu.
Ca sa demonstrez ca nu sunt secretos mi-am pus in semnatura o parte din instrumentele mele Smile
Nu am dat numele firmei si nici tipul telescopului ca sa nu fac vreo reclama involuntara pe aici chiar daca negativa.
Mai sunt persoane sensibile la aspectul asta si nu vreau sa mai calc pe bec Smile
Pentru asta am facut un desen cu schema optica, este mai precis un Popov-Cassegrain (asa cum ii zic eu) cu oglinzile sferice, acum sper ca nu mai sunt dubii.
Aparatoarea secundarei este un tub nu un con, exact ca in desen iar obstructia de 39%.
Am comparat imaginea cu cea a unui Mak de aceiasi apertura si obstructie de 37%, diferenta e mare, prea mare pentru 2 procente in plus la obstructie.
Imaginea cetoasa si lipsita de contrast se pastreza si pe cer si terestru.
L-am colimat.
In imaginea 2 de mai sus pare decolimat deoarece nu am tinut camera dreapta in portocular.
Testul pe stea e ok.



schema optica.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  31.75 kb
 Vizualizat:  de 10850 ori

schema optica.jpg



_________________
Van 8x42ED4; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 18 Aug 2008 19:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Etichetarea generica "imagine cetoasa" poate avea vreo doua aspecte:
1. ceata ~uniforma in cimpul observat, datorita luminii parazite directe sau a reflexiilor in interiorul tuburilor protectoare ori portocular;
2. contururile bine delimitate ale obiectelor observate, apar in imagine (la grosismente mai) cetoase.
La pct. 2 gasesc doua cauze:
- turbulenta atmosferica, rezultind contururi multiple miscatoare;
- aberatie de sfericitate existenta in sistemul optic de ansamblu.

Pentru evaluarea aberatiei de sfericitate, propun cel mai simplu, precis si accesibil test - Ronchi nul, folosind o retea construita din sirma de 0.1mm (a mai fost dat si un link).
http://www.teknofokus.fi/Atm/Ronchi/Ronchimake.htm - (orientativ)

In ultima instanta se poate folosi un singur fir, lipit intins pe un cadru (plasat in locul ocularului, perpendicular pe axa optica). Sursa de lumina - steaua Polara.
Sirma se plaseaza axial astfel incit umbra sa aiba ~1/5*Dob (eu prefer extrafocal), iar din miscarea fina se modifica pozitia telescopului pt. ca umbra sa se plimbe pe toata suprafata oglinzii. Daca umbra se mentine dreapta, nu sint probleme cu aberatia de sfericitate.
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3542



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 18 Aug 2008 21:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ceata e prezenta pe tot campul sau mai pronuntata spre margini?
Incearca sa maresti obstructia (carton,CD ,) apoi sa diafragmezi la intrare .
Apoi incearca si ronchi cu spune Tavi.F.
Eu am incercat pe ZEmax asemenea sisteme dar nu a iesit nimic grozav (mediocru).
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5537

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Aug 2008 22:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Intradevar instrumentul asta nu este grozav.
Nu pot sa compar cu altele, e diferenta mare si in plus ceata asta de pe imagine e foarte suparatoare.
Ceata pare a fi uniforma pe toata imaginea si pot sa mai spun ceva, cu cat imaginea e mai luminoasa, ceata se intensifica.
Am mai facut un experiment azi dupa amiaza referitor la superstitia mea cu transparenta secundarei: am fixat o imagine terestra luminoasa dupa care am scos capacelul din spatele secundarei. Ceata s-a amplificat vizibil. Ceva nu e in regula cu aceasta oglinda.
Eu am facut urmatorul rationament babesc: imaginea culeasa de primara este concentrata pe secundara, o parte din aceasta se reflecta normal dar alta parte trece prin secundara, este dispersata de a doua fata (mata) a secundarei, se reflecta pe capacel si trece din nou prin secundara (evident doar o parte din ea) creand acea ceata care ma deranjeaza.
Daca scot capacelul secundarei fenomenul se intensifica deoarece lumina directa de afara trece prin secundara si amplifica ceata.
Am sa fac si un ecran ronchi sa vad comportamentul oglinzilor dar va dura puitin.
Ma gandesc cum pot totusi sa salvez acest instrument... daca aveti ceva idei ...

_________________
Van 8x42ED4; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 18 Aug 2008 22:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Lipeste 2-3 straturi de catifea neagra pe interiorul capacului.
_________________
Horatius
STARMAX Astronomie

Importator oficial Celestron, Baader Planetarium, PlaneWave, Sky-Watcher, Vixen, Lunt, Explore Scientific, ATIK
www.skywatcher.ro
www.starmax.ro
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3542



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 18 Aug 2008 22:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Se poate realuminiza secundara semitransparenta, poti apela la mine sau la IOR.
Verifica antireflex-ul lentilei corectoare poate au uitat sa o acopere, poate e murdara ,prafuita atinsa de degete.
In final daca nu se rezolva , iti fac din el Cass normal sau RC Very Happy
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 19 Aug 2008 07:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Renunta la imaginile terestre pana nu reusesti sa lamuresti problemele instrumentului. Imaginile terestre nu pot sa-ti spuna nimic concret despre aceste probleme. Pentru a afla mai multe despre defectele lui trebuie sa recurgi la surse punctiforme (stele luminoase) si sa faci experimentele pe care ti le-au indicat cei doi Tavi Smile intra/extra-focale si ecrane diafragma (inel exterior si disc central). In urma acestor observatii vei putea sa tragi o concluzie despre sursa luminii parazite. Instrumentul poate fi in mod sigur corectat singura problema sunt costurile.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5537

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Aug 2008 09:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc tutulor celor ce au venit cu interventii si idei, m-au ajutat sa mi le ordonez in primul rand pe ale mele si apoi sa mai prind cateva din zbor Very Happy
Am sa incep ca lenesul cu ce e mai simplu: prima opreratie Alannah Myles - Black velvet, apoi am sa ma joc cu niste diafragme si obstructii dupa care am sa construiesc un ecran Ronchi sa testez optica.
Daca rezultatul va fi multumitor voi realuminiza din nou secundara si voi acoperi cu un nou AR lentila corectoare.
Daca rezultatul nu va fi multumitor (rezultat la care ma astept deja) atunci voi stabili cu un artist in oglinzi modificarea in Cassegrain.
In punctul asta am totusi o nedumerire: oglinda principala e deja gaurita la mijloc. Se mai poate reajusta in aceasta situatie suprafata sau trebuie construita alta oglinda de la inceput???

Intrebarea initiala totusi persista: de ce au acoperit secundara asa???
Eu nu gasesc decat trei variante:
- neglijenta
- economie de materiale (si tot ce mai intervine)
- estomparea slabei corectii pe care o face lentila acestui instrument (asta e varianta cea mai sadica Twisted Evil )
adevarul poate fi dincolo de aparente...
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 19 Aug 2008 10:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Despre economie de materiale nu poate fi vorba. Cel mai greu la acoperiri este sa faci vidul. Dupa ce ai facut vidul, ca pui 2 sau 3 grame de aluminiu are prea mica importanta Smile Neglijenta e probabila iar la cea de-a treia alternativa eu nu m-as fi gandit dar ... mintea omului e perversa Twisted Evil
Sus
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 19 Aug 2008 12:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Aparatoarea secundarei este un tub nu un con, exact ca in desen iar obstructia de 39%.
Am comparat imaginea cu cea a unui Mak de aceiasi apertura si obstructie de 37%, diferenta e mare, prea mare pentru 2 procente in plus la obstructie.

As zice ca diferenta e extrem de subtila, practic insesizabila.

Test stelar (intra/extrafocal) cu un ocular puternic ati facut? Si prin aceasta modalitate se poate evidentia aberatia de sfericitate, astigmatismul axial si suprafata aspra. Dar Jupiterul? La observatii de genul asta reflexiile parazite nu intra in calcul (numai Luna sau vreun bec sa nu aveti la un unghi mic fata de directia de observare).
Deasemenea comparatia cu acelasi Mak ar fi buna.

Reflexiile parazite din tubul oglinzii princilale (in special) se pot aprecia la observatii terestre diurne, privind prin tubul portocular (fara ocular) si rotind azimutal telescopul. La fel, comparatia cu Mak-ul bun, va fi utila.
Diafragme in tubul perforatiei primarei vad ca nu are (nu stiu in cel portocular).

Mai examinati og. secundara contra luminii, sa nu aiba slefuire proasta cu multe puncte (desi e putin probabil). Incercati vopsirea cu negru mat a spatelui aceleasi oglinzi.
Daca lentila corectoare interpusa intre oglinzi, are straturi antireflex, nu cred sa produca vreun efect vizibil de incetosare.

Concluziile… la urma.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9037

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 19 Aug 2008 19:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Zircon
eu de abia acuma am citit threadul acesta .Nu am experienta intrale Cassegrainelor de aceea cele de mai jos sunt doar simple sugestii:
-deoarece imaginea este cetoasa in intreg campul cred ca ar trebui sa demontezi oglinzile. Cu o lupa de 10x,un mic microscop sau cu un ocular pozitiv tinut cu lentila de ochi spre oglinzi,sa le cercetezi de aproape.Este posibil ca cel putin una din ele sa fi fost prost finisata si sa aiba rugozitate mare,asa cum zicea si Tavi F
-testul pe stele a iesit bine ai spus.E vorba de testul pe inelele de difractie ?Acel test evidentiaza atat aberatia sferica prin intarirea exagerata a ultimului inel de difractie cat si suprafata rugoasa a oglinzii(lor) prin ingrosarea generala a inelelor de difractie si aparitia unui halou care si el este mai intens in preajma inelului exterior.
-daca ar fi doar o problema de lumina parazita,atunci deja seara in lumina crepusculara ar trebui sa sesizezi o ameliorare simtitoare a contrastului iar pe cerul de noapte ,la roiuri stelare,M13 sau M45 sauM29 ,la campurile stelare bogate din Cygnus,instrumentul fara aberatie sferica dar cu probleme de lumina parazita,ar trebui sa ''zburde''.
Cred ca merita sa gasesti o cale de a recupera acest instrument,telescoapele Cassegrain,cu intreaga lor familie, sunt totusi niste instrumente minunate.Chiar daca cere ca pret o obstructie centrala mare si un camp mic,este singurul telescop care inchide intr-un tub atat de scurt o focala oricat de mare vor muschii nostri.Mircea
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5537

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Aug 2008 20:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Test stelar (intra/extrafocal) cu un ocular puternic ati facut?

Da, am facut si parea OK dar am sa reiau cu mai multa atentie ca sa verific si calitatea suprafetelor optice asa cum zice Mircea.
Am facut si test stelar cu ocular cu focala mare pentru pentru a putea plimba imaginea intra/extrafocala intr-un camp mai mare si sa verific nivelul comei. Aceasta pare sa fie din belsug dar nu ea ma deranjeaza acum sau cel putin asa cred.
Diafragme nu are nici in tubul de perforatie nici in portocular, pe semne pe vremea aia inca nu se inventasera... Laughing
Am sa incerc maine sa scot oglinda secundara si lentila corectoare sa le examinez. Nu stiu de ce dar imi pare ca lentila are o suprafata neacoperita sau cel putin asta e senzatia cand ma uit prin portocular direct.
Cat despre secundara am mai verificat azi si la lumina de zi pare prea transparenta.
Am vopsit interiorul capacelului cu negru mat si parca s-a mai inviorat un strop imaginea, inca nu sunt foarte convins.

Citat:
-daca ar fi doar o problema de lumina parazita,atunci deja seara in lumina crepusculara ar trebui sa sesizezi o ameliorare simtitoare a contrastului iar pe cerul de noapte ,la roiuri stelare,M13 sau M45 sauM29 ,la campurile stelare bogate din Cygnus,instrumentul fara aberatie sferica dar cu probleme de lumina parazita,ar trebui sa ''zburde''.

Daca ar fi asa sunt de acord, dar eu am senzatia ca pierd suficienta lumina si prin secundara semitransparenta si in consecinta imaginea nu are contrast bun nici pe camp stelar.
Nu stiu cum dar parca imaginea nu are "muschi".

Citat:
Cred ca merita sa gasesti o cale de a recupera acest instrument,telescoapele Cassegrain,cu intreaga lor familie, sunt totusi niste instrumente minunate.Chiar daca cere ca pret o obstructie centrala mare si un camp mic,este singurul telescop care inchide intr-un tub atat de scurt o focala oricat de mare vor muschii nostri.

Si eu gandesc la fel Smile
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3542



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 19 Aug 2008 23:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Transparenta secundarei e sigur din neglijenta.
Primara gaurita e intradevar mai greu de parabolizat , dar se poate.
Trebuie oricum analizata precizia sferei.
Ma gandesc, daca l-ai luat la intrebari pe cel ce ti-a vandut instrumentul ?
daca toate au aceasta problema ar trebui atentionat producatorul si returnate.
Totusi ar trebui sa-i atentionezi pe cei ce vor sa cumpere asa ceva. Eu banuiesc ca e un VMC 110 Crying or Very sad
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Optica Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 5
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact