Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
M45,_Pleiadele,_mic.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224678
Numar de utilizatori inregistrati: 2836
Cel mai nou utilizator inregistrat: Aeryn Sun
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Baigish la Arad


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
OvidiuS
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Apr 2009
Mesaje: 4



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 22 Apr 2009 11:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dragos
Nu cred ca un laser-- chiar si unu verde, mic si rau-- ar opri un tigan decis sa te lase fara telescop si binoclu cind esti la observatii noaptea printre blocuri. Dar poate ca ar speria "cainii comunitari".

Unde ar fi de gasit asa ceva in Timisoara ? unul mai slab de 10-25 MW ca nu vreau sa ma orbesc din greseala ...poate pe la chinezii de pe "fisia gaza" ?
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 22 Apr 2009 13:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu cred ca un laser verde este perfect pentru a trimite la plimbare infractorii nocturni. Si pentr a-i tine la o distanta respectabila - cateva sute de metri cel putin.

Am facut deja cateva experimente (nu pe subiecti umani ci un stol imens de ciori extrem de deranjante care nu s-a mai intors cateva zile la cuiburi Smile)

In Timisoara nu stiu sa se comercializeze dar aici, pe forum, vei gasi de vanzare ( de ex. http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?t=3254 - am cumparat si eu unul).

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9021

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 24 Apr 2009 20:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Off-topic ,Doru are dreptate,sabiile sunt pentru agatat pe pereti,pentru ''fitze''.Apoi am o atractie pentru ele deoarece in adolescenta am facut otzara de scrima,cu floreta sa fiu mai exact.Un sport cu adevarat nobil, insa interesant doar pentru duelistii direct implicati.La Ocska,piata noastra de vechituri,in doua ocazii diferite,am gasit de vanzare o sabie si,alta data,un pistol cu teava lisa,ambele autentice,presupun de fabricatie austriaca.Sa nu uitam ca la Arad se afla una din cele mai mari cetati stelare din Romania,construita in epoca Imparatesei Maria Tereza si care ,in viitorul apropiat, va fi redata publicului.Mircea
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 24 Apr 2009 21:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cam pe cand se deschide pentru public ? Eu sunt mare amator de locuri istorice (si mai ales cetati si fortificatii militare).

Cetatea de la Arad, in forma de stea in 6 colturi si situata strategic intr-o bucla a raului Mures, se vede frumos cu Google Earth.

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9021

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 25 Apr 2009 18:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Iar off-topic,da' ce sa fac nu sunt cetatean model,am sa ma interesez si te tin la curent.Daca-mi dai voie,te-as intreba daca ai vizitat castelul contilor Karoly din oraselul meu natal,Carei adica Nagy Karoly adica Grosse Karol.Castel contruit nu se stie cand,intrat in reparatie capitala pe la 1300 toamna.Familia Karoly a fost major implicata in miscarea si razboaiele kurutzilor ,miscare musamalizata atat de istoricii romani cat si maghiari si definitiv infranta in batalia de la Nagy Maytin,azi cunoscuta drept Moftinu Mare,aflata intre Carei si Satu Mare.Obiectivul acelei miscari a fost formarea unui stat transilvan independent;subsolul orasului se pare ca este strabatut de tunelele folosite de razboinicii kurutzi pentru atacuri de gherila,in copilaria mea ,cu ocazia unor lucrari de constructie a fost descoperit un asemenea tunel si o magazie de arme de epoca.Mircea

PS in una din salile acelui castel am invatat scrima dar...''unde sunt zapezile de altadat''
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9021

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 05 Sep 2009 23:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ei bine,am dat numeroase tarcoale si am facut numeroase teste in lumina de zi,pe obiecte terestre fireste,binoclurilor care se vand la Arad sub numele de ''Baigish''.Familia a hotarat sa puna capat acestei situatii si,de ziua mea,mi-a cumparat/finantat un asemenea binoclu.Este vorba de un binoclu de 10x50mm si care are elemente comune cu binoclul de la linkul de mai jos

http://www.baigish.ru/eng/products_c/dayvision/new_design1/

Am zis elemente comune ,nu ca ar fi identic.Astfel,acoperirile anti-reflex vizibile pe lentila de ochi si pe obiectiv sunt de culoare albastra si nu de culoarea roscata din poza.Dispozitivul ''built-in filter'' mentionat atat la acest link ,precum si in instructiunile tiparite pe o singura fata a unei foi aflate in tolba instrumentului,lipseste cu desavarsire.Fapt care nu este intamplator,instrumentul meu fiind cu 15mm mai scurt pe directia axei optice si cu 150 de grame mai usor decat scrie in tabelul de pe site.Corpul binoclului pare a fi metalic,bratele care leaga lunetele de axul articulatiei centrale fiind drepte nu usor arcuite ca in poza.Aceasta articulatie are un capacel care acopera alezajul filetat de fixare pe trepied,sigla vizibila pe capacelul din poza lipsind la instrumentul meu.
Corpul este imbracat in imbracaminte cauciucata,relieful care asigura o mai buna aderenta a mainilor avand o forma diferita de cea din poza .Capacul de pe corpurile prismelor pe partea dinspre obiective,este plan spre deosebire de cel din poza.Cel dinspre oculare are forma celui din poza.
Asa ca o comparatie a performantelor acestui binoclu,auto-declarat ''Baigish'' 10x50mm cu vechiul si incercatul meu ''Fujinon Mariner'' 7x50mm,promitea sa fie interesanta si ,recunosc faptul , o asteptam cu inima indoita.Blestemul instrumentului nou a lovit din nou si afara cerul este acoperit de nori,prin care uneori se vede Luna,Jupiter,stelele mai stralucitoare si in unele petece de cer,stelele mai slabe.Desigur ca am iesit sa fac teste chiar si in aceste conditii.Ei bine ,prima surpriza placuta este aceea ca instrumentul este bine colimat,lucru pe care-l stiam de la testele de zi dar trebuia confirmat pe stele. Ocularele sunt probabil Erfle,oricum un design mai evoluat decat Kellner,cu un camp vizual aparent mai mare si mai bine corectat.Desi marirea de 10x este cu aproape 50% mai mare ca 7x,campurile vizuale efective ale celor doua binocluri sunt sensibil egale.In al doilea rand,aberatiile extraaxiale ale lui ''Baigish'' sunt categoric mai mici decat in Fujinon.Apoi magnitudinea limita a lui ''Baigish'' pare a fi de asemenea mai mare.Fondul cerului apare in ''Fujinon'' mai luminos,stelele slabe sunt mai greu observabile decat in celalalt binoclu.De asemenea la sosirea avionului de 21h40min,care zboara foarte jos ,pregatindu-se de aterizare,am supus cele doua binocluri unui test brutal din punct de vedere optic.Si anume,observand avionul cu ''Baigish'',la un moment dat am observat pe langa un bec stradal.Se vad reflexii parazite in ambele instrumente,din nou ''Baigish'' fiind mai putin afectat ca ''Fujinon''.Apropierea optica a axei optice de bec,pe langa arce luminoase de reflexii interne,cand becul este chiar la marginea exterioara a campului vizual,produce si un halou,o ceata luminoasa categoric mai pronuntata in ''Fujinon''.
As mai spune doar ca pana acum binoclul ''Fujinon'' a fost cel mai bun binoclu al meu iar trecerile in revista de pe net arata ca nu este un concurent usor de depasit.
Ar mai fi doua aspecte subiective.Primul pot sa-l exprim doar astfel,ca in ''Baigish'' imaginea este '' mai plastica,mai plina''.Iar al doilea aspect,pentru mine important,binoclul a costat doar 130 lei si promite sa fie,daca nu binoclul meu preferat ,atunci unul din cele doua binocluri preferate dintre cele patru-cinci pe care le am.In afara de cele doua binocluri mentionate,mai am un ''Sakura'' 9x60mm modificat,un binoclu militar 8x30mm si un mini-binoclu ''Winston'' 8x21mm.Spun patru-cinci deoarece ma bate gandul sa demontez mini-binoclul pentru a-i folosi ocularele la vizorul binocular de microscop obtinut recent la schimb contra a doua oculare.Mircea
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9021

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 20 Sep 2009 17:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aseara a fost oarecum senin,cerul avand un aspect ''laptos'' desi se vedeau stele si chiar si Calea Lactee se vedea cu ochiul liber.Asa ca am incercat binoclul ''Baigish'' 10x50mm pe un cer cat de cat acceptabil,in jurul orei 22.00.Nu este un instrument perfect.Pe 80% din diametrul campului vizual imaginea este buna,spre margini apare astigmatismul si coma.Dar o stea dubla deschisa precum Epsilon 1-2 din Lyra continua sa fie vizibila ca dubla pana la iesirea din camp,chiar si la marginea extrema a acestuia.Obiectele foarte luminoase ,cum ar fi M13,M11 sau M31 aproape ca fac ''ping'' atunci cand intra in campul vizual.Culoarea stelelor este redata bine,tocmai o ''problema de culoare'' la Albireo arata ca ,fixat pe un trepied,acest binoclu va rezolva aceasta dubla.Fondul cerului este intunecat,intre Cygnus si Polara am vazut doua obiecte pe care nu le-am identificat;la fel si coborand spre Sud de M11 am zarit mai multe obiecte care asteapta sa le identific.La Jupiter am vazut trei sateliti galileeni,doi la Est,unul la Vest.
Per ansamblu,acest binoclu 10x50mm este un binoclu bun,cu o corectie buna a aberatiilor,promitand multe observatii interesante si pentru care sunt recunoscator familiei.Mircea
Sus
dan.smarandoi
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Iul 2007
Mesaje: 134



Localitate: Barcea-Galati

MesajTrimis: 20 Sep 2009 17:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut Mircea,cumva binoclul tau este asta?


701164.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  105.45 kb
 Vizualizat:  de 5098 ori

701164.jpg


Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9021

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 20 Sep 2009 23:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut Dan
Da,acesta este, cu mici diferente cosmetice.Lipseste eticheta pentagonala de pe luneta stanga,cea cu BPC,bonetele ocularelor si relieful din imbracamintea cauciucata au alta forma.In rest,inclusiv culoarea acoperirilor AR totul pare a fi identic.
Asadar,este Baigish sau nu este Baigish,aceasta-i intrebarea,cu tot ce inseamna ea.Mircea
Sus
dan.smarandoi
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Iul 2007
Mesaje: 134



Localitate: Barcea-Galati

MesajTrimis: 20 Sep 2009 23:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu cred totusi ca e o copie,la polonezi se vand cu 80-100 lei,mai mult ca sigur e o copie chinezeasca,mai este si un 8x40 identic
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9021

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 22 Sep 2009 18:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pe mine nu ma deranjeaza daca-i copie.A naibii imitatie,ce rezultat bun ofera.Ce mi-ar place sa cumpar cu,sa zicem 200 de RON, o imitatie de aceeasi calitate a unui Ethos de 8mm Very Happy .Mircea
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 22 Sep 2009 18:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cine dracu se apuca sa faca o copie Baigish si mai scrie pe ea Made in Russia. Or fi chinezii copiatori dar ... nici chiar asa. Ar fi scris pe el Olimpos sau Nikkor sau Beigish Smile Si apoi ... o chestie de asta ar putea sa duca la o intalnire la cel mai inalt nivel pe teme agricole intre cele doua state vecine si pret Laughing ine
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1276




MesajTrimis: 23 Sep 2009 00:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sa tinem cont totusi ca domnul Mircea nu a postat fotografii ale binoclului, iar supozitiile se bazeaza pe imaginile altcuiva.
Sus
Rudy
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Noi 2008
Mesaje: 60




MesajTrimis: 16 Noi 2009 14:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

http://www.comenzi.ro/product_info.php?products_id=2162

Este original ? Oare acesta sa fie pretul real al unui baigish?
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 16 Noi 2009 16:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

E un binoclu 8x30 si costa 99 lei. Mi se pare OK. Smile
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact