Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
leo_triplet.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224024
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Baigish la Arad


Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 17 Aug 2008 18:19 Download mesaj
Titlul subiectului: Baigish la Arad
Raspunde cu citat (quote)

@zircon,dan smarandoiu,gm cat si alti conoisseur-i intrale Baigish

aceasta marca a aparut la un magazin din Arad.Este vorba de tipo-dimensiunea 8x40mm.L-am tinut cateva minute in mana.Am aruncat o privire prin el spre spatele magazinului si la neoanele aprinse aflate cam la 10m distanta.Si apoi a aparut acel carcel in mana mea care nu mai vroia sa-i dea drumul:imagine super de hiper,un fel de ''winter fresh'' optic....Lentilele exterioare ,obiectiv si lentila de ochi ,aveau o acoperire neostentativa AR de culoare verzuie ,pe corp era gravata marca Baigish 8x40mm dar iata motivul pentru care va scriu.Am tot citit in rapoartele voastre despre binoclurile rusesti ca sunt grele ,spre foarte grele,cu mult metal in ele.Cel despre care va vorbesc insa este relativ usor,semn ca are mult plastic in partea mecanica.E normal sa fie asa?Sau este din nou o facatura chinezeasca precum ''luneta'' de 60x700mm pe care am primit-o de la o fosta colega de-a mea si care nu avea nici in obiectiv,nici in diagonala , nici in doua oculare si nici in microscop nici macar un gram de sticla.Si culmea,obiectivul din plastic este compus din doua componente ,un ''crown'' si un ''flint'' ,ambele din acelasi acrilat.Gretos.
Asadar o fi Baighish original sau nu?I-am cerut vanzatorului sa aduca tipodimensiuni mai mari.Pe care mi-ati recomanda-o?Multumesc anticipat pentru sfaturi.Mircea
Sus
dan.smarandoi
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Iul 2007
Mesaje: 134



Localitate: Barcea-Galati

MesajTrimis: 17 Aug 2008 21:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut,
nu cred sa fie vorba de Baigish,daca aruncam o privire pe site la fabrica,ei produc doar 8x30 si urmeaza 10x40,nici vorba de 8x40

http://www.baigish.ru/eng/products_c/dayvision/binoculars3/
sau
http://www.baigish.ru/rus/catalog/tovari_nar/binokli_se/
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Aug 2008 11:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea, nici eu nu am cunostinta de vre-un model Baigish 8x40.
M-am uitat pe situl fabricii si in catalogul Sturman si nu am gasit asa ceva.
La un moment dat aici pe forum GM sustinea ca e in posesia unui astfel de exemplar. Din pacate nu l-am mai vazut pe GM pe forum de ceva vreme.
KOMZ a fabricat la baza binocluri militare si deci putin probabil sa aiba plastic in ele, chiar nu pot vedea compatibilitatea unor asemenea binocluri pe plastic cu campul tactic, ar fi de rasul curcilor cred.
Poate totusi intre timp KOMZ sa fi infiintat vreo sectie de jucarii (pentru rentabilizare) si atunci s-ar putea explica aceasta situatie... cine stie... gradina Domnului e mare!!!

Citat:
''luneta'' de 60x700mm pe care am primit-o de la o fosta colega de-a mea si care nu avea nici in obiectiv,nici in diagonala , nici in doua oculare si nici in microscop nici macar un gram de sticla.Si culmea,obiectivul din plastic este compus din doua componente ,un ''crown'' si un ''flint'' ,ambele din acelasi acrilat.Gretos.

acum incep sa inteleg "simpatia" pe care ai capatat-o pentru refractoare... poate daca ai incerca niste modele mai ortodoxe... , chiar niste modele IOR, poate ti-ai schimba parerea... dar nu e musai.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 19 Aug 2008 16:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Zircon,Dan
multumesc pentru lamuriri,intradevar doar in posturile lui GM era pomenit un Baigish de 8x40mm.Ma si miram eu sa am norocul sa cumpar un binoclu cu asa un pedigree cu doar 95 lei.
Cat despre refractoare versus reflectoare,la mine e mai mult atitudinea aceea ''sunt acrii strugurii,ca oricum n-ajung la ei''.Stima,Mircea
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 13 Sep 2008 21:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am vizitat siturile recomandate de Dan.Smarandoiu si intre timp vanzatorul de la acel magazin a adus ,ca sa-mi faca pe plac,un binoclu pe care este gravat: Baigish, made in Russia, gama de temperaturi la care rezista si,cel mai important, 10x50mm.Pe imagini terestre binoclul se comporta cam la fel de bine ca binoclul meu Fujinon 7x50mm,ceea ce nu-i putin lucru.Sunt confuz,ce sa mai cred,cineva -i burghiaza pe rusi sau situl nu este upgradat ?Mircea
Sus
dan.smarandoi
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Iul 2007
Mesaje: 134



Localitate: Barcea-Galati

MesajTrimis: 14 Sep 2008 00:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut Mircea,

Saitul cred ca este la zi ca sa spun asa,au lista de preturi din februarie 2008,nu apare nici un 10x50 in lista,nici in limba rusa .nici in engleza

daca arata asa e posibil sa fie baigish



pret baigish.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  305.25 kb
 Vizualizat:  de 12737 ori

pret baigish.JPG



374207085_1.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  106.97 kb
 Vizualizat:  de 12737 ori

374207085_1.jpg



374207085_2.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  116.75 kb
 Vizualizat:  de 12737 ori

374207085_2.jpg



374238345_1.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  180.23 kb
 Vizualizat:  de 12737 ori

374238345_1.jpg


Sus
Vlad
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Sep 2008
Mesaje: 691



Localitate: Alicante

MesajTrimis: 14 Sep 2008 10:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut
Eu vad foarte clar un binoclu 10x50 pe site-ul lor
http://www.baigish.ru/eng/products_c/dayvision/new_design1/
Cred ca modelul 8x40 este real insa nu s-a mai fabricat de ceva timp. Se mai gaseste cate ceva online cand faci search pe acest model.
Sus
dan.smarandoi
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Iul 2007
Mesaje: 134



Localitate: Barcea-Galati

MesajTrimis: 14 Sep 2008 13:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ai dreptate,asta ne-a scapat,dar chiar si asa,in lista cu preturi nu apare nici un 8x40,nici 10x50,cred ca Mircea e mai in masura sa ne spuna cu care din ele seamana cel pe care la probat
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 14 Sep 2008 15:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ambele binocluri Baigish pe care le-am avut in mana sunt din seria Foton,si la ce preturi,multumesc pentru informatii.Sa vad saptamana aviatoare daca binoclul 10x50mm mai este de vanzare.8x40mm s-a vandut inca in August,acela mi s-a parut ca era chiar mai bine corectat decat 10x50mm si avea si un camp vizual aparent mai mare.Desi si 10x50mm cred ca are ocular Erfle cu camp vizual aparent de 63 grade in timp ce 7x50mm trebuie sa aiba oculare Kellner de 45 grade.
Eu ,spre rusinea mea, continui sa folosesc oculare Erfle si la telescop desi sunt situri care spun ca ocularele Erfle sunt demodate si pe cale de disparitie:doua sunt IOR 20mm,doua sunt sovietice 15mm si unul este nazist 30mm.Zdrazvite,Mircea
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Sep 2008 15:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea, ar fi bine sa pui niste imagini cu binoclurile astea daca poti, sa vedem cam despre ce este vorba...

In opinia mea un binoclu adevarat trebuie sa indeplineasca cateva criterii esentiale:
- sa aiba structura complet metalica, inclusiv tuburile obiectivelor (lucru intalnit destul de rar la binoclurile chinezesti)
- obiectivele sa fie in montura metalica prevazuta cu celula excentrica de reglaj (lucru inexistent la binoclurile chinezesti)
- prisme de calitate
- antireflex pe toate suprafetele optice (iarasi multe chinezarii fac exceptie de la aceasta conditie)
- un design optic al ocularelor mai elaborat pentru o corectie cat mai buna a campului (de regula binoclurile chinezesti au oculare Kellner sau RK).
- un reglaj al focalizarii fin dar robust.

Ai grija ca deja Yukonul a pasit pe calea pierzaniei, fabricand tuburile obiectivelor din plastic... si s-ar putea sa mai paseasca si altii pe aceasta cale.
Sus
OvidiuS
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Apr 2009
Mesaje: 4



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 08 Apr 2009 14:23 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Baigish la Arad
Raspunde cu citat (quote)

[quote="Mircea Pteancu"]@zircon,dan smarandoiu,gm cat si alti conoisseur-i intrale Baigish

..aceasta marca a aparut la un magazin din Arad...

Unde in Arad ? Locuiesc in Timisoara si as da o fuga.
Baigish bins par sa fie cea mai ieftina oferta din categoria celor de inalta calitate. Cum esti multumit de ele ?

Posibil ca in Arad e un punct de vanzare al :
http://www.hunterscompany.ro/prezentare.htm
http://www.hunterscompany.ro/optica.htm
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 09 Apr 2009 22:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Este un magazin de ''diverse'' aflat pe strada Metianu ,capatul dinspre Piata Catedralei.Eu n-am mai apucat sa-mi cumpar Baigish,pana ce m-am lamurit ,s-au vandut.Din fericire nu este un punct de vanzare al acelor macelari asasini de animale nevinovate de la care eu n-am sa cumpar in veci ,nimic ,nici daca vor vinde binoclul Baigish cu un leu bucata.Iti urez succes,nu au mereu Baigish,mai des au Bushnel si chinezarii.Mircea
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 18 Apr 2009 17:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

OvidiuS
am fost azi pe la acel magazin,am intrebat,Baigish n-au mai avut de vanzare de anul trecut.In schimb ,am vazut niste palose chinezesti ,evident copii dupa piese istorice,''replica'' cum se zice acuma,absolut superbe.Ma bate gandul sa schimb setul meu de sabii de samurai contra unui asemenea palos...daca gasesc pe cineva amator Evil or Very Mad .Mircea
Sus
OvidiuS
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Apr 2009
Mesaje: 4



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 21 Apr 2009 23:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea
Daca palosele ale sunt chinezesti probabil ca sa ramaii doar cu minerul in mana de inadata ce incerci sa le folosesti, banuiesc ca pina si un binoclu greu rusesc ar fi mai util intr-o situatie de autoaprare decit palosele alea.
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 22 Apr 2009 06:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mai baiatule, alea nu sunt pentru autoaparare. Cine naiba scoate ditamai palosul sa se apere? Alea sunt pentru frumusete Smile Nu exista ceva mai bun pentru autoaparare decat un laser verde Very Happy Mic, rau si legal. Wink
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact