Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
img_9510_210.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225293
Numar de utilizatori inregistrati: 2843
Cel mai nou utilizator inregistrat: GabiBirsanu
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Pro sau contra Abel Cavași


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Who's Who

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   

Sunteți de acord cu Abel Cavași?
Nu sunt de acord
40%
 40%  [ 6 ]
Sunt de acord
60%
 60%  [ 9 ]
Voturi totale : 15

Autor Mesaj
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 04 Oct 2006 13:16 Download mesaj
Titlul subiectului: Pro sau contra Abel Cavași
Raspunde cu citat (quote)

Cu siguranță, există printre voi persoane care nu sunt de acord cu mine, dar nu știu de ce, nu știu să-și argumenteze impresia față de „aiurelile” mele. Pur și simplu, nu sunteți de acord cu mine pentru că vorbesc prostii sau mă exprim bizar sau am multe lacune în cunoștințe.
De asemenea, există printre voi și persoane care sunt de acord cu mine, dar nu știu să-și susțină acest punct de vedere. Pur și simplu, credeți că spun ceva interesant sau credeți că am dreptate în ceea ce spun.

Cei care sunt în una dintre aceste categorii, îi rog doar să voteze în acest chestionar. Cei care pot să argumenteze opinia lor, m-ar face fericit dacă ar scrie câteva cuvinte despre ceea ce cred ei.

Eu n-am să scriu nimic aici, decât dacă mă veți întreba.

În ipoteza că admin sau moderatorii vor considera că acest topic este inoportun, îi rog să-l șteargă fără menajamente și fără să-mi dea nicio explicație.
Vă mulțumesc.

_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 04 Oct 2006 13:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Parerea mea extrem de sincera este ca:

Omul trebuie sa invete pana moare.

Abel, tu de ce te-ai oprit?
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 04 Oct 2006 14:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Iacob, te rog, nu mă omorî!
_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 04 Oct 2006 14:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Abel

nu este nevoie a face asa de intrebari. Tu esti cum esti si nimeni nu este perfect Smile .

Eu chair daca as zice ca nu-mi plac temele tale (ce nu este asa) ce as putea sa zic in contra ta?

Asa ca stai cum esti.

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
Calin Pop
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Dec 2005
Mesaje: 1082



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 04 Oct 2006 16:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

desigur, exista si categoria celor care nu sint de acord cu tine si stiu de ce sau cei care sint de acord cu tine si care stiu sa isi sustina punctul de vedere
Nu pot sa zic ca sint in total dezacord cu tine, pentru ca nu ai precizat subiectele, insa balanta mea e inclinata destul de tare spre a nu fi de acord la modul general. Si stiu de ce.
Asta nu inseamna ca am ceva cu tine sau nu imi esti simpatic (desi imi vine citeodata sa te string de git) Smile

_________________
I still say man will never fly.
Nuclear power is not possible.
By the way, the earth is FLAT.
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 04 Oct 2006 18:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

HoO_Germany a scris:
Eu chair daca as zice ca nu-mi plac temele tale (ce nu este asa) ce as putea sa zic in contra ta?

Robert, dacă, în general, cineva nu știe ce are în contra mea este suficient să voteze contra mea, fără să spună nimic aici. Dacă, dimpotrivă, știe de ce este în contra mea, atunci poate să și voteze în contra și poate, pe deasupra, să scrie și aici ce crede despre mine.

Eu nu voi contrazice pe nimeni aici, ci vreau să prezint o părere obiectivă despre mine și, implicit, despre sistemul de gândire ce mă caracterizează. Eventual, voi răspunde la întrebările la care știu să răspund.

_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 04 Oct 2006 22:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Abel Cavași a scris:
HoO_Germany a scris:
Eu chair daca as zice ca nu-mi plac temele tale (ce nu este asa) ce as putea sa zic in contra ta?

Robert, dacă, în general, cineva nu știe ce are în contra mea este suficient să voteze contra mea, fără să spună nimic aici. Dacă, dimpotrivă, știe de ce este în contra mea, atunci poate să și voteze în contra și poate, pe deasupra, să scrie și aici ce crede despre mine.

Eu nu voi contrazice pe nimeni aici, ci vreau să prezint o părere obiectivă despre mine și, implicit, despre sistemul de gândire ce mă caracterizează. Eventual, voi răspunde la întrebările la care știu să răspund.


Abel

eu sant obisnuit sa las oamenii sa vorbeasca. Si daca eu cred, ca ce omul vorbeste, nu este asemenea ce vorbescu eu, ma gandesc, daca ce vorbeste omul, poate sa fie corect sau fals. Daca este corect, atunci corectez punctul de vedere al meu, care poate a fost fals. Daca este punctul fals, atunci totusi nu pot sa zic, ca nu accept pe cineva. Ce nu-mi place sa aud, NU TREBE sa aud Smile

Asa ca eu nu am votat in contra ta, ca nu as stie de ce.

Si chiar la temele care le faci tu, si asa nu le inteleg Laughing , pentru ca nu am vocabularu stiintific romanesc. Cum am zis, am plecat acum 32 de ain ca copil din romania.

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
lama
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Aug 2006
Mesaje: 74



Localitate: Suceava

MesajTrimis: 05 Oct 2006 14:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut
Intrebare: nu vrei sa modifici si sa mai bagi o a treia posibilitate, ceva de tipul "nu am nici o parere", "nu ma intereseaza",etc.
Nu o lua ca lipsa de respect dar cred ca trebuie iintrodusa.
Stima!
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 05 Oct 2006 15:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut, lama! Nu o iau ca lipsă de respect. Am considerat că această a treia posibilitate de care tu vorbești este implicită. Adică aceia care nu au nicio părere sunt toți cei care nu votează aici. Evident că ei sunt cei mai mulți (în prezent sunt câteva miliarde). Din păcate, există și categorii de persoane care nu știu nici măcar că sunt sau nu sunt de acord sau nu știu nici măcar dacă îi interesează, etc. Deci, există multe alte variante pe care nu le-am introdus aici și care aveau o oarecare justificare. Am considerat că numai acestea două pot aduce o părere obiectivă și activă despre un nou mod de gândire.
_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 05 Oct 2006 20:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un nou mod de gandire? Te alinti din nou! Modul tau de gandire e vechi, foarte vechi unii ar putea zice chiar invechit Sad Caracterizarea pe care eu ti-am facut-o cred ca ramane in picioare: mecanicist-determinist. Secol XVII-XVIII cel mult XIX.
Sus
lucia lucia
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2006
Mesaje: 1096



Localitate: toronto

MesajTrimis: 05 Oct 2006 21:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

sa stiti ca am votat, pentru dl. AC.
Daca n-ar fi noapte, nu ne-am da seama de ce-i aceea "zi" Laughing

PS
cu chestia asta afumata de yin-yang, nu poate fi nimeni in dezacord.

_________________
vor veni straini aici, mult dupa ce ne vom stinge si se vor intreba:
CINE AM FOST?
Sus
stelaru
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Aug 2006
Mesaje: 569

Motto: Haideti sa haidem!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Oct 2006 22:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tot timpul ai vorbit frumos, nu cred ca ai suparat pe nimeni.

Si ce daca o mai iei peste camp cateodata? Sa-l vad eu pe'ala care nu o face niciodata.

Fii serios, nu cred ca exista cineva "pe bune" contra ta... Te-or mai fi tachinand unii, poate chiar or fi putin .. derutati ... Si ce daca?

Daca vreau ceva perfect, pun MS EXCEL, nu AC sau "stelaru"... Wink

Dar EXECEL e muuuult mai plictisitor decat AC... Wink Laughing
Sus
Alexandru Rautu
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Sep 2006
Mesaje: 748

Motto: "Imagination without knowledge is ignorance waiting to happen"

Localitate: Anglia

MesajTrimis: 06 Oct 2006 16:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Domnule Abel, nu prea vad utilitatea acestui chestionar ... e ceva normal ca o parte oameni sa va refuze ideile, sau chiar in unele cazuri chiar sa nu va inteleaga ... insa un lucru foarte important care l-am sesizat (cred ca daca as fi fost si eu in cazul asta m-as manifesta la fel) e acesta bucurie pe care o aveti ca cineva va poate intelege ... sper ca eu nu-s primul care va dat dreptate Wink , sau sa va inteleaga ... eu am inteles destul de bine situatia; teoria dumneavoastra este o teorie care dupa parerea mea are la baza o idee stralucita, dar care momentan nu poate explica toate fenomenele, si din acesta cauza nu poate fi acceptata de toata lumea, deoarece de la o teorie noua se astepta de la acesta sa explice mai bine anumite fenomene care astazi nu sunt rezolvate ... in cazul meu pot spune ca am acceptat acesta ideie, deoarece ca orice fizicean doresc sa implinesc visul lu' Einsten ( adica teoria unificatoare a campurilor ), iar acesta teorie imi ofere o legatura "armonioasa" intre acesta lume microscopica si cea care o vedem cu ochiul liber dar si cea de la nivel cosmic ( legatura care in acest moment este atat de controversata ) ...
intradevar "dragon" a spus bine ca modul dumneavostra este unul "clasic", mod de gandire care este si al meu, dar daca stam bine sa ne gandim mecanica clasica a reprezentat baza fizicei, iar o abordare a acestea intr-un mod diferit, dar care sa satisfaca noile fenomene descoperite ar fi un avantaj urias in intelegerea stiintei.

_________________
It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it.
Sus
stelaru
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Aug 2006
Mesaje: 569

Motto: Haideti sa haidem!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Oct 2006 16:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am inteles eu gresit interbarea?

Adica, tu intrebi daca suntem de acord cu o anume teorie a ta?

Daca da, te rog mult sa mi-o amintesti (teoria) , ca eu nu stiu despre ce-i vorba- si sa-mi scuzi neintelegerea.
Sus
Alexandru Rautu
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Sep 2006
Mesaje: 748

Motto: "Imagination without knowledge is ignorance waiting to happen"

Localitate: Anglia

MesajTrimis: 06 Oct 2006 16:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu asa zic ... ca domnul Abel se refera la ideile sale despre lume ... pro sau contra ??

Abel a scris:
Cu siguranță, există printre voi persoane care nu sunt de acord cu mine, dar nu știu de ce, nu știu să-și argumenteze impresia față de „aiurelile” mele.

_________________
It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Who's Who Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact