Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna_r90_910_20180913_193550_113x.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224705
Numar de utilizatori inregistrati: 2837
Cel mai nou utilizator inregistrat: Adrian T.
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Remedieri probleme fabricatie binoclu APM 16x70ED


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5524

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Mar 2024 18:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nici nu-mi inchipuiam ca problema semnalata de mine la oculare e una universala. Se vede clar ca a fost vorba de ceva neglijente care au determinat situatia respectiva. Oricum pe mine nu ma deranjeaza asta, ba pot sa spun ca am ajuns sa ne cunoastem mai bine (eu cu binoclul) cu ocazia asta Smile
Lumina parazita nu mi-a facut probleme pana acum dar am sa verific. Ce pot sa spun e ca in spatele obiectivului e montat un con gofrat de plastic cu rol de anti lumina parazita dar din diferite motive el nu ajunge fix pana la deschiderea prismei ci se opreste mult inaintea ei. Lateralele prismelor sunt vopsite in negru iar catetele acoperite cu o aparatoare tot din plastic negru (pt ca tabla e scumpa). Daca aceste aparatori nu se aseaza bine pe catetele prismelor ai toate sansele sa te alegi cu lumina parazita din belsug. Poti verifica aspectul asta.
In rest iti dau dreptate, e un binoclu care ofera imagini foarte frumoase atat noaptea cat si ziua.

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5524

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Mar 2024 20:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Adaug mai jos zona din tabelul cu specificatii tehnice unde am gasit date care nu sunt in conformitate cu realitatea. In principal este vorba de constructia optica (nr elemente si grupe) si relieful ocular.
In diferite tabele putem gasi ca binoclul de fata are o constructie optica din 7 elemente organizate in 5 grupe iar in altele gasim 8 elemente organizate in 5 grupe. In realitate binoclul are 10 elemente in 6 grupe.
Relieful ocular este trecut pt accest model ca avand 20mm. Am masurat distanta pe axa optica intre suprafata lentilei de ochi si baza superioara a cupei de cauciuc si am gasit valoarea de 15mm. Presupunem ca nu putem aseza ochiul perfect milimetric si avem o abatere de 3-4mm. Chiar si in aceasta conditie campul ocularului nu este vizibil in totalitate deci valoarea ER de 20mm este mult supraestimata.

PS. am facut verificari pentru lumina parazita si nu am gasit nimic anormal. Binoclul se comporta exact asa cum trebuie.



specificatii tehnice.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  106.49 kb
 Vizualizat:  de 581 ori

specificatii tehnice.jpg



_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9023

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 31 Mar 2024 14:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Poti sa socotesti acea ''abatere'' nu de 3-4mm ci de 8-10mm. Asa imi amintesc ca am citit undeva unde se discuta despre oculare ATM.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 287



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 31 Mar 2024 15:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

https://stargazerslounge.com/topic/340918-...o-comparo/

Daca adancimea cupei este se 15mm cum zice zoth, iar ce spune tipul in link este adevarat, avem 15+8 eyerelief. Vedeti si voi ce spune in link si ziceti daca e gresit ce spune, sa ne lamurim daca tot veni vorba. (Nu am APM si nu pot face masuratori deloc...)
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5524

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 31 Mar 2024 18:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Metoda prezentata pe stargazerslounge mi se pare rezonabil de buna. Am facut masuratoarea si am obtinut focus corect la 4mm in spatele cupelor. Asta ar insemna ca pentru noul camp de 62,5 grade am un ER de 19mm.
Sunt insa convins ca perceptia campului vizual vine la pachet (pe langa acest parametru masurat) si cu o componenta ce tine de fiziologia oculara.

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 287



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 31 Mar 2024 21:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ar trebui scazut din ce declara ei, distanta pana la retina...sau o anumita distanta, nu vreau sa scot ceva aberatii pt ca nu ma pricep destul la formarea imaginii pe retina, dar ei cred ca prezinta lucrurile ca si cum ar fi suficient sa stai cu globul ocular tangent la acea distanta de 20 (19) mm, si acolo probabil se produce eroarea....care da bine in specificatii. Pana la urma nu stiu daca este vreun producator care sa nu forteze "din greseala" parametrii.
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2669

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 31 Mar 2024 23:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

După știința mea , pupila de ieșire este folosită la maxim atunci când pică în cristalin sau mă rog , cam pe acolo. Dacă e așa , privitul prin ocular mai fură vreo 3 sau 4 milimetri . Așa că 20 minus 4 , egal cu ce a corectat Silviu în acel tabel.
_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5524

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Apr 2024 17:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

catalin dumitru a scris:
... pupila de ieșire este folosită la maxim atunci când pică în cristalin sau mă rog , cam pe acolo.


Da, e logic, doar ca in cazul ER manualele de teorie nu vor sa includa si parametrul fiziologic in ecuatie. Pe undeva au dreptate deoarece acest parametru poate varia cu cativa mm de la o persoana la alta.
Acum nu stiu daca proiectantul acestui binoclu a tinut seama de asta sau nu, sau poate e doar o valoare care da bine la marketing si atat.
Cert este ca de la cei 19mm masurati eu unul vad la limita doar campul de 62,5 grade. Pentru cel de 65 grade ar fi trebuit sa ma mai apropii cu 2-3mm de ocular.
Valoarea din tabel am trecut-o mai mult de ciuda Laughing Laughing

Mai am de verificat la el doar problema semnalata de Daniel dar intre timp a intrat alt binoclu la ciufulit asa ca am sa fac o pauza dar ... revin Smile

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5524

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Apr 2024 16:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un PS la postul din 26 martie unde vorbeam de lumina parazita. Am gasit pe net niste imagini unde puteti vedea aparatorile din plastic pentru prisme.
O sa observati in imaginea din dreapta ca unul din capacele nu este asezat corect pe cateta prismei si daca zona se afla in apropierea conului principal de lumina avem toate sansele sa ne pricopsim cu lumina parazita din belsug. In practica am gasit si asezari mai defectuoase decat cea din imaginea de mai jos.



protectie lumina parazita.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  130.92 kb
 Vizualizat:  de 346 ori

protectie lumina parazita.jpg



_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2820

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 05 Apr 2024 09:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Hai ca datorita tie am observat ca si 28x100 APM al meu avea o diferenta de extindere la oculare de vreo 1mm. Exact ca la 16x70 al tau, cauza erau distantele dintre prisme si obiective diferite cand faceam clarul la aceeasi distanta. Am pus si eu la topicul binoclului, niste poze cu operatiunea de desfacere a celulei obiectivelor si curatarea si reglarea lor!
https://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=231966#231966

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 287



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 05 Apr 2024 12:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu pot sa stau indiferent la atata suferinta produsa de niste producatori carora nu le pasa deloc de consumatorul final, asa ca m-am hotarat sa va dau o mana de ajutor, sa va ajut sa scapati definitiv de acest stres insuportabil la care sunteti expusi. Sunt dispus sa platesc transportul integral si sa va scap de aceste epave, nu stiu cum as putea sa mai dorm cand as vedea ca am 1mm abatere la oculare, sau daca acoperisul pe prisma nu ar sta apasat pe prisma....uff, ce situatii delicate. Ma puteti contacta linistiti cand vreti si eu trimit curierul la voi sa le preia. Amabalati bine pt ca....sunt si radioactive din ce am inteles, practi ma gandesc si la sanatatea voastra, nu va sfiiti sa le trimiteti, pt mine e o mare placere sa va pot ajuta sa uitati de aceste cosmar numit APM. Incerc sa (imi) fac si eu un bine.... Smile
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10653



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Apr 2024 13:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cristian Kata a scris:
..producatori carora nu le pasa deloc de consumatorul final,..
Ba le pasa. Tocmai de aceea ofera "Calitate ED la pret imbatabil", doar ca sacrifica alte aspecte "colaterale". Cat timp "micile imperfectiuni" sunt perfectibile...e bine. Chiar si cand iti cumperi un Armani tot te mai duci cu el la croitor sa il retuseze pe ici pe colo prin partile esentiale.
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2820

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 05 Apr 2024 13:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cristian Kata a scris:
Nu pot sa stau indiferent la atata suferinta produsa de niste producatori carora nu le pasa deloc de consumatorul final, asa ca m-am hotarat sa va dau o mana de ajutor, sa va ajut sa scapati definitiv de acest stres insuportabil la care sunteti expusi. Sunt dispus sa platesc transportul integral si sa va scap de aceste epave, nu stiu cum as putea sa mai dorm cand as vedea ca am 1mm abatere la oculare, sau daca acoperisul pe prisma nu ar sta apasat pe prisma....uff, ce situatii delicate. Ma puteti contacta linistiti cand vreti si eu trimit curierul la voi sa le preia. Amabalati bine pt ca....sunt si radioactive din ce am inteles, practi ma gandesc si la sanatatea voastra, nu va sfiiti sa le trimiteti, pt mine e o mare placere sa va pot ajuta sa uitati de aceste cosmar numit APM. Incerc sa (imi) fac si eu un bine.... Smile

Mulțumim Cristian, dar dupa cum citesti in postarile noastre anterioare, problemele de diferente de extindere ale ocularelor au fost rezolvate atat de Zoth cât și de mine.

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5524

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Apr 2024 15:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cristian Kata a scris:
Sunt dispus sa platesc transportul integral si sa va scap de aceste epave ...


"- Ce inima buna!
- E ficat de potarniche, sire.
- Nu, nu, eu vorbeam de inima marchizului! ..."

citat din Motanul incaltat, dar se potriveste drept raspuns Smile
Apreciem grija Cristian Smile

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 287



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 05 Apr 2024 16:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Oricand cu mare placere.... Tudor, totusi inca nu ati rezolvat toate problemele, acum ati dat drumu la azot afara din binocluri, iti dai seama ca a intrat aer nociv inauntru, o sa oxideze tot....nici nu vreau sa ma gandesc, ma ia groaza la asemenea probleme majore, nu pot decat sa imi mentin oferta valabila, ma gandesc ca nu o sa priviti acum prin binoclu fara azot, ar fi lipsa de profesionalism, cata bataie de cap le dau astia de la APM la cumparatori....
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact