Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
IMG_60743_copy4.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224721
Numar de utilizatori inregistrati: 2837
Cel mai nou utilizator inregistrat: Adrian T.
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Remedieri probleme fabricatie binoclu APM 16x70ED


Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5525

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Mar 2024 12:02 Download mesaj
Titlul subiectului: Remedieri probleme fabricatie binoclu APM 16x70ED
Raspunde cu citat (quote)

Spuneam cu ceva vreme in urma pe un alt topic ca atentia in fabricatia binoclurilor APM si implicit calitatea acestora a scazut dramatic dupa perioada pandemica. Pentru a nu ramane o afirmatie fara acoperire am sa vin cu un singur exemplu concret chiar daca situatiile intalnite au fost mai numeroase.
Este vorba despre un exemplar APM 16x70ED achizitionat undeva spre finele anului 2023. Modelul in sine este mult apreciat atat la noi (are un review scris de Tudor) cat si pe forumurile de afara ... dar exemplarul despre care am sa scriu are ceva probleme provenite de la "mama lui".

Prima problema: pozitia decalata pe inaltime a ocularelor pentru acelasi reglaj dioptric.
Decalajul este de exact 2mm si nu provine din montarea defectuoasa a rozetei de reglaj a ocularului ci efectiv binoclu face focus cu acest decalaj de inaltime intre oculare.
Problema aceasta determina o pozitionare incorecta si incomoda a intrumentului la ochi si poate genera efecte colaterale cel putin neplacute. Ghinionul suplimentar e ca APM 16x70 e un instrument mare si efectele unei pozitionari defectuoase clar sunt amplificate.
Iata mai jos si imaginea acestei probleme:

(va urma)



decalaj inatime oculare pe 0 dioptrii.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  60.93 kb
 Vizualizat:  de 881 ori

decalaj inatime oculare pe 0 dioptrii.jpg



_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT


Ultima modificare efectuata de catre zoth la 25 Mar 2024 09:49, modificat de 1 data in total
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5525

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Mar 2024 13:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am vrut sa vad de curiozitate cat inseamna acest decalaj de 2mm exprimat in dioptrii.
Raspunsul il gasiti in imaginea de mai jos:

2mm = 5 dioptrii

Este inacceptabil sa las binoclul in starea asta!
(va urma)



diferenta dioptrii pt inaltime egala oculare.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  216.08 kb
 Vizualizat:  de 867 ori

diferenta dioptrii pt inaltime egala oculare.jpg



_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2670

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 24 Mar 2024 14:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Elicoidul ăla a fost înfiletat cu decalaj ? Câte canale or fi sărit ?

Că doar nu or fi oculare diferite sau obiectivele cu așa diferență de focală Rolling Eyes !

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
tavi 84
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Iun 2013
Mesaje: 558



Localitate: Roman

MesajTrimis: 24 Mar 2024 15:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un obiectiv pozitionat cu 2 mm mai in fata sau mai in spate fata de celalalat pare de asemenea posibil.2 mm ar fi sub 1% diferenta distanta focala,nu e o valoare asa mare.
_________________
Pentax SP 20X60 WP
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5525

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Mar 2024 16:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Catalin, elicoidul nu a fost infiletat cu decalaj, asa credeam si eu initial dar nu a fost asa. Problema in sine provine de la diferenta de focala dintre cele doua obiective pentru ca in teorie e usor sa faci doua cu aceeasi focala dar in practica e mai greu daca nu imposibil.
In cazul binoclului de fata obiectivul canalului stang are o focala cu 1mm mai mare decat cel de pe canalul drept, dar din lipsa de atentie la fabricatie in loc sa fie montat mai sus in tub, a fost montat mai jos iar diferenta de focale in loc sa se anuleze, s-a dublat.
Marea majoritate a binoclurilor au zona din fata filetata pe o lungime mai mare astfel incat egalizarile astea sa fie posibile.
Cel mai batran binoclu care mi-a trecut prin mana si care avea rezolvata aceasta problema din fabricatie a fost un Hensoldt Wetzlar din 1905. Diferenta de focala in cazul lui era de vreo 4mm daca imi aduc aminte bine.
Ce am facut in cazul de fata? Am scos ornamentul exterior de pe tubul stang, am desfiletat inelul de blocare a celulei obiectivului, am scos celula cu obiectivul de pe tub si in spatele lui am gasit un inel reglabil pe filet pe care se aseaza celula obiectivului.
Prin incercari succesive am reglat acest inel incat sa ajung cu focusul egal pe ambele canale. Din 4 incercari am fost gata.
Trebuie sa mai spun ca obiectivele acestui binoclu nu au excentric deoarece alinierea se face din prisme dupa model Bausch&Lomb.



obiective apm.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  77.6 kb
 Vizualizat:  de 831 ori

obiective apm.jpg



_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5525

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Mar 2024 09:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O nota importanta trebuie sa adaug: in urma operatiunilor efectuate asupra obiectivului, alinierea binoclului nu a avut de suferit catusi de putin ceea ce denota ca unele prelucrari au fost efectuate cu precizie corespunzatoare.

Asa arata binoclul acum: focus egal pe oculare cu inaltime egala si cu indicatii dioptrice egale.
E altceva cand il pui la ochi, pozitia e pe cat de comoda pe atat de corecta.
Din pacate insa, binoclul mai are si alte probleme ..

(va urma)



apm focus egalizat.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  290.56 kb
 Vizualizat:  de 754 ori

apm focus egalizat.jpg



_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Daniel Simion
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Ian 2012
Mesaje: 408




MesajTrimis: 25 Mar 2024 18:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu are si joc in saniera? Tot ce am cumparat dupa 2020 de la APM, Omegon si chiar si Zeiss, aveau joc in saniera. Daca modificam distanta interpupilara se pierdea colimarea.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5525

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Mar 2024 19:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daniel, inca nu pot confirma daca are sau nu, inca nu am ajuns acolo dar ... urmeaza. Ce-i drept am avut la un moment dat senzatia asta dar nu pot baga mana in foc. Oricum am sa revin ...

Si daca prima problema semnalata era vizibila cand te uitai la binoclu, a doua a fost vizibila cand te uitai prin binoclu. Asadar am dat cupele de cauciuc jos de pe oculare si am observat primul aspect al problemei: cercurile imaginii de pe cele doua canale aveau diametre diferite. Cercul imaginii de pe canalul drept avea un diametru mai mic si in domeniul de reglaj dioptric era vizibila limita de camp (diafragma) relativ bine definita in timp ce pe canalul stang cercul imaginii parea mai mare si cu contur difuz indiferent de reglajul dioptric.
Un alt aspect: daca montam cupele de cauciuc pe oculare, la inaltimea lor nu mai vedeam tot campul.
Daca le pliam pierdeam referinta de asezare a ochilor, chestie care nu-mi place deloc, iar daca ma apropiam mai mult de cupele pliate ca sa-mi pot gasi referinta de asezare, aparea efectul de tunelare (acela in care incepi sa vezi interiorul ocularului in campul vizual).
Am cautat pe net formula ocularelor si o pun mai jos. Daca inteleg bine desenul, diafragma de camp pare fixa in timp ce ocularul este evident mobil. Asta ar explica comportamentul observat pe canalul drept.
Problema de pe canalul stang se va elucida numai cand voi extrage ocularul respectiv afara.



oculare apm.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  63.38 kb
 Vizualizat:  de 695 ori

oculare apm.jpg



_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2823

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 25 Mar 2024 19:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ce de probleme la un singur exemplar!
_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2670

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 25 Mar 2024 23:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

WTF !? Îți cam piere cheful de noi achiziții . Rămân la cele trei sau patru vechituri din dotare .
ED o să ajungă acronim la Eminamente Dezastruos Smile Smile Twisted Evil !

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5525

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Mar 2024 09:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da Tudor, sunt ceva probleme ...

Am scos ocularul de pe canalul drept si am avut confirmarea ca diafragma e fixa, dupa cum se poate observa din prima imagine de mai jos. Am avut parte insa si de o surpriza, la mica distanta sub diafragma se afla si un dublet negativ lipit, deci un element barlow care insa nu este figurat pe schema optica a binoclului furnizata de producatorul chinez.
Interesant ca in aceasta configuratie schema noului ocular seamana ca doua picaturi de apa cu cea a UFF-urilor. Am adaugat in a doua imagine aceasta schema ca sa puteti compara.
In situatia data ne intalnim cu un fenomen cumva in premiera: elementul barlow si diafragma fixe, optica ocularului mobila, ceea ce va insemna ca magnificatia binoclului va fi in limite mici variabila. Pentru tinte aflate la infinit magnificatia va avea o valoare minima iar pentru cele terestre aflate la cea mai mica distanta unde se poate face focalizarea, va avea o valoare mai mare.



portocular dreapta.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  296.36 kb
 Vizualizat:  de 600 ori

portocular dreapta.jpg



elemente nefigurate pe schema opto mecanica.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  118.1 kb
 Vizualizat:  de 600 ori

elemente nefigurate pe schema opto mecanica.jpg



_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5525

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Mar 2024 11:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am scos si ocularul de pe canalul stang si problema s-a lamurit instant. Am sa pun in imaginea de mai jos ambele portoculare ca sa puteti vedea usor diferentele.
Ce s-a intamplat pe canalul stang? cred ca tot din lipsa de atentie, chinezul de la strung a bagat cutitul mai vartos, fix in buza diafragmei si a labartat intrarea cu 1,2mm mai mult decat cea de pe canalul drept. Dupa cum putem observa, piesa nu s-a dat la rebut ci a mers mai departe la eloxaj si apoi la montare, adica si-a urmat ciclul de fabricatie. Asa e cand esti comunist si ai un plan de indeplinit.
Cu un diametru de intrare mai mare e firesc ca si cercul imaginii sa fie mai mare, deci problema e lamurita. Dupa un calcul sumar, noul diametru de intrare ar corespunde unui camp de aprox 67 grade dar cred ca formula ocularului nu poate atat, altfel campul s-ar fi vazut limitat de noua diafragma. Cel mai probabil campul maxim al ocularului este pe undeva la 66 grade, motiv pentru care UFF-urile sunt diafragmate la 65.



portoculare.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  143.07 kb
 Vizualizat:  de 577 ori

portoculare.jpg



_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10653



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Mar 2024 14:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

tudor a scris:
Ce de probleme la un singur exemplar!

Eu n-as fi chiar atat de ingrijorat, topicul incepe totusi intr-o nota datatoare de speranta: "Remedieri...".
Sunt optimist. Desi colegul zoth ne tine intr-o oarecare tensiune, sper ca topicul nu se va incheia cu "(va urma)" Smile
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5525

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Mar 2024 15:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Hai ca nu va mai tin, am avut de rezolvat niste urgente ..
In situatia descrisa mai sus m-am gandit initial la solutia unor diafragme mobile dar ma incurca cea fixa de pe canalul drept si acele frezari oblice din capetele portocularelor. Acolo se afla cate o prisma cu muchia iesita un pic prin acea frezare. Asa ca am zis sa nu inventez eu apa calda ci sa fac niste diafragme cu deschidere corecta pe care sa le lipesc peste cele vechi. Am decupat manual noile diafragme din tabla de alpaca de 0,2mm pe care apoi le-am vopsit si le-am aplicat cu silicon peste cele vechi.
Ce a iesit vedeti in imaginile de mai jos.
Noile diafragme sunt usor mai mici decat cele vechi pentru a evita muchiile duble la suprapunere si tot felul de reflexii nedorite. Noul camp este limitat undeva la 62-62,5 grade si cu ocazia asta am scapat si de zona pe care nu puteam sa o vad din cauza cupelor prea inalte de la oculare si care oricum nu era corectata stralucit.
Acum cercurile de imagine sunt perfect egale iar diafragma de camp se vede corect pe domeniul de reglaj dioptric, la fel pe ambele canale. Parca e alta viata!
Nu voi incheia cu (va urma) ci cu (posibil va urma) deoarece trebuie sa verific si problema semnalata de Daniel.



diafragme tesite.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  135.83 kb
 Vizualizat:  de 527 ori

diafragme tesite.jpg



diafragma dreapta.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  237.11 kb
 Vizualizat:  de 527 ori

diafragma dreapta.jpg



_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3542



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 26 Mar 2024 15:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

am acest binoclu. nu am vazut problema cu oculare si diafragma la al meu . pentru privit la cer este extrem de bun . ziua pot spune ca vad ff bine terestru dar ma deranjeza un pic ceata laterala marginal de la reflexii soare sau zone intens luminate pe tubulatura ce nu este suficient de absorbanta -neagra
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact