Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
M27wb.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224765
Numar de utilizatori inregistrati: 2836
Cel mai nou utilizator inregistrat: Adrian T.
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

binoclurile mele si diverse intrebari


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... , 12, 13, 14  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
sorin georgescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Feb 2024
Mesaje: 56

Motto: a fi prost e o arta!

Localitate: BUCURESTI

MesajTrimis: 03 Apr 2024 10:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Dar informația asta nu ajută deloc pe cel ce vrea să cumpere acel binoclu doar pentru vizual.
pai pentru ce altceva sa cumpere un binoclu?! Sa bata cuie sau sa se arunce cu el de gat in balta?!
Citat:
Și nici pe cel ce vrea să cumpere acel telefon pentru poze de concediu
te stiam pasionat de foto. Telefoanele sunt perfecte pentru poze de concediu. Sau sa arati pe feisbuci ca mananci langusta in Dubai. Dar evident..... sunt perfecte si pentru poze prin binoclu! Laughing Laughing Laughing
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10653



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Apr 2024 11:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dar dece creati voi granite artificiale? Dece generalizati? Orice informatie ajuta.
De ex cum compari doua binocluri in vederea achizitiei, cine iti imprumuta sau cum poti testa orice combinatie de binocluri vrei sa achizitionezi? Ce siguranta iti ofera marturia cuiva de forma "acest binoclu ofera CA insesizabil", sau "campul acestui binoclu e corectat 87%"? Asa cum ponderezi aceste afirmatii la fel poti pondera si niste poze. Nu vad dece ar fi o problema in a rejecta niste poze facute aiurea in aceeasi masura in care poti rejecta un review povestit care abereaza in sens pozitiv sau negativ. De asemenea nu vad dece nu ai lua in calcul ca fiind relevante niste poze in aceeasi masura in care consideri relevante niste laude sau critici corecte rostite verbal de cineva care chiar se pricepe.

Chiar daca un binoclu e destinat vizual, nu ma impiedica nimeni sa il folosesc sa zicem preponderent fotografic, si implicit sa il testez fotografic. Lasati libertatea celui care alege sa decida cum vrea el sa evalueze. Eu zic ca unele poze pot fi relevante.

Telefoanele din ziua de azi nu mai sunt cele din anii '80, unele au evoluat pozitiv, au senzori mai mari decat multe camere astro care produc imagini extraordinare. Nu trebuie generalizat in privinta lor.

Pupila de intrare din telefoane este apropiata de pupila de iesire din oculare, ceea ce le face destul de potrivite pentru digiscoping.
Sus
gpaunescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2020
Mesaje: 731



Localitate: Popesti-Leordeni, Ilfov

MesajTrimis: 03 Apr 2024 11:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu sunt total de acord cu cele scrise de Valy.
Pe mine personal, m-au ajutat, in achizitionare, faptul ca am putut sa vad ce au filmat prin binoclu, cu telefonul, cei care au pus review-uri.
Caracteristici, ca luminozitate, FOV, claritate, pot fi estimate.
Sunt de acord, ca poate avea si camera de la telefon parti negative, dar cred ca iti poti face o idee despre ce vrei sa cumperi.
Asta in condittile in care nu poti sa le testezi personal.

_________________
Reflector: Celestron C6, TS-PHOTON 8" F4 Newton
Refractor: TS-Optics SD Apo 102 mm f/7, Omegon 90/500
Montura: iOptron GEM28, TS-Optics AZ5 Alt-azimuthal
APM Astro and Yachting 10x50 FMC
Gosky EagleView 10x42 ED
Bresser Pirsch 15x56 ED
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2826

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 03 Apr 2024 11:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Normal, fiecare este liber să își facă propriile evaluări la binocluri după cum dorește și cum crede ca e mai bine și mai obiectiv. Eu cred ca, oricât de diferiți suntem in perceptie, ochii tai cu ochii mei au mai multe în comun decât ar avea cu un aparat foto. Normal ca exista un grad de subiectivitate mai mare la vizual decat la o poza, dar asta caracterizează vizualul: prrceptia personala directa subiectiva. Dar nu poți fenta crezând ca dacă faci o poza ești mai obiectiv, pt simplul fapt ca atunci nu mai vorbim de vizual ci de foto. De fapt discutia noastra se poate rezuma la doua povești/experiente complet diferite: vizualul și fotografia
_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10653



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Apr 2024 12:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

tudor a scris:
De fapt discutia noastra se poate rezuma la doua povești/experiente complet diferite: vizualul și fotografia
Da, probabil. Si tu zici ca cele doua povesti sunt practic decuplate, orice concluzie luata pe vizual nu se transfera la fotografic, sau invers. Eu doar zic ca singura diferenta intre vizual si foto e ca la foto poti impartasi "obiectiv" poza fie ea si prost facuta, pe cand la vizual nu poti impartasi senzatia pe care o percepe creierul tau, doar poti povesti in vorbele tale, deci treci prin doua sisteme subiective - ochiul/creierul, vorba/limbajul. E posibil ca unii sa priceapa mai bine vorba, altii sa priceapa mai bine poza, nu stiu ce sa zic. Personal as folosi ambele experiente, as obiectiviza vorbele prin poze sau as subiectiviza prozele prin vorbe, depinde cum bate vantul in ziua respectiva.

tudor a scris:
Dar nu poți fenta crezând ca dacă faci o poza ești mai obiectiv, pt simplul fapt ca atunci nu mai vorbim de vizual ci de foto.
Daca ai binoclul in mana, da, te uiti si tragi concluziile. Poate ca n-are rost sa faci poze care sa confirme sau sa infirme, ca mai adaugi o necunoscuta in ecuatie. Dar pe logica asta si reviewurile sau prezentarile sunt inutile, ca doar ai binoclul in mana si tragi singur concluziile.
Sus
sorin georgescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Feb 2024
Mesaje: 56

Motto: a fi prost e o arta!

Localitate: BUCURESTI

MesajTrimis: 03 Apr 2024 18:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

valy, nu te ingradeste nimeni pe aici, e libertate si DEMOCRATIE! URA! Dar in anii 80 telefoanele aveau disc cu arc si era cam greu sa faci poze cu ele! Laughing
Senzorii la toate telefoanele (destepte) de azi sunt cat o cacareaza de musca.
Imaginile alea "minunate" (pe ecranul unor telefoane) se scot din prelucrari digitale (automate, in softul "smart"-ului ca d-aia e smart!) extrem de agresive, de exemplu over-sharp, ca si cum ai farda mortul sa para viu si sanatos in hora! Poate si de aceea unii colegi de forum au scris ca li s-a parut poza mai plina de detalii decat vedeau cu ochiul liber prin oculare.... dar e posibil sa fie si probleme de vedere pe undeva..... Rolling Eyes Nimeni nu stie.

In principiu nimeni nu se contrazice cu nimeni. Mai degraba e cum am scris, rulam pe sine paralele.

Ce spuneti voi mai sus tine mai mult de modul in care doriti sa fiti prostiti de "review"-uri si povesti pe internet. Ca pana nu punem mana pe obiect sa-l punem la ochi.... habar nu avem. Ca unii vor sa fie prostiti cu poze si altii numai cu povesti.... chestie de gust. Dar atentie, prosteala ajutata de poze e mai neonesta decat aia doar din povesti emise pe gura. E concurenta mare la prosteala pe net. Acum ce sa zic..... depinde cat de receptivi suntem!

PS - uitati unul care nu filmeaza prin ocular Very Happy:
https://www.youtube.com/watch?v=rzdNemz2Ppg
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10653



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Apr 2024 18:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

sorin georgescu a scris:
valy, nu te ingradeste nimeni pe aici,..
Bun.
Uite un test care mi se pare relevant:
- cadrul in care se vede tot campul, se vede limita campului destul de ferma, precisa, fundalul negru este negru tuci, fara reflexii sau alte probleme, intreg campul aparent este relativ curat, uniform
- cadrul cu detaliile din centru, o fi el telefon de jucarie dar vizual cu greu pot sa identific detalii mai bune decat ce se vad pe poza. Poate daca ma incordez pot vedea mai mult, dar lafel, daca ma incordez pot scoate si o poza mai buna

Este relevanta o astfel de poza? Nu stiu, fiecare decide. Ar fi fost mai simplu daca nu avem astfel de poze? Desigur, ca nu mai pierdem timpul privindu-le.

A denaturat telefonul "adevarul"? Imaginea de ansamblu nu prea e denaturata, detaliile nici ele nu sunt departe de ce vad. A pus sau a scos camera CA? As zice ca deloc. A deformat imaginea? Nu prea. Imaginea de ansamblu/senzatia de imersiune la privitul binocular sigur nu e aceasi, dar aici ne putem folosi imaginatia.

sorin georgescu a scris:
Senzorii la toate telefoanele (destepte) de azi sunt..
Sunt de 13x9mm, cam cat m43...
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_large_sensor_camera_phones



PXL_20240403_141755812.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  562.2 kb
 Vizualizat:  de 457 ori

PXL_20240403_141755812.jpg



PXL_20240403_141801633.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  322.62 kb
 Vizualizat:  de 457 ori

PXL_20240403_141801633.jpg


Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4797

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 03 Apr 2024 20:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cat este pupila efectiva de intrare la obiectivele telefoanelor ?
A nu se confunda cu diametrul gaurii sau cu diametrul lentilei frontale, aia nu se poate cosidera pupila efectiva de intrare decat la anumite obiective de lunete cu raport focal relativ mare, fara diafragme de pupila (apertura).

P.S. Mai demult am facut experimente pe tema asta si concluzia a fost ca adevarul e pe la mijloc ... adica se pot face anumite teste obiective, daca ai grija la toate detaliile si cum le interpretezi. Adica se poate, dar nu oricum, si nu de oricine de pe net.
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1276




MesajTrimis: 03 Apr 2024 20:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

valy a scris:
.. o fi el telefon de jucarie dar vizual cu greu pot sa identific detalii mai bune decat ce se vad pe poza.


De ce te mai zbati, nu ai citit mai sus ca vederea e de vina!?
Prin binoclu ne uitam cu ochii cu care ne-am nascut si din acest motiv vedem mai slabut, sunt deja folositi de multi ani.
In schimb cand ne uitam la fotografii facute prin binoclu folosim ochii de rezerva, astia nu sunt asa de obositi decat ceilalti si asta e motivul pentru care vedem mai multe detalii
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10653



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Apr 2024 20:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In cazul de fata pupila de iesire e 2.5mm (binoclu 10x25), iar diam lentilei frontale la camera e cam 5mm (greu de masurat, e in spatele unui ecran protector). Putem admite ca intreaga "informatie" din binoclu intra in camera?
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4797

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 03 Apr 2024 22:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Poti presupune, dar nu stiu daca vrei sa admiti o asemenea presupunere... mai bine verifici, daca poti.
nobody a scris:
Cat este pupila efectiva de intrare la obiectivele telefoanelor ?
A nu se confunda cu diametrul gaurii sau cu diametrul lentilei frontale ...


De ex si la mine arata lentila maricica undeva la 5mm, dar ... dar ...
Focal length: 4.28 mm
Aperture: f/1.8 = 4.28 mm / 1.8 = 2.38 mm

Asta-i nominal, ca se mai modifica si in functie de focus (mai ales la macro), dar spre infinit cam astea-s valorile pe care te poti baza cat de cat.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10653



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Apr 2024 23:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu stiu sa interpretez daca pupila de iesire de 2.5mm e afectata de acea apertura calculata de 2.38mm. Dar in cazul meu e 6.8/1.9 = 3.6mm

nobody a scris:
.. dar ... dar ...
Focal length: 4.28 mm
Aperture: f/1.8 = 4.28 mm / 1.8 = 2.38 mm

Au un design dubios lentilele astea wide de la telefoane, par cumva pe dos, elementul mic e in fata iar cel mare spre senzor. Posibil ca acele valori de focala si apertura sa fie unele echivalente, cam ca la ob de film, reprezinta apertura echivalenta raportata la cata lumina ajunge pe senzor...
https://support.zemax.com/hc/en-us/article...t-1-Optics
https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=1aCXMBP8_3I
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4797

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 04 Apr 2024 04:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vezi si partea a 2-a.

Aperura si focala aia sunt efective, nu echivalente.
Focala echivalenta la film de 35 mm se refera la campl vizual.
La mine iese de 27.2 mm echivalent cu film de 35 mm, daca senzorul ar fi cat dimensiunea filmului de 35 mm, dar nu e, si nici apertura de 15 mm. Tocmai am verificat cu metoda clasica, folosind o surubelnita ce are capul drept de 2 mm, iar corpul de 2.5 mm, aproape lipita de geamul frontal. La 2 mm obstructie, apare vignetare pe centru dar se vede ceva "prin", la 2.5 mm e negru complet pe mijloc. Poti incerca si cu partea neteda de la niste burgie, ai grija sa nu zgarii telefonul.

Pupila de la camera frontala are apertura efectiva de 2.5 mm (f) / 2.0 = 1.25 mm
Culmea, prima lentila la camera asta, pare mai mica de 1 mm, dar un ac de 1 mm nu blocheaza complet lumina (pe centru). Deci cam pusca calculele.



AddComplexEdge.png
 Descriere:
 Marime fisier:  622.58 kb
 Vizualizat:  de 327 ori

AddComplexEdge.png


Sus
mmarin
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Ian 2014
Mesaje: 202



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 04 Apr 2024 22:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dacă tot a ajuns discuția în bălării arunc și eu două seturi de poze, că doar ce mă apucasem să compar doo binoacle să văd dacă are rost să-mi schimb dotarea. Voi cam ce concluzii puteți trage privindu-le?


R1.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  954.87 kb
 Vizualizat:  de 230 ori

R1.jpg



R2.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  1.04 MB
 Vizualizat:  de 230 ori

R2.jpg



W1.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  580.53 kb
 Vizualizat:  de 230 ori

W1.jpg



W2.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  989.79 kb
 Vizualizat:  de 230 ori

W2.jpg


Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10653



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Apr 2024 22:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

mmarin a scris:
.. să văd dacă are rost să-mi schimb dotarea..
As opina sa schimbi W si/sau camera/telefonul.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... , 12, 13, 14  Urmatoare

Download topic
Pagina 13 din 14
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact